Intrebari legate de atac/sprijin

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
stiu dar nu ai inteles ce am vrut sa zic....mai explic o data poate explic mai bine...din satul unde fac uppdate`urile (toate) pt barci ...vreau sa`i distrug flota lui din satul asta...si vreau sa atac cu infanteria(cetatea) din alt sat al meu....
 

DeletedUser

Guest
stiu dar nu ai inteles ce am vrut sa zic....mai explic o data poate explic mai bine...din satul unde fac uppdate`urile (toate) pt barci ...vreau sa`i distrug flota lui din satul asta...si vreau sa atac cu infanteria(cetatea) din alt sat al meu....

Da , poti.
 

DeletedUser

Guest
am si eu o intrebare....am atacat pe cineva ..l-am batut....si dupaia am trimis al 2lea val de trupe care sa colecteze mai multe resurse....de ce mi-am pierdut din trupele celui de-al doilea val daca nu mai erau trupe adverse... :(

Pt ca fiecare oras are un defence de baza, scria pe undeva, mai explicit, prin tutoriale parca...


Am si eu o intrebare: Daca omori taranii facuti gardieni dup`aia orasul respectiv poate convoca iar gardienii aia? Cum se refac ei?
 

DeletedUser

Guest
cioco.....sa sti ca nu o sa-ti poti face toate ,,updateurile''( cercetarile la academie) intr-un singur oras.... asa ca gandeste-te ce nu vrei sa cercetezi ca nu toate sunt folositoare......
 

DeletedUser

Guest
Am si eu o intrebare: Daca omori taranii facuti gardieni dup`aia orasul respectiv poate convoca iar gardienii aia? Cum se refac ei?

De obicei, în jocuri, noţiunea timpului este modificată... deci, după ce expiră ălea 3 ore, ţăranii pe care i-ai folosit la clădiri părăsesc posturile şi se "împreunează" cu cine prind şi ei pe ici, pe colo, şi refac populaţia liberă...

De ce eşti aşa de indiscret? Chiar vrei să o spună aşa, pe şleau? Poate mai citesc şi minori forumul ăsta :)) ;) :p :D
 

DeletedUser

Guest
De obicei, în jocuri, noţiunea timpului este modificată... deci, după ce expiră ălea 3 ore, ţăranii pe care i-ai folosit la clădiri părăsesc posturile şi se "împreunează" cu cine prind şi ei pe ici, pe colo, şi refac populaţia liberă...

De ce eşti aşa de indiscret? Chiar vrei să o spună aşa, pe şleau? Poate mai citesc şi minori forumul ăsta :)) ;) :p :D

Nici nu ma gandeam la asta cand am intrebat, ideea era daca respectivul poate chema iar gardienii respectivi cand atac iar sa-mi decimeze armata... e cam nasol asa...
Cu alte cuvinte din ce zici tu daca in alea 3 ore nu il rup dup`aia iar o sa-mi bage pa gat gardienii aia :((
 

DeletedUser

Guest
Da, acum fără glume, dacă îţi permiţi să ai producţia de resurse la jumătate, din 3 în 3 ore poţi să chemi gardieni (mărturisesc că nu ştiu din experienţă, dar din descriere, aşa ar fi logic să se întâmple). Partea proastă e că gardienii ăia, în cazul în care câştigi bătălia, nici măcar nu ţi-i pune la socoteala de puncte de bătălie.

Dacă tot îţi convoacă gardieni cineva pe care-l ataci înseamnă că e un jucător activ şi mai bine te-ai înţelege cu el să vă ajutaţi reciproc decât să fiţi duşmani (părerea mea).
 

DeletedUser

Guest
pai fac schema...
in 1 sat cercetez toate uppdateurile la infanterie
in al 2`lea toate la nave....si atac cu navele pe mare din satul 2 si cu infanteria din satul 1....din cate mi`au explicat baietii merge...
 

DeletedUser

Guest
Merge sa ataci de pe mai multe sate simultan. Dar pe primul sat trebuie sa cercetezi cel putin "nava de colonizare", pentru a putea lua un sat fara proprietar (sunt marcate cu un stegulet cu ciocan, pe harta) si "Cucerire", in cazul in care vrei sa iei polisul unui jucator.

Cei care au ajuns la acest stadiu sunt rugati sa aduca modificarile sau completarile de rigoare la cele de mai sus.
 

DeletedUser

Guest
populatia...

nu am gasit cat e limita de populatie? adik dintr`un sat cu tot cu uppdate`uri..aproximativ cat de multa armata se poate face in acel sat??(trupe proprii pe 1 sat)

adik pe alte jocuri armata consuma hrana...aici nu consuma decat populatie...si singura pos sa`ti cresti pop e ferma...la nivel maxim o sa ai 2000soldatei???


si a 2`a intrebare un sat cate trupe poate tine ca intariri?
 

DeletedUser

Guest
La nivelul 40, ferma are 3000 populaţie...

Am o întrebare relativ legată de această populaţie: După ce am cercetat tot ce am avut nevoie în Academie, în cazul în care o dărâm (pentru a beneficia de populaţia ocupată pentru a scoate trupe) cercetările vor rămâne valabile?
 

DeletedUser

Guest
nu am gasit cat e limita de populatie? adik dintr`un sat cu tot cu uppdate`uri..aproximativ cat de multa armata se poate face in acel sat??(trupe proprii pe 1 sat)

adik pe alte jocuri armata consuma hrana...aici nu consuma decat populatie...si singura pos sa`ti cresti pop e ferma...la nivel maxim o sa ai 2000soldatei???


si a 2`a intrebare un sat cate trupe poate tine ca intariri?

nu prea inteleg exact care sunt intrebarile;

daca am inteles corect intrebarile tale ar fi:
1. Care este limita maxima a trupelor proprii din oras?
2. Care este numarul maxim al trupelor de sprijin?

raspunsuri:
1. Ferma poate alimenta 3000 populatie; daca vei rdica cladirile la un nivel acceptabil vei pierde cam 1000 populatie; deci raman 2000 pentru trupe; daca mai faci si barci vei mai pierde 500 populatie => raman pentru trupe 1500
Acum 1500/4 sunt
aprox. 400 carute
sau 500 spade, 500 arcuri, 500 hopliti
Concluzie: depinde excluziv de tine cum imparti populatia disponibila

2. Numarul trupelor de sprijin este nelimitat. Limitarea se face doar din strategie: este total nefolositor sa blochezi trupe, pe o perioada nelimitata, intr-un anumit oras
 

DeletedUser

Guest
2. ti se pare corect? adik deffense se face cu trupe NELIMITAT iar de atac poti ataca doar cu 1500 trupe...oare va castiga cineva batalii? ce rost are sa te duci pe ofensiva cand poti sa ai 3 sate pe toate faci deff si cand el te ataca faci pe sat aparare 4500trupe....el ataca cu 1500 cine castiga?

deloc nu a fost gandita faza...
 

DeletedUser

Guest
si a 2`a intrebare un sat cate trupe poate tine ca intariri?

un sat poate ţine câte întăriri poţi să primeşti (întăririle se contorizează din populaţia oraşului de care aparţin).

2. ti se pare corect? adik deffense se face cu trupe NELIMITAT iar de atac poti ataca doar cu 1500 trupe...oare va castiga cineva batalii? ce rost are sa te duci pe ofensiva cand poti sa ai 3 sate pe toate faci deff si cand el te ataca faci pe sat aparare 4500trupe....el ataca cu 1500 cine castiga?

deloc nu a fost gandita faza...

mi se pare corect... pentru asta există alianţe, prieteni, etc... ăsta este un joc care nu se joacă "fiecare pentru el"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pai normal dar ce rost are sa ataci cand ataci doar cu 1500 soldati? sa zicem k ai 1 inamic ...amandoi aveti 2 sate...eu vreau sa`l distrug pe inamicul meu? cum fac asta doar cu 1500 trupe?
 

DeletedUser

Guest
La fel si cei care ataca pot trimite trupe din mai multe orase deci n x 1500 atacuri.
 

DeletedUser

Guest
pai normal dar ce rost are sa ataci cand ataci doar cu 1500 soldati? sa zicem k ai 1 inamic ...amandoi aveti 2 sate...eu vreau sa`l distrug pe inamicul meu? cum fac asta doar cu 1500 trupe?

nu o faci numai tu... dai sfoară în ţară (alianţă) să te ajute colegii să îi spargeţi nănăul... şi dacă îl ţine să se apere la 200 de atacuri de cate 1000-1500... mai vorbim ;)
 

DeletedUser

Guest
interesanta chestie!
Pai de rezistat rezista daca si alianta lui reactioneaza trimitind sprijin sau, si mai cinstit, atacind atacatorii care au trupele la plimbare.
Dupa cum se vede, este un joc destul de parsiv, conceput pentru a papa euroi. Daca activezi administratorul, negustorul si restul echipei, te dezvolti rapid, cresti ritmul cantitatii de resurse/ora si de aici tota chestia. Faci armata mai repede decit cei care nu isi permit sa investeasca euroi si bineinteles ca ii lasi rapid orfani de sate daca au nesansa sa fie intr-o alianta unde baietii au gindirea suficient de ingusta incit sa nu priceapa ca singura varianta cistigatoare este comunicarea si jocul in echipa.
Concluzia este simpla. Este o cursa contra cronometru, un fel de 100m plat, unde cistiga cine se misca mai repede, are suficienta minte si destui bani sa faca ce trebuie facut. Noi, cei care jucam pe daiboj, trebuie sa ne obisnuim cu ideea unor croaziere la marginea hartii.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus