Intrebari despre zei si puterile lor

DeletedUser

Guest
fricare zeu are 4 puteri diferite, daca vrei sa te dezvolti iti recomant Hera , daca vrei sa-ti faci armata repede iti recomand Zeus, e foarte bun si la armata si la distrugerea cladiriilor, in caz ca vrei sa dai atac cuiva poti folosi Furia lui Zeus, e foarte buna, dai pe zidul orasului.
Daca vrei sa-ti creasca viteza de constructie navala ia-l pe poseidon iar daca vrei sa-ti creasca viteza de construire la soldati alege hera.
Pentru o protectie a orasului, sau un spionaj ca la carte alege pe Atena.

Sper sa te ajute,salut !:cool:
 

DeletedUser

Guest
Ma ajuta cineva si pe mine..?
1. (nu pot da vraji de la zei)
De ex: sunt atacat si doresc sa dau bufnita de la atena..(pe atacul care il primesc ) ma anunta cu rosu ca aceasta putere pot sa o dau doar in atac)..( la fel si celelalte vraji care ar trebui sa se dea pe atacurile adverse..


2. A doua intrebare...dc nu pot sprijini cu unitatile mitice alt oras..? (de exemplu trimit pegasul sa sprijine un oras si ei se intorc inapoi..(
 

DeletedUser

Guest
1. Puterea divina se aplica atacului respectiv nu orasului de unde provine atacul

2. Puteti sprijini cu unitati mitice doar orase unde este venerat zeul de care apartin unitatile mitice trimise de dumneavoastra.
 

DeletedUser

Guest
1. Puterea divina se aplica atacului respectiv nu orasului de unde provine atacul

2. Puteti sprijini cu unitati mitice doar orase unde este venerat zeul de care apartin unitatile mitice trimise de dumneavoastra.


ok la a doua intrebare am inteles dar la prima nu e ok ceva...asa am afcut am dat vraja pe atac (pe atacul ce l-am primit nu pe oras)...si tot imi scrie in partea de sus cu rosu ca se aplica doar in atac...blabla
 

DeletedUser

Guest
da e ciudat ca nu stii pe care sa il alegi.cred ca va trebui sa ai 4 orase sa ii ai pe toti. sau poti schimba zeul care il venerezi cand vrei tu??

Zeul pe care îl ai pe un oras îl poti schimba ori de cate ori vrei tu,dar daca de ai antrenat creaturi cu favorurile produse de el si apoi îl vei schimba cu alt zeu acestea dispar la fel si favorurile.
Poti avea un zeu pe toate orasele daca doresti, doar intrii în fiecare templu al orasului si schimbi zeul pe care îl doresti.
;) Va multumesc pt atentie.
 

DeletedUser

Guest
ok la a doua intrebare am inteles dar la prima nu e ok ceva...asa am afcut am dat vraja pe atac (pe atacul ce l-am primit nu pe oras)...si tot imi scrie in partea de sus cu rosu ca se aplica doar in atac...blabla
Stai sa îti explic eu:
Daca vrei sa dai un atac poti da urmatoarele vraji pe el :
Vraji sa te ajute pe tn în atac:

Putere Eroica:Soldaţii sunt pătrunşi de putere şi curaj. Răcnind, se năpustesc cu îndrăzneală asupra duşmanului.
Vânt favorabil:
Glasul lui Zeus răsună prin aer. Vântul umflă pânzele corăbiilor. Săgeţile şi fulgerele lovesc cu precizie în duşmani.

Vraji sa te ajute cand esti atacat de catre un dusman:
Furia lui Zeus :Zeus sfâşie cerul cu fulgere, iar soldaţii zboară prin aer ca puful. Unii se prind de copaci, iar alţii sunt înghiţiţi de ceruri.
Furtuna pe mare :p Poseidon se ridică, iar valurile sale izbesc corăbiile cu furie. Nu e o zi bună pentru navigatori.
Dor:Curajoşii războinici sunt copleşiţi de dor. Inimile lor nu mai bat pentru război, ci pentru cămine şi cei de acasă.
Si mai este si Bufnita care poate spiona trupele atacatorului doar daca acesta nu a folosit înainte o vraja pe atac.
:(
 

DeletedUser

Guest
Asupra unor unitati in miscare se pot da 2 vraji ?...adica daca atacatorul da cu "Putere eroică", aparatorul poate da la randul sau pe aceleasi trupe cu "Dor" ?

Multumesc anticipat pt. raspuns.


Nu se mai poate da si cu vraja Dor daca a fost folosita Puterea eroica înainte.
(SW)
 

DeletedUser

Guest
Odata folosita o putere a unui zeu se mai poate repeta folosirea acelei puteri?
:-/:-/:-/
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Odata folosita o putere a unui zeu se mai poate repeta folosirea acelei puteri?
:-/:-/:-/

Depinde ce fel de vrăji. Spre exemplu, cele ce oferă trupe/resurse le poţi folosi mereu, în limita favorurilor. Cele care le foloseşti în atac ( furia lui Zeus, furtună pe mare,etc.) se pot folosi doar o singură dată pe un atac.


l.e.

Dacă te referi că < puterea o dată folosită nu se mai poate repeta altă dată >, raspunsul la întrebare este da, se mai poate repeta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Deci ca sa fie totul clar, puterile de distrugere a inamicilor (cum ai spus spre exemplu furia lui Zeus se pot folosi odata pe un atac? :-/ iar puterile de resurse se pot folosi de mai multe ori in limita favorurilor? :-/ Iar daca asta ai vrut sa zici ce se intampla mai precis cand schimb zeul? :-/ Iti ia din resurse, ce-ti faci spre exemplu daca ai folosit puteri contra atacurilor si pentru resurse? :-/ Multumesc si astept raspuns!
 

DeletedUser

Guest
Deci ca sa fie totul clar, puterile de distrugere a inamicilor (cum ai spus spre exemplu furia lui Zeus se pot folosi odata pe un atac? :-/ iar puterile de resurse se pot folosi de mai multe ori in limita favorurilor? :-/ Iar daca asta ai vrut sa zici ce se intampla mai precis cand schimb zeul? :-/ Iti ia din resurse, ce-ti faci spre exemplu daca ai folosit puteri contra atacurilor si pentru resurse? :-/ Multumesc si astept raspuns!

În cazul în care schimbi zeul venerat, se vor pierde favorurile ( resetându-se la 0 ) şi unităţile mitice din oraşe ( fie că sunt în oraşul respectiv, fie că ai trimis sprijin ).
 

DeletedUser

Guest
În cazul în care schimbi zeul venerat, se vor pierde favorurile ( resetându-se la 0 ) şi unităţile mitice din oraşe ( fie că sunt în oraşul respectiv, fie că ai trimis sprijin ).

Multumesc! Deci se pierd doar unitatile si favorurile nu si puterile folosite pana atunci! Super! ;) Iar puterile contra atacurilor se pot folosi odata per atac dar cele de resurse la infinit! ;) nu-i asa? :-/B-)
 

DeletedUser

Guest
Multumesc! Deci se pierd doar unitatile si favorurile nu si puterile folosite pana atunci! Super! ;) Iar puterile contra atacurilor se pot folosi odata per atac dar cele de resurse la infinit! ;) nu-i asa? :-/B-)
Da se pier doar unitatile si favorurile
Poti folosi cele de resurse pana se termina favorurile de la acel zeu nu la infinit
 

DeletedUser

Guest
Multumesc mult! Esti tare frate!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Inca niste nelamuriri!

Daca e tare dragut B-)B-)B-) sa-mi mai raspunda cineva la o intrebare! Dca folosesc puterea Protectia orasului a Atenei mi se purifica orasul sau/si este protejat de alte puteri permanent? (Oricum in lumea eroilor se stie ca Artemis purifica orasul!) Si daca mi se foloseste puterea Epedemie a lui Hades cu micsorarea de resurse cu 50% este permannenta! :-/:-/:-/!!!! Va rog cineva sa raspundeti, va rog! :):):)B-)!!!!!!!
 

DeletedUser6873

Guest
"Dca folosesc puterea Protectia orasului a Atenei mi se purifica orasul sau/si este protejat de alte puteri permanent?"

Atena apără oraşul cu scutul ei.
Orașul este protejat (doar!) impotriva tuturor puterilor divine.

Orașul protejat de această putere poate fi atacat cu unități de luptă!
- Favoruri 130


Orasul tau este protejat timp de 4 ore de alte puteri divine, nu purifica orasul!


________________________________________________________

"(Oricum in lumea eroilor se stie ca Artemis purifica orasul!) Si daca mi se foloseste puterea Epedemie a lui Hades cu micsorarea de resurse cu 50% este permannenta! "


Chiar daca cineva foloseste "Ciuma" asupra ta, poti folosi puterea divina a zeitei "Artemis" si iti purifici(elimini) "Ciuma"
 

DeletedUser

Guest
Ultima parte!

Nu in lumea eroilor era vorba de ciuma ci aici! Dac cineva foloseste iuma asupra mea ramane permanent? (Nu in lumea eroilor, aici in lumile normale cu versiunea 2.00!)
 

DeletedUser6873

Guest
Nu in lumea eroilor era vorba de ciuma ci aici! Dac cineva foloseste iuma asupra mea ramane permanent? (Nu in lumea eroilor, aici in lumile normale cu versiunea 2.00!)

Nu , nu ramane permanent, dupa 2 ore vraja isi pierde efectul(dispare)
 

DeletedUser

Guest
Ok!

Desi nu am vazut ca asta scrie undeva la vraja probabil ca tu ai experietna si te pricepi! Multumesc mult! ;););););):):):)B-)B-)!!!!!!!!!!!!!!
 

DeletedUser

Guest
aici nu este "Artemis"isa poti folosi protectia orasului si nu va mai putea sa iti dea ciuma
 
Sus