Razboiul Peloponeziac - Dezbatere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Dar daca trimiti o nava de colonizare pe sistemul vechi de la 12-14 ore, care ar mai fi diferenta dintre sistemul vechi si cel cu revolta din punct de vedere al bataliei pentru polisul in cauza :| ce strategie ai adopta ca atacator sau ca aparator intr-un astfel de caz,cum se diferentiaza revolta fata de cucerire. :|
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
De exemplu eu care sustin sistemul vechi(cucerirea) avantajele imi par urate(sa zic asa)...degeaba ma trezesc de dimineata sa imi coordonez atacurile imediat dupa bonus(sa presupunem) iar in ultimile 2-3 ore intra victima da alarma primeste sprijin(sau cum ai spus face trupe...etc) si sa dus toata munca degeaba :D...bineinteles...din nou parerea mea

scuza-ma ca ma bag si eu in seama dar la cucerire 2-3 ore este distanta de la care se trimit atacuri/nava ca sa fie eficiente , iar daca trimiti nava de la 12 ore cum zice copia fidela a lui zamfira ,cu intentia de a cuceri orasul , crede-ma ca pierzi degeaba timpul pe joc .
 

DeletedUser11708

Guest
mare dreptate ai...sa trimiti nava de 12 ore este o mare tampenie:))
...eu ma refeream la cazul in care iti baga revolta...ca trebuie sa astepti pana incepe furia...adica toata ziua nu stie ce sa intamplat si in ultimile 3 ore intra si salveaza orasul...mie nu mi se pare distractiv asa...nu pentru cei care investesc timp in joc:D
scuza-ma ca ma bag si eu in seama dar la cucerire 2-3 ore este distanta de la care se trimit atacuri/nava ca sa fie eficiente , iar daca trimiti nava de la 12 ore cum zice copia fidela a lui zamfira ,cu intentia de a cuceri orasul , crede-ma ca pierzi degeaba timpul pe joc .
 

DeletedUser

Guest
Ca cam de aceasi parere sunt si eu cu colegul meu insa as dori sa subliniez faptul ca sistemul de cucerire cu revolta incurajeaza foarte mult atacatorii, care au mai multe avantaje pe acest sistem fata de celalat sistem, pe asediu, care ofera mai multe avantaje celui ce se apara
Asa ca cand doriti o lume in care sa jucati eficient ca si atacatori o sa votati sistemul cu revolta pentru simplul fapt ca nu depindeti de sprijinul aliantei ca sa cuceriti un oras

E cam invers situatia , in sensul ca pe sistemul de revolta ai nevoie de ajutorul aliantei si pt a strange defensive pe oras in cazul aparatorului si la fel nevoie de ajutor din partea aliantei ai si ca atacator pt a distruge multele mii de bireme pe care le strange aparatorul in cele 12 ore pe oras . Aparatorul cred ca e avantajat pe ambele sisteme numai ca pe cucerire atacatorul isi poate pune in valoare si priceperea la acest joc .
 

DeletedUser

Guest
E cam invers situatia , in sensul ca pe sistemul de revolta ai nevoie de ajutorul aliantei si pt a strange defensive pe oras in cazul aparatorului si la fel nevoie de ajutor din partea aliantei ai si ca atacator pt a distruge multele mii de bireme pe care le strange aparatorul in cele 12 ore pe oras . Aparatorul cred ca e avantajat pe ambele sisteme numai ca pe cucerire atacatorul isi poate pune in valoare si priceperea la acest joc .
Normal ca aparatorul este avantajat pe ambele sisteme!
Voua vi se pare normal sa poti cuceri usor un oras al unui jucator activ? Nicidecum!
Dar diferenta este ca pe sistemul vechi, ca aparator nu ai aceleasi sanse ca pe sistemul cu Revolta!
Pe revolta ai la dispozitie 12 ore de a face ceva!
Mult mult timp!
Mie unul mi se pare f bine si mult mai avantajos decat pe sistemul cel vechi, sa ai timp, sa poti face lucrurile fara graba(Graba strica treaba)!

- - - Updated - - -

Mai explica o data ca nu am inteles nimic, cum sa nu poti construi nimic? Normal cand ai nava in oras nu mai poti face nimic de pe orasul ala dar pana ajunge nava poti juca normal.





Normal ca are doar tu vrei revolta, daca nu ai vrea revolta nu iai da drepatate. In realitate crezi ca vine unu iti da timp 12 ore sa mai faci acolo ce vrei tu prin oras ca dupa poate te cucereste? Nu! In realitate vine unu si te calca ,distruge tot si "cucereste". Unde ai vazut tu razboi sa vina atacatoru sa iti zica ca te cucereste , si sa iti dea un anumit timp sa te aperi?
Cand vine daca esti nepregatit te-ai dus pe apa.
Ce ti se pare asa de neinteles.
Te ataca unu
Intra nava
Dar e unu care vrea sa te deranjeze, si nimic mai mult(vrea sa iti piarda timpul)
Pt unu ca ala tu iti pierzi destul de mult timp
Nu ai voie sa construiesti,etc
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Argumentele pe care le voi aduce in randurile de mai jos se bazeaza pe cateva cazuri ipotetice, unele preluate chiar din joc. Tin sa spun ca am experimentat cele 2 sisteme de cucerire, pe lumile Xi si Sigma ale serverului romanesc.
Presupunem ca 2 jucatori din aliante diferite (nu se afla intre cele 2 aliante nici pact, nici razboi). vor sa cucereasca acelasi oras. Proprietarul este un inactiv si orasul este gol, asa ca cei doi jucatori X si Y (ii denumim simbolic) trimit fiecare cate un atac cu revolta:
X trimite revolta la 11:00:02
Y trimite revolta la 11:00:04
Trec cele 12 ore de revolta, proprietarul nu aduna sprijin,iar acum urmeaza preluarea orasului. Castiga cel care trimite nava primul(presupunem ca X). X intra in posesia orasului, iar Y poate retrage atacul cu nava, revolta sa fiindu-i intrerupta prematur.
Daca acelasi lucru se intampla pe sistemul vechi de cucerire , cel care trimitea primul nava intra asediul, iar a doua nava era trimisa ca un atac pe asediu, astfel o nava din cele 2 se distrugea

CONCLUZIE:- Pe sistemul de revolta, atacatorul cel mai rapid are intaietate.
- Pe sistemul vechi aparatorul castiga foarte mult (cele 2 nave se pot distruge una pe alta, sau cea invingatoare dintr-un alt atac)

Al doilea caz: Un jucator ce mai are nevoie de 5 puncte de cultura pentru nivelul cultural 6 joaca pe ambele sisteme. Revolta poate fi bagata pe un oras, chiar daca atacatorul nu are cultura, avand dispozitie intre 12 si 24 de ore sa faca cultura(pana ajunge nava in oras), chiar din atacurile pe tinta cuceririi.
Pe sistem vechi, nu este asa. Nava nu asediaza un oras daca nu exista un nivel cultural destul de mare pentru a permite detinerea unui nou oras.


CONCLUZIE: Pe revolta, poti cuceri mai repede si poti face puncte de cultura in timpul revoltei, ea nefiind afectata de lipsa de nivel cultural. Preluarea orasului nu se poate face decat cu puncte de cultura suficiente
Pe sistem vechi, intrarea asediului e conditionata de nivelul cultural.

Al treilea caz:Nici A, nici B nu au alianta.B- 10 orase, A - 5 orase Jucatorul B doreste sa cucereasca un oras de la Jucatorul A. Jucatorul B are mai multe orase decat A, si, fiind pe sistem vechi, decide sa ii trimita un atac puternic cu nava la 07:00(nu e bonus) Nava intra, si este sustinuta doar de sprijinul jucatorului B, sa zicem 600 de bireme. A intra pe joc la ora 11:00, si orasul este pierdut.

Pe sistem nou: Aceleasi date, aceiasi jucatori. Revolta intra la 07:00. A intra pe joc tot la 11:00. Din acest moment are 8 ore la dispozitie sa creasca zidul, sa-si dea protectie impotriva cutremurelor/fulgerelor, sa construiasca aparare navala/terestra, sa activeze garda
In orice caz, alianta din care faci parte, face diferenta pe orice sistem de cucerire


CONCLUZIE: Pe sistem nou, cu ceva noroc, poti evita o revolta. Pe sistem vechi, daca nu ai o alianta buna sa atace, si tu nu esti bine dezvoltat, orasul e ca si pierdut.




Si o sa revin cu alte argumente, probabil in alte posturi.

