Versiunea 2.x si pe lumile vechi

Doriti implementarea versiunii de joc 2.0 pe lumile cu versiune 1.x ?


  • Total votanți
    403
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
trebuia sa se gandeasca daca e viabila cand au inventat jocul si au deschis primele lumi ... nu dupa 2 ani de zile...

nu se face asa ceva niciunde si cu nimeni... doar astia de la INNO isi permit asa ceva... si doar pe serverele .RO bag seama... o fi Romanul cel mai cretin din lume???

eu nu am auzit vre-odata sa cumperi un produs,sa-ti fie schimbat si sa primesti altul... si sa mai si aplauzi dupaia... pff

e chiar de rasul curcilor ce fac astia pe serverele .Ro

Nu nu... Aici te contrazic cu serverele .ro... Nu incepe la nervi sa consideri ca picam ca romani de fraieri.... :)

In rest ce sa zic, un joc nu e chiar un produs normal.. Dar vad unde bati...
 

DeletedUser

Guest
Sincer, sunt mai mult decat dezamagit, nu neaparat, de faptul ca se face trecerea la v 2.0. Aceasta este decizia INNO, si alegerea lor, probabil, aceasta decizie avand o componenta majoritar - economica.
La fel si decizia unor jucatori de a continua, sau nu, in noul mod...
Modul in care s-a facut aceasta, insa... imi pare oarecum frustrant.
De la un sondaj de opinie, care, in esenta, desi este echilibrat, este "contra" - s-a trecut la votare, care in mod ... de asteptat, a fost favorabil, trecerii la versiunea 2.0.

Am jucat din curiozitate, la inceput si versiunea 2.0. Tot ceea ce pot spune, este ca nu este nici o imbunatatire, sau dimpotriva, ceva "mai slab". ESTE ALTCEVA! Doar in principiu se pastreaza regulile.

In plus... un jucator care apreciaza v 2.0, a jucat- si joaca, preponderent pe lumile aferente si ocazional poate pe lumile cu v1.0, (timpul e limitat, totusi) si imi pare fortat, ca un asemenea jucator sa isi dea cu parerea pentru implementarea pe lumile respective a versiunii respective.

Gandind logic..un jucator, care lauda v 2.0 - ca fiind minunat, iar v1.0... dezamagitor, sau "mai slab", joaca doar v 2.0, si o face pe serverele aferente, voteaza ca doreste v 2.0 pe celelalte lumi, neavand tangenta cu ele, si execeptand situatia in care lumea respectiva nu se reseteaza... nici nu va avea.

Reciproc, si inversa este valabila. Cine vrea 1.0, joaca, pardon... (anticipez putin) juca, in lumile respective. Cine "se regasea" in v 2.0, apela la lumile noi...

Nu eram impotriva unui up-grade, de nici un fel (eventual care sa imbine elementele, din sistemul vechi - care - pana la urma l-a facut atat de popular), chiar si daca se acorda, o mai mare preponderenta, elementelor "platite" - pana la urma INNO, nu este o societate de binefacere.

Dar acesta nu este un "up-grade". Aceasta este o modificare totala, practic - alt sistem de joc.

Si totusi... Daca era o varianta de joc atat de buna... de ce nu au migrat, in mod "natural" jucatorii spre lumile noi cu v 2.0? (intrebare - acum - retorica, fireste).
 

DeletedUser

Guest
Cea mai proasta si idioata decizie pe care au putut-o lua admini de pe lumea Delta, cu imlemantarea jegasei alaie de versiuni 2.0, si toata lumea care a votat pentru sunt neste idioti, multa lume o sa se lase de joc din cauza voastra ... Decizi proaste si in defavoarea jucatorilor .... [-(

sa-ti fie rusine pentru jignirea adusa mie si celor care au votat ptr 2.0 .. sincer eu as fi vrut ca primele 3 lumi .. mai ales alpha sa ramana cu versiunea veche.. pentru ca asa era corect fata de vechii jucatori.. eu am votat pe zeta pentru schimbare ptr ca m-am obisnuit deja cu 2.0 .. a fost mai greu dar acum joc pe kappa fara probleme..

e normal sa se schimbe o versiune.. la fel exista in orice joc de pe net care are multi useri.. toate evolueaza pe net.. inclusiv acest joc..
 

DeletedUser

Guest
Am jucat din curiozitate, la inceput si versiunea 2.0. Tot ceea ce pot spune, este ca nu este nici o imbunatatire, sau dimpotriva, ceva "mai slab". ESTE ALTCEVA! Doar in principiu se pastreaza regulile.

In plus... un jucator care apreciaza v 2.0, a jucat- si joaca, preponderent pe lumile aferente si ocazional poate pe lumile cu v1.0, (timpul e limitat, totusi) si imi pare fortat, ca un asemenea jucator sa isi dea cu parerea pentru implementarea pe lumile respective a versiunii respective.

Gandind logic..un jucator, care lauda v 2.0 - ca fiind minunat, iar v1.0... dezamagitor, sau "mai slab", joaca doar v 2.0, si o face pe serverele aferente, voteaza ca doreste v 2.0 pe celelalte lumi, neavand tangenta cu ele, si execeptand situatia in care lumea respectiva nu se reseteaza... nici nu va avea.


Si totusi... Daca era o varianta de joc atat de buna... de ce nu au migrat, in mod "natural" jucatorii spre lumile noi cu v 2.0? (intrebare - acum - retorica, fireste).

Eu vorbesc doar de o singura persoana.. deci de un singur vot s-anume de mine: joc de mai bine de 1 an acest joc.. cand am inceput erau deja destui pe lumea zeta cu multe orase.. am ajung la 900k puncte si primul pe mare+primii 50 pe server.. si ptr mine fost jucator de travian(am ridicat si acolo minuni) s-a cam terminat jocul.. intre timp a aparut kappa.. si 2.0 m-am bucurat si acum joc si acolo.. imi place in mare parte (nu-mi place ca de pe mobil nu merge) si am ajuns sa tin contul pe zeta degeaba.. ptr mine solutia era sa apara 2.0 pe zeta sa pot juca in continuare cu un tel impreuna cu prietenii de acolo.. de sters nu am vrut sa sters contul pe zeta ptr ca era munca mea.

Sunt sigur ca mai mult de 60% dintre cei care care au votat NU, se vor obisnui cu noua versiune foarte rapid..

Erorile au cam disparut.. mai sunt cateva dar probabil vor disparea si alea.. iar cei care au jucat doar cateva zile 2.0 si apoi au sters contul nu au dreptul sa critice 2.0 ptr ca nu stiu care sunt diferentele in afara de cele vizibile.. erori au fost dar nu mai sutn asa multe..


Ptr admini.. pacat ca nu a ramas macar alpha cu vechea versiune.. acolo erau jucatori care au jucat de la inceput si e pacat de ei.. Nu se poate pastra macar un sg server?
 

DeletedUser

Guest
sa-ti fie rusine pentru jignirea adusa mie si celor care au votat ptr 2.0 .. sincer eu as fi vrut ca primele 3 lumi .. mai ales alpha sa ramana cu versiunea veche.. pentru ca asa era corect fata de vechii jucatori.. eu am votat pe zeta pentru schimbare ptr ca m-am obisnuit deja cu 2.0 .. a fost mai greu dar acum joc pe kappa fara probleme..

e normal sa se schimbe o versiune.. la fel exista in orice joc de pe net care are multi useri.. toate evolueaza pe net.. inclusiv acest joc..

nu cred ca cineva a vrut sa te jigneasca pe tine sau pe ceilalti care au votat contra, dar este frustrarea cuiva care se simte ignorat in doleantele sale. daca tu consideri ca era corect sa nu se schimbe versiunea, ar fi trebuit sa votezi negativ. dar oricum si daca faceai asta si daca nu o faceai, tot aia era, sondajul a fost facut total degeaba, hotarirea era oricum luata dinainte. si din enuntul intrebarii facut de Stil se putea ghicii asta, eu cel putin eram ferm convins ca se va ajunge aici. culmea bataii de joc este ca a fost facut un sondaj, el a iesit negativ, dar nu s-a tinut cont de el. :) iar despre moderatorii si adminii care tot spun ca inteleg multe si ca asta este viata, as fi curios daca macar unul isi da demisia in solidaritate cu cei care or sa-si stearga conturile. dar nu cred ca se va intimpla asa ceva, doar traim in Romania, aici fiecare tine cu dintii de ciolan. :) am mai spus odata si ma repet, cei care joaca pe versiunea 1.x poate migra la versiunea 2.x, dar acum cai care preferau prima optiune se vad FORTATI sa renunte la ea, desi au fost pusi sa voteze si au fost pacaliti ca votul lor chiar ar conta.... mi-e rusine sa vad asta si mai ales intr-un joc. este o bataie de joc la adresa unor jucatori care au investit timp si bani!!! si nu pot decit sa-mi exprim scirba si dispretul fata de postari ale unora din sistemul de control al jocului care spun ca nu a obligat nimeni pe cei care au bagat bani sa o faca. este firesc, ei nu baga bani, au cont premium pt ceea ce fac!!! rusine sa le fie!!!
 

DeletedUser

Guest
..

Pai pana la urma noi jucam jocul acesta,nu cei de la INNO.Si e chiar aiurea ca s-a facut un POLL dar nici nu s-a tinut cont de el.
 

DeletedUser

Guest
BlackCitadel, cum adica, sa ramana o lume (de exemplu alfa) cu vechiul sistem, si celelalte nu? Parca - era vorba de o imbunatatire, nu de alt sistem... :D

Ceea ce ma "amuza" e faptul ca mi se pare interesant un aspect... S-a facut votarea? S-a facut! Extrapolez mai departe.

Sunt jucator pe delta, si atat. Mi se pare - aberant, ca votul meu sa afecteze, pe jucatori care joaca in alte lumi, de fapt pe majoritatea lor, care ar considera ca v 2.0 este ceea ce doresc... La fel precum si votul jucatorilor care - joaca pe alte lumi, sa afecteze - sistemul adoptat pentru lumea in care joc.

Or, daca am inteles eu bine - ideea... votarea - a fost facuta, iar "numararea" - "la gramada" - daca cineva stie alta varianta, sa ma contrazica...

Sincer, preferam varianta, mai brutala, dar directa si cinsitita, prin care se anunta direct trecerea la v 2.0, unilateral, de catre companie.
 

DeletedUser

Guest
intrebare...

cand sa facut votut....au votat doar cei de pe v1.0?sau si ce de pe v2.0?....
 

DeletedUser

Guest
Sincer, preferam varianta, mai brutala, dar directa si cinsitita, prin care se anunta direct trecerea la v 2.0, unilateral, de catre companie.

au vrut sa aiba acceptul majoritatii, dar au gestionat situatia destul de prost. iar acum o dau de gard cu exprimari gen "stiu ca simtiti" sau "nu v-a obligat nimeni sa bagati bani". chiar din enuntul intrebarii se vede intentia lor de a schimba versiunea de joc, plus ca sondajul trebuia facut doar pt cei care joaca pe versiunea 1.x, pe cei care joaca numai pe versiunea 2.x nu cred ca-i interesa daca se vroia schimbarea lumilor de la 1.x la 2.x. cit despre minuni si alte cele, nu este decit o modalitate ce ar face jocul mai interesant, dar nu vad legatura cu fortarea jucatorilor sa accepte o versiune de joc sau nu. s-ar fi putut implementa si pe lumea veche aceste schimbari, si nu cred ca ar fi fost cineva contra.
 

DeletedUser

Guest
o singura intrebare as avea si imi cer scuze daca s-a discutat deja...Daca se implementeaza versiunea 2 va trebui sa luam totul de la zero sau ne vom pastra orasele??
 

DeletedUser

Guest
Casalotule, vezi tu, intr-un fel iti dau dreptate... Intr-un fel asa ar trebuie sa faca toti, poate in felul acesta pe viitor, veti avea un cuvant mai mare de spus ca jucatori...

Insa pe de cealalta parte, mi se pare o porcarie sa renunti la un lucru pentru care ti-ai pierdut nopti intregi si in care ti-ai facut prieteni, sau cel putin ai strans legatura cu cei vechi. Cel putin nu fara sa-i dai o sansa versiunii noi.

Optiunea de trecere la 2.0 a fost cea mai viabila. Nu se puteau intretine ambele versiuni, iar rezultatul votului a fost cu siguranta destul de echilibrat. Asta se poate vedea citind orice forum al oricarei comunitati ce se afla in situatia noastra.

Ne-ar parea rau sa va pierdem ca jucatori, dar in acelasi timp, va intelegem daca decideti sa faceti acest lucru. Sunt relativ sigur ca nu mai avem cum intoarce aceasta decizie.

Voi traduce si posta in cursul zilei de astazi anumite informatii noi despre lumea eroilor si minunile lumii. Sa vedeti ca "dracul" nu-i chiar asa negru precum pare...

Nu este o porcarie sa renunti la ceva indiferent de timpul petrecut la construirea acelui lucru, daca acel ceva devine brusc o impunere, o impunere de a continua constructia altfel decat iti facea placere ...

Legat de intretinere ... spanac la tava, se putea spune simplu, incepand cu data x orice bug nou descoperit pe lumile cu ver. 1 nu vor mai fi reparate.

Se pare ca nu intelegi un lucru ( moderatori si admini ), categoria de jucatori care apreciaza razboiul, lupta, strategia nu ii incanta cu nimic aparitia de noi constructii, minuni si alte aberatii ... pentru mine aceste modificari sunt pentru jucatorii slabi - si prefer sa ma opresc aici in a descrie aceasta categorie de jucatori -.


o singura intrebare as avea si imi cer scuze daca s-a discutat deja...Daca se implementeaza versiunea 2 va trebui sa luam totul de la zero sau ne vom pastra orasele??

Nu o iei de la zero, ramai cu orasele, cu punctele ...

p.s cum lumea alpha era in moarte clinica, aceasta modificare nu imi spune decat ca e cazul sa imi caut alt mod de comunica cu prietenii creati on-line prin cautarea unui alt tip de divertisment.

Va urez succesuri dragilor admini / moderatori ... si sporuri la construit "razboinicilor" .
 

DeletedUser

Guest
Pai pana la urma noi jucam jocul acesta,nu cei de la INNO.Si e chiar aiurea ca s-a facut un POLL dar nici nu s-a tinut cont de el.

Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic. In urma acestui sondaj de opinie s-a decis implementarea versiunii 2.x pe toate lumile de joc. Cu siguranta daca marea majoritate a jucatorilor nu doreau aceasta schimbare nu se trecea la versiunea 2.x pe lumile de joc cu versiunea 1.x. Rezultatul acestui sondaj de opinie a fost unul echilibrat cu diferenta foarte mica intre cei care doresc aceasta actualizare si cei care nu doresc. Acesta fiind probabil si principalul motiv pentru care proprietarii jocului au decis aceasta actualizare.

Actualizarea la noua versiune nu inseamna ca jucatorii trebuie sa inceapa de la zero. Se vor pastra toate clasamentele, orasele, aliantele, distinctiile, etc.
Aici aveti principalele caracteristici si modificari pe care le aduce noua versiune.

@ Just-Elite constructia minunilor lumii inseamna doar avansarea la o noua etapa a jocului si anume trecerea la Lumea Eroilor si nu o finalitate propriu-zisa a jocului. Din pacate am observat si poate nu ati fost suficienti de bine informati cu privire la constructia de minuni ale lumii. Aceste constructii nu inseamna ca jucatorii vor deveni din luptatori - constructori ci dimpotriva luptele dintre diversele aliante se vor itensifica. Nu va obliga nimeni sa incercati sa vedeti cum va fi, daca nu doriti.

Deasemenea puteti sa va exprimati dezaprobarea fata de aceasta actualizare daca doriti, nu va interzice nimeni sa faceti acest lucru. Insa va trebui sa o faceti in mod civilizat, fara jigniri, deoarece in acest mod este chiar posibil sa aveti succes in demersul dumneavoastra si nici nu ne obligati sa va cenzuram sau sa va sanctionam.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic. In urma acestui sondaj de opinie s-a decis implementarea versiunii 2.x pe toate lumile de joc. Cu siguranta daca marea majoritate a jucatorilor nu doreau aceasta schimbare nu se trecea la versiunea 2.x pe lumile de joc cu versiunea 1.x. Rezultatul acestui sondaj de opinie a fost unul echilibrat cu diferenta foarte mica intre cei care doresc aceasta actualizare si cei care nu doresc. Acesta fiind probabil si principalul motiv pentru care proprietarii jocului au decis aceasta actualizare.

Actualizarea la noua versiune nu inseamna ca jucatorii trebuie sa inceapa de la zero. Se vor pastra toate clasamentele, orasele, aliantele, distinctiile, etc.
Aici aveti principalele caracteristici si modificari pe care le aduce noua versiune.

Deci pentru Inno + inseamna de fapt - sau nu vad eu bine rezultatul voturilor publice pe acest forum ...

Pentru ca oricum rezultatul voturilor de pe pagina minunata nu doar ca nu vor fi publice ( sau reale ), pentru ca odata votat NU, mai esti intrebat dar cu un joc de cuvinte unde din neatentie poti vota de fapt DA ... ca si metoda COMUNISTA de implementare cica in mod DEMOCRATIC
 

DeletedUser

Guest
Pai ce faceti aici?
Se tine cont de voturi sau nu!?
Sunt sigur ca si cei din v 2.0 au votat "DA" dar pana la urma rezultatu e "NU"...
Voi adminii ce faceti? Dormitii?
 

DeletedUser

Guest
Defapt asta e si scopul :) . Degeaba votam noi , ei asa au stabilit ca in 15 noiembrie o sa se implementeze , indiferent de sondaj .
 

DeletedUser

Guest
In urma acestui sondaj de opinie s-a decis implementarea versiunii 2.x pe toate lumile de joc. Cu siguranta daca marea majoritate a jucatorilor nu doreau aceasta schimbare nu se trecea la versiunea 2.x pe lumile de joc cu versiunea 1.x. Rezultatul acestui sondaj de opinie a fost unul echilibrat cu diferenta foarte mica intre cei care doresc aceasta actualizare si cei care nu doresc. Acesta fiind probabil si principalul motiv pentru care proprietarii jocului au decis aceasta actualizare.

O singura intrebare: Unde sunt postate datele oficiale ale acestui "sondaj de opinie" ?!
Pe en.grepolis rezultatul votului este postat ( http://forum.grepolis.net/showthread.php?t=28218 ), aici este "la vedere" un rezultat aflat in contradictie cu decizia dumneavoastra...
 

DeletedUser

Guest
Pai ce faceti aici?
Se tine cont de voturi sau nu!?
Sunt sigur ca si cei din v 2.0 au votat "DA" dar pana la urma rezultatu e "NU"...
Voi adminii ce faceti? Dormitii?
:pro::pro::pro:
Iar daca vroiam sa jucam pe v2.0 INTRAM PE LUMILE NOI SI GATA!
Ce este asa greu.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus