Intrebari legate de atac/sprijin

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
2. ti se pare corect? adik deffense se face cu trupe NELIMITAT iar de atac poti ataca doar cu 1500 trupe...oare va castiga cineva batalii? ce rost are sa te duci pe ofensiva cand poti sa ai 3 sate pe toate faci deff si cand el te ataca faci pe sat aparare 4500trupe....el ataca cu 1500 cine castiga?

deloc nu a fost gandita faza...

si atunci ramai cu 2 sate fara aparare ;)

pai normal dar ce rost are sa ataci cand ataci doar cu 1500 soldati? sa zicem k ai 1 inamic ...amandoi aveti 2 sate...eu vreau sa`l distrug pe inamicul meu? cum fac asta doar cu 1500 trupe?

Cu rabdare si inteligenta..

Si nu prea inteleg. In situatia data, ati fi amandoi la egalitate.. .Diferenta ar fi tipul de trupe avute... Tu ce ai vrea, sa fi mai special, sa ai mult decat celalalat, sau!!?

interesanta chestie!
Pai de rezistat rezista daca si alianta lui reactioneaza trimitind sprijin sau, si mai cinstit, atacind atacatorii care au trupele la plimbare.
Dupa cum se vede, este un joc destul de parsiv, conceput pentru a papa euroi. Daca activezi administratorul, negustorul si restul echipei, te dezvolti rapid, cresti ritmul cantitatii de resurse/ora si de aici tota chestia. Faci armata mai repede decit cei care nu isi permit sa investeasca euroi si bineinteles ca ii lasi rapid orfani de sate daca au nesansa sa fie intr-o alianta unde baietii au gindirea suficient de ingusta incit sa nu priceapa ca singura varianta cistigatoare este comunicarea si jocul in echipa.
Concluzia este simpla. Este o cursa contra cronometru, un fel de 100m plat, unde cistiga cine se misca mai repede, are suficienta minte si destui bani sa faca ce trebuie facut. Noi, cei care jucam pe daiboj, trebuie sa ne obisnuim cu ideea unor croaziere la marginea hartii.

Nici aici nu inteleg....Cunosti tu vreun joc in care castiga cel care e cel mai lenes si fara minte ? Sau vreun joc in care aliantele cu membrii care nu comunica si nu se ajuta intre ei, castiga?
Intradevar in jocul asta, banii iti pot oferi avantaje importante... Totusi, pe lenesi si pe cei fara minte tot nu i-ar ajuta...
 

DeletedUser

Guest
deci cucubau are dreptate in felul lui...oricum si daca joci fara gold dar stai mult online te ocupi numai de atacuri faci ceva...eu cand am intrat pe sv era unu in alianta mea de 1000 pct si akm are 1700 si eu 1500....in 9 zile....


apropo ce vroiam sa subliniez in ceea ce am spus eu e ca....

in DEFFENSE se poate aduna o armata de peste 100 000 soldati si 100 000 barci....pe cand in atac se pot aduna 2000 trupe....

spune`mi tu ce rost are sa ataci??? pt k niciodata nu vei fi in stare sa spargi deff`ul...

btw. compara travian unde acolo ataci atat kt ai hrana:p
 

DeletedUser

Guest
Păi asta se întâmplă dacă ataci un singur polis, dar dacă ataci mai multe, nu lași să se adune atâtea trupe...
 

DeletedUser

Guest
apropo de atacuri

daca sunt atacat cu nave (bidema, de foc, colonizare...) pot da un contraatac la aceste nave? avand in vedere ca am si eu destul de multe nave.( nu am, dar dau un exemplu) sau acest contraatac se duce la orasul sau?
 

DeletedUser1328

Guest
salut

ai daca dai atac ii merge la ala pe polis. eu am inca o intrebare daca dai atac,si dai cu armata de aparare si atac cobinate nu iti scade puterea in lupta?adica care luptatori is de atac is numa de atac si care de aparare numa de aparare?
 

DeletedUser

Guest
Cum retrag trupele ce le-am trimis insprijin intr-un oras?

Un sprijin trimis pe un oras de pe insula cand si cum pot sa-l retrag,? multumesc
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
multumesc, si mai intreb cum pot determina in ce mare este situat un jucator sau pe ce insula este ne fiind coordonate ale oraselor
 

DeletedUser

Guest
multumesc, si mai intreb cum pot determina in ce mare este situat un jucator sau pe ce insula este ne fiind coordonate ale oraselor

Dai click pe numele jucatorului, ai acolo un buton "Centrare harta", dai click iar apoi in stanga ai coordonatele. Ai ceva de genul in stanga MareaXY [xtz][xyz] :p
 

DeletedUser

Guest
"pentru un atac cu nava de colonizare trebuie sa trimiteti si unitati terestre"

tot incerc sa atac pe cineva pt a-l cucerii si imi baga prostia asta cu toate ca am trimis si 150 prastieri + 130 cai

caii si prastierii nu sunt unitati terestre ?!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
da . dar ca sal ataci pe acel jucator iti mai trebuie sa ai cercetata si CucerireA ...
 

DeletedUser1497

Guest
Despre Colonizare si intemeierea polisurilor

Vin si eu cu o intrebare legata de colonizare .

Daca am intemeiat polisul 2 de pe polisul 1 cu nava de colonizare si tot ce trebuie , si acum vine intrebarea nimicitoare :) ...

pentru polisul 3 trebuie sa cercetez nava de colonizare de pe polisul 2 sau pot intemeia polisul 3 cu o nava de colonizare tot de pe polisul 1 ? adica de pe un singur polis pot infiinta cate polisuri vreau eu ( in functie de punctele de cultura ) sau sunt conditionat si doar un singur polis pot coloniza de pe fiecare polis ?
 

DeletedUser

Guest
De pe un singur polis poţi să colonizezi/cucereşti câte polisuri vrei tu, exact cum ai zis singura condiţie este să ai suficiente puncte de cultură.
Regards,

p.s. în caz că nu ai suficiente puncte de cultură POŢI să construieşti navă de colonizare câte doreşti doar că dacă trimiţi să colonizezi după atac se va întoarce automat acasă :(
 

DeletedUser

Guest
Trebuie sa trimiti si cel putin o nava de atac gen birema/trirema/nava usoara.
Sistemul considera ca nu ai castigat si batalia navala. Deaia iti tot da mesajul ala, care probabil este tradus gresit.
 

DeletedUser

Guest
in atac

intrebare ... vine unu sa te cucereasca , iti trimiti prastiile din oras ca oricum nu sunt bune la aparare
ala sta cu armatele in orasul tau
si tu rechemi prastiile
prastiile vor ataca sau apara?
 

DeletedUser47

Guest
intrebare ... vine unu sa te cucereasca , iti trimiti prastiile din oras ca oricum nu sunt bune la aparare
ala sta cu armatele in orasul tau
si tu rechemi prastiile
prastiile vor ataca sau apara?

Ai făcut o mică greşală, dacă trimiţi trupele ca sprijin în timpul unei colonizari nu poţi să rechemi nici o trupă înapoi decât să fie trimise înapoi de pe oraşul pe care se află în momentul respectiv.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus