jucatori banati

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Sunt si eu curios:

Ce sens are postarea unui desfasurator de pedepse atata timp cat jucatorii corecti nu patesc nimic si nu sunt afectati de respectivul desfasurator?

iar eu daca iau permisul si conduc corect de ce trebuie sa stiu amenzile si contraventiile?
iar voi daca sunteti corecti si nu favorizati de ce nu ne inchideti gura odata cu regulamentul ala?
 

DeletedUser

Guest
Esti invitat sa-i intrebi pe ei de ce trebuie sa sti acest lucru: http://www.politiaromana.ro/contact.htm

Cat despre inchiderea gurii cu "regulamentul" ala, e simplu.. Intr-o saptamana dupa ce e facut public ar trebui modificat fiindca cei care sunt curiosi de el, vor abuza de pe urma lui.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Atata timp cat exista un barem, nu vad de ce atata caz sa fie aflat. Adminii sunt obligati sa-l aplice, ca asta e datoria lor iar jucatorii simpli, ca noi, sa joace curat, ca asta e datoria noastra.

Hai, gata cu can can-ul.
 

DeletedUser9489

Guest
Inseamna ca regulamentul nu este atat de coincis pe cat credem...
 

DeletedUser

Guest
Ba eu cred ca este, INNO e o firma germana care prin definitie sunt niste oameni cu reguli si stricti.

Apropo, vezi ca esti ferma pe Hyperborea, cred ca parerea ta ar conta mai mult daca nu ai fi ferma.
 

DeletedUser

Guest
Nu cred ca o parere conteaza mai mult sau mai putin in functie de cine o spune, ci mai degraba de "calitatea" ei.. Dar sunt de acord cu textul lui Dfa:

DFA1 a spus:
Atata timp cat exista un barem, nu vad de ce atata caz sa fie aflat. Adminii sunt obligati sa-l aplice, ca asta e datoria lor iar jucatorii simpli, ca noi, sa joace curat, ca asta e datoria noastra.

- - - Updated - - -

Inseamna ca regulamentul nu este atat de coincis pe cat credem...

Poti detalia putin? Unde anume nu-l consideri concis?
 

DeletedUser

Guest
Esti invitat sa-i intrebi pe ei de ce trebuie sa sti acest lucru: http://www.politiaromana.ro/contact.htm

Cat despre inchiderea gurii cu "regulamentul" ala, e simplu.. Intr-o saptamana dupa ce e facut public ar trebui modificat fiindca cei care sunt curiosi de el, vor abuza de pe urma lui.
Din ce punct de vedere judeci maestre?.............de ce vezi abuzul?.............fiecare persoana judeca prin prisma ei, eu aducerea la cunostinta a regulamentului il vad ca pe ceva corect..........oriunde in lume , in orice legislatie te anunta ca incalcarea unui anume regulament duce la o pedeapsa........si se spune pedeapsa, nu vad de ce aici pe joc nu se spun si consecintele acestei incalcari a regulamentului.
...........in cazul in care aplicarea pedepselor sunt subiective inteleg aceasta teama, sau acest mod de a gandi,.............. mi se pare corect ca relatia dintre admini si jucatori sa fie transparenta, asa cum mi se pare corect ca fiecare sa vada cu ochii lui ca isi plateste gresala in functie de gravitatea ei.

- - - Updated - - -

Atata timp cat exista un barem, nu vad de ce atata caz sa fie aflat. Adminii sunt obligati sa-l aplice, ca asta e datoria lor iar jucatorii simpli, ca noi, sa joace curat, ca asta e datoria noastra.

Hai, gata cu can can-ul.

nu e atata caz sa il aflam, pur si simplu mi se pare corect ca atunci cand imi dai o informatie in cazul nostru regulamentul sa imi dai informatia in totalitatea ei , nu jumatati de masura ...........regulamentul si consecintele precise a incalcari acestuia.
Nu suntem la religie sa judecam dupa "crede si nu cerceta"........suntem o generatie care vrea sa fie informata, care atunci cand greseste vrea sa stie exact la ce se expune, in cunostinta de cauza.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
mai fratilor nu-i mai intrebati pe astia ce si cum si sa va raspunda la intrebari.. este ca si cum te-ai duce la un politician sau la un primar si il intrebi unde sunt bani de la uniunea europeana.. alocati pt construirea unui pod sau a unei strazi.. ca nu stie ce sa iti spuna.. Asta ar trebui sa fie un subiect inchis.. Voi inca nu va-ti dat seama cat se fura pe aici ? Cine are pile scapa fara baned si nu ii se observa infractiunile.. dar la un jucator care chiar vrea sa joace jocul... ii se da peste nas.. Admini au ajuns in ULTIMUL HAL POSIBIL.. altfel era jocul cu versiunea 1.x.. tin minte ca s-a facut poll daca vr sau nu vr sa fie vers 2.x.. aprox toti au votat NU, Dar ce a mai contat decizia noastra.. nu are rost sa ne certam cu ei..
 

DeletedUser

Guest
Acest joc nu face parte dintr-un sistem de interes public. Regulamentul nu e o legislatie rutiera sau vreo altfel de legislatie de interes public ce poate fi atacata intr-un sistem judiciar public.

Astfel, ca orice alta firma privata, interesul cat mai mare e crearea si pastrarea unor clienti oferindu-le un anume serviciu cat mai bun posibil. Asta inseamna si implementarea unor reguli de joc motivate si motivante. Nu inseamna neaparat si oferirea unor detalii asupra sanctiunilor ce pot fi primite (si defapt, te rog sa rasfoiesti peste orice regulament de folosire a oricarui serviciu asemanator sa vezi ca 9/10 nu au trecute detalii specifice asupra actiunilor ce pot fi luate impotriva fiecarui punct din respectivul regulament).

Ba mai mult, din momentul in care cunoasterea respectivelor sanctiuni duc imediat si la abuzarea lor, respectivele sanctiuni sunt tinute ascunse pentru a evita banarile "programate" pe neatacabil, masurarea riscului, recunoasterea unei fapte asemanatoare cu o pedeapsa mai mica si alte astfel de posibile abuzuri ce s-ar produce imediat dupa publicarea lor. Atata timp cat nu exista un argument satisfacator sa fie facut public, si atata timp cat oricum am fi nevoiti sa-l modificam datorita susnumitelor abuzuri, nu vad pe ce criteriu s-ar realiza acest lucru.

Ca un extra argument, publicarea ar crea o gramada de alte discutii colaterale. De exemplu, deseori se intampla ca un jucator sa-l suspecteze pe un altul de detinerea mai multor conturi (sau alta abatere), iar "suspectul" sa aibe o alta abatere gasita in urma verificarilor. Sau, datorita precedentelor, o interdictie sa nu fie vizibila si sa creeze impresia ca jucatorul a scapat "curat"..

Pentru noi e clar ca pastrarea desfasuratorului cu pedepse/situatie e solutia de urmat si, in 3 ani de zile nu am primit un contra argument solid (ca fapt divers, desfasuratorul nici nu a fost cerut decat de persoane ce au avut abateri sau prietenii directi cu abateri).

Sper ca am reusit sa ma fac cat mai bine inteles si astept alte nelamuriri asupra acestui subiect, daca mai aveti.
 

DeletedUser

Guest
Alex, fiecare judecam asa pentru ca nu suntem informati, cred cu tarie ca publicarea acestui barem va indeparta aceste suspiciuni, eu spre deosebire de tine cred ca admini sunt bine intentionati si mai cred ca vor intelege ca este fireasca publicarea acestui barem.........in fond si la urma urmei este doar un barem pe care fiecare trebuie sa il cunoasca.
 

DeletedUser

Guest
Nu suntem la religie sa judecam dupa "crede si nu cerceta"........suntem o generatie care vrea sa fie informata, care atunci cand greseste vrea sa stie exact la ce se expune, in cunostinta de cauza.

Tocmai asta e... Masurarea riscului e unul din lucrurile pe care noi nu le dorim sa se intample. Intr-o lume perfecta, nu am avea nevoie nici de reguli. Nu traim intr-o astfel de lume, insa, si e normal ca noi sa dorim a oferi o comunitate cat mai corecta, ferita de astfel de situatii.

Totusi, esti informat asupra faptului ca poti fi pedepsit divers sau prin interdictii temporare sau permanente. Esti informata suficient, complet si corect, pana la urma urmei.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
maestre, nu ma aburi...........baremul e barem, esti transparent nu ai nimic de ascuns il publici, ai ceva de ascuns, sau nu esti corect, din teama de a se cunoaste adevarul il ascunzi, e logic.............acum vine intrebarea fireasca .................are staful ceva de ascuns?.........eu nu cred, si fiecare jucator are dreptul la confidentialitate, pe mine ma intereseaza daca banarea mea e corecta.

am totusi o intrebare maestre, nu mai faci parte din staf..........cunosti baremul..........ai sa abuzezi de el?

atata timp cat ma informezi ca voi fi pedepsita daca nu respect regulamentul, dar nu imi dai si baremul pedepselor, informatia nu este completa, este ciuntita, sau probabil consideri, in cel mai rau caz, ca eu jucatorul am prea putin creier ca sa discern un barem.
 
Ultima editare de un moderator:

Mr Jack

Super Moderator
Publicarea acestui barem nu ar aduce niciun beneficiu direct jucatorilor, ar fi mai informati, dar practic niciun beneficiu, ba din contra ar crea dezavantaje jucatorilor corecti, iti dai seama ce placut ar fi sa planuiesti sa cuceresti un jucator si sa te trezesti ca e imediat banat neatacabil doar pentru ca acesta a stiut exact ce trebuie sa faca pentru a primi o pedeapsa de acest gen pe o perioada limitata. Asta este motivul pentru care cei de la INNO nu permit afisarea acestui barem, nu pentru ca ar avea ceva de ascuns, ce interes ar avea?
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Publicarea acestui barem nu ar aduce niciun beneficiu direct jucatorilor, ar fi mai informati, dar practic niciun beneficiu, ba din contra ar crea dezavantaje jucatorilor corecti, iti dai seama ce placut ar fi sa planuiesti sa cuceresti un jucator si sa te trezesti ca e imediat banat neatacabil doar pentru ca acesta a stiut exact ce trebuie sa faca pentru a primi o pedeapsa de acest gen pe o perioada limitata. Asta este motivul pentru care cei de la INNO nu permit afisarea acestui barem, nu pentru ca ar avea ceva de ascuns, ce interes ar avea?

ulciorul nu merge de multe ori la apa..............banuiesc ca pot fi si astfel de jucatori, dar cred ca in cazuri repetabile pedeapsa este mai aspra si cred ca nici un jucator nu ar risca pedeapsa cu banarea definitiva.
............si inca ceva, dupa mine personal nu este un argument, este suficient ca un jucator sa spuna ca a fost banat neatacabil 5 zile pt x fapta .....pt ca apoi cei interesati de astfel de tertipuri sa o savarseasca si ei.Acest argument al dumneavoastra, sincer nu mi se pare foarte solid.
 

DeletedUser

Guest
maestre, nu ma aburi...........baremul e barem, esti transparent nu ai nimic de ascuns il publici, ai ceva de ascuns, sau nu esti corect, din teama de a se cunoaste adevarul il ascunzi, e logic

Esti corect, moralist si gresesti, iti admiti greseala, logic nu? Dar amandoi stim ca nu-i tot timpul asa ;)...

Practic, tu acum ai sarit peste intregi paragrafe de argumente si ai venit cu aceasta "logica" ce poate functiona doar cand ii privesti pe ceilalti "vinovati pana la proba contrarie", nu invers.

am totusi o intrebare maestre, nu mai faci parte din staf..........cunosti baremul..........ai sa abuzezi de el?

Nu.

atata timp cat ma informezi ca voi fi pedepsita daca nu respect regulamentul, dar nu imi dai si baremul pedepselor, informatia nu este completa, este ciuntita, sau probabil consideri, in cel mai rau caz, ca eu jucatorul am prea putin creier ca sa discern un barem.

Baremul ar fi un surplus de informatie, atata vreme cat tu nu ai avea de gand sa incalci regulile jocului, astfel incat sa-ti foloseasca acel barem (si sa devina informatie folositoare). Iar in momentul in care incalci regulile jocului, iti afli pedeapsa corecta si completa pentru fapta ta (restul baremului fiind, in ceea ce te priveste pe tine, ca jucator, surplus de informatie).

Si nu, foarte subiectiv fiind acum, tu ca persoana nu cred ca ai fi capabila sa discerni un barem cand ar fi vorba de vreun cunoscut de-al tau sau vreun inamic de-al tau si cred ca te-ai lasa foarte mult influentata de acest lucru.

- - - Updated - - -

ulciorul nu merge de multe ori la apa..............banuiesc ca pot fi si astfel de jucatori, dar cred ca in cazuri repetabile pedeapsa este mai aspra si cred ca nici un jucator nu ar risca pedeapsa cu banarea definitiva.
............si inca ceva, dupa mine personal nu este un argument, este suficient ca un jucator sa spuna ca a fost banat neatacabil 5 zile pt x fapta .....pt ca apoi cei interesati de astfel de tertipuri sa o savarseasca si ei.

Deci, ajungem undeva, banuiesti ca pot fi si astfel de jucatori, nu? Pai si cand tot ce trebuie sa facem e sa nu publicam un barem si am evitat aproape complet cazurile de genul acesta, de ce nu am face noi acest lucru? Apoi mai e varianta recunoasterii unei fapte asemanatoare dar cu o pedeapsa mai mica, si variantele in care jucatorul e penalizat pentru un alt lucru decat crede ce-l ce ii face tichet de sesizare... Ti-am mai insirat toate astea in pagina precedenta (postul lung, am sa te rog sa-l citesti)

Din vorba in vorba jucatorii nu ajung nicaieri fiindca din fericire exista si o serie de factori pe care de obicei jucatorii uita sa si le comunice. Apoi baremul se mai poate modifica dupa necesitate la diferite perioade de timp (cand se constata ca o pedeapsa e mult prea severa sau mult prea lejera)... Exista si acum jucatori ce se asteapta sa-si piarda orase cand sunt pedepsiti ;)..

Acest argument al dumneavoastra, sincer nu mi se pare foarte solid.

Dar eu nu vad macar un argument pentru un barem public.. Solide sau nu, noi avem pentru a-l ascunde..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
faptul ca este un surplus de informatie cred ca este la latitudinea jucatorului, are dreptul sa aleaga daca citeste sau nu regulamentul, daca citeste sau nu baremul pedepselor.Niciodata o informatie nu este un surplus indiferent de domeniu iar eu sunt o persoana care imi place sa fiu informata, eu si probabil ca mai multi jucatori.Nu inteleg de ce se ascunde acest barem cand este firesc sa imi spui,.......................... nu mananci tot din farfurie.........nu primesti tiramisu,.......... informatia care este data acum , care nu este completa, spune cam asa.........nu mananci tot din farfurio..........o sa fi pedepsita.....pedeapsa?, nu stiu, depinde cum am dispozitia. In concluzie mi se pare firesc atata timp cat imi pui la dispozitie un regulament pe care sa il respect, trebuie sa imi pui la dispozitie concis, concret si baremul pedepselor in cazul incalcari lui.

- - - Updated - - -

Esti corect, moralist si gresesti, iti admiti greseala, logic nu? Dar amandoi stim ca nu-i tot timpul asa ;)...

Practic, tu acum ai sarit peste intregi paragrafe de argumente si ai venit cu aceasta "logica" ce poate functiona doar cand ii privesti pe ceilalti "vinovati pana la proba contrarie", nu invers.



Nu.



Baremul ar fi un surplus de informatie, atata vreme cat tu nu ai avea de gand sa incalci regulile jocului, astfel incat sa-ti foloseasca acel barem (si sa devina informatie folositoare). Iar in momentul in care incalci regulile jocului, iti afli pedeapsa corecta si completa pentru fapta ta (restul baremului fiind, in ceea ce te priveste pe tine, ca jucator, surplus de informatie).

Si nu, foarte subiectiv fiind acum, tu ca persoana nu cred ca ai fi capabila sa discerni un barem cand ar fi vorba de vreun cunoscut de-al tau sau vreun inamic de-al tau si cred ca te-ai lasa foarte mult influentata de acest lucru.

- - - Updated - - -



Deci, ajungem undeva, banuiesti ca pot fi si astfel de jucatori, nu? Pai si cand tot ce trebuie sa facem e sa nu publicam un barem si am evitat aproape complet cazurile de genul acesta, de ce nu am face noi acest lucru? Apoi mai e varianta recunoasterii unei fapte asemanatoare dar cu o pedeapsa mai mica, si variantele in care jucatorul e penalizat pentru un alt lucru decat crede ce-l ce ii face tichet de sesizare... Ti-am mai insirat toate astea in pagina precedenta (postul lung, am sa te rog sa-l citesti)

Din vorba in vorba jucatorii nu ajung nicaieri fiindca din fericire exista si o serie de factori pe care de obicei jucatorii uita sa si le comunice. Apoi baremul se mai poate modifica dupa necesitate la diferite perioade de timp (cand se constata ca o pedeapsa e mult prea severa sau mult prea lejera)... Exista si acum jucatori ce se asteapta sa-si piarda orase cand sunt pedepsiti ;)..



Dar eu nu vad macar un argument pentru un barem public.. Solide sau nu, noi avem pentru a-l ascunde..


....................este normal ca atunci cand imi dai o pedeapsa pt ca am incalcat regulamentul sa imi aduci si dovada, imi place sa cred ca banurile se dau pe dovezi nu pe eu banuiesc, presimt, intuiesc sau eu stiu .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dupa ce am citit argumentul lui Jack,ma gandeam ca toata sarada se va termina si ca toata lumea a inteles de ce acest barem nu poate fi publicat.Insa,se pare ca unele persoane (datorita orgoliului ranit,cel mai probabil) continua sa profite de rabdarea altora.E ca atunci cand pierzi o polemica si incerci sa-ti musamalizezi greselile dupa ce realizezi ca nu ai avut dreptate.
 

DeletedUser

Guest
@Soso:

Orice informatie ce nu iti foloseste este un surplus. Ce legatura are asta cu cititul respectivei informatii sau dreptul jucatorului? Ca e sau nu un surplus, nu decide jucatorul, ci limba romana in forma ei curenta.

Ti-am prezentat deja argumentele pentru care nu se doreste afisarea respectivului surplus.

Tu o tii in continuare pe a ta cu logica "vinovat pana la proba contrarie". Dupa logica ta, jucatorul e trisat evident, iar baremul ar justifica corectitudinea actiunilor echipei, ignorand complet posibilitatea de nevinovatie si toate celelalte consecinte directe in urma publicarii susmentionatului barem.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Acest joc nu face parte dintr-un sistem de interes public. Regulamentul nu e o legislatie rutiera sau vreo altfel de legislatie de interes public ce poate fi atacata intr-un sistem judiciar public.

Astfel, ca orice alta firma privata, interesul cat mai mare e crearea si pastrarea unor clienti oferindu-le un anume serviciu cat mai bun posibil. Asta inseamna si implementarea unor reguli de joc motivate si motivante. Nu inseamna neaparat si oferirea unor detalii asupra sanctiunilor ce pot fi primite (si defapt, te rog sa rasfoiesti peste orice regulament de folosire a oricarui serviciu asemanator sa vezi ca 9/10 nu au trecute detalii specifice asupra actiunilor ce pot fi luate impotriva fiecarui punct din respectivul regulament).

Ba mai mult, din momentul in care cunoasterea respectivelor sanctiuni duc imediat si la abuzarea lor, respectivele sanctiuni sunt tinute ascunse pentru a evita banarile "programate" pe neatacabil, masurarea riscului, recunoasterea unei fapte asemanatoare cu o pedeapsa mai mica si alte astfel de posibile abuzuri ce s-ar produce imediat dupa publicarea lor. Atata timp cat nu exista un argument satisfacator sa fie facut public, si atata timp cat oricum am fi nevoiti sa-l modificam datorita susnumitelor abuzuri, nu vad pe ce criteriu s-ar realiza acest lucru.

Ca un extra argument, publicarea ar crea o gramada de alte discutii colaterale. De exemplu, deseori se intampla ca un jucator sa-l suspecteze pe un altul de detinerea mai multor conturi (sau alta abatere), iar "suspectul" sa aibe o alta abatere gasita in urma verificarilor. Sau, datorita precedentelor, o interdictie sa nu fie vizibila si sa creeze impresia ca jucatorul a scapat "curat"..

Pentru noi e clar ca pastrarea desfasuratorului cu pedepse/situatie e solutia de urmat si, in 3 ani de zile nu am primit un contra argument solid (ca fapt divers, desfasuratorul nici nu a fost cerut decat de persoane ce au avut abateri sau prietenii directi cu abateri).

Sper ca am reusit sa ma fac cat mai bine inteles si astept alte nelamuriri asupra acestui subiect, daca mai aveti.
Ahahah,maestre,m-ai dat pe spate un pic cu logica interpretarii!
HAi sa iti pun eu in balanta ceva,daca tot vorbeai de a "ascunde".
Daca tot vorbim de o transparenta totala ,benefica clientului,ceea ce imi pare un lucru absolut normal ,in perspectiva de a intari increderea in echipa de administrare si totodata de a inlatura suspiciunile administrarii pedepselor preferential ar fi normal sa fie publice!
Vorbeai de pedepse programate,ok....si ce daca ,multi stim ca prima abatere e mai putin pedepsita si cam stim cum,insa a doua e grava(acelasi tip).Crezi ca ar risca cineva o pedeapsa programata pentru a evita pierderea unui oras ca la a 2-a sa piarda jumatate din ele sau ban definitiv?
eu nu cred si sunt convins ca nici tu nu crezi asa ceva!
Daca codul penal ar fi secret ,crezi ca s-ar produce mai putine infractiuni?? :)..te asigur ca nu !!!
Infractorul nu cred ca isi programeaza "iesirile in decor",stie cu siguranta ca se transforma in RECIDIVIST dupa prima abatere,si la urmatoarea pedeapsa e grea de tot!
Asa e si aici....
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus