Razboiul Peloponeziac - Dezbatere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7210

Guest
Da cine a zis ca trebuie sa l distrug....in momentul in care eu atac...o alta alianta...si colegii mei fac acelasi lucru...la sfarsitul zilei...daca alianta e bunisoara...ajung si la 50 de revolte...au fost cazuri de s a sarit de 100...in aceste conditii...apara tu revoltele astea frate...cu miile tale de bireme sa te vad:).Cateva orase in mod sigur v-or fi goale...fara nici macar o trupa...:) pentru ca nu isi permit sa apere toate orasele...daca ofensiva e destul de puternica :) in schimb pe asediu pot sa ma apar...asa
Atac terestru
atac naval
aparare terestra
aparare navala
atac cu mitice

5 moduri 5 variante de aparare...pe asediu...ceea ce face lumea mediocra la capitolul cucerire...pot sa stau sa ti explic 10 ani...intra intr o alianta care joaca grepolis...si ai sa vezi cum e...nu mai sta pe la marginea hartii

tot am citit ca sistemul cu revolta avantajeaza atacatorii....cum? un atacator are majoritatea oraselor off...daca el ar fi tinta cum s-ar apara? avant in vedere ca voi sustineti ca o alianta n-are cum sa sprijine toate revoltele...in schimb pe sistemul de cucerire daca esti atacator poti sa-ti scoti navele singur...oricum sunt de parere ca tine de felul fiecarui jucator ce stilul prefera,ambele sisteme au avantaje si dezavantaje eu optez pt cucerire

PS:am gresit o litera la un cuvant...vezi in dex ce inseamna coerent;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11708

Guest
Dupa parerea mea in sistemul vechi (cucerirea) te poti baza mai mult pe fortele proprii...depinde cum gandeste fiecare...dar asa este mult mai distractiv,poti evita atacurile fara sa te gandesti ca primesti revolta de la 4-5 jucatori iar dupa aceea nu sti de unde vine nava...
Mai simplu la socoteala cu cei care veti colabora :D..."Am trimis nava...ajunge la ora de...solicit atacuri/sprijin".
DA! Grepolis este un joc in care foarte mult conteaza alianta iar la revolta alianta este cel mai important...dar o alianta puternica ar strica farmecul noi lumi(multi se vor duce in acea alianta...si la profilul aliantei respective exista acolo probabil "nu primim refugiati" dar pe acei jucatori mai mari tot ii vor accepta,vor face academie...etc)...in ritmul asta putinilor ce le place lupta cu siguranta vor regreta timpul pierdut si investit pe o lume cu revolta...
Asa ca sistemul vechi (cucerirea)...va ofera mai multa strategie,mai multa experienta tot odata si mai usor de invatat(atac:cercetezi cucerirea,bagi nava,aperi asediul...iei orasul,aparare: ai grija sa nu intre nava sau o lasi sa intre si o bubui!)...in final...simplu si distractiv(si cu alianta si fara)!
 

DeletedUser

Guest
Daca poti sa ti reeditezi postarea..n am reusit sa inteleg ce vrei sa spui
 

DeletedUser11708

Guest
CONCLUZIE: Pe sistem nou, cu ceva noroc, poti evita o revolta. Pe sistem vechi, daca nu ai o alianta buna sa atace, si tu nu esti bine dezvoltat, orasul e ca si pierdut.

Alianta face diferenta indiferent de caz...
Daca e vorba de noroc putem evita revolta...dar jucand doar la noroc murim de plictiseala :( ...dar atacurile pe asediu(chear daca acesta va fi pierdut) iti vor da o satisfactie enorma... atunci cand se trezeste alianta cat de mica si vezi cum vin atacuri...speranta moare ultima.

- - - Updated - - -

asta in cazul in care ataci inactivi...daca incepe alianta sa ii trimita sprijin oare faci fata singur?ok...joci atacator...dar de aparat cum te aperi?...tot fara sprijinul aliantei?

Ca cam de aceasi parere sunt si eu cu colegul meu insa as dori sa subliniez faptul ca sistemul de cucerire cu revolta incurajeaza foarte mult atacatorii, care au mai multe avantaje pe acest sistem fata de celalat sistem, pe asediu, care ofera mai multe avantaje celui ce se apara
Asa ca cand doriti o lume in care sa jucati eficient ca si atacatori o sa votati sistemul cu revolta pentru simplul fapt ca nu depindeti de sprijinul aliantei ca sa cuceriti un oras
 

DeletedUser3255

Guest
Argumente false, dragul meu sansele nu sunt egale...sunt de partea atacatorului....pe sistemul cu revolta...atacatorul putand sa iti dea revolte pe toate orasele...iar daca ai 15-20 de orase....tot ce iti ramane e sa stai si sa te uiti cum iti dispar.Alianta nu poa sa stranga zeci de mii de bireme...pentru ca sunt n revolte....asta depinde de lideri unde aleg ei sa trimita mai mult sprijin. insa cu cat sunt mai multe revolte cu atat sprijinul se diminueaza...am vazut si 500-1000 de bireme trimise pe revolta ...de catre alianta de pe locul 1...doar eram in ea...se mai intampla...asa ca ;....la acest sprijin se poate foarte usor cuceri orasul
Cat despre celalte argumente...sunt la fel de false ca primu...ma dor degetele ....sa ti mai scriu


Nici nu ai nevoie de zeci de mii de bireme, trebuie doar sa fi atent care este nava de colonizare si sa ii intercalezi bireme.
Prefer sistemul vechi deoarece ai mai multa libertate de miscare, si te poti apara singur impotriva a n nave pe n orase.
Problema este alta, jocul a devenit din ce in ce mai animat iar colerarea atacurilor la secunda devine din ce in ce mai grea, daca nu imposibila transformand jucatorii buni in unii de duzina .
Pana la urma, totul se rezuma la cum esti tu obisnuit sa joci si nimic altceva.
"Trag si eu un semnal de alarma " cu aceasta ocazie : Nu contest ca jocul este mai frumos viual iar momentele moarte din joc dispar usor usor, dar cu incarcarea jocului apare si acel lag pe care nu il mai poti controla. Jocul trece uror usor de la calitate la cantitate( ma refer la jucatori). Intru-un joc in care navalul in face 80% din joc, sa ataci la interval de 20-30 secunde intre naval si terestu inseamna crima si pedeapsa. Nu ma simt masochist sa stau sa refac n trupe doar pentru ca nemtii incarca acest joc doar pentru a baga din ce in ce mai multi bani. Este o afacere, dar totusi ...
 

DeletedUser

Guest
As propune doamnei Anca sa ne ajute cu o imbunatatire a concursului. Sa fim mai aproape de realitate,sistemele de cucerire trebuiesc comparate pe aceleasi setari(viteza trupe,cladiri,limita de membri in alianta,bonus de noapte,acelsi timp de la deschiderea serverelor 2,3,4,7,9 luni.
Pana acum toate discutiile au fost pe din afara,nu vom ajunge nicaieri daca nu sunt aceleasi setari pe ambele sisteme.ne-ar ajuta mult daca am stii ca lumile sunt egale ca setari si difera decat sistemul de cucerire(doar asta este ce ne si intereseaza)

Sistemul vechi de cucerire pare mult mai interesant deoarece iti antreneaza neuronul destul de mult,atat aparatorului cat si atacatorului. Ambi au nevoie de secundele pretisoase de dinaintea inceperii bataliei pentru orasul in cauza. Iti poti salva orasul si fara trupe de aparare sau poti cucerii orasul daca in atacul care are si nava a fost insotit de trupele exacte impotriva celui care incearca sa se salveze.

Pe sistemul cu revolta este de discutat,poti pierde oras daca ai numai atac.La fel cum vrei sa bagi revolta adversarului,poate te trezesti cu un contra-atac de la el,de pe un polis ceva mai aproape si-ti tranteste el o revolta inainte sa inceapa revolta ta. Neavand cu ce sa opui rezistenta,orasul de unde vrei sa cuceresti sa nu-ti fie el cucerit. Stiti cum este,este posibil ca din vanator sa devii vanat.
 

DeletedUser

Guest
Nu e nevoie de doamna Anca pentru a compara cele doua sisteme de cucerire in conditiile pe care le doriti voi, o puteti face expunand conditiile de joc la inceput, ex: "pe o lume de joc cu viteza X cucerirea e intr-un fel, revolta in celalalt fel"
 

DeletedUser12104

Guest
am tot vazut ca se spune ca "cucerirea e mai buna pentru ca poti sa te descurci singur"
cum Dumnezeu ai vrea sa joci jocul acesta singur? Acesta e un joc de echipa si acesta este tot farmecul jocului,nu sistemul de cucerire,viteza sau grafica....echipa face o lume sa fie super sau una plictisitoar,pur si simplu peste ani cand iti amintesti de nervii care i-ai avut datorita unor colegi tot zici: "ce vremuri"....


@ Ultima lume deschisa a fost cu cucerire deci ar fi normal ca urmatoarea sa fie cu revolta, ca sa multumim pe toata lumea ;) (acesta este un argument :)))))))))))))))

- - - Updated - - -

Citim, citim....;)
si dam chiar si reputatie + sau -

cum se voteaza argumentele ca asta nu inteleg?

- - - Updated - - -

si terminati cu chestii precum :ai mancat o litera...se intampla...grepolisul rpovoaca nervi,tastaturile sufera din cauza asta :p :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Propune careva atunci niste setari a serverelor,limitele de membri,timpul de la deschidere,viteza serverului,etc. sa ne fie mai simplu. Sa nu batem campii, cu comparatia a doua sisteme de cucerire in perioade diferite. Haideti sa le comparam asa
Ambele sisteme de cucerire:
Viteza: 2
Bonus de noapte: 00:00-12:00
Limita de membri: 50
Servere deschise de 3luni de zile.
Jucator cu cele mai multe orase cucerite: 40

Sau daca vreti sa le comparam din ziua 1 pe aceleasi setari.
 

DeletedUser

Guest
am tot vazut ca se spune ca "cucerirea e mai buna pentru ca poti sa te descurci singur"
cum Dumnezeu ai vrea sa joci jocul acesta singur? Acesta e un joc de echipa si acesta este tot farmecul jocului,nu sistemul de cucerire,viteza sau grafica....echipa face o lume sa fie super sau una plictisitoar,pur si simplu peste ani cand iti amintesti de nervii care i-ai avut datorita unor colegi tot zici: "ce vremuri"....


@ Ultima lume deschisa a fost cu cucerire deci ar fi normal ca urmatoarea sa fie cu revolta, ca sa multumim pe toata lumea ;) (acesta este un argument :)))))))))))))))

- - - Updated - - -




cum se voteaza argumentele ca asta nu inteleg?

- - - Updated - - -

si terminati cu chestii precum :ai mancat o litera...se intampla...grepolisul rpovoaca nervi,tastaturile sufera din cauza asta :p :D

Domnule toate lumile deschise sunt cu sistem de cucerire....inafara de una...care e bazata pe colonizare....vorbim aici despre prune referindu-ne la pietre...
Ai dreptate cu un argument e un joc de echipa...dar cand echipa ta...e pusa in situatia de a face doar 2-3 cuceriri/zi din cauza sprijinului...in caz contrar i se vor sparge navele...atunci devine...destul de neplacut
Insa aici nu vorbim despre echipa spirit de echipa ci despre 2 sisteme de cucerire...nu de Cucerire...
Sa ma scuze doamna anca dar mie pur si simplu mi-a sarit capsa....nu va pot ignora frate nu pot

@Ncd1: Sistemul care se bazeaza 80% pe naval e cel de asediu....sistemul de revolta nu are nevoie de 80% naval...depinde impotriva cui joci cu cine joci...la nivelul la care jucati dvs...ultima data pe Pi am avut onoarea sa joc cu dvs insa...dvs nu ati avut onoarea sa jucati cu echipa care s a dezvoltat dupa plecarea dvs...pentru ca daca o faceati va schimbati preferintele
 

DeletedUser12104

Guest
asta am zis si eu(ce i-ai zis tu lui ncd1) echipa conteaza
@ mi-am prezentat si preferinta sistemului argumentata,dar am vazut ca deja se incing spiritele si am zis sa luam situatia altfel
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1888

Guest
Ca sa fiu scurt si la obiect.
Pe sistemul cu revolta poti sa stai off 10 ore si cand intri iti trimiti sprijin rapid la secunda si e foarte urat asa.
Pe sistemul cu cucerire daca stai 10 ore afk ai o nava in oras si blindat orasul.
Pe sistemul vechi e mult mai bun, mai original, cu el s-a inceput jocu cu el ar trebui sa se continue. E mai de razboi.Are grepolis 3ani de joc, nu mai e nevoie de sistem nou ca sa stea tot omu afk , sistemu vechi, dinamic. Mai ales acuma cu toata tehnologia poti sa stai mult on pe grepolis si esti anuntat.
Sistem vechi cu cucerire desi e mai vechi e mai "performant".
 

DeletedUser9489

Guest
Ca sa fiu scurt si la obiect.
Pe sistemul cu revolta poti sa stai off 10 ore si cand intri iti trimiti sprijin rapid la secunda si e foarte urat asa.
Pe sistemul cu cucerire daca stai 10 ore afk ai o nava in oras si blindat orasul.
Pe sistemul vechi e mult mai bun, mai original, cu el s-a inceput jocu cu el ar trebui sa se continue. E mai de razboi.Are grepolis 3ani de joc, nu mai e nevoie de sistem nou ca sa stea tot omu afk , sistemu vechi, dinamic. Mai ales acuma cu toata tehnologia poti sa stai mult on pe grepolis si esti anuntat.
Sistem vechi cu cucerire desi e mai vechi e mai "performant".

Ambele sisteme au 3 ani de joc. Sistemul vechi a aparut prima data pe un server national (.de) prin decembrie 2009, iar revolta a aparut in mai 2010(versiunea 1.12)
Ce inseamna off si afk , eu nu am inteles, nu pot contracara argumentul.
Eu sustin revolta deoarece e nevoie de alianta, in care cei care ataca, sunt doar ofensivi si primesc sprijin de la cei defensivi, eventual, pentru a nu-i lasa in urma, celor defensivi li se cedeaza cuceririle interne.

Ca Aparator, pe sistemul vechi de cuceriri, daca nu esti on cu vreo 30-60 minute inainte de a-ti baga nava (pentru a o identifica) si nu ai aliati pe langa tine, nu ai ce face, orasul e pierdut, pierzi controlul asupra orasului.
 

DeletedUser11708

Guest
eu de exemplu nu am zis ca te decurci singur complet...doar ca te poti descurca mai bine ca pe revolta(normal...asta e parerea mea)
am tot vazut ca se spune ca "cucerirea e mai buna pentru ca poti sa te descurci singur"
cum Dumnezeu ai vrea sa joci jocul acesta singur? Acesta e un joc de echipa si acesta este tot farmecul jocului,nu sistemul de cucerire,viteza sau grafica....echipa face o lume sa fie super sau una plictisitoar,pur si simplu peste ani cand iti amintesti de nervii care i-ai avut datorita unor colegi tot zici: "ce vremuri"....


iar aici iti dau dreptate...desi tin cu vechiul sistem...
Ultima lume deschisa a fost cu cucerire deci ar fi normal ca urmatoarea sa fie cu revolta, ca sa multumim pe toata lumea
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
sistemul vechi de cucerire este mult mai incitant deoarece ai nevoie de precizie, noroc si indemanare si de o echipa eficace. cucerirea ofera o atmosfera de razboi continuu si o teama ca daca nu ai intrat 2h(de ex) pe joc te poti trezi cu o nava..o lume cu sistem de cucerire vechi(cucerirea 7-8h) si viteza mare a trupelor cred ca este visul celor mai buni jucatori...
 

DeletedUser9489

Guest
sistemul vechi de cucerire este mult mai incitant deoarece ai nevoie de precizie, noroc si indemanare si de o echipa eficace. cucerirea ofera o atmosfera de razboi continuu si o teama ca daca nu ai intrat 2h(de ex) pe joc te poti trezi cu o nava..o lume cu sistem de cucerire vechi(cucerirea 7-8h) si viteza mare a trupelor cred ca este visul celor mai buni jucatori...

Numarul de ore al cuceririi vechi trebuie sa fie intotdeauna mai mare decat bonusul de noapte, dar si revolta ofera aceeasi atmosfera. Daca nu intri 2h pe joc, iti pot baga inamicii de pe insula sau din apropiere 5-6 revolta, si dupa 9-10 ore toti ataca. Sau ce faci daca in 9-10 ore vin peste 100 de atacuri, intercalate, atat de la cei care au dat revolta si de la cei care nu au dat.

Pe sistem vechi, daca baga nava undeva la 23:59(vorbim de Sigma si Tau, singurele lumi deschise la inregistrare cu posibilitatea unei cuceriri), pana la 08:00 dimineata poate strange foarte mult sprijin. Gandeste-te, la un atac pe bonus, 600 de bireme sunt considerate 1200. Mai prinzi si noroc mai mult ghinionist, orasul il poti considera pierdut.
 

DeletedUser12104

Guest
OFF-adica nu esti la calculator
AFK(away from keyboard) -inseamna cam acelasi lucru
 

DeletedUser6873

Guest
"Trag si eu un semnal de alarma " cu aceasta ocazie : Nu contest ca jocul este mai frumos viual iar momentele moarte din joc dispar usor usor, dar cu incarcarea jocului apare si acel lag pe care nu il mai poti controla. Jocul trece uror usor de la calitate la cantitate( ma refer la jucatori). Intru-un joc in care navalul in face 80% din joc, sa ataci la interval de 20-30 secunde intre naval si terestu inseamna crima si pedeapsa. Nu ma simt masochist sa stau sa refac n trupe doar pentru ca nemtii incarca acest joc doar pentru a baga din ce in ce mai multi bani. Este o afacere, dar totusi ...


Asta s-a vrut inca de cand s-a implementat versiunea 2.0 , cand o buna parte dintre unii jucatori au renuntat la acest joc. Serverele se misca din ce in ce mai greu , nemaipunand la socoteala bugurile care nici pana in acest moment nu sunt rezolvate ( unele)


Prefer sistemul vechi deoarece este mult mai incitant , cel putin pentru mine . Ai libertate in miscare , si te poti descurca chiar si singur , in unele cuceriri unde aparatorul nu opune rezistenta. Atunci cand esti atacat , ai mai multa mobilitate de a te apara chiar si in fata navei .
In cazul sistemul de revolta , depinzi in mare parte de alianta care in unele cazuri nu-ti poate apara in totalitate toate orasele pe care ai revolta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sustin sistemul de cucerire cu revolta pentru ca e mai complex, dureaza mai putin timp si nu-ti da bataie de cap.
Ai un avantaj foarte mare cand cuceresti orase fantoma pentru ca trebuie doar sa bagi nava si orasul e deja al tau, pe cand la sistemul vechi de cucerire trebuie sa astepti o perioada de timp in care iti poate fi sparta nava.
La sistemul vechi de cucerire, daca cineva reuseste sa iti bage nava si ai o alianta mai mica decat a adversarului poti sa zici ca deja ai pierdut orasul pe cand la revolta iti poti apara orasul si singur in timpul revoltei, dar la cucerire nu te poti ataca singur ca sa-i distrugi nava.
La revolta trupele de aparare au rol numai in apararea orasului propriu sau a colegilor si trupele de atac au rol numai cand vrei sa cuceresti un oras sau sa ajuti pe un coleg de alianta sa cucereasca, iar la cucerire, daca vrei sa iei un oras pierzi si trupe de atac dar si de aparare, incat orasele de pe care ai trimis trupe, pe orasul pe care vrei sa-l cuceresti, raman vulnerabile si poti sa te capeti si tu cu o nava. Deci, la cucerire daca vrei sa iei un oras, poti chiar tu sa pierzi un oras.
S-au intamplat la cucerire multe cazuri cand s-a incurcat atacul cu apararea atunci cand un jucator a incercat sa-si ajute un coleg.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus