Razboiul Peloponeziac - Dezbatere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Numarul de ore al cuceririi vechi trebuie sa fie intotdeauna mai mare decat bonusul de noapte, dar si revolta ofera aceeasi atmosfera. Daca nu intri 2h pe joc, iti pot baga inamicii de pe insula sau din apropiere 5-6 revolta, si dupa 9-10 ore toti ataca. Sau ce faci daca in 9-10 ore vin peste 100 de atacuri, intercalate, atat de la cei care au dat revolta si de la cei care nu au dat.

eu nu stiu ce te sperie mai tare, o nava bagata sau 6 revolte pt care ai timp 10 ore sa te aperi? are you f... kidding me?
 

DeletedUser9489

Guest
eu nu stiu ce te sperie mai tare, o nava bagata sau 6 revolte pt care ai timp 10 ore sa te aperi? are you f... kidding me?

Depinde de modalitatea cum sunt sustinute. Daca nava e bagata intr-o doara, sau nu e sprijinita destul, nu e motiv de ingrijorare, ci chiar de bucurie. Plus ca pe toata perioada revoltei se pot da atacuri de golire a orasului. Si aici cand vezi ca sprijinul care vine iti este omorat fara prea mari pierderi, ai sansa sa cedezi nervos.
 

DeletedUser

Guest
Depinde de modalitatea cum sunt sustinute. Daca nava e bagata intr-o doara, sau nu e sprijinita destul, nu e motiv de ingrijorare, ci chiar de bucurie. Plus ca pe toata perioada revoltei se pot da atacuri de golire a orasului. Si aici cand vezi ca sprijinul care vine iti este omorat fara prea mari pierderi, ai sansa sa cedezi nervos.
situatiile sunt incomparabile..tu compari nava fara sprijin pe cucerire si revolta cu atacuri succesive de golire sau mentinere a orasului curat..acum compara nava intrata de 1h intr-un oras care a primit sprijin la secunda si inca mai primeste pe durata cuceririi( e foarte greu de spart odata ce s-au adunat mai multe trupe de aparare) pe cand daca ai revolta bagata de 1h si vin atacuri ai timp berechet sa iti aduci sprijin..
 

DeletedUser9489

Guest
situatiile sunt incomparabile..tu compari nava fara sprijin pe cucerire si revolta cu atacuri succesive de golire sau mentinere a orasului curat..acum compara nava intrata de 1h intr-un oras care a primit sprijin la secunda si inca mai primeste pe durata cuceririi( e foarte greu de spart odata ce s-au adunat mai multe trupe de aparare) pe cand daca ai revolta bagata de 1h si vin atacuri ai timp berechet sa iti aduci sprijin..

Atacurile vin pe toata perioada revoltei pentru a curata orasul. E mult mai usor sa cureti de 2 ori 100 de spadieri decat sa cureti odata 200 de luptatori cu spada. Iar daca atacurile vin presarate pe toata perioada revoltei si distrug sprijinul pe care ti-l aduci... ramai cu un gust neplacut.
 

DeletedUser

Guest
Atacurile vin pe toata perioada revoltei pentru a curata orasul. E mult mai usor sa cureti de 2 ori 100 de spadieri decat sa cureti odata 200 de luptatori cu spada. Iar daca atacurile vin presarate pe toata perioada revoltei si distrug sprijinul pe care ti-l aduci... ramai cu un gust neplacut.
asa e, dar ce cap sa ai sa trimiti cate 100 de sabieri cand vezi atatea atacuri? iti poti concentra sprijinul intr-un anumit interval de timp ca sa fie mai eficient..
 