1 pe o lume cu sistem cucerire nu trimit 2 jucatori nave pe acelasi oras decat daca sunt sinucigasi , exceptie facand faptul cand fac parte dintr-o strategie cand primul trimite nava ca sa iti acapareze atentia asupra ei iar celalalt va intra cu nava in timp ce tu iti faci pregatirile pentru cea care ti-a trimis-o primul , in restul de cazuri se cam rezerva orasele si nu sunt atacate cu nave de catre 2 jucatori .
cazul 2 iti poti face punctele pe sistem vechi in cazul in care nu le ai pana ajunge nava sau nu o trimiti pana nu ai punctele , sunt foarte multe alte criterii importante de care trebe sa ti cont inainte sa cuceresti un oras pe sistem vechi , si pe sistem vechi daca ii oferi unui jucator cat de cat bun privilegiul de a vedea actiunea si a avea 12 ore sa pregateasca apararea s-ar putea sa faci puncte de 10 orase si sa nu poti sa cuceresti niciunul

cazul 3 este irelevant , daca te prinde atat de mult off fi sigur ca te va curata pe destul de multe orase iar ce construiesti tu in 8 ore e pistol cu apa si el isi va construi trupele distruse in 12 ore, plus ca daca ai 10 orase si te cucereste unu de 5 inseamna ca esti mult mai slab pregatit la joc si mai dezordonat ca el si iti meriti soarta
in alta ordina de idei daca il ataca cel cu 10 orase pe cel cu 5 pe sistem nou cel cu 5 nu va avea nici o sansa pt ca celalalt are dublu trupe si cel cu 5 in afara de a baga toate trupele in defensiva nu prea are ce starategie sa aplice , pe cand la cucerire mai jongleaza cu trupele , le fereste , le baga in fata navei sau se sincronizeaza sa o sparga inainte sa intre sprijinul dupa ea , are mult mai multe sanse .
si daca ne gandim bine grepolis este un joc de strategie iar la revolta nu prea vad care e strategia care il face mai interesant fata de cel cu cucerire , la sistem vechi trebuie sa stapanesti foarte bine si atacul si apararea , in decursul unei cuceriri te transformi din atacator in aparator si invers , trebuie sa le stapanesti bine pe ambele si sa ai si trupe si de atac si de aparare.
si pt cine e mai somnoros are varianta sa atace cucerirea care este cam acelasi lucru ca si revolta , distrugere masiva de trupe pt moralul aliantei .

Pt mine concluzia finala e cam asa : pe revolta daca te ataca unu mult mai mare si nu are cine te ajuta te cam uiti in sus , si chiar daca faci parte dintr-o alianta nu poti face nimic de unul singur pt ca pe oricare ataci in 12 ore ii vor baga colegii bireme si sabieri si-n chiloti si nu poti trece singur de ele , ca sa fim mai pe scurt acolo se evidentiaza mai mult forta aliantei din care faci parte si numarul oraselor jucatorului si mai putin valoarea jucatorului .
Nu stiu ce se urmareste in acest concurs insa e categoric ca lumile cu revolta sunt pt jucatorii cu activitate mai restransa pe joc si care joaca mai lejer iar pe celalalt sistem in schimb rezista jucatorii care sunt mult mai activi , care dobandesc pricepere in timp , care au deprins sa se descurce in situatii limita , care incerca sa anticipeze miscarile adversarului sa poate fi cu un pas inainte .
Categoric pe lumile fara revolta e mult mai multa strategie si conteaza in primul rand cat esti de priceput ca jucator si abea dupa aia cine te ajuta

- - - Updated - - -

Argumente false, dragul meu sansele nu sunt egale...sunt de partea atacatorului....pe sistemul cu revolta...atacatorul putand sa iti dea revolte pe toate orasele...iar daca ai 15-20 de orase....tot ce iti ramane e sa stai si sa te uiti cum iti dispar.Alianta nu poa sa stranga zeci de mii de bireme...pentru ca sunt n revolte....asta depinde de lideri unde aleg ei sa trimita mai mult sprijin. insa cu cat sunt mai multe revolte cu atat sprijinul se diminueaza...am vazut si 500-1000 de bireme trimise pe revolta ...de catre alianta de pe locul 1...doar eram in ea...se mai intampla...asa ca ;....la acest sprijin se poate foarte usor cuceri orasul
Cat despre celalte argumente...sunt la fel de false ca primu...ma dor degetele ....sa ti mai scriu

si care e argumentul ? si pe sistem vechi iti da nava pe toate orasele , si ca sa fie frumos ti le da pe toate in 10 secunde , si daca stai sa decida conducerea aliantei cand si unde sa se trimita sprijin , te poti lasa linistit , in principiu sprijinul se misca functie si de atacurile care vin , de la ce jucatori vin , cum vin , etc ....

Am citit o parte din forum , cel mai dezamagit sunt de faptul ca prea multi se bat in argumente inexistente in schimb ce prea putini care scriu stapanesc acest joc

- - - Updated - - -

Domnule toate lumile deschise sunt cu sistem de cucerire....inafara de una...care e bazata pe colonizare....vorbim aici despre prune referindu-ne la pietre...
Ai dreptate cu un argument e un joc de echipa...dar cand echipa ta...e pusa in situatia de a face doar 2-3 cuceriri/zi din cauza sprijinului...in caz contrar i se vor sparge navele...atunci devine...destul de neplacut
Insa aici nu vorbim despre echipa spirit de echipa ci despre 2 sisteme de cucerire...nu de Cucerire...
Sa ma scuze doamna anca dar mie pur si simplu mi-a sarit capsa....nu va pot ignora frate nu pot

@Ncd1: Sistemul care se bazeaza 80% pe naval e cel de asediu....sistemul de revolta nu are nevoie de 80% naval...depinde impotriva cui joci cu cine joci...la nivelul la care jucati dvs...ultima data pe Pi am avut onoarea sa joc cu dvs insa...dvs nu ati avut onoarea sa jucati cu echipa care s a dezvoltat dupa plecarea dvs...pentru ca daca o faceati va schimbati preferintele

poti sa faci acelasi lucru de cuceriri , poti sa faci azi doua sau trei si maine sa faci 20 sau 30 ca poate la astea doua se rup destule usoare ca sa mai fie si maine :) , poti sa te folosesti si de bonus , dar si tu poti sa dai 50 de revolte si sa cuceresti 2 orase , cum spuneam un jucator bunicel de pe sistem de cucerire nu misca trupele pe oras cum vede un atac cu nava , ci se face proportionat functie de atacuri , asa ar trebui sa fie si la voi , nu sa bagi sprijinul in disperare pe 50 de revolte , bagi cat si unde e nevoie :D
si sistemul vechi nu are nevoie de 80% bireme , poti avea si 20-30% pt ca pe cucerire strangi de la mai multi , conteaza cel mai mult sa sti pe ce orase sa le faci si cat de repede si bine te misti cu ele , diferenta intre lumi e ca pe cea cu sistem vechi conteaza si cat de repede te misti si cum te sincronizezi cu colegii si cum iti sincronizezi atacurile tale , si doar din cele argumentate de voi pana acum reiese ca sistemul de cucerire este peste cel de revolta din punct de vere al starategiei si activitatii pe joc

- - - Updated - - -

Sustin sistemul de cucerire cu revolta pentru ca e mai complex, dureaza mai putin timp si nu-ti da bataie de cap.
Ai un avantaj foarte mare cand cuceresti orase fantoma pentru ca trebuie doar sa bagi nava si orasul e deja al tau, pe cand la sistemul vechi de cucerire trebuie sa astepti o perioada de timp in care iti poate fi sparta nava.
La sistemul vechi de cucerire, daca cineva reuseste sa iti bage nava si ai o alianta mai mica decat a adversarului poti sa zici ca deja ai pierdut orasul pe cand la revolta iti poti apara orasul si singur in timpul revoltei, dar la cucerire nu te poti ataca singur ca sa-i distrugi nava.
La revolta trupele de aparare au rol numai in apararea orasului propriu sau a colegilor si trupele de atac au rol numai cand vrei sa cuceresti un oras sau sa ajuti pe un coleg de alianta sa cucereasca, iar la cucerire, daca vrei sa iei un oras pierzi si trupe de atac dar si de aparare, incat orasele de pe care ai trimis trupe, pe orasul pe care vrei sa-l cuceresti, raman vulnerabile si poti sa te capeti si tu cu o nava. Deci, la cucerire daca vrei sa iei un oras, poti chiar tu sa pierzi un oras.
S-au intamplat la cucerire multe cazuri cand s-a incurcat atacul cu apararea atunci cand un jucator a incercat sa-si ajute un coleg.

in primul rand ca dureaza la fel , cat despre faptul ca e mai complex vad ca te contrazici singur prin argumentele aduse , su poate nu intelegi exact termenii
 

DeletedUser

Guest
Sa zicem ca eu ma culc pe la ora 1 si vreau sa dorm pana la 9-10(sa am si eu 8-9 ore dormite). Pe sistem vechi nu stii niciodata cu ce te poti trezii, adica, te poti trezii chiar cu nava pe oras, dar cu revolta chiar si in cazul in care ti-ar trimite revolta la 1:01 macar mai ai timp sa faci ceva, nu te trezesti cu 10k bireme si cu nici o sansa de a mai salva orasul. Si daca ai 100 de atacuri si ai 10 fuluri bireme, incerci cat mai multe fuluri in fata navei si tot o poti distruge.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus