Intrebari legate de spionaj si pestera

DeletedUser

Guest
daca spionezi un oras trebuie sa ai un anumit nr,de monede depuse in actiunea de spionaj pentru ca raportul sa contina informatii si despre armatele din orasul spionat, sau raportul se face doar despre cladiri si resurse, eu am spionat un oras cu 2000 monede de argint, un oras de 1000 de puncte si raportul nu arata nici o unitate de armate.

Pai daca ai vazut informatii despre cladiri,automat vezi si despre trupe.Daca nu ai vazut ce trupe erau in sat,inseamna ori ca nu existau trupe ori erau la farmat.
 

DeletedUser

Guest
nivelu cazarmii era mic lv4, probabil erau la farmat, multumesc oricum
 

DeletedUser

Guest
raportul de spionaj include si trupele plecate la farmat/sprijin ale respectivului sau numai cele aflate in oras in momentul efectuarii spionajului?
 

DeletedUser

Guest
Daca am oracol si nu am bani in pestera, spionii sunt divulgati?
 

DeletedUser

Guest
stiu care e rolul oracolului, dar de ce cand m-a spionat cineva mi-a luat bani din pestera ? aveam 3000 si mi-a luat 2552 arginti ...
daca am, sa spunem, sub 1000 in pestera, si ma spioneaza unu care are 4800, il divulg, sau nu ?


EDIT: am rezolvat problema.

Daca cineva are oracol, toti spionii trimisi de dusmani vor fi divulgati, chiar daca nu ai bani in pestera.
Daca ai totusi bani in pestera, ei vor fi luati de catre spionul tau, care-l divulga pe cel al dusmanului, ca un fel de "recompensa"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
spionaj

nu inteleg ceva un "fost" vecin de insula acum lam ocupat nu reuseam sal spionez niciodata de cate ori incercam nu iesea ,nu reusea ma gandeam ca are pestera cu bani multi am facut si eu aveam zeci de mii in pestera tot nu mergea l-am ocupat si el are pestera lvl 5 cu 44 argint in el, de ce nu reuseam niciodata?
nu-l ocupam daca reusea spionajul mai bine pe alta insula pe cineva ca is sate acolo
 

DeletedUser598

Guest
Si intrebarea ta consta in in ceia,de ce nu il puteai spiona?
Da prin "NU REUSEAM" la ce te referi? Nu se ducea spionul,sau iti venea raport de genu:"Spionajul nu a avut succes"?
 

DeletedUser598

Guest
venea raspunsul spionajul nu a reusit, spionul pleaca

Clar dara... Pai posibil avea cercetata "criptografia",si fiind online,vedea ca ai incercat citeva ori sa-l spionezi de aia punea tot argind in pestera,si punea...
Tu cu cel mult,cit argint ai platit pentru spion de o singura data?
 

DeletedUser

Guest
1000 argint se poate(trebe) plati mai mult? nu avea cercetat nimic avea pestera 5 cu 44 argint eu 44 000
 

DeletedUser47

Guest
Cu peştera nivelul 5 putea depozita pănă la 5000 monede de argint iar tu dacă foloseai la un atac doar 1000 de monede normal că nu puteai să îl spionezi.
 

DeletedUser

Guest
Am si eu urmatoarea problema:
M-a spionat cineva si am primit raport ca m-a spionat (spionajul lui nu a reusit).
Din cate am tot citit pe help si pe forum, trebuia sa pierd 1000 de monezi de argint. Numai ca in loc de 1000 mi-a luat 5000.
In raport scrie: Misiunea de spionaj nu a avut succes.
Monezi de argint utilizate: 5000.
M-a spionat de 3 ori si de fiecare data am pierdut cate 5k monezi.

E vreun bug sau chiar atat trebuia sa pierd? (banuiesc ca el a folosit 5k monezi si mi-a luat si mie tot 5k)
 

DeletedUser598

Guest
Am si eu urmatoarea problema:
M-a spionat cineva si am primit raport ca m-a spionat (spionajul lui nu a reusit).
Din cate am tot citit pe help si pe forum, trebuia sa pierd 1000 de monezi de argint. Numai ca in loc de 1000 mi-a luat 5000.
In raport scrie: Misiunea de spionaj nu a avut succes.
Monezi de argint utilizate: 5000.
M-a spionat de 3 ori si de fiecare data am pierdut cate 5k monezi.

E vreun bug sau chiar atat trebuia sa pierd? (banuiesc ca el a folosit 5k monezi si mi-a luat si mie tot 5k)

Ai facut o concluzie corecta. CIt foloseste inamicul in spionaj asupra ta,atia perzi tu din pestera.
Nu e nici un BUG!
 

DeletedUser

Guest
ok, multumesc. Inseamna ca n-are nici un sens sa pui monezi de argint in aparare.
M-am agitat degeaba sa fac nivelul la pestera... pierdere de resurse.
 

DeletedUser598

Guest
ok, multumesc. Inseamna ca n-are nici un sens sa pui monezi de argint in aparare.
M-am agitat degeaba sa fac nivelul la pestera... pierdere de resurse.

Pai frate...Daca nu doresti ca inamicul sa-ti vata puterea,pai pui in pestera resurse,daca tii PARALEL,pai nu pui.
Si daca doresti sa fie mai complicat spionajul asupra ta,pai cerceteaza criptografia. Si daca doresti sa nu scapi nici un spion fara a nu sti,pai construieste Oracolul...
;) Tu hotarasti....
 

DeletedUser

Guest
vroiam sa spun ca investitia in pestera nu se merita ... prea multe resurse.
iti dai seama ca sunt si eu constient ca daca vrei neaparat sa nu te spioneze bagi bani in pestera ... dar eu zic ca banii aia mai bine ii folosesti ca sa-l arzi pe ala care te-a spionat.
Oricum daca vrea neaparat sa te spioneze o va face (cu ajutorul a cativa aliati reuseste foarte repede).
Asa daca iti lua doar 1000 monezi era alta poveste ... ca nu pierdeai prea mult si inamicului ii era mult mai greu sa afle informatii despre tine ..dar daca se punea cu cativa aliati pe tine reusea.
Oricum partea de spionaj in Grepolis mi se pare foarte slaba.
Mersi pentru raspuns.
 

DeletedUser598

Guest
vroiam sa spun ca investitia in pestera nu se merita ... prea multe resurse.
iti dai seama ca sunt si eu constient ca daca vrei neaparat sa nu te spioneze bagi bani in pestera ... dar eu zic ca banii aia mai bine ii folosesti ca sa-l arzi pe ala care te-a spionat.
Oricum daca vrea neaparat sa te spioneze o va face (cu ajutorul a cativa aliati reuseste foarte repede).
Asa daca iti lua doar 1000 monezi era alta poveste ... ca nu pierdeai prea mult si inamicului ii era mult mai greu sa afle informatii despre tine ..dar daca se punea cu cativa aliati pe tine reusea.
Oricum partea de spionaj in Grepolis mi se pare foarte slaba.
Mersi pentru raspuns.

Am intele... Faci concluzii nu rele.
Construieste oracolul...si vei sti cine te spioneaza,si vei putea lua unele decizii!
 

DeletedUser

Guest
Am depozitat arginti in pestera fara sa vreau , adica intentionat sa vad ce se intampla mai exact
Cum pot sa ii iau innapoi ca am nevoie de ei la constructii ?
 
Sus