Super fast food sau retete pt lenesi

DeletedUser13911

Guest
Asa'i theutza????te rezumi la 3 amarate de briose cu branza?Pune mana si cumpara un pachet de foi de placinta,branza dulce,ou,esenta de rom,stafide.Intinzi in tava 2 foi sa nu fie prea subtiri...faci compozitia o torni peste(pui putina esenta).Deasuprea pui alte 2 foi.Le ungi cu putin ulei..si la cuptor..placinta in toata regula si nu povesti sclifosite.
PS: pui si hartie de copt pe fund sa nu o strici,te-as incurca daca te-as pune sa folosesti ulei si faina.
HAi la treaba,placerea mancatului va fi mirobolantaB-)
Am uitat,inainte cu 10 minute de a fi gata ,bati 3 oua si le intinzi peste placinta..si back la cuptor 10 minute.
DAca o doresti mai dulce(gusti compozitia)..adaugi ceva zahar in branza
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7774

Guest
nu sunt briose ,sunt prajituri cu branza si fructe foarte fine la gust si aspect
 

nicol 10

Stie Tot
nooo nonononononono....daca supa de pui e de post la tine..merge si o crema..nu se uita barbosu chiar asa atent!:D
PS: opreste focul la galuste ca ma enervezi si te dau afara din bucatarie!B-)Cand le pui opresti focul..nu le fierbe ca dracu ca e degeaba..se farama!IA vezi..ca iti iau sortul de chef acum :)
se farama galusca????? aici este o problema, ea trebuie sa fie pufoasa si intreaga
 

DeletedUser7774

Guest
Asa'i theutza????te rezumi la 3 amarate de briose cu branza?Pune mana si cumpara un pachet de foi de placinta,branza dulce,ou,esenta de rom,stafide.Intinzi in tava 2 foi sa nu fie prea subtiri...faci compozitia o torni peste(pui putina esenta).Deasuprea pui alte 2 foi.Le ungi cu putin ulei..si la cuptor..placinta in toata regula si nu povesti sclifosite.
PS: pui si hartie de copt pe fund sa nu o strici,te-as incurca daca te-as pune sa folosesti ulei si faina.
HAi la treaba,placerea mancatului va fi mirobolantaB-)
la branza merge bine vanilia si coaja de lamaie nu romul :( chiar daca in compozitie se pun stafide (cel mai bine se scufunda stafidele in putin coniac sau rom apoi se scurg si se folosesc la prajitura)
 

DeletedUser2039

Guest
Clar trebuie sa ma autoinvit la un bors cu galuste si la o placinta cu branza dulce sa capat ceva experienta.
 

nicol 10

Stie Tot
bravo ariana :) Igor le tot trage cu romul dar in branza se baga vanilie si coaja de lamaie si ca sa-i facem si placerea...stafidele se pun cu ceva ore inainte la muiat in rom
 
Ultima editare:

DeletedUser13911

Guest
la branza merge bine vanilia si coaja de lamaie nu romul :( chiar daca in compozitie se pun stafide (cel mai bine se scufunda stafidele in putin coniac sau rom apoi se scurg si se folosesc la prajitura)

Eheheeee.....apai asa spune,thea nu stie sa intinda foi si tu vrei sa faca poale in brau.hahaha.Eu i-am sugerat ceva simplu ,gata in 1 ora!
PS: stafidele se umfla in bauturi acidulate.!DAca doresti in cogniac..atunci poti adstepta 12 ore sa simti ceva.!:x

- - - Actualizat - - -

bravo ariana :) Igor le tot trage cu romul dar in branza se baga vanilie si coaja de lamaie si ca sa-i facem si placerea...stafidele se pun cu ceva ore inainte la muiat in rom

Pai stai ceva ore sa traga gust...daca eu vreau in 1 ora placinta asta..atunci tu ce faci? Faci ce iti spun eu..fentezi gustul cu rom in placinta si stafidele pure...ti-m spus ca iti iau sortul :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7774

Guest
nu am pus-o sa faca poale in brau :D sunt fan prajituri cu branza iar placintele ocupa primul loc din cauza aceasta m-am bagat si eu pe aici
 

DeletedUser13911

Guest
pai cu lamai rasa,vanilie..si ceea ce am spus eu ,foi intinse de casa cu ou in compozitie(crescuta coca)..cam unde ajungem....
 

nicol 10

Stie Tot
Fac 2 cheesecakes /:) sau vreo 3 ! si nimic altceva, doar asta miammmmmm iammmmmmm
faci mini Cheesecakes :) deja mi-au luat-o razna poftele, taman in saptamana mare
mini_cheesecakes_24c_grande.jpg
 

DeletedUser7774

Guest
scoatem foile de placinte clasice ,facem una din biscuiti sfaramati amestecat cu putin unt sau chiar o foaie simpla de copt fara alt aluat adaugam in branza smantana si brusc se schimba treaba :) incearca eu am facut si mi-a placut rezultatul
 

DeletedUser13911

Guest
interesanta ideea cu biscuiti si unt,gretoasa ce e drept(cred0...Sunt adeptul placintei traditionale cu branza,chiar sarata ,chiar daca sotia are origini de la Fane babanu...:D
 

DeletedUser7774

Guest
Pare gretos dar nu este ,nu se pune o cantitate prea mare de unt
 

nicol 10

Stie Tot
depinde din ce parte a tarii vine reteta, din cate stiu in Muntenia se pune si iaurt langa branza proaspata, la mine in Moldova doar branza de vaci dulce cu vanilie si coaja de lamaie, un aluat facut normal cu ou si lapte draga Igor dar nu am considerat necesar de mentionat
 

DeletedUser2039

Guest
Un reper ca sa ma orientez in Moldova ? aproape de faleza sau ?
 

DeletedUser13911

Guest
Nu prea vad de ce lapte si nu apa...ma rog,nu sunt din Moldova:),insa le fac pe toate,cand am chef desigur..acasa gatesc doar daca am musafiri .hahahaha

- - - Actualizat - - -

Un reper ca sa ma orientez in Moldova ? aproape de faleza sau ?

Voi doi cred ca va intalniti pe Cosbuc zilnic..hahaha...si nu va stiti..
 
Sus