Modificare regulament!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Facem topic separat pentru regulamentul forumului? Vreti? Si discutam acolo tot ce e de discutat despre asta.
 

DeletedUser

Guest
pai nu are nimeni curaj sa deschida ca se da BAN..cumva a expirat "amenintarea" supermoderatorului?NU?
deci...."spamatul "pe orice teme e interzis de 1 saptamana!
Stii,pana la urma,daca noi astia 30-40 de "nebuni"..ca je,nep,glome,cristo,lauwr..soso.....care "macanim" cate ceva mai serios pe aici nu am mai edita nimic,nu crezi ca ar fi pustiu?
Si ca si gluma,goldul,il mai primiti daca nu moderati nici o discutie?
 

DeletedUser6553

Guest
Facem topic separat pentru regulamentul forumului? Vreti? Si discutam acolo tot ce e de discutat despre asta.

Nimeni imporiva atata timp cat se tine cont de parerea celor ce discuta. Un consens cu discutii sustinute pe baza unor argumente e cea mai buna solutie. :)
Ar fii frumos sa poseteze si cei care sunt de acord cu regulamentul daca exista.
 

DeletedUser

Guest
putin intereseaza pe cineva regulamentul forumului...si asa mai mult de 10 membrii activi nu sunt...si dupa ce ca sunt putini li se mai sterg si postarile...ca vezi doamne nu le convine unora...pe oameni ii intereseaza regulamentul jocului...si am observat ca s-au pus destul de multe intrebari,dar nu a venit nici un raspuns(daca raspunsurile exista,imi cer scuze,e posibil sa nu le fi observat)
 

DeletedUser

Guest
Buna seara,

Azi mi-a explicat si mie un coleg de alianta exact ce inseamna modificarile care vor surveni la 01.02.2013. Am citit acest thread de la primul post si multi ii dau cu coplayeri, adica mai multi jucatori pe acelasi cont. Eu nu am folosit niciodata coplayer, nu am dat niciodata parola de la cont la nimeni. Dar ca multi jucatori de grepolis, am servici si din aceasta cauza seara intru de acasa pe joc, iar ziua intru de la servici. De asemenea serviciul care il am impune deplasari scurte, adica in interiorul aceleiasi localitati. Asta inseamna ca sunt zile in care trebuie sa ma deplasez pe la 2-3 colaboratori ai firmei la care lucrez. Daca am putin timp, ma loghez pe joc sa vad daca sunt atacat sau vreun coleg de alianta are nevoie de ajutor. Asta inseamna ca sunt zile cand ma conectez de pe 1 IP, zile cand ma loghez de pe 2 IP-uri si sunt zile cand ma loghez de pe 3-4 IP-uri diferite in functie de unde sunt la momentul respectiv. Repet, NU AM COPLAYER, NU A INTRAT NIMENI NICIODATA PE CONTUL MEU IN AFARA DE MINE. Din cate am inteles, de la 01.02.2013 nu te mai poti loga pe un cont cu IP-uri diferite ptr ca voi traduceti asta in coplayeri. Dar nu e obligatoriu ptr toata lumea, mai sunt si jucatori ca mine care intra din locatii diferite in timpul unei zile. De unde stiti voi ca intr-o zi pe un cont pe care s-a intrat sa zicem cu 3 IP-uri diferite la ore diferite au intrat 3 persoane diferite? De unde stiti voi ca nu a intrat ACEEASI PERSOANA din locuri diferite? De ce presupuneti voi ca toti jucatorii sunt numai cu trisatul? Am mai observat de exemplu ca aveti Grepolis Toolbox pentru Android şi iOS. Asta inseamna ca cine are smartphone cu sistem de operare Android sau iOS se poate conecta la joc de pe telefon. Pai ca sa intri cu acel telefon pe joc trebuie sa te conectezi wireless la un router care il intalnesti la firma la care lucrezi sau esti prin oras si gasesti un Wi-Fi gratis (gen McDonald's, Mall, etc.) care are un IP diferit fata de PC-ul de acasa. Asta inseamna ca si cine intra de acasa de pe calculator nu se mai poate conecta in timpul zilei cu telefonul? Sunt de acord sa ii pedepsiti si sa ii banati pe acei jucatori care intra pe mai multe conturi, dar sa bagati regula ca un jucator sa se poata loga de pe un singur IP e o adevarata tampenie. Asta ce inseamna ca toata lumea care are servici se logheaza numai seara de acasa? Si cei care sunt someri sau pensionari sau sunt copii in vacanta si pot sta toata ziua pe joc ii curata si ii cuceresc pe cei care se duc ca prostii la servici sa aiba ce manca si le cuceresc orasele. Pai este corect? Nu vi se pare ca e discriminare fata de cei care lucreaza? A scris cineva mai sus ca sugestie sa intram cu Team Viewer de la munca pe calculatorul de acasa ca sa ne putem loga pe joc cu acelasi IP. Pai si cine imi plateste curentul? Cumva adminii sau INNO? Si fac si o analogie ca sa se inteleaga mai bine:
Sa zicem ca de maine compania Yahoo baga ca regula sa te poti conecta la contul de mail sau pe messenger de pe acelasi IP si pe cine prind ca se conecteaza de pe mai multe IP-uri va pierde contul de e-mail. Adica cine are cont de email la yahoo si vrea sa isi verifice mesajele sa o faca seara de acasa, cine are tupeu si curaj sa isi verifice mesajele in timpul zilei de la munca sau de la un alt prieten de acasa poate sa isi ia adio de la contul de Yahoo. Cam asta faceti voi acum pe serverul din Romania pentru ca sunt sigur ca pe serverele straine nu s-a inventat o asemenea aberatie, numai la romani se poate ca noi suntem miezul din dodoasca. Eu va spun sincer ca si dupa data de 01.02.2013 ma voi conecta seara la joc de acasa si ziua cand sunt la munca voi intra de pe calculatorul care il am la servici. Daca voi fi banat ptr o asemenea aberatie o sa imi fac cont pe un server strain si voi adminilor nu aveti decat sa stati sa jucati Grepolis intre voi si cu eventualii someri si pensionari care sunt pe joc. Sa fiti sanatosi.
 

DeletedUser

Guest
Buna seara,

Azi mi-a explicat si mie un coleg de alianta exact ce inseamna modificarile care vor surveni la 01.02.2013. Am citit acest thread de la primul post si multi ii dau cu coplayeri, adica mai multi jucatori pe acelasi cont. Eu nu am folosit niciodata coplayer, nu am dat niciodata parola de la cont la nimeni. Dar ca multi jucatori de grepolis, am servici si din aceasta cauza seara intru de acasa pe joc, iar ziua intru de la servici. De asemenea serviciul care il am impune deplasari scurte, adica in interiorul aceleiasi localitati. Asta inseamna ca sunt zile in care trebuie sa ma deplasez pe la 2-3 colaboratori ai firmei la care lucrez. Daca am putin timp, ma loghez pe joc sa vad daca sunt atacat sau vreun coleg de alianta are nevoie de ajutor. Asta inseamna ca sunt zile cand ma conectez de pe 1 IP, zile cand ma loghez de pe 2 IP-uri si sunt zile cand ma loghez de pe 3-4 IP-uri diferite in functie de unde sunt la momentul respectiv. Repet, NU AM COPLAYER, NU A INTRAT NIMENI NICIODATA PE CONTUL MEU IN AFARA DE MINE. Din cate am inteles, de la 01.02.2013 nu te mai poti loga pe un cont cu IP-uri diferite ptr ca voi traduceti asta in coplayeri. Dar nu e obligatoriu ptr toata lumea, mai sunt si jucatori ca mine care intra din locatii diferite in timpul unei zile. De unde stiti voi ca intr-o zi pe un cont pe care s-a intrat sa zicem cu 3 IP-uri diferite la ore diferite au intrat 3 persoane diferite? De unde stiti voi ca nu a intrat ACEEASI PERSOANA din locuri diferite? De ce presupuneti voi ca toti jucatorii sunt numai cu trisatul? Am mai observat de exemplu ca aveti Grepolis Toolbox pentru Android şi iOS. Asta inseamna ca cine are smartphone cu sistem de operare Android sau iOS se poate conecta la joc de pe telefon. Pai ca sa intri cu acel telefon pe joc trebuie sa te conectezi wireless la un router care il intalnesti la firma la care lucrezi sau esti prin oras si gasesti un Wi-Fi gratis (gen McDonald's, Mall, etc.) care are un IP diferit fata de PC-ul de acasa. Asta inseamna ca si cine intra de acasa de pe calculator nu se mai poate conecta in timpul zilei cu telefonul? Sunt de acord sa ii pedepsiti si sa ii banati pe acei jucatori care intra pe mai multe conturi, dar sa bagati regula ca un jucator sa se poata loga de pe un singur IP e o adevarata tampenie. Asta ce inseamna ca toata lumea care are servici se logheaza numai seara de acasa? Si cei care sunt someri sau pensionari sau sunt copii in vacanta si pot sta toata ziua pe joc ii curata si ii cuceresc pe cei care se duc ca prostii la servici sa aiba ce manca si le cuceresc orasele. Pai este corect? Nu vi se pare ca e discriminare fata de cei care lucreaza? A scris cineva mai sus ca sugestie sa intram cu Team Viewer de la munca pe calculatorul de acasa ca sa ne putem loga pe joc cu acelasi IP. Pai si cine imi plateste curentul? Cumva adminii sau INNO? Si fac si o analogie ca sa se inteleaga mai bine:
Sa zicem ca de maine compania Yahoo baga ca regula sa te poti conecta la contul de mail sau pe messenger de pe acelasi IP si pe cine prind ca se conecteaza de pe mai multe IP-uri va pierde contul de e-mail. Adica cine are cont de email la yahoo si vrea sa isi verifice mesajele sa o faca seara de acasa, cine are tupeu si curaj sa isi verifice mesajele in timpul zilei de la munca sau de la un alt prieten de acasa poate sa isi ia adio de la contul de Yahoo. Cam asta faceti voi acum pe serverul din Romania pentru ca sunt sigur ca pe serverele straine nu s-a inventat o asemenea aberatie, numai la romani se poate ca noi suntem miezul din dodoasca. Eu va spun sincer ca si dupa data de 01.02.2013 ma voi conecta seara la joc de acasa si ziua cand sunt la munca voi intra de pe calculatorul care il am la servici. Daca voi fi banat ptr o asemenea aberatie o sa imi fac cont pe un server strain si voi adminilor nu aveti decat sa stati sa jucati Grepolis intre voi si cu eventualii someri si pensionari care sunt pe joc. Sa fiti sanatosi.
Man eu nu am avut rabdare sa scriu atata :)))
Ai un like din partea mea ;)De la 01 feb. vor fi trei lulele trei surcele pe toate lumile si vor juca doar somerii si pensionarii .
Acest regulament i-mi aduce aminte de vremurile cand eram copil si stam la coada la zahar,ulei si luam cu ratia :((.
Toat acest no coment al adminilor este de neinteles .Vorbim ca fraierii pe aici si nimeni nu ne baga in seama .....nu vine sa abordeze problema sau cel putin sa ne confirme ca s au luat in calcul parerile si opiniile noastre si se lucreaza pentru a nu dezavantaja pe nimeni cu modificarile aduse !!

Hai sa aveti o seara buna !!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
§1) Un cont pro jucător

Fiecarui jucător îi este permis să administreze un singur cont pe o lume de joc. Transmiterea parolei unui alt jucător este interzisă. Fiecare cont poate avea doar un singur proprietar. Este interzisă accesarea acelui cont de către o altă persoană.
Exemple:
Este permis să joace mai mulţi utilizatori pe un singur calculator. Fiecare jucător trebuie să-şi aleagă propria parolă, şi nu are voie sa o spună altor jucători.
Nu aveţi voie să vă logaţi pe un alt cont folosind parola jucatorului respectiv.
Este strict interzisă încercarea de autentificare neautorizată pe alte conturi. Încercări de spargere de conturi vor fi pedepsite.
Este INTERZIS să joace mai mulţi utilizatori pe un singur cont


Aceasta modificare de regulament vine in urma cerintelor repetate din partea jucatorilor.

Daca cititi cu atentie, nu scrie absolut nimic despre IP-urile de pe care se poate loga un jucator, scrie doar ca un singur jucator poate administra un singur cont de joc. Nu se face referire la plimbarile prin oras, mersul la serviciu, la scoala sau la prieteni, logarea de pe telefon sau tableta din alte locuri decat acasa.
 

DeletedUser6553

Guest
Daca cititi cu atentie, nu scrie absolut nimic despre IP-urile de pe care se poate loga un jucator, scrie doar ca un singur jucator poate administra un singur cont de joc. Nu se face referire la plimbarile prin oras, mersul la serviciu, la scoala sau la prieteni, logarea de pe telefon sau tableta din alte locuri decat acasa.
Asadar vom fi intrebati daca avem coplayer si pe baza a ce raspundem datorita unei mustrari de constiinta vom recunoaste?
:D:D
 

DeletedUser

Guest
"Este INTERZIS să joace mai mulţi utilizatori pe un singur cont"
Am citit asta si curios am facut un ticket pentru a intelege mai bine in ce consta .Am dat ex.:Folosesc acelasi conexiune cu un coleg de munca iar el intra seara si de acasa ....incalc regulamentul ?Ce se intampla in momentul in care,se defecteazxa laptopul si inttru pe un alt PC unde activeaza alt jucator ...declarand conexiunea bineinteles .
Raspunsu a fost ca pot fi banat .
ceea ce am inrteles eu este faptul ca nu putem acesa contul de pe 2 PC-uri diferite ...
ESte sau nu este asa ?Ca pana la urma mai sunt 3 zile pana intra in vigoare noul regulament ..
 

DeletedUser

Guest
poate la prima intrebare la a doua nu ar trebui sa fi banat

Hai mai cristo,nu e destul de clar?
DOUA placi de retea diferite= DOUA persoane diferite( cu Ip-uri diferite)
NIMENI nu poate face face diferenta dintre EU si "EU",decat daca m-a fotografiezi cu camera de la laptop:p
Daca te vei loga cu tableta ,laptopul,telefonul(folosita in mod curent) pe orice retea wireless,nu conteaza,iti vad placa de retea si NU iei ban!Insa, daca folosesti alt terminal,diferit de cel ce il folosesti in mod curent..iti iei" bini di tat"BAN!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Probabil ca da,colegul tau mai intra de pe un alt IP,am inteles,deci se poate judeca ca 1 jucator joaca la servici pe 2 conturi si acasa pe unul singur:),deci multicont>>>BAN!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pai daca jucatorul X si Y care foloseau calc separate la un moment se trec la conexiune , nu e limpede ca vor folosi ambii acelasi calc ?
pai nu de aia e conexiunea ca sa poate imparti ambele aceeasi conexiune ?
 

DeletedUser

Guest
cum poti dovedi tu ca pe acea conexiune comuna sunt 2 persoane,si nu 1 host pentru 2 conturi?
 

DeletedUser

Guest
Probabil ca da,colegul tau mai intra de pe un alt IP,am inteles,deci se poate judeca ca 1 jucator joaca la servici pe 2 conturi si acasa pe unul singur:),deci multicont>>>BAN!
cum naibi sa fie multicont :))
sunt 2 jucatori deìiferiti si fiecare dintre noi cand ajunge acasa vrea sa mai bage capul pe contul lui sa vada ce se intampla
Este permis jocul a mai multor jucatori pèe un singur calculator ...nu incalci regulamentul
Se pune problema doar cand mai accesezi contul de pe un alt PC..divers de cel pe care ai conexiune comuna cu amicul, colegul ...
Ce se intampla in cazul asta ? se considera coplayer ?

- - - Updated - - -

cum poti dovedi tu ca pe acea conexiune comuna sunt 2 persoane,si nu 1 host pentru 2 conturi?
nu trebuie sa demonstrezi atata timp cat este permis sa joci
Noi jucam in 3 acasa :)).Eu baiatul si sotia ...ce fac ma duc sa iau cate un PC pentru fiecare ?...:))
 

DeletedUser

Guest
Ceea ce voi presupune ,nu are nici o legatura cu realitatea!
Deci,inmod normal ,exista programe in gen server analitics,care fac multe
printre aceale multe,au si arhive de logare ale fiecarui cont!
pentru aceasta,Adminul poate vedea ca te loghezi in mod constant de pe 2 IP,si orele la care o faci!
Deci,POATE DEDUCE,daca nu e rau intentionat, ca esti tot tu dar joci de la job! In acelasi timp ca si oricine poate folosi si un trace,pentru a vedea locatia,asta e chestia aia ..de a nu te loga de la distante mari /timp mic....(atunci e coplayer clar)>BAN

- - - Updated - - -

Noi jucam in 3 acasa ).Eu baiatul si sotia ...ce fac ma duc sa iau cate un PC pentru fiecare ?...)
asta e alta problema,e conexiune comuna,care implica anumite reguli intre conturi!Daca conturile interactioneaza intre ele ,doar ca si o vraja data>BAN unul din ele!
problema e ca ,dupa noul regulament,nu are voie sa joace decat un utilizator pe cont,cum o fi depistand daca intra sotia pe contul tau (coplayer)...asta nu cred ca voi putea intelege vreodata!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
cum poti dovedi tu ca pe acea conexiune comuna sunt 2 persoane,si nu 1 host pentru 2 conturi?

teorectic eu nu trebuie sa dovedesc nimic , cel acre ma acuza trebuie sa aibe dovezi
dar e principiul utilizarii comune a conexiunii cum a fost si pana acum , asta in conditia expusa de valy in care mi se strica calc si atunci evident ca intru doar de pe calc colegului pana il repar pe al meu , decu nu intru si de pe al meu si de pe al colegului
 

DeletedUser

Guest
Mai fratilor , tot vorbim aici cu totii si fiecare vine cu nedumerirea lui , care defapt este una generala , exprimata diferit de fiecare !

IP-urile sunt mai multe :

1 - IP de DNS/wireles - APARE SCHIMBAT ATUNCI CAND TE CONECTEZI LA RETELE/LOCATII DIFERITE , in afara de cazul cand folosesti reteaua proprie la care esti abonat (in cazul telefoanelor/tabletelor) ; apare doar locatia diferita !

2- IP-ul "Motherboard" in cazul PC/laptop/tableta ori IMEI in cazul telefoanelor ; ACESTA ESTE UNIC SI ACELASI INDIFERENT DE UNDE VEI FACE LOGAREA PE NET !!!
IP - Moteherboard (Placa de baza) poate fi vazut in setarile BIOS
IMEI- poate fi vazut tastand *#o6#

3- IP-ul de locatie CARE ESTE IN FUNCTIE DE LOCATIA DE UNDE FACI LOGAREA PE NET

Deci in cazul logarii de pe un laptop/ de la serviciu , scoala, etc , etc , chiar daca ai IP de locatie si IP de DNS/Wireles diferite , te pot "recunoaste" dupa IP-ul "Motherboard" ori "IMEI" ca esti una si aceiasi persoana/utilizator ;
Nu cred ca de pe aceste "unelte" nu sa logat nimeni si de acasa : deci sunt inregistrate in server IP -urile de LOCATIE si DNS/Wireles de acasa ca fiind cele "de baza" al IP-ului "Motherboard & IMEI" al unui utilizator !!!

Cand apar diferite toate pe un acelasi cont de cateva ori ..."iei Ban urgent"

In cazul in care ...mi se strica Pc-ul si sunt nevoit sa utilizez altul ... pot anunta prin sistem Suport/ticket acest lucru de la PRIMA MEA LOGARE DE PE NOUL PC (invers dupa ce-l recuperez pe cel defect)

Aceste aspecte insa ROG DE A FI COMFIRMATE DE CATRE UN ADMIN !!!

(m-am ferit sa folosesc termeni tehnici pt a fi pe intelesul tuturor)
 

DeletedUser

Guest
si daca acasa folosesc un calculator si la munca altul..trebuie tot timpu sa fac tiket ca vai stai ca vreau sa intru pe contu meu sau cum??...cred ca la faza asta nu sti sa explici..pacat de google ca e bun tare... si inca ceva...apar ip diferite tot timpu si pana si la tine daca ai ip dinamic...baga repede gooogle vezi ce inseamna.....data viitoare nu mai deschide gura ..sau daca o faci tine numa pentru tine informatia..iar cu ce ai zis tu imei si restu ...acu doar nu sunt prost sa dau chestiile astea...se pot face fraude cu ele....si foarte usor
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus