Super fast food sau retete pt lenesi

DeletedUser

Guest
Sos de rosii asa cum il fac grecii (reteta influentata de mirodeniile din Constantinopole) pt macaroane sau friptura cu sos de rosii

- Nu se pune usturoi dar puteti pune ceapa
- Uleiul este de masline
- Un praf de zahar si un praf de sare
- Un praf de scortisoara sau 2, 3 bucatele de scortisoara
- 2 cuisoare

NU se pun: cimbru, usturoi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ochiuri a la lene :

2 oua;
1 ceasca de ulei;
1 tigaie dry cooker;

Se i-a fermecata tigaie dry-cooker,se pune pe aragaz,se lasa la incins 30 de secunde.Se pune o ceasca de ulei in tigaie,se lasa cca 1 minut.
Se sparg ouale de marginea tigaii si se arunca la misto in ea.Se da focul la maxim si se lasa 1 minut.Se scot ochiurile din tigaie pe o farfurie intinsa si se sare dupa gust.Daca nu aveti sare merge si cu putin zahar.

Toata afacerea tine mai putin de 3 minute si lenesii pot face o specialitate din acest meniu.
Sa avem pofta!
 

DeletedUser

Guest
Valeleleleu, tu o sa faci rubrica sa rada lumea de noi...ca nu stim sa gatim ! :-O
 

nicol 10

Stie Tot
Ochiuri a la lene :

2 oua;
1 ceasca de ulei;
1 tigaie dry cooker;

Se i-a fermecata tigaie dry-cooker,se pune pe aragaz,se lasa la incins 30 de secunde.Se pune o ceasca de ulei in tigaie,se lasa cca 1 minut.
Se sparg ouale de marginea tigaii si se arunca la misto in ea.Se da focul la maxim si se lasa 1 minut.Se scot ochiurile din tigaie pe o farfurie intinsa si se sare dupa gust.Daca nu aveti sare merge si cu putin zahar.

Toata afacerea tine mai putin de 3 minute si lenesii pot face o specialitate din acest meniu.
Sa avem pofta!
daca tot recomanzi tigaia minunata....lasa uleiul, prea mult, mult prea mult pentru doua biete oua...de gaina!
 

DeletedUser

Guest
Stimata doamna,Mihai,porcusorul fermecat,nu a specificat tipul de ou.
Posibil de strut sa fie.Nu au colesterol.In acet caz se incadreaza la o ceasca de ulei(de masline),dai berea mishu ,te-am scos .
La faza cu lipsa de sare puneti zahar...nu mai pot face nimic.
 

nicol 10

Stie Tot
oul este ou, tot pui iese ...uleiul nu face decat sa ia din dulceata acestuia si ii mai schimba si gustul, asta daca mergi pe uleiul de masline
 

nicol 10

Stie Tot
o reteta ce se poate considera rapida si este de sezon:
placintele cu dovleac si mar.

Pe cele doua vedete le radem de cu seara, le calim cu putin zahar si scortisoara sau esenta rom, dupa placerea celor care consuma, odata terminate de calit la abandonam si plecam la nani. A doua zi cand se vine de la serviciu, se framanta repede un aluat fraged, nu spun pufos pentru ca acesta din urma ar insemna sa fie facut cu ou si lapte asa ca ramanem la aluatul fraged: faina, apa, sare, drojdie si putin ulei, se framanta nervos si gata, lasam sa creasca vizibil apoi intindem foi si punem umplutura de cu seara facuta
 

DeletedUser

Guest
Nicol, nu scrii si ce e aia aluat fraged si cum il faci? Te rog.
 

DeletedUser7210

Guest
cute-rabbit-emoticon-02.gif
 

DeletedUser

Guest
o reteta ce se poate considera rapida si este de sezon:
placintele cu dovleac si mar.

Pe cele doua vedete le radem de cu seara, le calim cu putin zahar si scortisoara sau esenta rom, dupa placerea celor care consuma, odata terminate de calit la abandonam si plecam la nani. A doua zi cand se vine de la serviciu, se framanta repede un aluat fraged, nu spun pufos pentru ca acesta din urma ar insemna sa fie facut cu ou si lapte asa ca ramanem la aluatul fraged: faina, apa, sare, drojdie si putin ulei, se framanta nervos si gata, lasam sa creasca vizibil apoi intindem foi si punem umplutura de cu seara facuta

De ce calesti vedetele cu o zi inainte?Exista un singur inconvenient la calitul cu zahar,acestea lasa zeama si foaia se va umezi si rupe.Incearca cu ele crude si pui zaharul cand le intorci(palcintele).
Daca le calesti e indicat sa le pui la scurs,dar stii cum e...tot gustul se duce si ramai cu nimicul :)
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
pai asta este scopul calitului, sa nu mai fie acea zeama, se vor scadea iar zaharul caramelizeaza....
 
Ultima editare:

nicol 10

Stie Tot
fara intentie, ii explicam lui Tatal lor cum este cu prepararea celor doua vedete, umplutura se pune pe foaie, se ruleaza si la cuptor cu ele :)
 

DeletedUser2039

Guest
deci nu doresti sa degustam si noi din acest preparat delicios ?
 

DeletedUser

Guest
pai asta este scopul calitului, sa nu mai fie acea zeama, se vor scadea iar zaharul caramelizeaza....

Eee..nu te cred..calesti merele pana se caramelizeaza zaharul...noooo...clar nu
Doar calit,simplu lasa zeama:)
Daca caramelizezi si pe urma calesti un pic si ameteci cu caramel,asta e altceva..si na...cred ca pofta e mare la colegi:))
Eu nu gatesc acasa(decat daca am musafiri)...imi las jumatatea sa o faca,dar sunt extrem de critic in bucatarie:))
primesc de genul"daca nu iti place nu manca"....stii care e rezultatul,eu daca nu imi place nu mananc:)))
se lasa cu plansete si suspine,dar ce la vie:))
 

nicol 10

Stie Tot
dar zeama de la mar nu face bine aluatului, oricat ai scurge, il imbiba si prin coacere il intareste....pe bietul aluat desigur :)
 

DeletedUser

Guest
marul calit il amesteci cu caramel cu toping de scortisoara:)
Daca il storci un pic..e tocmai ok,prin calire capata si un pic de culoare:)
Hai ca facem Top sef aici:)
Foaia mai groasa un pic,intinsa de mana ,nu de la magazin,ca ne pierdem indemanarea si traditia!!!
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
caramel? toping de scortisoara? mamaia mea nu stia din astea cand m-a instruit, un ceaun in care calea marul, cu o mana punea niste zahar, arunca niste scortisoara si cu cealalta invartea cu lingura de lemn.
Foaia groasa intradevar, copilul prefera aluatul putin vanilat, mananca multa coca din aceia,
comerciantii ar trebui impuscati pentru acele foi pe care le scot la vanzare, nici de turte nu sunt bune, la turtele cu nuca de Craciun ma refer , dar asta este alta reteta
 
Sus