DeletedUser2039

Guest
Sustin cucerirea clasica, cineva mai sus a scris ca revolta este pentru jocul in echipa si "jocul" se sustine prin alianta si nu individual, nu a existat si nu exista pe nici o lume cu (!) cucerire prin revolta sau clasica o alianta functionala 100%, chiar cu "baieti buni" in alianta distanta face in mare parte din cazuri ca aliatii sa trimita o nava sau sa sparga un asediu mai ales in grupuri pe aceiasi mare sau mari comune, am stat sa-mi imaginez pentru o clipa jocul in lumea reala, in antichitate, veneau aheii sa bata troienii si troienii intr-un moment de inspiraite se decideau:sa acceptam propunerea adversarului si sa atacam stapanirea sa lasam asediatorii sa intre in cetate, ce ne pot face ? care-i maximul efectului ? ne vor jefui, ne vor viola copilele si for da foc la oras ? dar asta este ce ne dorim si noi...revenind la joc, am vazut doua momente in care frumusetea cuceririi clasice este peste orice cucerire cu revolta ! daca lipseste ceva jocului este ca se pierd aceste batalii si nu putem avea un "remember"pentru ca sa ne amintim ce a fost si este esenta joculi de grepolis. In prima cucerire s-au implicat doi lideri adversari declarati, miza nu era un oras, miza era cine si ce alianta era ce-a mai buna pe lumea respectiva...Vampirelly l-a atacat pe Neoptolem, familia SS indraznea sa provoace alianta lider la acel moment, Piratii... eram in familia SS, la noi forumul a luat foc, a fost o noapte in care au curs sute si sute de rapoarte,atacuri cu unitati mitice, full-uri de usoare si sprijin de la noi care refacea forta asediului, tin minte ca pana a intrat nava Vampirelly ajunsese la app.500 de spionaje reusite(aproape din minut in minut) in care vedeam pe forum cum Piratii se mobilizasera in aparare...in noaptea asediului am avut placerea jocului la maxim, Vampirelly a "adormit cu capul pe tastatura" dar a facut totul ca la carte si desi au fost aproape sa intoarca soarta bataliei dimineata cu aproape 12000 de bireme pierdute si multe schimburi de mesaje "amabile" intre noi si adversari Neo a pierdut orasul . Al doilea moment in care cucerirea clasica a fost de un moment de grepolis pur a fost cand doua aliante erau pe final umar la umar in castigarea lumii, am fost in tabara aparatorilor, atacatorii, New Life s-au mobilizat exemplar si au incercat preluarea unui oras de pe o insula cu Minunea aliantei Legion Nazgul, de level 10, un mare efort reusit de ei, in momentul in care s-a dat alarma in alianta ca a inceput ofensiva lor alianta nostra a reusit sa se ridice peste adversar, au fost mii de rapoarte, la finalul acelei incercari de cucerire New Life ne-au scufundat in jur de 40000 de bireme dar in oras am reusit sa ajungem si sa rezistam cu inca aproape 20000 de birme si terestru suficient , am castigat acea batalie clasica si nomentul acela a hotarat alianta care a castigat coronita. Nu cred ca am reusit sa redau in cuvinte frumusetea acelor lupte dar sigur intrec orice cucerire cu revolta. Deci argumentul meu unic este spectacolul unei cuceriri clasice care nu poate fi intrecut de o cucerire cu revolta! Cucerirea clasica este PLACEREA la superlativ a jocului Grepolis.
 

DeletedUser1888

Guest
Ambele sisteme au 3 ani de joc. Sistemul vechi a aparut prima data pe un server national (.de) prin decembrie 2009, iar revolta a aparut in mai 2010(versiunea 1.12)
Ce inseamna off si afk , eu nu am inteles, nu pot contracara argumentul.
Eu sustin revolta deoarece e nevoie de alianta, in care cei care ataca, sunt doar ofensivi si primesc sprijin de la cei defensivi, eventual, pentru a nu-i lasa in urma, celor defensivi li se cedeaza cuceririle interne.

Ca Aparator, pe sistemul vechi de cuceriri, daca nu esti on cu vreo 30-60 minute inainte de a-ti baga nava (pentru a o identifica) si nu ai aliati pe langa tine, nu ai ce face, orasul e pierdut, pierzi controlul asupra orasului.

Ba poti foarte simplu si cu armata ta, poti eschiva toate atacurile si sa dai inainte navei, desigur daca esti bun si sti.
Cum ai spus tu, pe sistemul nou trebuie alianta , de aceea toti se refugiaza in aliantele cele mai mari, si jocu devine instabil. Pe sistemul vechi poti sa mai respingi nave si singur pe cel nou e modelu asta in care ar trebui sa fie o alianta care conduce tot si cucereste de la cei mai mici. Pe cel vechi chiar daca nu ai o alianta foarte mare tot poti face ceva si singur.In sensul ca poti baga o nava la altu imediat. Pe cel nou ar fi imposibil pentru ca ar vedea in cele 12 ore si ar cere sprijin de la toata alianta, daca e lume de viteza 3 iti trimit sprijin de la 1 mare jumate sprijin( bireme) si ar ajunge in timp util.
Off si afk ti le-a explicat cineva .

Pro sistem vechi!
 

DeletedUser

Guest
Buzzz,gata ??? Numai este nici o revolta pe aici :|

Pana la urma aparatorul are mai multe sanse de izbanda pe sistemul vechi si atacatorul poate juca numai si numai pe atac.

La sistemul de cucerire cu revolta daca n-are ceva colegi sa-l sustina,el practic este pa-pa.
Eu cred ca ai toate sansele sa nu pierzi nici un oras,jucand numai si numai pe atac pe sistemul vechi,ti-l recuperezi prin atac.Mai ales sa joci cu zidul zero este deja luxury,faci rugaciuni sa trimita nava spre tine.
Problema se pune atunci cand cuceresti - cu ce te sprijini? Iei polisuri care nu atrag atentia sau stai si speri ca celui care i-ai bagat nava,nu va aparea prea curand sa-si salveze orasul.

La sistemul cu revolta,eu consider ca trebuie sa ai un minim 2,3 sate de bireme sa nu poti pierde nici un oras.Este imposibil sa joci numai pe atac si sa traiesti cu impresia ca nu vei putea pierde nici un oras. Poti sa cuceresti mult mai usor orasele fantoma,este unul dintre marile avantaje.

Astea toate din postura unui jucator care mizeaza pe abilitatile sale.

Cat despre jocul in echipa,la fel de frumos se joaca si pe sistemul vechi.Asa cum bagi 10 revolte unui jucator,la fel de frumos ii trimiti si 10 nave spre el(din 10 macar una intra sigur).
Si pe sistemul vechi poti trimite 30-50-70 de atacuri,fake-uri si iese poate mai frumos pe revolta cand grupul de jucatori trimite 10 nave spre "jucatorul tinta",toate la aceeiasi ora(cel mai frumos este sa ajunga imediat dupa ce se sfarseste bonusul de noapte).

Si ultima chestie care ai putea sa o faci jucand pe sistemul vechi de cucerire(dar sa-ti placa mai mult revolta) ,trimiti atac cu nava de colonizare de la 10h-20h sa fie vizibila aparatorului si pana ajunge nava il ataci intr-o veselie la fel ca si pe revolta(dai in blindaje pana te plictisesti).

Hai mai zi unu ceva pe aici sa nu fiu singur :(
 

DeletedUser

Guest
eu nu stiu ce te sperie mai tare, o nava bagata sau 6 revolte pt care ai timp 10 ore sa te aperi? are you f... kidding me?

hahahah...buna gluma cataline,poti raspunde chiar tu.Ai jucat pe Epsilon..si stii foarte bine jocul!!!!
Eu zic ca te sperie cele 6 revolte ,daca nu joci in echipa si dormi pe tine porti pierde 6 orase:),insa asa doar unul ....ce mare pierdere!????
Jucam grepolis da? pai daca imi aduc aminte bine e un joc de strategie ce se joaca in echipa(alianta).nu?PAi in acest caz ce mai bateti campii ca puteti singuri dar nu stiu ca nu prea e bine ..ca bla bla..nu mai intrati intr-o alianta si jucati sitemul cu cucerire.Daca trag linie cam asta reiese, ca unii jucatori desavarsiti pot cuceriri lumile jucad in sistem cucerire, fara alianta ,ca de ,nu au nevoie de suport...
Iauzi bre,ia sa o vad si pe asta!

