Super fast food sau retete pt lenesi

DeletedUser13911

Guest
Nasparleta treaba daca ai inceput sa primesti cu portia......pare-se ca nu mai creezi senzatie in iatacB-).
M-au tufut astia de m-au gasit dracii
aoleooo....isi schimbara orientarile culturale astia:D
 

DeletedUser

Guest
Salată antică elenă cu șrot (engleză: groats), brânză feta și rodie

Ingrediente (pt 4 persoane): 1 ceașcă de șrot, o rodie coaptă, o lingură de nuci, 3-4 cepi verzi, mărar, 70 gr. brânză feta. Dressing: 2 linguri ulei de măsline, 1 lingură de melasă, 2 linguri suc de rodie, sare grunjoasă si piper proaspăt măcinat.

Șrotul se înmoaie într-un castron în 2 cești de apă cel puțin 3h în apă. Se spală și strecoară bine.

Se taie rodia în jumatate. Dintr-o jumătate se scot bobițele și cealalta jumătate se stoarce si se obține sucul de rodie.

Se spală si se taie mărunt atât ceapa verde cât și mărarul. Se zdrobesc nucile cu pisatorul.

Peste șrotul scurs bine se adaugă ceapa și mărarul tocate, brânza feta zdrobită. nucile pisate și bobițele de rodie. Amestecăm. Adăugăm sare și piper după gust.

Toate ingredientele necesare pentru dressing se amestecă bine și se adaugă la rându-i. Gustăm pentru sare și piper.

Se servește pe farfurie plată și pe deasupra presărăm nuci și bobițe de rodie.
 

DeletedUser

Guest
Gospodinelor? Voi v-ati gandit vreodata sa mergeti la Master Chef? Sau va e frica ca va sparg chef-ii aia farfurii in cap ? :D
Voi gatiti foarte gustos :D
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
unde esti Money? ai cumparat scrumbia??? :)
scrumbie_prajita2.jpg
 

DeletedUser

Guest
Frumosi !
...o rezteta de pasca mai tzac bam , asa? Mai rapida?
 

DeletedUser

Guest
:-O no way. Arata minunat dar eeee, hmmmm, mai bine eh. Iti multumesc oricum, Nicol. Poate indraznesc sa fac, mai stii ?
 

DeletedUser13911

Guest
Hopa...ce-i asta??? Cum se fac galustele..hahahahah...doar atat!:
apoi..cine a facut retele e pe langa,ma rog ca si mod de preparare:)
Nu lasa oala pe foc cand pui galustele..le faci prof..hahahah,se scoate de pe foc,le pui si " se fierb ele" din inertie.Le pui pe toate odata daca faci mai multa supa(asta e secret cum se face);)
LA 6..cu piper si patrunjel..da ,dar nu ac in prezentare..ca e apa de ploaie.Alb sa fie piperul si patrunjelui tocat(ca nu suntem iebivori,pui ca la vaci lucerna ),hahahah
HAi pofta mare....:Die
PS: eu nu mananc supa...e pentru sclifositi..hahahah
Stai ca am mai vazut ceva interesant.La partea cu scrumbia...pai sa o manance ala care a facut-o asa.Tre sa fie aramie..focul nu prea puternic..o arzi (ca in poza) si la mijloc cruda(cu sange)..nota 4 la preparare..:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am fost sa caut gris! ...cucu gris, trebie sa merg la magazinul romanesc bag seama.... astia nu stiu de gris si habar nu am avut ce sa le zic ca este pt ca, de fapt,nici eu nu stiam.
Supa aia insa imi place. Ca e simpla asa, fara ierburi si alte din astea. Gasesc eu gris ...
...de asemenea, nu exista smantana insa iaurul grecesc este f bun, as pune in loc de smantana .... /:)

- - - Actualizat - - -

Uite o retzeta ...dar nu intzeleg de ce si ce anume zice ca se umfla?

Pască fără aluat după rețeta lui Teo Trandafir
Gata in: 0 min
INGREDIENTE
1 kg brânză de vaci
200 ml smântână lichidă
10 ouă sau 30 de ouă de prepeliţă (pentru că nu au colesterol)
zahăr sau îndulcitor
aromă de vanilie sau de rom
stafide
Se amestecă totul foarte bine şi se pune într-un vas de yena, la cuptor. Aveţi grijă că această compoziţie va creşte, aşa că nu umpleţi vasul până la refuz.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7774

Guest
Combinatia de oua si smantana lichida face prajitura sa creasca in cuptor ,exact ca la crema de zahar ars
 

DeletedUser13911

Guest
Grisul e faina de grau macinatra mai mare....
Theutza..daca pui iaurt grecesc cu ou nu obtii ceea ce spune Teo.procentul la 1/3 la ou de prepelita e gresit....rom cu stafide(vanilia e gretoasa )
PS" intinde o foaie subtire (ou, faina, sare, apa) pune ca si blat in tava,pune hatie de copt ca o mai scoti nu..hahaha..iata pasca mult ravnita:)
LA fel cum se umfla asa se fi dezumfla.....ramai cu ciuciu daca nu e groasa ca si strat de umplere.MAi pe scurt ,tava tre' sa fie inalta!
HAi la treaba....asa inveti sa gatesti..hahaha

- - - Actualizat - - -

Combinatia de oua si smantana lichida face prajitura sa creasca in cuptor ,exact ca la crema de zahar ars

Mi-ai facut pofta de crema de zahar ars

- - - Actualizat - - -

carcotas, nota 4 la rusi ?

4 romanesc...nu carcotesc...adnotez pentru gospodine..hahahah
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
Hopa...ce-i asta??? Cum se fac galustele..hahahahah...doar atat!:
apoi..cine a facut retele e pe langa,ma rog ca si mod de preparare:)
Nu lasa oala pe foc cand pui galustele..le faci prof..hahahah,se scoate de pe foc,le pui si " se fierb ele" din inertie.Le pui pe toate odata daca faci mai multa supa(asta e secret cum se face);)
LA 6..cu piper si patrunjel..da ,dar nu ac in prezentare..ca e apa de ploaie.Alb sa fie piperul si patrunjelui tocat(ca nu suntem iebivori,pui ca la vaci lucerna ),hahahah
HAi pofta mare....:Die
PS: eu nu mananc supa...e pentru sclifositi..hahahah
Stai ca am mai vazut ceva interesant.La partea cu scrumbia...pai sa o manance ala care a facut-o asa.Tre sa fie aramie..focul nu prea puternic..o arzi (ca in poza) si la mijloc cruda(cu sange)..nota 4 la preparare..:D
lasi focul la minim, formezi repede galustele cu lingurita si pui capacul, ce tot atata carcoteala? este simplu, gustos si sanatos

- - - Actualizat - - -

crema de zahar ars?? daaa, niste oua, lapte, zahar, mirodenii si gata crema :) delicioasa , nu este de post, chiar foarte contra, o lasam pe saptamana viitoare B-)
 
Ultima editare:

DeletedUser13911

Guest
nooo nonononononono....daca supa de pui e de post la tine..merge si o crema..nu se uita barbosu chiar asa atent!:D
PS: opreste focul la galuste ca ma enervezi si te dau afara din bucatarie!B-)Cand le pui opresti focul..nu le fierbe ca dracu ca e degeaba..se farama!IA vezi..ca iti iau sortul de chef acum :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Multumesc, ariana !
...daca as cumpara o foaie frageda de tarta ? ...dar nu am de unde cumpara smantana. smantana si leustean nu exista aici nici la magazinul romanesc....
 

DeletedUser

Guest
Fac 2 cheesecakes /:) sau vreo 3 ! si nimic altceva, doar asta miammmmmm iammmmmmm
 
Sus