Super fast food sau retete pt lenesi

DeletedUser

Guest
Aici postam retzete de gatit simple, rapide, pe care le poate face oricine. ...sau, in fine, vedem ce retzete ...

- - - Updated - - -

TZATZIKI

Incep cu tzatziki (care se pronuntza dzadziki) si care e si grecesc dar si simplu

Ingrediente: Iaurt alb - simplu, usturoi pisat, castraveti proaspeti dati pe razatoare, sare, putin otzet si ulei.

Amestecatzi intr-un castron iaurtul cu usturoiul pisat si cu castravetzii datzi pe razatoare si din care s-a scos surplusul de apa. Adaugatzi sare, ulei si putin otzet, dupa gust. Datzi la frigider caci e bun rece. Se mananca drept garnitura la orice, inclusiv fripturici, cartofi prajiti ... sau pe paine prajita!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pasta de usturoi (asa folosesc)si piper alb.
PS: e sos nu garnitura.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
O reteta si mai simpla:

www.google.ro /cautare: restaurante online din(numele orasului) daca nu ai te muti intr-un oras care are
Comanzi ce mancarica vrei fara sa-ti strici vederea citind retete.


POFTA BUNA!!!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Are si el dreptate,topicul e pentru puturosi.Ce te faci daca nevasta aplica teoria lui?
Eu zic ca o caute ea pe harta locul de unde a venit..........
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2039

Guest
taticule esti sef de echipa la puturosi, te-ai inrosit de tot, mai intra de control...
 

nicol 10

Stie Tot
si eu care consideram acest joc o evadare de la rutina zilnica :) , se pare ca intalnesc si aici cratiti, ingredinte si miros de mancare
 

DeletedUser2039

Guest
nicol zece evadeaza de pe forumul Hiperboreea, evadeaza si de la rutina zilnica de a respira...scapa de miros de mancare
 

DeletedUser

Guest
sclifositzilor ...

Salata de ton si iaurt

Amestecati bine un iaurt alb, o conserva de ton in ulei, ceapa tocata, stoarcetzi si lamaie, piper, sare.

Eu mananc pe paine chestia asta, e f buna ! De fapt daca n-am chef de paine o mananc si fara, cu furculitza.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
sclifositzilor ...

Salata de ton si iaurt

Amestecati bine un iaurt alb, o conserva de ton in ulei, ceapa tocata, stoarcetzi si lamaie, piper, sare.

Eu mananc pe paine chestia asta, e f buna ! De fapt daca n-am chef de paine o mananc si fara, cu furculitza.

Aaaaiiiiaaiaiaiai......iaurt cu ceapa si ulei de ton...smssmsmsm...asta nu e bucatarie
Scoate iaurtul si piperul din scena,si ai un + de la mineB-)
Via Salata de ton
ton in ulei(scurgeti uleiul),ceapa verde,marar ,maioneza,piper alb,sare,lamaie stoarsa/paine prajita

Pentru cei care nu mananca peste>
ciuperci feliate,ceapa verde,marar ,maioneza,piper alb,sare,lamaie stoarsa/paine prajita
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7909

Guest
Parinte, ma dezamagesti. Ma asteptam sa promovezi retetele nostre...binecuvantata saorma cu coliva!
 

DeletedUser

Guest
Mama ce sa zic, se poate si ce doresti,dar am vrut sa-i fac pe plac Theei....
 

DeletedUser7909

Guest
Theea face tonul cu iaurt! Tocmai de aceea trebuie adusa pe calea cea dreapta a bucatariei!
 

DeletedUser

Guest
Aaaaiiiiaaiaiaiai......iaurt cu ceapa si ulei de ton...smssmsmsm...asta nu e bucatarie
Scoate iaurtul si piperul din scena,si ai un + de la mineB-)
Via Salata de ton
ton in ulei(scurgeti uleiul),ceapa verde,marar ,maioneza,piper alb,sare,lamaie stoarsa/paine prajita

Pentru cei care nu mananca peste>
ciuperci feliate,ceapa verde,marar ,maioneza,piper alb,sare,lamaie stoarsa/paine prajita

HABAR NU AI cum se face

Cum sa scoata iartu din scenta...de ex: daca are insolatie scapa cateva degete de iaurt peste zonele afectate (am auzit ca e bun, personal nu am folosit stiu sa ma feresc)
ton in ulei(scurgeti uleiul), alooooo explica si tu...scurgeti uleiul in tigaie sau poate pe corp...ca sa nu faca insolatie...pfff

Pentru cei care nu mananca peste>
ciuperci feliate,ceapa verde,marar ,maioneza,piper alb,sare,lamaie stoarsa/paine prajita

Asta e o reteta de toamna de cand eram mic tot pentru astia care nu mananca peste.
Te duci in padure, daca ti-e lene trimiti pe cineva, sa caute ciuperci...nu conteaza de care se pun pe soba(daca n-ai iti cumperi ) sau pe o tablita de metal peste aragaz care se lasa se se incinga se pun ciupercile se pune putina sare si se papa, daca nu cunosti ciupercile si ai cules ciuperci otravite nu o sa mori usor...ai timp sa suni dupa salvare nu-ti fa griji.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Traieste la Athena,cred ca e normal sa se intample asa ceva.
Si Tzazichi o face cu castraveti proaspeti,shaormarii de Dorobanti o fac cu castraveti murati :)
 

DeletedUser7909

Guest
La Atena zici....?.... sa imi arat ipostaza amicala, caci istoria e favorita mea si trebuie studiata la fata locului. Mananc si ton cu iaurt daca e nevoie.

- - - Actualizat - - -

Asta e o reteta de toamna de cand eram mic tot pentru astia care nu mananca peste.
Te duci in padure, daca ti-e lene trimiti pe cineva, sa caute ciuperci...nu conteaza de care se pun pe soba(daca n-ai iti cumperi ) sau pe o tablita de metal peste aragaz care se lasa se se incinga se pun ciupercile se pune putina sare si se papa, daca nu cunosti ciupercile si ai cules ciuperci otravite nu o sa mori usor...ai timp sa suni dupa salvare nu-ti fa griji.
Seff, ce ai alege dintre trufe si porcul cautator de trufe?
 

DeletedUser

Guest
La Atena zici....?.... sa imi arat ipostaza amicala, caci istoria e favorita mea si trebuie studiata la fata locului. Mananc si ton cu iaurt daca e nevoie.

- - - Actualizat - - -




Seff, ce ai alege dintre trufe si porcul cautator de trufe?

Pe Bubu daca e la fel de iscusit in cautarea trufelor precum e in rasfoitul forumului.
 
Sus