PS: ati furat la start....stai usor ,am servit 2 beri si mi-am suflecat manaecile sa nu zgarii tastatura:D
PS2: Din cate observ sustinatorii cuceririi sunt doar 2:),au fugit??In rest vad ca se dezbate in aceeasi echipa(cu revolta)

- - - Updated - - -

Eu cred ca ai toate sansele sa nu pierzi nici un oras,jucand numai si numai pe atac pe sistemul vechi,ti-l recuperezi prin atac.Mai ales sa joci cu zidul zero este deja luxury,faci rugaciuni sa trimita nava spre tine.
Problema se pune atunci cand cuceresti - cu ce te sprijini? Iei polisuri care nu atrag atentia sau stai si speri ca celui care i-ai bagat nava,nu va aparea prea curand sa-si salveze orasul.

La sistemul cu revolta,eu consider ca trebuie sa ai un minim 2,3 sate de bireme sa nu poti pierde nici un oras.Este imposibil sa joci numai pe atac si sa traiesti cu impresia ca nu vei putea pierde nici un oras. Poti sa cuceresti mult mai usor orasele fantoma,este unul dintre marile avantaje.
Iauzi ,haha ,nu serios.:)ajungem sa castigam lumi rugandune sa nu fim atacati si cucerim orase la marginea hartii sa nu fim pre "vizibili":) buna gluma...
Adevarul e urmatorul,nu ai defence,nu iei nici un oras!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9489

Guest
Un alt argument pe care il aduc este ca pe sistemul de revolta, rezervarile nu sunt asa importante.
Cei care ati jucat in versiunile anterioare Update-ului 2.33 stiti ca rezervarile se faceau pe forum intr-un topic dedicat exclusiv lor. Pe sistem vechi, daca atacai un oras rezervat erau 50% sanse ca orasul sa fie asediat si tu sa spargi nava(se termina foarte urat chestia asta)

Pe sistem nou, rezervarile nu sunt litera de lege, din moment ce nava nu poate fi distrusa. Ea intra si daca va castiga batalia terestra si navala, dispare.

concluzie Este mai greu sa se distruga nava pe sistem nou(e foarte scumpa la inceput colonizatoarea) decat pe sistem vechi. Pe cucerire veche, nu stii cand te poti trezi cu un atac de farmare care sa-ti distruga nava. Insa, pe revolta, el e bine-venit oricand.
 

DeletedUser

Guest
Salut Bubu,

Pai si pe sistemul vechi de cucerire se face un joc foarte frumos in echipa.Sansele sunt mai mari "sa te scapi de cutit" pe sistemul vechi,la revolta daca nu ai o echipa buna sa te sustina cand vin "revoltele" n-ai scapare.
Pe sistemul vechi mai bagi o birema in fata la nava,mai intorci un atac naval sau terestru(daca ai zid zero esti parfum).
La fel de multe orase poti pierde si pe sistemul vechi daca vin 6 nave spre tine,dormi in post sau te-ai dat peste cap cand ai vazut 20 de atacuri ca vin spre tine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu sustin REVOLTA!
Revolta are mai multe avantaje..
De exemplu:
Atunci cand esti atacat in sistemul de revolta, poti da comenzi de constructie, atacuri , schimb de resurse, etc.
Pe langa sistemul de Cucerire, unde nu poti face asta cand esti in "cucerire".
Concluzie:
Cu privire la acest aspect, revolta e mai buna.
Poti da si tu un contra-atac, ca sa iti demoralizezi vrajmasul, poti face schimb de resurse(f de ajutor),comenzi de constructie( in cazul in care nu ai mare stres ca vei fi cucerit)!
La CUCERIRE nu poti!
 

DeletedUser

Guest
Salut Domnu' Zamfira:D
Am specificat "grepolis e un joc de echipa"
E normal sa ai o echipa in spate daca joci specializat pe sistemul nou,asa se leaga jucatorii intre ei cel mai bine,prin colaborari dese si cu efect!
Lilicienismul de pe sistemul vechi,in care marii jucatori sunt nocturni si asteapta ca oamenii normali sa faca ceea ce se face pe la 3-4 noaptea,este dezgustator.Nu are nici o relevanta,ce pune in valoare jucatorul restectiv daca ataca miseleste si la 7 are blidat orasul??
Cucuvelele sunt pasari singuratice,nu "joaca in echipa" tipa doar cand "prada e prea mare si nu o pot tine"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Un alt argument pe care il aduc este ca pe sistemul de revolta, rezervarile nu sunt asa importante.
Cei care ati jucat in versiunile anterioare Update-ului 2.33 stiti ca rezervarile se faceau pe forum intr-un topic dedicat exclusiv lor. Pe sistem vechi, daca atacai un oras rezervat erau 50% sanse ca orasul sa fie asediat si tu sa spargi nava(se termina foarte urat chestia asta)

Pe sistem nou, rezervarile nu sunt litera de lege, din moment ce nava nu poate fi distrusa. Ea intra si daca va castiga batalia terestra si navala, dispare.

concluzie Este mai greu sa se distruga nava pe sistem nou(e foarte scumpa la inceput colonizatoarea) decat pe sistem vechi. Pe cucerire veche, nu stii cand te poti trezi cu un atac de farmare care sa-ti distruga nava. Insa, pe revolta, el e bine-venit oricand.

fernando,tu cauti simplitatea in acest joc? Cu cat este mai simplu cu atat devine mai plictisitor.
Fantomele sunt mult mai palpitant de cucerit pe sistemul vechi,nu primesti puncte de batalie daca sprijini orasul din dorinta de al pastra acolo sa nu-l i-a nimeni.
Cand ai trimis nava pe o fantoma,sa fi sigur ca vei fi atacat,iti trebuie sprijin neeaparat.Toti stiu ca 60-70% din jucatori se bat pe fantome sunt atacate expre sa se sparga nave de colonizare.
 

DeletedUser9489

Guest
Razbunarea pe Sistem nou:

Presupunem ca orasul va fi pierdut. Vin 30 de atacuri, sprijin nu prea este, iar pierderea orasului e evidenta. In ultimele 12 ore in care ti le petreci alaturi de orasul respectiv poti:
-darama cladiri importante
-activa ciuma cu o secunda inainte de preluare
-reseta cercetari
-cerceta chestii inutile in academie
-transfera resursele orasului in alt oras
-activa garda(pentru a scadea productia orasului)
-aplica protectie cu o secunda inainte de preluare(pentru a nu putea sa-si aplice vraji)

Daca nu sunteti siguri de preluare, nu faceti asta. O faceti pe riscul vostru :) !
 

DeletedUser

Guest
Mister...
Fantomele sunt mult mai palpitant de cucerit pe sistemul vechi,nu primesti puncte de batalie daca sprijini orasul din dorinta de al pastra acolo sa nu-l i-a nimeni.
Cand ai trimis nava pe o fantoma,sa fi sigur ca vei fi atacat,iti trebuie sprijin neeaparat.Toti stiu ca 60-70% din jucatori se bat pe fantome sunt atacate expre sa se sparga nave de colonizare.
SA inteleg ca noi ,sau unii dintre noi jucam grepolis pe nasturi?
Actiunile pe care le facem in cadrul aliantei si chiar si singulare au sre scop obtinerea de puncte de batalie prin care iti poti "face loc de un alt oras"
Deci - pentru sistemul vechi prin postare ta
hahah .te-am ars ..:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai daca esti atacat cu 30 atacuri inseamna ca ai fost inactiv cam destul de mult timp asa ca mai bine lasi balta rzbunarea aia cu resetarea din academie si ciuma...si mai bine renunti la oras si devii activ sau te lasi de joc.
Sistemul cu revolta iti da sansa ca aparator, dar si ca atacator, sa ai destul timp pt a face cva ca sa iei sau aperi orasul.
Pe sistemul vechi, nu e asa.
GREPOLIS promoveaza jocul in echipa, increderea in ceilalti, ceea ce este absolut necesar pe lumile revolta, pt a putea face ceva contra altor aliante, pt ca pana la urma batalia pe lumi, nu se da intre jucatori, ci intre aliante.
Deci e mai bun sistemul cu revolta, in acest caz!!!
 

DeletedUser

Guest
Salut Domnu' Zamfira:D
Am specificat "grepolis e un joc de echipa"
E normal sa ai o echipa in spate daca joci specializat pe sistemul nou,asa se leaga jucatorii intre ei cel mai bine,prin colaborari dese si cu efect!
Lilicienismul de pe sistemul vechi,in care marii jucatori sunt nocturni si asteapta ca oamenii normali sa faca ceea ce se face pe la 3-4 noaptea,este dezgustator.Nu are nici o relevanta,ce pune in valoare jucatorul restectiv daca ataca miseleste si la 7 are blidat orasul??
Cucuvelele sunt pasari singuratice,nu "joaca in echipa" tipa doar cand "prada e prea mare si nu o pot tine"

Bubu,
Dar stii cat de minunat este sa ai o echipa de pasari de noapte si sa stai pana noaptea tarziu,la "barfe" de orice fel incepand de la mondenitati pana la cine a castigat al doilea razboi mondial.
Intre toate discutiile astea se trimit si atacurile si a doua zi de dimineata se sta la cafea si se culeg roadele. Pe timpul zilei jucatorii isi reiau activitatile normale din viata reala urmand ca seara ori sa continuie ori sa bage somn,sa-si incarce bateriile descarcate cu o seara inainte.
Este adevarat ca sunt foarte multi jucatori tineri care abuzeaza de chestia cu statul pana noaptea tarziu la calculator,cand esti casatorit,mai ai si 1,2,3 copii este greu sa tii pasul cu ei.Mai ales ca ai paznicul langa tine cu paru` in brate.

Nu agreezi sistemul vechi poate din aceasta cauza ca nu este chiar normal sa-ti neglijezi viata reala pentru grepolis.Dar este mult mai interesant sa stai cu caietul in fata sa calculezi timpi,sa te socotesti cand si cum,te ajuta sa gandesti mai mult sistemul vechi.

- - - Updated - - -

Mister...
SA inteleg ca noi ,sau unii dintre noi jucam grepolis pe nasturi?
Actiunile pe care le facem in cadrul aliantei si chiar si singulare au sre scop obtinerea de puncte de batalie prin care iti poti "face loc de un alt oras"
Deci - pentru sistemul vechi prin postare ta
hahah .te-am ars ..:)

Pai si eu ce am zis :|
 

DeletedUser9489

Guest
Si eu sustin revolta, dar nu e necesar sa fii inactiv ca sa primesti 30 de atacuri. Poti fi tinta unei actiuni, daca esti pe granita.
 

DeletedUser

Guest
Nu ageez sistemul vechi pentru clar motivul specificat:
Orice jucator poate cuceri daca pierde nopti "bazaid"in stanga si in dreapa sa vada acre oras e gol sa poata baga nava!
Asta nu e valoare si nici joc in echipa!
Faceti clubul cucuvelelor si stati la taclale despre mondenitati,mie personal imi pare lipsit de logica .
Btw,nu stiu cand mai dormiti ,in postarea ta anterioara nu ai specificat ca te si mai odihneti ci ziua la job...noaptea cucuvea....e chiar ciudat.
Doar daca nu cumva suneti cucuvelele" mai multe in acelasi cuib(cont)".
E la moda acum "convietuirea la comun"!
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus