Super fast food sau retete pt lenesi

DeletedUser

Guest
Am invatat de la Virlan...Horia Virlan, deci nu creste blatul! creste aluatul si pe urma il intinzi si aluatul de pizza nu e chiar pufos dar e clar o diferenta dupa ce il faci in modul asta, tata nu stiai ca Virlan e din GL, asa-i ?, nota 10+ nicol 10 pentru "tortura" la care i-si supune familia (ps acum am pastrama de berbecut pusa la condimente si maine urmeaza un festin cu gratar si umblu la o damigeana in care am pus boabe de muscat de hamburg)

Bun muscat de Hamburg....aroma ..pastrama de berbecut,mda..daca stii sa o faci bine ,e ok..nu ma omor cu pastrama.
Nu, nu stiam ca grasul e din Gl.
PS: Maine incing un crap pe pat de cartofi la cuptor :))/ o tuica de pere:)))
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
culmea este ca mai toti bucatarii pe care ii stiu sunt destul de plinuti, aa, este bucatarul mustacios....., din reclama cu Andra,...acela parca e mai uscatel :)
 

DeletedUser

Guest
Eu zic să cereți invitații în Alianța Bucătarilor, e clar pentru voi :D
 

DeletedUser2039

Guest
df e din constelatia Orion, se hraneste cu raze de lumina
 

DeletedUser

Guest
Desert: iaurt + miere + nuci + corn flakes (sau ce cereale vreti dar mai bune alea)
 

DeletedUser

Guest
Tocmai am mancat 2 saorme facute acasa.Am alegat 1 ora prin oras dupa foi.
Mi-e o greata de mor...:(
 

DeletedUser

Guest
Sa iti fie de bine. Dar sa pui si tu o retzeta uneori, cum era cu crapul in pat, de exemplu. Ai zis tu ca faci.
 

DeletedUser

Guest
Sa iti fie de bine. Dar sa pui si tu o retzeta uneori, cum era cu crapul in pat, de exemplu. Ai zis tu ca faci.

DEstul de simplu:)
Crap,despicat dorsal,taiat cap si coada(nu aruncati ,bune pentru bors pescaresc).
Cartofi taiati felii
unge tava cu ulei ,asezi cartofii in tava
perstele peste in prealabil /sare si putin ulei peste el...
la cuptor pana se rumeneste.

In paralel..
Sos/rosii,piper,sare,cimbru,usturoi,ulei masline,vin alb(demisec)

Cand pestele e gata rumenit se toarna sosul si inapoi la cuptor si se tine pana scade un pic sosul.

In paralel
Mamaliga
faina de porumb,unt (un cub=15 G)sare,apa
restul il stiti
 

nicol 10

Stie Tot
O să îți facă ăla o shaormaaa :D ... de te lingi pe 6 degete la o mână :D

m-ai crede daca iti spun ca nu am mancat niciodata shaorma? nu ma pot atinge de amestecul acela variat de ingrediente, nu se vede ce este in interior..., nu sunt asa de increzatoare ... :( , pentru a nu fi chiar rea fata de colegii de pe acest forum, as putea incerca sa-mi fac eu personal acasa

- - - Actualizat - - -

DEstul de simplu:)
Crap,despicat dorsal,taiat cap si coada(nu aruncati ,bune pentru bors pescaresc).
Cartofi taiati felii
unge tava cu ulei ,asezi cartofii in tava
perstele peste in prealabil /sare si putin ulei peste el...
la cuptor pana se rumeneste.


In paralel..
Sos/rosii,piper,sare,cimbru,usturoi,ulei masline,vin alb(demisec)

Cand pestele e gata rumenit se toarna sosul si inapoi la cuptor si se tine pana scade un pic sosul.

In paralel
Mamaliga
faina de porumb,unt (un cub=15 G)sare,apa
restul il stiti

Obiectia mea sunt cartofii, greu nimeresti un cartof care sa devina gustos gatit astfel la cuptor, adica pus crud in tava, de multe ori se innegresc putin sau sunt prea tari, de gust nu mai vorbesc, parca ar fi cartofi furajeri ceva.., nu prea pot explica!
In rest este perfect, pestele il fac la cuptor inspirata de reteta regretatului Radu Anton Roman.
 
Ultima editare:

DeletedUser2039

Guest
Daca se pune o folie de aluminiu deasupra pe tava cartofii nu se mai innegresc si nici nu raman tari.
 

nicol 10

Stie Tot
acoperind cu folie, intradevar, este benefic pentru cartofi dar pestele va tinde sa fiarba, nu, el trebuie sa se faca rumen, asa cum si nenorocirile astea de cartoafe bune de nimic ar trebui se sa faca...X(
 
Ultima editare:

DeletedUser2039

Guest
incearca sa lasi cartofii acoperiti si pestele descoperit, sau ne autoinvitam la Tatal lor la masa ?!?!
 

DeletedUser

Guest
Peste marin la cuptor

Intr-o hartie de copt, infasurati pestele. De ex eu fac cu scrumbii. Bag in ele suvitze de morcovi, suvitze de ceapa, feliutze de rosie. Pe ele torn putin otet si ulei de masline, pun tot pe ele o felie de lamaie si sare si infasor pestisorul. Il pun la cuptor.

Cartofii va recomand sa va duceti intr-un sat la tara si sa va cumparati cartofi din aceia adevarati si nu cauciucuri cosmopolite umflate cu hormoni americani.
 
Sus