Intrebari despre zei si puterile lor

DeletedUser9489

Guest
Multi aleg Hera, pentru casatorie, dar resursele ei mi se par infime. Variaza de la caz la caz:

1) Daca insula e -LEMN , alegi clar Poseidon
2) Daca e minus argint poti alege Hades. Eu aleg de obicei Atena! Pentru intelepciune pe atac si trupe!
 

DeletedUser1411

Guest
Ce zeu e cel mai bine sa alegi la inceput?


Raspunsul la aceasta intrebare depinde foarte mult de la jucator la jucator.
Iti voi spune parerea persoanala vis-a-vis de alegerea zeului in perioada de inceput.

Intotdeauna, am ales pe Hera ca zeu de inceput.
Evident,pentru resursele pe care aceasta le furnizeaza in schimbul favorurilor.
Pe parcurs, pe masura ce polisul creste, imi schimb zeul, alegandu-o pe Atena ..pentru trupe.
De regula, ma opresc aici...dar au mai existat si exceptii, cand am intarziat cu preluarea celui de-al doilea oras, cand fac si a treia schimbare de zeu, alegandu-l pe Zeus- pentru carele de lupta.


Cam asta e traiectoria zeilor in orasele mele...la inceput!
 

DeletedUser

Guest
Multi aleg Hera, pentru casatorie, dar resursele ei mi se par infime. Variaza de la caz la caz:

1) Daca insula e -LEMN , alegi clar Poseidon
2) Daca e minus argint poti alege Hades. Eu aleg de obicei Atena! Pentru intelepciune pe atac si trupe!

La un oras de maxim 2k puncte Hera este cea mai potrivita. Iti dai seama ca daca ai 10k lemn , argint si piatra niste amarate de 125 unitati de lemn si 200 de piatra si argint ti se par inutile.Cele doua bonusuri Fericire si Spor natural ajuta si la un numar de puncte mai mare , dar sunt ZERO pe langa puterile pe care ti le ofera ceilalti zei. Bine , asta doar daca nu vrei sa stai cu un oras cu 15000 de puncte si sa nu cuceresti nimic altceva , dar nu cred ca ar face cineva asta...

Ce zeu e cel mai bine sa alegi la inceput?

Hera. Daca vrei sa aflii de ce , citeste mai jos si te lamuresti. Cand mai avansezi putin (probabil cand academia ta o sa fie de lvl 30 ) o sa iti alegi ce zeu vrei tu, acolo conteaza doar ce doreste fiecare. Eu de exemplu merg pe Poseidon..
 

DeletedUser9105

Guest
Te duci la oras si dai click pe templu. Acolo vei vedea mai multi zei dintre care poti alege. Dai click pe "venerare" la zeul dorit. Dar mai intai trebuie sa ai construit templul.
 

DeletedUser

Guest
am deja templul construit da zeii numi apar acolo

- - - Updated - - -

imi apare doar ca un fel de scut cu un cal pe el inconjurat de pietre
 

DeletedUser8142

Guest
am deja templul construit da zeii numi apar acolo

- - - Updated - - -

imi apare doar ca un fel de scut cu un cal pe el inconjurat de pietre
Dai pe una din acele cerculete in care sunt cate o imagine a unui zeu si apoi iti va mai aparea un buton prin care sa confirmi alegerea acelui zeu.
 

DeletedUser

Guest
am gasit multumesc.problema la mine era ca imi aparea ca un folder si trebuia sa trag de el in jos ca sa ajung la cerculetele cu zeii.multumesc mult de ajutor!
 

DeletedUser

Guest
Este diferita de la zeu la zeu citeste pe forum pentru mai multe detalii.
 

DeletedUser

Guest
ti se anuleaza toate favorurile zeului pe care vrei sa il schimbi altceva nimic
 

DeletedUser

Guest
Ca sa va fac un rezumat ... fiecare zeu este bun in felul lui (recomandate pt inceput fiind Hera sau Atena) ... fiecare zeu are 2 unitati mitice + 1 mai noua in V2.33 (asta gasiti la ajutor , nu mai zic) ... anyway ... cand schimbi un Zeu , nu costa nimic , dar pierzi absolut toate favorurile de pe zeul care l'ai avut si absolut toate unitatile mitice care le ai in acel oras , ori se disipesc daca apartin acelui oras , ori se intorc in orasul natal (adica cel caruia apartin unitatile mitice) ... odata schimbat un zeu ... favorurile incep de la 0 ... in functie de lv templului e viteza cu care faci favorurile ...
P.S.: Si da , maximul este de 500 favoruri ... sper ca v'am lamurit pe toti "incepatorii" ....
 

DeletedUser

Guest
am o întrebare un pic din alt domeniu: cât populație ocupă clădirile la nivelul maxim? adică ferma oferă 3000, însă cât mai rămâne liber după ce se extind clădirile la maxim?
 

DeletedUser

Guest
in jur de 1200 - 1500 ... ceva de genul ... pe Rho aveam oras cu trupe 600 spadasini 600 arcasi 600 hopliti si ferma maxim + plug si bai termale ... si ink mai aveam cu transportoare vreo 70 facute si fara nava ... vreo 100 park nu mai stiu ... in orice caz mai aveam loc pe ferma ...
P.S: Aveam 11000 puncte
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2351

Guest
Cladirile la nivelul maxim ocupa 1.144 populatie(13.716 puncte oras) si iti mai raman 1.856 populatie pentru trupe, dar mai poti cerceta plugul care iti ofera 200 populatie, plus daca iti faci bai termale iti ofera un bonus de 10% populatiei.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
daca am ca zeu pe "zeus" si construiesc statuie divina....iar dupa imi schimb zeul ma afecteaza ?
 

DeletedUser9489

Guest
Zeul tau nu conteaza. Poti avea oricare din cei 5 zei ai Grepolis-ului.

Sa zicem ca ai Templu 12 (productie de favoruri Zeus 6.8)
Ai construit Statuia Divina (productie de favoruri Zeus 8.2)

In cazul in care schimbi zeul se va schimba doar interfata(aspectul) statuii divine
 
Sus