Razboiul Peloponeziac - Dezbatere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Deci una peste alta, disponibilitatea jucatorilor pe joc este primul si cel mai important factor care face diferenta intre cele doua sisteme de cucerire. De aici si agreerea unui anume sistem de cucerire.

Din cate am observat eu la inscrieri sunt mai multi prefera sistemul vechi de cucerire dar numai eu postez pe aici sustinand sistemul vechi.
Cei din echipa mea sunt atat de ocupati cu jocul si cu cuceririle pe sistem vechi incat au si uitat ca s-au inscris la un concurs(nicidecum vreun poll) :| Vedeti diferenta?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1888

Guest
Eu sustin REVOLTA!
Revolta are mai multe avantaje..
De exemplu:
Atunci cand esti atacat in sistemul de revolta, poti da comenzi de constructie, atacuri , schimb de resurse, etc.
Pe langa sistemul de Cucerire, unde nu poti face asta cand esti in "cucerire".
Concluzie:
Cu privire la acest aspect, revolta e mai buna.
Poti da si tu un contra-atac, ca sa iti demoralizezi vrajmasul, poti face schimb de resurse(f de ajutor),comenzi de constructie( in cazul in care nu ai mare stres ca vei fi cucerit)!
La CUCERIRE nu poti!


Si asta ar fi o mare problema la revolta, in 12 ore un jucator activ , cu poseidon/hera cu misiunile de pe insula de se face armata cu 30% mai rapid sa am 2 orase, pun pe fiecare oras ce-a de la cazarma si in port, in 12 ore fac in 2 orase 100 bireme si vreo 500 trupe terestre, cum vad atac cum le scot din oras si le las doar pentru atacul cu nava. + ce mai vine de la alianta le zic sa-l bage chiar in ultimu minut sunt curios cum mai cuceresti tu oras.
 

DeletedUser9489

Guest
Si asta ar fi o mare problema la revolta, in 12 ore un jucator activ , cu poseidon/hera cu misiunile de pe insula de se face armata cu 30% mai rapid sa am 2 orase, pun pe fiecare oras ce-a de la cazarma si in port, in 12 ore fac in 2 orase 100 bireme si vreo 500 trupe terestre, cum vad atac cum le scot din oras si le las doar pentru atacul cu nava. + ce mai vine de la alianta le zic sa-l bage chiar in ultimu minut sunt curios cum mai cuceresti tu oras.

Cu ajutorul a cateva full-uri de usoare cu cateva vraji pe el(+30% atac, Vant favorabil si Capitan), cateva full-uri terestre (+30% atac, Putere Eroica si Capitan) date intr-o perioada de maxim 20 de secunde. Si pot sa trimit mai multe nave.
 

DeletedUser1888

Guest
Cu ajutorul a cateva full-uri de usoare cu cateva vraji pe el(+30% atac, Vant favorabil si Capitan), cateva full-uri terestre (+30% atac, Putere Eroica si Capitan) date intr-o perioada de maxim 20 de secunde. Si pot sa trimit mai multe nave.

Tu te auzi? Asta ar insemna sa ai toate orasele full cu trupe ca sa poti cuceri un oras, full naval 250 usoare , full terestru , toate vrajile, 30% atac din ce? Noroc? Ceri multe pentru un singur oras. Cum vrei sa se cucereasca atunci la nivel mic? 20 de secunde? Crezi ca aparatoru o sa stea sa se uite? El ii da chiar inainte, + ca in 12 ore dintr-o alianta de 70 oameni sa zicem, sa zicem ca e si jocu mai dezvoltat putin, pai in 12 ore din 70 jucatori 5 sigur reusesc sa iti trimita sprijin (la aparator) cu 1 secunda inaintea navei.
Daca o luam asa sa am 15 orase in 12 ore ti-as face o armata de nu treci nici cu rugaciuni, nivel 25 si turn pai dai 5 fuluri terestre sa ma spargi. Cam porcarie.


Toti vreti sa jucati grepolis OFf, toti va plangeti ca pe sistemul vechi trebuie sa fi on nus ce, pai ce suparare, de ce mai jucati daca vreti sa fiti tot off, daca joci stai on daca nu vrei sa joci, nu joci. Dar nu ceri la oameni, ba eu joc dar eu vreau sa fiu pe putin 10 ore off ca totusi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9489

Guest
Tu te auzi? Asta ar insemna sa ai toate orasele full cu trupe ca sa poti cuceri un oras, full naval 250 usoare , full terestru , toate vrajile, 30% atac din ce? Noroc? Ceri multe pentru un singur oras. Cum vrei sa se cucereasca atunci la nivel mic? 20 de secunde? Crezi ca aparatoru o sa stea sa se uite? El ii da chiar inainte, + ca in 12 ore dintr-o alianta de 70 oameni sa zicem, sa zicem ca e si jocu mai dezvoltat putin, pai in 12 ore din 70 jucatori 5 sigur reusesc sa iti trimita sprijin (la aparator) cu 1 secunda inaintea navei.
Daca o luam asa sa am 15 orase in 12 ore ti-as face o armata de nu treci nici cu rugaciuni, nivel 25 si turn pai dai 5 fuluri terestre sa ma spargi. Cam porcarie.


Toti vreti sa jucati grepolis OFf, toti va plangeti ca pe sistemul vechi trebuie sa fi on nus ce, pai ce suparare, de ce mai jucati daca vreti sa fiti tot off, daca joci stai on daca nu vrei sa joci, nu joci. Dar nu ceri la oameni, ba eu joc dar eu vreau sa fiu pe putin 10 ore off ca totusi.

A, atunci daca intervine alianta , si atacatorul are alianta, nu? +30% atac de la Misiunile insulei, eu am cateva puse deoparte pentru ocazii speciale. Si revolta, pot sa o dau pe 7 orase, chiar daca eu am cultura de unul singur, pe cand pe cucerire veche trebuie neaparat sa am cultura, altfel nu intra nava. Cu cativa colegi de alianta saritori(Care au un moral decent), faci sa zboare pe oricine.
 

DeletedUser1888

Guest
A, atunci daca intervine alianta , si atacatorul are alianta, nu? +30% atac de la Misiunile insulei, eu am cateva puse deoparte pentru ocazii speciale. Si revolta, pot sa o dau pe 7 orase, chiar daca eu am cultura de unul singur, pe cand pe cucerire veche trebuie neaparat sa am cultura, altfel nu intra nava. Cu cativa colegi de alianta saritori(Care au un moral decent), faci sa zboare pe oricine.

1. Msiunile insulei eu stiu ca de la update dau acuma numa 10 % atac si 5 % aparare.
2.Si pe sistem vechi poti trimite nave pe toate orasele da intra numa prima nava care reuseste sa sparga tot asa ca tot cuceresti un oras, si aici daca esti bun te asigur ca dai 2 nave fake pe un oras unde sti ca nu spargi un atac serios pe o nava , multe atacuri fake pe cucerirle fake, 2 atacuri serioase cu trupe pe cel adevarat cu pe toate navele pui ba dor ba putere divina gasesti tu ceva magi acuma la 5 zei gasesti sa dai pe multe atacuri . Deci iar e un + in cucerire.
3. Daca tot te bazezi atat pe alianta pe sistem de revolta nu crezi ca va fi o singura alianta mare care va cuceri tot? Pentru ca asa va fi deoarece toti se refugiaza unde e mai multa/tare lume.
Pe lumea alpha, prima lume inca tin minte. Era o alianta de 200 jucatori(Lost Legion). Si o alianta de maxim 70 jucatori ( Die.) Faza era ca era un razboi foarte strans, si se putea lua orase pe abele parti.
Dar daca era revolta, era 100% razboi castigat de Lost legion. Pentru ca se putea da foarte multe revolte foarte mult sprijin trimis aiurea era ... Pe sistem de cucerire poti sa te mai misti si singur, nu depinzi numa de alianta. Adica serios, daca dai de o alianta praf pe revolta poti sa fi tu cat de experimentat ca nu faci mare chestie.
 

DeletedUser12104

Guest
Orase fantoma: avantaj revolta pentru ca le poti cuceri imediat de ai bagat nava pe ele spre deosebire de cucerire in care tot trebuie sa astepti si sa aperi orasul
 

DeletedUser1888

Guest
Orase fantoma: avantaj revolta pentru ca le poti cuceri imediat de ai bagat nava pe ele spre deosebire de cucerire in care tot trebuie sa astepti si sa aperi orasul

Pentru ca e normal sa astepti, adica daca eu am pucte de 5 orase sa zicem( mau atacat uni si am facut pucte de 5 orase) si se lasa unu langa mine, acuma am 2 orase in 2 ore am 7. Pai stai putin ca si pentru alea ar trebui sa ne batem unpic dar asa cine vede primu a lui ii.
 

DeletedUser

Guest
Si asta ar fi o mare problema la revolta, in 12 ore un jucator activ , cu poseidon/hera cu misiunile de pe insula de se face armata cu 30% mai rapid sa am 2 orase, pun pe fiecare oras ce-a de la cazarma si in port, in 12 ore fac in 2 orase 100 bireme si vreo 500 trupe terestre, cum vad atac cum le scot din oras si le las doar pentru atacul cu nava. + ce mai vine de la alianta le zic sa-l bage chiar in ultimu minut sunt curios cum mai cuceresti tu oras.

wow!!!
Sunt uluit cum de gandesti asa.....ciudat!
Vrei sa prezinti ca ce....ca nu poti cuceri un oras pe sistemul cu revolta, sau ce...
Daca esti destept si iti organizezi bine atacurile poti cuceri un oras destul de bine.
In primul rand daca vrei sa iei un oras de la un jucator activ, nu il ataci singur, ci cu mai multi.
Dar stii ca si cel care ataca poate face la fel de repede armata si usoarele nu-i asa,
Si poate ca cel care ataca, isi sfatuieste prietenii sa bage atacurile, nu in "ultimu" minut, ci in ultima secunda!
Ce zici de asta Adrianos12!
 

DeletedUser1888

Guest
Tot mai usor pentru aparator pentru ca el vede toate atacurile care vin, atacatori trebuie sa fie 100% coordonati , adica usoare dupa terestru.

Si sa fiu sincer, cele 2 sisteme sunt foarte asemanatoare, numa ca cel nou. Iti da 12 ore in + de gandire/armata/etc. Care sunt cam prea multe ore si se poate reactiona foarte mult.

Si acuma iti pun eu alta problema. Sprijin se strange mult mai mult decat atacuri. Pentru ca e mai usor de aparat. Daca se bat la secundele alea finale tot aparatoru va castiga pentru ca are bonusurile de turn/ zid. Daca stie sa se apere binenteles.
 

DeletedUser

Guest
Tot mai usor pentru aparator pentru ca el vede toate atacurile care vin, atacatori trebuie sa fie 100% coordonati , adica usoare dupa terestru.

Si sa fiu sincer, cele 2 sisteme sunt foarte asemanatoare, numa ca cel nou. Iti da 12 ore in + de gandire/armata/etc. Care sunt cam prea multe ore si se poate reactiona foarte mult.

Si acuma iti pun eu alta problema. Sprijin se strange mult mai mult decat atacuri. Pentru ca e mai usor de aparat. Daca se bat la secundele alea finale tot aparatoru va castiga pentru ca are bonusurile de turn/ zid. Daca stie sa se apere binenteles.
Daca se strange mai mult sprijin decat atac( nu se intampla asta intotdeauna), atunci tu cel care ataci nu castigi orasul, dar castigi f multe puncte batalie.
Dar acum te intreb eu:
Pe sistemul de revolta ai parte de f multe actiune, trebuie sa te aperi(nu reusesti mereu sa te aperi asa cum zici tu), ca atactor, pt ca trebuie sa il spionezi sa vezi daca a mai intrat, sa vezi pe unde are orasele, sa ii monitorizezi activitatea pe grepostats, si cand iti vine in cale sansa de a face cva, atunci il bombezi.
PE cucerire, nu ai asa parte de multa actiune!
 

DeletedUser1888

Guest
Asta crezi tu, adica daca tu dai ca orbu cu nava pe sistem de cucerire e traba ta. Dar clar ca ori ce jucator care stie jocu o sa-l spioneze toate cele. Nu inteleg de ce vorbesti de cucerire in nestire de cauza, vad ca joci doar pe sigma, daca ma insel scuze . Dar eu numa pe sigma te vad.
 

DeletedUser12104

Guest
adrianos..tu ai jucat vreodata pe sistem cu revolta? spui ca ai timp mult,nu e deloc mult....pentru ca are si atacatorul timp sa se organizeze..si poate sa iti dea alianta lui atacuri de curatare care sa traverseze o mare.Si spui ca aparatorul vede atacurile...exact e si pe cucerire...doar ca acolo cand esti aparator...e mai nasol ca vede si atacatorul
 

DeletedUser

Guest
Pt ca pe celalalt am fost banat si am fost inactiv, pe lumile de cucerire, si deci am fost cucerit, lumile au fost inchise si deci, mi-am facut alt cont.
Si nu am zis ca pe cucerire nu trebuie sa il spionezi sa ca dai cu nava ca desteptu, ci am zis ca nu ai parte atata actiune ca pe celalalt!
Citeste mai bine!
Si spune-mi si mie:
Ti se intampla sa te atace unu pe sistemul de cucerire dar tu nu prea esti ingrijorat, pt ca stii ca cel care te ataca, nu este sprijinit de nimeni, dar prin faptul ca te ataca nu ai cum sa construiesti, sa iti faci armata, etc,
Pe REVOLTA poti construi, si iti poti continua activitatea lejer.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12104

Guest
ai dreptate Lord Noidboot... si in plus cucerirea cu revolta e mai logica...ataci ca sa cuceresti..simplu! De asemenea include si o tactica de razboi des intalnita in realitate(provocarea unei revolte,revolutii)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Alt avantaj pe sistemul de REVOLTA este timpul!
Ca si atacator dar si aparator, in 12 ore de furie, ai timp de a primi sprijin, de a ataca, de a da mesaje sa te sprijine colegii in atac/aparare.
Deci poti fi nu activ, ci destul de activ si poti reusi multe!
Sa zicem ca esti la servici, vine seful nervos si iti spune ca (fiind de incredere) are nevoie de tine, cateva ore(bani siguri).
Doar nu renunti la bani si la increderea pe care o poti castiga de la seful tau, pt ca te ataca unu pe grepolis asa-i?
Daca esti pe revolta si te ataca dimineata, si tu ajungi seara cu cateva ore inainte de inceperea furiei, ai destul timp sa iti trimiti sprijin si toate cele.
Daca te ataca unu pe cucerire(tot dimineata), esti cam in criza!
Parerea mea este ca cel mai bun avantaj al unui sistem de joc, este TIMPUL!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1888

Guest
Ti se intampla sa te atace unu pe sistemul de cucerire dar tu nu prea esti ingrijorat, pt ca stii ca cel care te ataca, nu este sprijinit de nimeni, dar prin faptul ca te ataca nu ai cum sa construiesti, sa iti faci armata, etc,
Pe REVOLTA poti construi, si iti poti continua activitatea lejer.


Mai explica o data ca nu am inteles nimic, cum sa nu poti construi nimic? Normal cand ai nava in oras nu mai poti face nimic de pe orasul ala dar pana ajunge nava poti juca normal.

ai dreptate Lord Noidboot... si in plus cucerirea cu revolta e mai logica...ataci ca sa cuceresti..simplu! De asemenea include si o tactica de razboi des intalnita in realitate(provocarea unei revolte,revolutii)



Normal ca are doar tu vrei revolta, daca nu ai vrea revolta nu iai da drepatate. In realitate crezi ca vine unu iti da timp 12 ore sa mai faci acolo ce vrei tu prin oras ca dupa poate te cucereste? Nu! In realitate vine unu si te calca ,distruge tot si "cucereste". Unde ai vazut tu razboi sa vina atacatoru sa iti zica ca te cucereste , si sa iti dea un anumit timp sa te aperi?
Cand vine daca esti nepregatit te-ai dus pe apa.
 

DeletedUser11708

Guest
De exemplu eu care sustin sistemul vechi(cucerirea) avantajele imi par urate(sa zic asa)...degeaba ma trezesc de dimineata sa imi coordonez atacurile imediat dupa bonus(sa presupunem) iar in ultimile 2-3 ore intra victima da alarma primeste sprijin(sau cum ai spus face trupe...etc) si sa dus toata munca degeaba :D...bineinteles...din nou parerea mea

Eu sustin REVOLTA!
Revolta are mai multe avantaje..
De exemplu:
Atunci cand esti atacat in sistemul de revolta, poti da comenzi de constructie, atacuri , schimb de resurse, etc.
Pe langa sistemul de Cucerire, unde nu poti face asta cand esti in "cucerire".
Concluzie:
Cu privire la acest aspect, revolta e mai buna.
Poti da si tu un contra-atac, ca sa iti demoralizezi vrajmasul, poti face schimb de resurse(f de ajutor),comenzi de constructie( in cazul in care nu ai mare stres ca vei fi cucerit)!
La CUCERIRE nu poti!
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus