Razboiul Peloponeziac - Dezbatere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
LAsa asa lord,e frendul meu....nu e bai,jucam in aceeasi alianta dar nu agreem ,culmea, acelasi sistem!
El il joaca ca ii place,eu DOAR il joc .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dar parca dezbateam sistemul , nu ce a zis Tatal lor!
Sau nu!

Pai daca recitesti cu atentie ce am scris,reiese ca sistemul vechi de cucerire nu este agreat de d-nu Bubu tocmai ca necesita sa stai mult timp on si sa fii cu ochii in 6,nu ca la sistemul cu revolta in care poti dormi mai linistit seara.
El stie bine ce zice cand mentioneaza cuvantul "cucuvele" , poate nu ai avut ocazia inca sa te intersectezi cu acest gen de jucatori.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu stiu tu dar mie mi se pare mai normal sistemul cu revolta
Daca esti on mai mereu poti face fata atacurilor neasteptate, pe cand in Cucerire nu prea poti.
 

DeletedUser3255

Guest
Domnule toate lumile deschise sunt cu sistem de cucerire....inafara de una...care e bazata pe colonizare....vorbim aici despre prune referindu-ne la pietre...
Ai dreptate cu un argument e un joc de echipa...dar cand echipa ta...e pusa in situatia de a face doar 2-3 cuceriri/zi din cauza sprijinului...in caz contrar i se vor sparge navele...atunci devine...destul de neplacut
Insa aici nu vorbim despre echipa spirit de echipa ci despre 2 sisteme de cucerire...nu de Cucerire...
Sa ma scuze doamna anca dar mie pur si simplu mi-a sarit capsa....nu va pot ignora frate nu pot

@Ncd1: Sistemul care se bazeaza 80% pe naval e cel de asediu....sistemul de revolta nu are nevoie de 80% naval...depinde impotriva cui joci cu cine joci...la nivelul la care jucati dvs...ultima data pe Pi am avut onoarea sa joc cu dvs insa...dvs nu ati avut onoarea sa jucati cu echipa care s a dezvoltat dupa plecarea dvs...pentru ca daca o faceati va schimbati preferintele


@Domnule Protest alias Gabi, eu NU sunt jucator de echipa si recunosc asta, DAR :
Lumea PI : Tin sa iti amintesc ca daca nu eram eu cu afro pe un front, si tavi cu ina pe altul acea lume nu se castiga in veci . Ca sa vorbesc doar de zona mea, tin sa iti amintesc ca atunci cand am venit in zona, eram impinsi la coltul hartii la propriu. cand am plecat, aveam 80% din mare. Probabil ca s-au sudat dupa plecarea mea si nu contest asta deoarece nu mi-am mai dat interesul dupa ce am castogat zona + ca incepusem pe lumea Rho.
Lumea Rho : acolo, am sustinut cat am putut pe toata lumea. am jucat 90% in echipa. MI-ati reprosat ca m-am dus si am cucerit pe alte insule si nu asteptam echipa, dar tin sa iti amintesc ca avand 2-3 orase pe o insula mi se parea stupid sa stau si sa astept in loc sa ma dezvolt. Poate este doar o problema de viziune, dar atata timp cat joci 2 ore pe zi nu poti sa ai pretentia sa conduci din umbra si culmea, sa mai fi si ascultat :)
 

DeletedUser

Guest
atunci spune-mi si mie un avantaj al sistemului de cucerire

Da si tu vreo 1-2 pagini inapoi si imi vei observa postarea mea in ce priveste avantajele si dezavantajele ambelor sisteme.
A baut Bubu doua beri si te-ai imbatat tu?Doar am mentionat in prima postare de seara :|
 

DeletedUser

Guest
Imipare rau ,pe cel nou eram in jur de 14-15 ore on,si la drept ,nu prea trecea nimeni de mine!

La 14-15 ore on,este greu sa treaca cineva peste jucatorul respectiv mai ales pe sistemul vechi de cucerire.Cu greu razbesti daca individul in cauza mai este si priceput la joc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Buzzz,gata ??? Numai este nici o revolta pe aici :|

Pana la urma aparatorul are mai multe sanse de izbanda pe sistemul vechi si atacatorul poate juca numai si numai pe atac.

La sistemul de cucerire cu revolta daca n-are ceva colegi sa-l sustina,el practic este pa-pa.
Eu cred ca ai toate sansele sa nu pierzi nici un oras,jucand numai si numai pe atac pe sistemul vechi,ti-l recuperezi prin atac.Mai ales sa joci cu zidul zero este deja luxury,faci rugaciuni sa trimita nava spre tine.
Problema se pune atunci cand cuceresti - cu ce te sprijini? Iei polisuri care nu atrag atentia sau stai si speri ca celui care i-ai bagat nava,nu va aparea prea curand sa-si salveze orasul.

La sistemul cu revolta,eu consider ca trebuie sa ai un minim 2,3 sate de bireme sa nu poti pierde nici un oras.Este imposibil sa joci numai pe atac si sa traiesti cu impresia ca nu vei putea pierde nici un oras. Poti sa cuceresti mult mai usor orasele fantoma,este unul dintre marile avantaje.

Astea toate din postura unui jucator care mizeaza pe abilitatile sale.

Cat despre jocul in echipa,la fel de frumos se joaca si pe sistemul vechi.Asa cum bagi 10 revolte unui jucator,la fel de frumos ii trimiti si 10 nave spre el(din 10 macar una intra sigur).
Si pe sistemul vechi poti trimite 30-50-70 de atacuri,fake-uri si iese poate mai frumos pe revolta cand grupul de jucatori trimite 10 nave spre "jucatorul tinta",toate la aceeiasi ora(cel mai frumos este sa ajunga imediat dupa ce se sfarseste bonusul de noapte).

Si ultima chestie care ai putea sa o faci jucand pe sistemul vechi de cucerire(dar sa-ti placa mai mult revolta) ,trimiti atac cu nava de colonizare de la 10h-20h sa fie vizibila aparatorului si pana ajunge nava il ataci intr-o veselie la fel ca si pe revolta(dai in blindaje pana te plictisesti).

Hai mai zi unu ceva pe aici sa nu fiu singur :(

Jucatorul este "pa-pa" asa cum zici tu, decat daca este inactiv sau nu isi ajuta colegii in alianta, si eu cred ca intr-un timp de peste 12 ore poti blinda un oras, cu ajutorul aliantei.
Pe revolta, sa joci numai pe atac inseamna prostie totala, pt ca nu asa se joaca un joc de strategie, ( tocmai din cauza asta ii zice joc de strategie, ca sa ai o strategie mai buna)
Iar daca tu ai o strategie unica...e cam naspa.
Alte argumente pt CUCERIRE nu mai ai?

- - - Updated - - -

Sa inteleg ca tu pe cucerire joci numai pe atac!

- - - Updated - - -

Jocul GREPOLIS este facut pt aliante (ceea ce nu intelegeti voi) nu pt jucatori.
Aliantele castiga lumea nu jucatorii individual!!
Sistemul de revolta este cel mai benefic pt aliante,(sa fim sinceri), pt ca poti fi sprijinit mult mai repede(avand la dispozitie cel mai pretios dar- timpul)
Pt voi ca jucatori poate e mai buna sistemul de cucerire dar doar atat.
 

DeletedUser

Guest
1.Am jucat aproximativ 70-80% numai atac. Apararea pe care o aveam o pastram strict pentru sprijinul imediat dupa nava. Sprijinul celorlati colegi venea intotdeauna la cel putin 10 secunde dupa ce intra nava. Imi foloseam propriul meu sprijin sa-l pot trimite cat mai exact in spatele navei.

2.In cele 12 ore poti blinda orasul este normal,doar sa fie putine revolte si tu sa fi cerut sprijin inaintea lor.La nivel de alianta tu sa ai cel putin 2-3 camarazi de arme cu care sa joci in stransa legatura.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Hello
e alianta sun peste 50
daca esti bun si activ poti fi ajutat de vreo 20

- - - Updated - - -

Io ma culc
 

DeletedUser

Guest
Nu crezi ca
1.Am jucat aproximativ 70-80% numai atac. Apararea pe care o aveam o pastram strict pentru sprijinul imediat dupa nava. Sprijinul celorlati colegi venea intotdeauna la cel putin 10 secunde dupa ce intra nava. Imi foloseam propriul meu sprijin sa-l pot trimite cat mai exact in spatele navei.
trebuie sa fii cucuvea??
Ca sa ai doar trupe de atac in zone ,normale pentru un atacator,trebuie sa mananci ,sa dormi, sa faci orice cu calculatorul in brate?
In sistemul vechi e riscant sa plimbi trupele de atac non stop cand nu esti on (pentru a nu fi distruse ) ca te trezesti cu o balena in poarta si dai cu basca dupa ea poate o scufunzi.
Iar un minus pentru sistemul vechi.
Mai putin pentru cucuvele,e pentru ei si doar atat sistemul asta !
Manale-ar ciorile cuibul:)

- - - Updated - - -

Hello
e alianta sun peste 50
daca esti bun si activ poti fi ajutat de vreo 20

- - - Updated - - -

Io ma culc

Daca le-ai spus la cucuvele ca te culci,vezi dimineta,sa numeri bine balenele din porturi :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu crezi catrebuie sa fii cucuvea??
Ca sa ai doar trupe de atac in zone ,normale pentru un atacator,trebuie sa mananci ,sa dormi, sa faci orice cu calculatorul in brate?
In sistemul vechi e riscant sa plimbi trupele de atac non stop cand nu esti on (pentru a nu fi distruse ) ca te trezesti cu o balena in poarta si dai cu basca dupa ea poate o scufunzi.
Iar un minus pentru sistemul vechi.
Mai putin pentru cucuvele,e pentru ei si doar atat sistemul asta !
Manale-ar ciorile cuibul:)

Regret intr-o oarecare masura zecile de nopti pe care le-am pierdut in loc sa ies sau sa dorm.De ce crezi ca joc(jucam) pe hyperborea?
Doar ca in momentul in care iti intra in cap o ambitie sau tinzi sa faci vreo performanta nu ai cum sa reusesti,daca nu faci pe cucuveaua o perioada de timp. Dar a fost cel mai captivant browser pe care l-am jucat in ritmul asta,acum m-am vindecat.

Lord Noidboot,ce-ti mai place somnul de n-am vazut asa ceva. Acum inteleg de ce-ti place revolta,s-a impartit pijamalele dragule? Ce te faceai daca jucati pe cucerire si aveai un vecin dragut la vreo 35 de minute cu nava de tine?
Mai stateai pana pe la un doispe,nu-i asa?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Zamfira ,nu mai posta mai ca moderatorii au inceput sa dea cu rosu in comenturi.
Cica batem campii.....si nu e la subiect!
Eu nu mai postez...
pa pa!!!!!!
Ma autodescalific.....!
 

DeletedUser

Guest
Ai ca am uitat ca azi e "confruntarea" dar nu conteaza, imi prezint rapid punctele de vedere:))

Eu zic ca ambele sisteme au puncte bune si puncte rele. Nu cred ca se poate alege dintre cele doua, pentru ca fiecare sistem are "fani". Dar principalul argument in alegerea sistemului urmatoarei lumi este asta: ultima lume a fost cu sistem vechi si noi, jucatorii pasionati de revolta, meritam o lume in care sa avem o lume in care sa ne placa sa jucam, sa ne simtim in largul nostru. Plus lumea tau este recent deschisa, acol mai pot aparea unele intorsaturi de situatii, schimbari de clasament, dar pe lumea sigma treaba este 90% gata...lupii detin controlul, iar la cum vad eu lucrurile(eu, care sunt obiectiv pentru ca joc impotriva lor) ei sunt castigatorii lumii, doar o cearta in conducere ar mai schimba ceva si nu cred ca vom vedea asa ceva pentru ca liderii se cunosc foarte bine intre ei. Deci cred ca si noi, ca si voi, meritam o lume, pentru ca si noi activam optiunile premium ca si voi si ajutam la infiintarea noilor servare.

Multumesc:)
 

DeletedUser8210

Guest
Va salut pe toata lumea in primul rand si in al 2-lea rand,vreau sa precizez ca am citit majoritatea postarilor de aici cu mare interes si asa cum ma asteptam sunt parerile impartite,asadar o sa incerc sa fiu cat mai explicit si mai la subiect:

De la bun inceput,vreau sa precizez ca sustin cu tarie sistemul cel nou de cucerire,adica Cucerirea cu Revolta...si dupa cum se asteapta toata lumea,o sa prezint si cateva argumente,din punctul meu de vedere:

Cucerirea cu Revolta este prezinta un mare avantaj pentru jucatorii cu un program de zi cu zi,destul de incarcat si care nu dispun de foarte mult timp pentru a il dedica jocului,asa cum spunea cineva(nu-i mai retin numele),sistemul vechi este potrivit celor care,asa cum imi place mie sa spun,lucreaza la birouri,internet caffe-operatori,sau cei care sunt someri si pensionari,cu timp liber la discretie si internet non-stop.

Tot acest sistem de cucerire prin revolta,ajuta foarte mult pe jucatorii ceva mai experimentati si cunosc bine sau foarte bine jocul,acest factor fiind benefic atunci cand jocul inainteaza,trecand toti jucatorii prin fltru si ca prin sita,strecurati...ramanand spre final,DOAR jucatorii activi(in primul rand),dar si cei mai experimentati,pentru ca e nevoie de experienta in joc sa stii sa eviti un atac,sa calculezi un atac simplu,sau cu nava,sau sa eviti atacul decisiv,adica cel cu nava...pe furie,sa iti fie cucerit orasul.
Acest sistem mai ajuta si jucatorii cu profil ceva mai defensiv,cel putin,eu cred ca pe acest tip de sistem,mi-e mai usor sa ma apar,decat sa fiu atacator...si explicatia e foarte simpla...pt ca atunci cand trimiti o nava pe furie,maximul de trupe insotitoare ale nave,nu poate fi decat un full de oras de atac,adica Usoare+Terestre+Nava...acestea putand fi stopate cu 50-100 de bireme,in functie de posibilitati,daca nu exista sincronizarea perfecta ale unor alte atacuri,inaintea navei de curatare atat navala cat si terestra,dar cand zic sincronizare...stiti f bine la ce ma refer.

Pana acum,doar atat am avut de spus,dar daca sunt contrazis in vre-un fel,astept sa dezbatem impreuna argumentativ mai departe ;)
 

DeletedUser

Guest
Aceasta tema este locul confruntarii dintre cele doua echipe inscrise in concurs. Dezbaterea se va desfasura dupa urmatorul regulament:​

  • Pentru ca postarile sa fie luate in considerare, ele trebuie sa contina argumente valide care sa sustina unul dintre cele doua sisteme de cucerire sau sa combata in mod ferm si corect un argument al echipei adverse;
  • Postarile care nu au legatura cu tema concursului vor fi sanctionate si sterse;
  • Postarile care nu respecta regulile de mai sus vor fi penalizate de catre echipa de moderatori cu puncte de reputatie in minus dar aceste puncte nu vor fi scazute din totalul echipei.

Acest regulament a fost creat pentru a evita cat de mult se poate postarile care nu au legatura cu tema concursului.
 

DeletedUser

Guest
Doamna Anca,dati cu rosu si la mitzu,ca e bla bla,si la protest vs. ncd1,ca s-au mangaiat priteneste....
dati tare sa plecam toti!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Inca un argument ar fi ca, la cucerirea cu nava nu dormi linistit, adica nu stii niciodata daca un nebun nu se apuca si sparge toate trupele pe bonus si dimineata cand te trezesti nu ai mii de bireme pe oras. Cred ca, cucerirea pe sistem vechi este foarte buna pentru jucatorii care nu pot sta non stop pe joc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus