Super fast food sau retete pt lenesi

DeletedUser

Guest
HABAR NU AI cum se face

Cum sa scoata iartu din scenta...de ex: daca are insolatie scapa cateva degete de iaurt peste zonele afectate (am auzit ca e bun, personal nu am folosit stiu sa ma feresc)
ton in ulei(scurgeti uleiul), alooooo explica si tu...scurgeti uleiul in tigaie sau poate pe corp...ca sa nu faca insolatie...pfff



Asta e o reteta de toamna de cand eram mic tot pentru astia care nu mananca peste.
Te duci in padure, daca ti-e lene trimiti pe cineva, sa caute ciuperci...nu conteaza de care se pun pe soba(daca n-ai iti cumperi ) sau pe o tablita de metal peste aragaz care se lasa se se incinga se pun ciupercile se pune putina sare si se papa, daca nu cunosti ciupercile si ai cules ciuperci otravite nu o sa mori usor...ai timp sa suni dupa salvare nu-ti fa griji.

Nu ai ce face cu iaurtul la insolatie,atunci iti e afectat "elementul central" si senzatia de puseuri de frig.Iaurtul il folosesti ,asa cum ai dorit tu,legat de soare,la arsurile tegumentului,cand stai ca vacarul la soare fara protectie solara(creme uleiuri)
2,. Cum dracu sa scurgi uleiul din conserva in tigaie??Pe corp nu am incercat,dar fac pariu ca miauna toate pisicile din cartier cand iesi pe strada.
Venind vorba de cuesul ciupercilor,daca nu le cumperi in conserva dsau proaspete de la hiper,sa le coci pe soba,eu zic sa mergi tu insuti in padure sa le iei ,daca le cunosti,Daca nu ,nu cumpara de la boscheti ciuperci ca te faci de o intoxicatie alimentar,nu mori cu siguranta,3-4 ore de perfuzie si iti revii.
 

DeletedUser

Guest
Vorbind acuma la modul serios, sunt putin mai sclifosit nu-mi priesc ciupercile din /de pe rafturile din magazin.
Avem o gramada de ciuperci autohtone ce pot fi culese de pe camp sau din padure...mult mai bune si mai sanatoase decat cele din magazin,
Nu tre sa le cumperi de la boschetari ci de la taranul roman gata facute, tot ce tre sa faci e sa te duca putin capu...sa mergi pe la munte sa bati la poarta unei babute si sa-i spui ce anume doresti, ciuperci gata conservate sau proaspete ce soiuri...eu prefer galbiorii si hribii...pe care binenteles mi le culeg singur daca am ocazia...daca nu am ocazia...nu mananc ciuperci decat 2-3...cu usturoi nu pot sa mananc mai multe soiurile de la soirile astea comerciale mi se face foarte rau...asta e.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sa stiti ca asa m-am strambat si eu din nas, socotind ca peste cu iaurt nu merge. Dar un prieten mi-a zis ca el o face si e ok. Si prima data am mancat la el si a fost f bun in ciuda faptului ca nu am crezut sa fie. Ce retzete scriu sunt deja incercate si nu au produs pagube sau alergaturi la buda.
Nu fiti chiar asa refractari la nou, incercati si apoi carcotitzi. In fond e doar un iaurt si-un ton..nu-i asa pierdere.

@Padre, eu de tzatziki cu muratura nu stiu. Tzatziki adevarat se face exact asa cum am spus. Unii mai pun morcov ras, patrunjel etc. Dar ala nu e tzatziki pur.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@Padre, eu de tzatziki cu muratura nu stiu. Tzatziki adevarat se face exact asa cum am spus. Unii mai pun morcov ras, patrunjel etc. Dar ala nu e tzatziki pur.
Si nici nu am spus altceva,pur si simplu,shaormarii de Dorobanti nu stiuu ce e aia,doar ca seamana si romanul mananca tot ce ii dai,nu conteaza ca nu e ceea ce ar trebui sa fie.
 

DeletedUser

Guest
La faza cu maioneza, din pacate nu pot desi-mi place, mai ales la salata boeuf...pe care sunt nevoita sa o fac cu meioneza de vegetarieni. Am o problema cu stomacul si nu pot digera anume chestii. Dar tu poti completa cu variatiuni ...si cred ca toti vom avea de castigat prin diversitate.

@Padre: nu contest ce zici ...am vrut musai sa mananc si eu shaorma din aia dar erau atatea rude care asteptau la coada sa le vizitez...ca am uitat !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@ Theea
Intradevar,acasa nu gatesc decat "variatiuni" si acelea cand am musafiri :)
In rest ,consoarta e sefa din bucatarie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7909

Guest
Nu fiti chiar asa refractari la nou, incercati si apoi carcotitzi.
Refractari? Mamaligari poate. Adica nationalisto-traditionalisto-colivari. Oameni cu printip carevasazica.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pater, e bine, eu gatesc doar pt prieteni si cand e sarbatoare.
In rest pot manca la facultate ca noi mancam gratis la restaurantul Universitatii. :( ca pt lenesi cum am zis! Uneori insa vreau sa fac eu ceva si prefer aiureli din astea.

at Anca: am deschis off topic, cred ...cu intentia sa facem un retzetar fast food...dar daca nu ne iese, mutam toata discutia culinara dincolo ca noi carmim repejor discutiile ...nu e bai, sper.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Iti zic eu cum fac shaorma din asta greceasca ce se numeste pita gyro.

Iei pite de la supermarket. (exista unele dar sa cauti sa nu fie arabesti ca-s fff subtiri alea, vezi daca sunt ca scovergile, exact ca scovergile). Frigi sau prajesti bucatzele de carne pe care apoi le tai maruntel pe tocator de lemn, cu cutitul. Faci tzatziki (cu iaurt, usturoi pisat, castraveti rasi maruntel, sare, ulei de masline si 2 stropi otzet). Poti adauga: felii de ceapa, felioare de rosie. Astea le infasori intr-o hartie din aia de cuptor. Toate le vari in pita si o ifasori si tu cum poti. Asta e pita gyro greceasca. Turceasca nu stiu ca daca ma prind grecii cu ceva turcesc, ma tund gulie. :D
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
daca-mi spune cineva si cum pot realiza aluatul ala subtire si pufos de pizza dar copt la cuptorul nostru de acasa... :(
 

DeletedUser2039

Guest
Faina 500 g, ulei 50 ml, se framanta bine, se adauga putina sare, apoi un cubulet de drojdie si putin zahar, se adauga putina apa calda, cate un pic si se framanta pana se incorporeaza...se lasa la dospit la caldura cel putin 30 de minute.
 

DeletedUser

Guest
daca-mi spune cineva si cum pot realiza aluatul ala subtire si pufos de pizza dar copt la cuptorul nostru de acasa... :(

De obicei se cumpara,in industrie se folosesc ceva afanatori,amelioratori,etc.
adca vrei acasa,pune bors proaspat cand framanti coca.

- - - Actualizat - - -

Faina 500 g, ulei 50 ml, se framanta bine, se adauga putina sare, apoi un cubulet de drojdie si putin zahar, se adauga putina apa calda, cate un pic si se framanta pana se incorporeaza...se lasa la dospit la caldura cel putin 30 de minute.

Mane,ce faci tu gogosi?????? 1 cub de drojdie la 500 de grame de faina,creste blatul de pizza ca painea :)))))))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am incercat sa fac pizza dar nu imi iese, asa ca doar comand. Ceva insa f bun sunt felii de paine unse cu ulei de masline , presarat cimbru, pusa putina branza (feta) si o feliutza de rosie si bagat la cuptor. E suuuuuuuuper. Dar e musai sa puneti nitzel ulei de masline pe paine.


PS : stiam ca aluatul de la pizza nu este pufos !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2039

Guest
Am invatat de la Virlan...Horia Virlan, deci nu creste blatul! creste aluatul si pe urma il intinzi si aluatul de pizza nu e chiar pufos dar e clar o diferenta dupa ce il faci in modul asta, tata nu stiai ca Virlan e din GL, asa-i ?, nota 10+ nicol 10 pentru "tortura" la care i-si supune familia (ps acum am pastrama de berbecut pusa la condimente si maine urmeaza un festin cu gratar si umblu la o damigeana in care am pus boabe de muscat de hamburg)
 
Sus