Versiunea 2.x si pe lumile vechi

Doriti implementarea versiunii de joc 2.0 pe lumile cu versiune 1.x ?


  • Total votanți
    403
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Nu este o porcarie sa renunti la ceva indiferent de timpul petrecut la construirea acelui lucru, daca acel ceva devine brusc o impunere, o impunere de a continua constructia altfel decat iti facea placere ...

Legat de intretinere ... spanac la tava, se putea spune simplu, incepand cu data x orice bug nou descoperit pe lumile cu ver. 1 nu vor mai fi reparate.

Se pare ca nu intelegi un lucru ( moderatori si admini ), categoria de jucatori care apreciaza razboiul, lupta, strategia nu ii incanta cu nimic aparitia de noi constructii, minuni si alte aberatii ... pentru mine aceste modificari sunt pentru jucatorii slabi - si prefer sa ma opresc aici in a descrie aceasta categorie de jucatori -.

In afara faptului ca ai citit doar ce-ai vrut (dupa forma de a raspuns cel putin asa se intelege), jocul ramane acelasi oricum, doar i se adauga elemente noi pe care le bagi sau nu in seama, dupa dorinta. Lasa atunci categoria de jucatori la care te referi sa-si faca probleme noile elemente... Imi cer scuze, inteleg ca sunteti ofticati de modul in care se face schimbare si sunteti ofticati ca se face in ciuda dorintei a aproape jumatate din jucatori.. Dar nu poti spune ca ti se impune un nou mod de constructie. Cuceririle se fac la fel, sprijinul la fel... doar farmatul va fi mai usor.

Legat de intretinere, 2 saptamani pe Delta au fost blocate vrajile pe orase. Nu te poti astepta sa incetezi suportul la astfel de probleme.

Va urez succesuri dragilor admini / moderatori ... si sporuri la construit "razboinicilor" .[/B]

Multumim, de asemenea :)
 

DeletedUser

Guest
O singura intrebare: Unde sunt postate datele oficiale ale acestui "sondaj de opinie" ?!
Pe en.grepolis rezultatul votului este postat ( http://forum.grepolis.net/showthread.php?t=28218 ), aici este "la vedere" un rezultat aflat in contradictie cu decizia dumneavoastra...

Nu stiu momentan rezultatul si e vorba de cel de-al doilea vot, organizat direct de InnoGames. Nu pot sa garantez pentru asta, dar cred ca sondajul s-a facut la comun cu celelalte comunitati. Nici nu mai conteaza.

Am sa te rog ca citesti si ultimile pagini discutate aici, am mai spus ca atata vreme cat rezultatele au fost aproximativ egale s-a ales aceasta decizie din cauza viabilitatii.
 

DeletedUser

Guest
decie imposibil asa ceva si acest lucru contine o nesimtire de nedescris !!!

nu inteleg dc se tine cont de parerile celor care nu joaca pe lumile cu ver 1.

SUNT SIGUR ca raspunsul intrebarii ( in plus intrebarea in sine este o prostie)
nu bate spre "DA"
dc as dori , eu ca jucator pe 1.x sa se schimbe ..cand daca imi doresc sa joc pe vers 2 pot pur si simplu sa ma duc pe o lume care functioneaza aceasta versiune !

va intereseaza fix in DOS pe voi de parerea si dorinta jucatorilor
nici 10% din jucatorii de pe 1.x doresc schimbarea iar restul nu sunt de acord cu implementarea vers 2 pe lumile cu 1
in plus f multi au anuntat ca renunta la joc daca se schimba versiunea !

cu toate astea voi faceti schimbarea . pt ca asa doriti voi !

VA BATETI JOC DE TIMPUL NOSTRU PIERDUT SI DE MUNCA DE 1-2 ani a unora !!!
 

DeletedUser

Guest
Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic. In urma acestui sondaj de opinie s-a decis implementarea versiunii 2.x pe toate lumile de joc. Cu siguranta daca marea majoritate a jucatorilor nu doreau aceasta schimbare nu se trecea la versiunea 2.x pe lumile de joc cu versiunea 1.x. Rezultatul acestui sondaj de opinie a fost unul echilibrat cu diferenta foarte mica intre cei care doresc aceasta actualizare si cei care nu doresc. Acesta fiind probabil si principalul motiv pentru care proprietarii jocului au decis aceasta actualizare.

Adica, printre cuvinte, elegante - situatia e urmatoarea. Nu a existat o miscare in masa impotriva - acestei miscari, dorite de proprietar. Pe scurt daca exista 90% impotriva trecerii la sistemul nou.... poate ca nu se ajungea aici.

S-a specificat destul de clar in primul post ceva de genul "opinia voastra conteaza",(sa fiu scuzat, daca nu este citatul absolut corect) asta inseamna in interpretare tacita - ca are rol informativ si consultativ, nu mandatoriu.

Daca numar corect voturile deschise din acest "pool"... este un "nu" (atentie, ma refer strict la acesta, nu la cel extern, care a fost promovat prin mesaje, dar care a fost facut ca urmare al acestei rubrici...).

Iar din punct de vedere al corectitudinii... mi se pare cel putin - neavenit, ca un jucator de pe o lume/lumi 2.0, sa voteze, pentru cei care joaca pe lumi cu v 1.x, sau votul unui jucator de pe o anumita lume sa zicem beta, sa afecteze - celelalte lumi. Asta daca corectitudinea, la modul strict ar fi fost un reper principal.

Asta imi pare intr-adevar - un mod de impunere nefericit al situatiei. Vot consultativ? Orientativ? Nu ma "oftic" pentru faptul ca se trece la noua varianta. E optiunea proprietarilor, la fel, si a jucatorilor, de a continua in acest mod.

Ci pentru modul in care s-a facut acest lucru. Este... lipsit de eleganta, sa nu spun mai multe.
Cineva definea "jucator slab" - precum un jucator care se teme de schimbari. Aceea persoana, cu tot respectul cuvenit, "a uitat" un lucru. Exista deja o dinamica proprie a jocului, si schimbarile sunt inerente, care tin de subtilitatile jocului, si de faptul ca este un joc de echipa, strategie, asezare, etc. - acel aspect - da dinamism - atat doar ca a deviat de la problema care se discuta - sa ii spunem a "impunerii".

Ce va insemna? Asta ramane de vazut (in orice caz, o asemenea schimbare, nu se face decat dupa un studiu atent de marketing, si probabil va fi benefica - cel putin pentru producator. Pentru ca totul se reduce la statistica, probabilitate, si evolutie a pietei )
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu momentan rezultatul si e vorba de cel de-al doilea vot, organizat direct de InnoGames. Nu pot sa garantez pentru asta, dar cred ca sondajul s-a facut la comun cu celelalte comunitati. Nici nu mai conteaza.

Sunt constienta ca decizia nu va apartine dumneavoastra, iar haos este pretutindeni (en. gr. etc) , insa pe multi jucatori i-a deranjat lipsa totala de interes din partea celor de la INNO.
Nu sunt contra inovatiilor, dar prin aceasta decizie ne-a suprimat noua, jucatorilor (cei care am ridicat pana la urma jocul pe treapta pe care se afla in prezent - ma refer la toti jucatorii din comunitate- ) dreptul de a alege versiunea de joc ( stiti prea bine cat de dificila este navigarea de pe telefon in versiunea 2.x ) .

Ce demersuri sunt necesare pentru a inainta o petitie? Asta ca ultima optiune inainte de a se ajunge la o renuntare "in masa" la Grepolis, dupa cum multi au sustinut ?

Imi pare rau ca toate "oalele se sparg in capul admini-lor " ...
 

DeletedUser4567

Guest
2.0 pe lumile vechi

vad ca ati anuntat ca de veti implementa versiunea 2.0 si pe lumile cu versiune veche
dar bine bine, scorul este de 207 la 189
asta este ceva inadmisbil, este impotriva dorintei jucatorilor
cred ca sunteti costineti ca aplicand aceasta versiune multi jucatori vor renunta
si acest joc va deveni un nimic, fara jucatori ce mai faceti???
am citit mai sus, ca te lupti tot cum vrei si ca nu tii cont de minuni si nu mai stiu ce
si cand iti impune intemeietorul,fa aia si fa aia ca sa faci minuni faci tot ce vrei tu???
cred ca nu gandesc cei ce fac aceste schimbari
adica ne strang cu usa ca daca nu acceptam aceasta versiune , nu mai repara defectiunile lumilor si nu mai stiu ce
pai pe joc mai baieti ati mai vazut sa faca asa ceva
sa oblige jucatorii sa faca ce vor ei??
SINCER ,DACA NU LUATI O MASURA ACEST JOC NU VA MAI AVEA NICI O ATRACTIE ,JUCATORI IAR CEO CARE VOR JUCA PE VERSIUNEA NOUA VOR AJUNGE SA DEA DELETE LA CONT
succes in continuare
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
E mai mult decat ciudat cum s-a pus problema introducerii versiunii 2.0 pe alte lumi. Poate e mai comod pentru innogames sa faca treaba asta, pentru ca alte considerente nu prea vad...Este un joc destul de complex, care si asa e pe moarte cel putin pe lumea alpha datorita modului in care se face cultura, dar sa mai si schimbi, mi se pare total neinspirat. De ce? Simplu, jucatorii care vor v.2.0 aveau alternativa, cei care nu vroiau v 2.0 nu mai au alternativa. In concluzie innogames pierde jucatori. O sa spuneti, da dar lasa ca vin jucatori de pe alte lumi pe vechile lumi, sunt curioasa daca vor venii si daca sunt totusi cativa zapacitit care voi face pasul asta, pana la nivel vor ajunge, 2-3 orase... cred ca sunt optimista cand spun asta...

Dupa ce ca harta este gri de cati jucatori au renuntat, acum se mai renunta la un lot de jucatori. Ce sa spun... succes celor care vor mai ramane pe joc!
 

DeletedUser

Guest
votul de aici de pe forum nu a avut o asa mare importanta ca si votul extern .. si cand decizia generala este sa fie mutat pe 2.0 toate serverele world wide acest poll foarte apropiat ca si scor nu i-a ajutat deloc pe cei care doreau in continuare vers 1

nu au votat cei de pe lumile 2.0 in pollul extern ptr ca nu au primit mesajul.. eu pe kappa nu am primit mesaj sa votez.. decat pe zeta .
 

DeletedUser

Guest
...

Adica, printre cuvinte, elegante - situatia e urmatoarea. Nu a existat o miscare in masa impotriva - acestei miscari, dorite de proprietar. Pe scurt daca exista 90% impotriva trecerii la sistemul nou.... poate ca nu se ajungea aici.

S-a specificat destul de clar in primul post ceva de genul "opinia voastra conteaza",(sa fiu scuzat, daca nu este citatul absolut corect) asta inseamna in interpretare tacita - ca are rol informativ si consultativ, nu mandatoriu.

Daca numar corect voturile deschise din acest "pool"... este un "nu" (atentie, ma refer strict la acesta, nu la cel extern, care a fost promovat prin mesaje, dar care a fost facut ca urmare al acestei rubrici...).

Iar din punct de vedere al corectitudinii... mi se pare cel putin - neavenit, ca un jucator de pe o lume/lumi 2.0, sa voteze, pentru cei care joaca pe lumi cu v 1.x, sau votul unui jucator de pe o anumita lume sa zicem beta, sa afecteze - celelalte lumi. Asta daca corectitudinea, la modul strict ar fi fost un reper principal.

Asta imi pare intr-adevar - un mod de impunere nefericit al situatiei. Vot consultativ? Orientativ? Nu ma "oftic" pentru faptul ca se trece la noua varianta. E optiunea proprietarilor, la fel, si a jucatorilor, de a continua in acest mod.

Ci pentru modul in care s-a facut acest lucru. Este... lipsit de eleganta, sa nu spun mai multe.
Cineva definea "jucator slab" - precum un jucator care se teme de schimbari. Aceea persoana, cu tot respectul cuvenit, "a uitat" un lucru. Exista deja o dinamica proprie a jocului, si schimbarile sunt inerente, care tin de subtilitatile jocului, si de faptul ca este un joc de echipa, strategie, asezare, etc. - acel aspect - da dinamism - atat doar ca a deviat de la problema care se discuta - sa ii spunem a "impunerii".

Ce va insemna? Asta ramane de vazut (in orice caz, o asemenea schimbare, nu se face decat dupa un studiu atent de marketing, si probabil va fi benefica - cel putin pentru producator. Pentru ca totul se reduce la statistica, probabilitate, si evolutie a pietei )

In legatura cu paragraful:

"Iar din punct de vedere al corectitudinii... mi se pare cel putin - neavenit, ca un jucator de pe o lume/lumi 2.0, sa voteze, pentru cei care joaca pe lumi cu v 1.x, sau votul unui jucator de pe o anumita lume sa zicem beta, sa afecteze - celelalte lumi. Asta daca corectitudinea, la modul strict ar fi fost un reper principal.''

Sunt de acord cu tine.
Nu mi se pare corect ca cei de pe v2.0 sa voteze pentru soarta jucatorilor din v1.0.De ce a trebuit sa voteze si ei?...ca sa vina pe de v2.0 pe alt v2.0?Ei daca vor pe v2.0 sa continuie pe lumile deja 2.0...
Deci spun din nou ca nu mi se pare corect ca cei din v2.0 au votat...
 

DeletedUser4567

Guest
Petitie!!!

haideti sa facem o petitie in care sa cerem ca lumile cu versiune veche sa ramana asa, sau daca nu se poate sa se aduca doar noutatile in afara de minunile lumii si grafica
cred ca acestea 2 supara cel mai tare ,dar mia ales grafica,deoarece merge mai greu
iar daca un jucator este atacat si are nu stiu cate orase, la cum merge versiunea poate sa spuna adio la orase:(
 

DeletedUser7224

Guest
eu am votat impotriva dar dupa ce am jucat pe 2.0 vroiam 2.0!!!!
 

DeletedUser

Guest
In urma acestui sondaj de opinie s-a decis implementarea versiunii 2.x pe toate lumile de joc. Cu siguranta daca marea majoritate a jucatorilor nu doreau aceasta schimbare nu se trecea la versiunea 2.x pe lumile de joc cu versiunea 1.x.
parerea mea este ca bateti cimpii domnule si vorbiti in necunostinta de cauza. va rog sa revedeti rezultatul votului si sa observati ca este in favoarea pastrarii sistemului de joc initial. sa nu mai spun ca f multa lume nu participa pe acest forum si nu-si exprima opinia.
In afara faptului ca ai citit doar ce-ai vrut (dupa forma de a raspuns cel putin asa se intelege), jocul ramane acelasi oricum, doar i se adauga elemente noi pe care le bagi sau nu in seama, dupa dorinta. Lasa atunci categoria de jucatori la care te referi sa-si faca probleme noile elemente... Imi cer scuze, inteleg ca sunteti ofticati de modul in care se face schimbare si sunteti ofticati ca se face in ciuda dorintei a aproape jumatate din jucatori.
ce limbaj de admin.... felicitari pt calitatile de ghicitor in stele (se pare ca sti mai bine decit respectivul ce a citit si ce nu, dar pesemne ca asta este din cauza experientei dobindite din controlul multor jucatori pe care i-ai banat) stiti cumva domnule admin ce inseamna ofticat?? suparat poate, deranjat poate, dar de unde sti dumneata ca atitia jucatori sunt ofticati?? sa va fie rusine pt asemenea exprimare, si mai aveti tupeul sa comentati ca de ce sunt suparati unii jucatori pe staful tehnic!!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ok.. Sa explic ceva... Votul de pe forum a fost ideea noastra si modalitatea noastra, a echipei de administrare/moderare a acestei comunitati, de a va afla parerea. La data respectiva stiam doar ca va trebui sa exprimam parerea comunitatii, nu stiam ca exista vre-un plan sa se faca un alt sondaj de opinie direct de catre InnoGames.

Al doilea sondaj este cel in care v-ati exprimat direct votul catre producatorii jocului. A fost un mesaj in joc trimis in masa cu link spre acel vot.

De asemenea, trebuie sa fie clar ca vi s-a cerut o parere. Rezultatul a fost unul aproape egal (nu-l cunoastem exact exact) iar implementarea noii versiuni a fost preferata.
Nu era viabil mentinerea a doua versiuni separate, tinand cont ca jumatate din jucatori au preferat trecerea la v2. Si sa fim seriosi, de cand a aparut versiunea a doua s-a tot pus intrebarea atat pe forum, cat si in joc: "Cand va fi lumiile vechi updatate?". Astfel sper ca e clar pentru toata lumea ca aceea jumatate ce a votat cu "Da" e la fel de reala ca cealalta ce a votat cu "Nu".

Ne pare rau, nu e usor ca ceva ce-ti place si in care ai investit timp si bani sa se schimbe peste noapte. Unii dintre voi poate vor parasi jocul. Altii poate-l vor continua o perioada si aleg apoi ce sa faca. Altii de abia asteapta sa se produca schimbarea. Noi speram doar sa fie cat mai usoara si placuta...
 

DeletedUser2467

Guest
pe international a fost acelasi vot, \pe grepolis.net pana de Craciun se spera ca versiunile 1.x sa fie actualizate catre 2.x!
 

DeletedUser

Guest
sondajul a fost facut gresit din start, trebuiau sa-si exprime voturile doar cei ce jucau pe versiunea 1.x sau cei ce jucau ambele versiuni, nu si cei care jucau doar versiunea 2.x, dar se pare ca nu a interesat pe nimeni asta. si de ce nu ne-ati spus si noua ca votul nostru oricum nu conteaza? ce ati asteptat? cred ca va dati seama ca din citeva mii de jucatori si-au exprimat optiunea numai 400, deci raportul este foarte mic, daca si-ar fi exprimat toti in cauza voturile cred ca rezultatul ar fi fost cu totul altul...
 

DeletedUser

Guest
Al doilea sondaj este cel in care v-ati exprimat direct votul catre producatorii jocului. A fost un mesaj in joc trimis in masa cu link spre acel vot.

Al doilea VOT ma repet pentru a zecea oara, a fost facut pentru a castiga voturi PRO pe baza jocului de cuvinte care cereau sa ma asigur ca am votat cu NU ... acel joc de cuvinte incepeau ca si primele 2 variante cu DA si NU, dar continuarea era invers directionata decat la prima confirmare a deciziei.

Pentru a "desena" o harta, variantele sunau aproximativ asa:

1. Da, doresc sa se treaca la .... bla bla bla bla.
2. Nu, doresc sa se ramana la actuala ver ... bla bla bla

In cazul unui vot Negativ se cererea confirmarea primului vot :

1. Da, am citit despre noile implementari si NU DORESC trecerea la ver. 2
2. NU, am citit despre noile implementari si DORESC trecerea la ver. 2

prin aceasta metoda multi din cei care au votat cu NU la prima varianta, s-au trezit ca alegand iar raspunsul numarul 2 au votat de fapt cu DA pentru schimbare.

Pe lumea Alpha puteti pune cruce !
 

DeletedUser

Guest
Da Just, am vazut si eu ce-au facut... Nici nu cred ca m-ai vazut spunand ca a fost o "schema" corecta sau ca modul in care s-a luat decizia de trecere la v2 a fost ok.

I-am spus si lui Casalotul mai sus, ca mi-as dori oarecum sa se dea "Stergere cont" in masa, intr-un fel. Poate asa vor fi jucatorii mai bagati in seama data viitoare. Cu toate ca nu prea cred sa vi se ceara vreodata mai mult decat o parere.

Dar intr-un fel imi mentin parerea ca e o porcarie sa renunti la munca fara sa incerci.

A spus cineva mai sus ca InnoGames nu e o firma de binefacere. E adevarat, nu e... Si asemenea decizii se iau si probabil se vor mai lua, gandite la rece si cu date ce doar ei le au la dispozitie.... Ma indoiesc sa gasiti locul si jocul in care lucrurile vor sta diferit.
Parerea voastra conteaza, nu ma intelege gresit... Insa e, cum a fost intotdeauna doar o parere si un factor in luarea unei decizii.

Ceea ce faceti in continuare, e alegerea voastra... Eu sper doar sa nu o luati in graba si la nervi :)


P.S. Ma intreb daca nu e acum momentul sa le cerem si luarea in considerare a unei ideei ca "scaderea costului la punctele de cultura"!?.. dar e doar o idee, nu va bazati ca va putea fi realizata...
 

DeletedUser

Guest
Ai dreptate Just-Elite, si eu am remarcat acest joc de cuvinte.

Din cate vad, poll-ul este inchis, iar cei care au fost impotriva implementarii, ii depasesc pe cei care au fost de acord...Dar din cate am citit aici, chiar se va trece la versiunea 2.0 si pe vechile lumi... Eu foarte probabil sa ma las de joc, fiindca la serviciu am un calculator mai slab, si cu siguranta nu voi putea juca la parametri optimi acest joc...

Totusi, cand sa ma astept sa joc pe zeta, pe versiunea 2.0 ? :(
 

DeletedUser

Guest
Ai dreptate Just-Elite, si eu am remarcat acest joc de cuvinte.

Din cate vad, poll-ul este inchis, iar cei care au fost impotriva implementarii, ii depasesc pe cei care au fost de acord...Dar din cate am citit aici, chiar se va trece la versiunea 2.0 si pe vechile lumi... Eu foarte probabil sa ma las de joc, fiindca la serviciu am un calculator mai slab, si cu siguranta nu voi putea juca la parametri optimi acest joc...

Totusi, cand sa ma astept sa joc pe zeta, pe versiunea 2.0 ? :(

Cu un browser relativ nou v2 merge chiar mai usor decat v1. Si din nou, e vorba de 2 sondaje separate. Rezultatele oricum au fost asemanatoare ca procentaj
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus