Set de propuneri

  • Autor subiect DarkAngel 4ever
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
... mă interesează ca jucător și care, cred eu, sunt utile și destul de ușor de implementat , subiecte pe care am pus accentul și în trecut și pe care, cu voia dumneavoastră, îmi permit să revin :

1. Posibilitatea de a redenumi atacurile după cea mai lentă unitate ;
2. Posibilitatea de a selecționa dintro conversație și a putea da cu forward doar anumite mesaje din acea conversație ;
3. Posibilitatea ca administratorul unui forum intern să poată administra formul intern, fără a avea alte drepturi decât cele de administrator ale forumului intern;
4. Extinderea timpului în care un raport ( postat pe forumul intern sau transmis prin PM ) să poată fi disponibil .

Pot face o expunere largă de motive, punctual, pentru fiecare propunere în parte, în cazul în care cineva nu ar înțelege sau ar prezenta obiecții asuprea celor propuse de mine mai sus.
Eu, ca jucător, aștept opiniile și susținerea dumneavoastră cum, de asemenea, orice propunere pertinentă și bine argumentată adusă de oricare dintre dumneavoastră, va avea parte de susținerea mea.

Mulțam frumos. :)
 

DeletedUser

Guest
... mă interesează ca jucător și care, cred eu, sunt utile și destul de ușor de implementat , subiecte pe care am pus accentul și în trecut și pe care, cu voia dumneavoastră, îmi permit să revin :

1. Posibilitatea de a redenumi atacurile după cea mai lentă unitate ;
2. Posibilitatea de a selecționa dintro conversație și a putea da cu forward doar anumite mesaje din acea conversație ;
3. Posibilitatea ca administratorul unui forum intern să poată administra formul intern, fără a avea alte drepturi decât cele de administrator ale forumului intern;
4. Extinderea timpului în care un raport ( postat pe forumul intern sau transmis prin PM ) să poată fi disponibil .

Pot face o expunere largă de motive, punctual, pentru fiecare propunere în parte, în cazul în care cineva nu ar înțelege sau ar prezenta obiecții asuprea celor propuse de mine mai sus.
Eu, ca jucător, aștept opiniile și susținerea dumneavoastră cum, de asemenea, orice propunere pertinentă și bine argumentată adusă de oricare dintre dumneavoastră, va avea parte de susținerea mea.

Mulțam frumos. :)

Punctul 1 chiar nu il inteleg,daca vrei sa dezvolti...
Punctul 2:total de acord,ar fi folositor
Punctul 3:Chestia poate fi facuta de un lider,ii da doar acel drept...
Punctul 4:e foarte buna ideea asta!
 

DeletedUser

Guest
1. Atunci când ai atacuri multiple, să poți da click pe atac și să ai posibilitatea de a scrie, eventual și manual, cu ce anume esti atacat. Spre exemplu, ai 10 atacuri terestre. Click pe fiecare atac>> redenumire>>
primul atac... cai;
al doilea... care;
.
.
.
al zecelea atac...hopliți

Aidoma, în cazul atacurilor navale:

primul atac>> ușoare
al doilea atac>> ușoare
.
.
.
al șaptelea atac>> transportoare
.
.
.
atacul 20>> nava de colonizare.

3. Nu vreau să îi dau drepturi de lider, ci doar de moderator de forum. Adică, am nevoie de cineva care să administreze forumul intern ( să dea accepturi la forumuri comune, să șteargă/editeze posturi, să închidă teme, să mute și să arhiveze teme ), fără a avea drepturi de conducere.
 

DeletedUser

Guest
Te susţin, Dark.
Din punctul meu de vedere, un raport publicat, ar trebui afişat până când autorul îl şterge. Cât despre moderatorul forumului intern, la fel, ar trebui să poată accesa administrarea forumurilor (mulţi ar zice: ,, Şi dacă ar şterge tot forumul?"). Din acest motiv, dreptul trebuie dat persoanelor de încredere.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
...

2. Posibilitatea de a selecționa dintro conversație și a putea da cu forward doar anumite mesaje din acea conversație ;
3. Posibilitatea ca administratorul unui forum intern să poată administra formul intern, fără a avea alte drepturi decât cele de administrator ale forumului intern;
4. Extinderea timpului în care un raport ( postat pe forumul intern sau transmis prin PM ) să poată fi disponibil .
:)
1-daca am inteles bine atunci nu am nici o obiectie
Cu 2 nu sunt de acord pentru ca s-ar putea selectiona doar o parte din mesaj si in acest fel se poate schimba tot sensul mesajului :
Exemplu stupid: Nu vreau razboi cu voi - Redirectionat: vreau razboi cu voi-astfel ajungem la clasicele copy+paste + modificat putin si ajungem la cu o totul alta problema...
3-Pe alte servere este deja (eu am Forrum administrator fara a avea drept de lider),nici nu stiam ca aici nu se poate...
4-Rapoartele sunt disponibile pe forum atata timp cat inca sunt in Rapoarte-Inbox;eventual sa se faca o sectiune separata unde sa poti salva 10-50 rapoarte pentru cat timp vrei.
 

DeletedUser

Guest
2.Citeşte cu atenţie, te rog, ceea ce am vrut să spun : anumite mesaje şi nu părţi din mesaj. Adică...ca un exemplu..să pot redirecţiona o convorbire referitoare la o negociere, deselectând partea de intro formată din politeţuri..etc..etc.. şi redirecţionând strict mesajele importante.



4.Nimeni nu stă să facă ,,n'' număr de grupe pentru toate rapoartele.
Ca un exemplu, acum 2 seri am primit un raport de spionaj prin PM, iar la mai puţin de 24 de ore, atunci când am avut nevoie de acel raport...surpriză..nu mai era disponibil. A trebuit să îl cer din nou.De aici şi pierderea de timp- poate cel căruia am adresat cererea nu este on în acel moment sau în acea zi, atunci când eu am nevoie de acele info din raportul respectiv.

l.e.

Ca să fiu mai clar, revin cu o explicaţie suplimentară pentru propunerea 2:
un mesaj= o comunicare( un PM)
o convorbire= mai multe mesaje/comunicări; un dialog purtat cu un interlocutor.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
1. Posibilitatea de a redenumi atacurile după cea mai lentă unitate ;

Contra. Ar fi mult prea usor pentru jucatori, trebuie sa se chinuie si ei putin. Ar mari sansele jucatorilor experimentati in defavoarea celor cu mai putina experienta. :p

2. Posibilitatea de a selecționa dintro conversație și a putea da cu forward doar anumite mesaje din acea conversație ;

Contra. Se poate da toata conversatia daca nu este nimic de ascuns nu doar ceva ce este favorabil sau defavorabil dupa caz pentru a influenta alti jucatori. Un mic exemplu pur teoretic de convorbire intre doi jucatori unul ii trimite 6-7 mesaje cu injuraturi celuilalt la care al doilea ii intoarce favorul doar intr-un mod elegant. S-ar putea taia doar favorul intors (fara alea 6-7 mesaje cu injuraturi) pentru a atrage simpatia altor jucatori si a ii determina sa atace respectivul jucator.

3. Posibilitatea ca administratorul unui forum intern să poată administra formul intern, fără a avea alte drepturi decât cele de administrator ale forumului intern;

Contra. In opinia mea toti cei care se implica in conducerea unei aliante si prin simplul fapt ca asigura buna desfasurare a forumului intern ar trebui sa aiba drepturi de conducere. Nu mi se pare normal sa ai incredere intrun jucator sa il lasi sa modereze discutiile dintre jucatori si sa nu ai incredere in el astfel incat sa nu ii dai drepturi de conducere.

4. Extinderea timpului în care un raport ( postat pe forumul intern sau transmis prin PM ) să poată fi disponibil .

Imposibil. Limitarea este facuta din cauza capacitatii reduse de stocare a datelor pe server, astfel incat acestea sa functioneze in conditii cat mai bune. Daca rapoartele s-ar pastra la nesfarsit prin acumularea de noi si noi rapoarte,mesaje,etc serverul ar functiona din ce in ce mai greu pana cand si-ar da obstescul sfarsit.

P.S. este parerea mea personala, nu in calitate de administrator al jocului. Desigur astept si argumente in favoarea propunerilor care sa ma faca sa imi schimb parerea.
 

DeletedUser

Guest
Andrei, trebuie să nu fiu de acord cu tine. În special la 1. Oricine poate învăța identificarea atacurilor, nu este deloc greu iar la un anumit nivel, când se va emancipa și serverul românesc, navele rapide vor fi extrem extrem de periculoase la atacurile terestre, fiindcă vor avea viteză de atac naval.
2 și 3, no comment
4, de acord cu tine.

De asemenea, am mai cerut pe lângă ce a zis dark ca în lista de orașe(atunci când dai click pe săgețica aia de derulare în jos) să existe numărul de atacuri pentru fiecare oraș. La un atac organizat pe multe orașe, este foarte greu să-ți dai seama unde ți-a apărut un nou atac.
 

DeletedUser

Guest
Da, asta ar fi o idee foarte buna ca in lista de orase sa apara numarul de atacuri asupra fiecarui oras. Acum ramane sa vedem daca se va si pune in practica asta, ca nu depinde de noi.

In legatura cu propunerea 1 raman la parerea mea ca o astfel de schimbare ar mari sansele jucatorilor experimentati in defavoarea celor cu mai putina experienta si nu sunt de acord cu ea.
 

DeletedUser

Guest
In legatura cu propunerea 1 raman la parerea mea ca o astfel de schimbare ar mari sansele jucatorilor experimentati in defavoarea celor cu mai putina experienta si nu sunt de acord cu ea.

Si cam in ce fel se maresc sansele celor experimentati prin faptul ca pot redenumi atacurile dupa cea mai lenta unitate sau cum doresc ei sa o faca?
Daca eu sunt jucator experimentat si am 40 de atacuri pe zi, trebuie sa stau sa notez pe hartie cine, unde si cu ce vine ca sa pot respinge?
Nu vad cum asta ar putea crea vreun avantaj sau dezavantaj, atata timp cat toti jucatorii beneficiaza.
 

DeletedUser

Guest
Dfa, Xblaandy: Cred ca dimpotriva... Jucatorul experimentat isi formeaza un sistem propriu de a nota atacurile pe o hartie, intr-un fisier text sau chiar le memoreaza...

Jucatorii mai putin experimentati ar avea de castigat prin posibilitatea de a-si putea nota rapid atacurile (lucru pe care altfel nu ar fi dispusi sa-l faca).
 

DeletedUser

Guest
1. Posibilitatea de a redenumi atacurile după cea mai lentă unitate ;

Contra. Ar fi mult prea usor pentru jucatori, trebuie sa se chinuie si ei putin. Ar mari sansele jucatorilor experimentati in defavoarea celor cu mai putina experienta. :p

2. Posibilitatea de a selecționa dintro conversație și a putea da cu forward doar anumite mesaje din acea conversație ;

Contra. Se poate da toata conversatia daca nu este nimic de ascuns nu doar ceva ce este favorabil sau defavorabil dupa caz pentru a influenta alti jucatori. Un mic exemplu pur teoretic de convorbire intre doi jucatori unul ii trimite 6-7 mesaje cu injuraturi celuilalt la care al doilea ii intoarce favorul doar intr-un mod elegant. S-ar putea taia doar favorul intors (fara alea 6-7 mesaje cu injuraturi) pentru a atrage simpatia altor jucatori si a ii determina sa atace respectivul jucator.

3. Posibilitatea ca administratorul unui forum intern să poată administra formul intern, fără a avea alte drepturi decât cele de administrator ale forumului intern;

Contra. In opinia mea toti cei care se implica in conducerea unei aliante si prin simplul fapt ca asigura buna desfasurare a forumului intern ar trebui sa aiba drepturi de conducere. Nu mi se pare normal sa ai incredere intrun jucator sa il lasi sa modereze discutiile dintre jucatori si sa nu ai incredere in el astfel incat sa nu ii dai drepturi de conducere.

4. Extinderea timpului în care un raport ( postat pe forumul intern sau transmis prin PM ) să poată fi disponibil .

Imposibil. Limitarea este facuta din cauza capacitatii reduse de stocare a datelor pe server, astfel incat acestea sa functioneze in conditii cat mai bune. Daca rapoartele s-ar pastra la nesfarsit prin acumularea de noi si noi rapoarte,mesaje,etc serverul ar functiona din ce in ce mai greu pana cand si-ar da obstescul sfarsit.

P.S. este parerea mea personala, nu in calitate de administrator al jocului. Desigur astept si argumente in favoarea propunerilor care sa ma faca sa imi schimb parerea.

Okay..argumentele mele sunt următoarele :

1. Din moment ce oricine, oricare dintre jucători, indiferent de numărul de puncte sau de experiență, va avea posibilitatea de a folosi această opțiune, nu văd unde s-ar creea acel dezavantaj.
Plus de asta, un jucător cu 2-3 polisuri niciodată nu va avea 100 de atacuri simultane. Ori eu, zile la rând , m-am apropiat de acest număr de atacuri și era extrem,extrem de greu să țin o evidență a lor, fără să umplu pagini de caiet. Ori, implementându-se această funcție- ca un exemplu- aș avea posibilitatea de a ignora atacurile navale și să mă concentrez doar pe cele terestre. Sau invers. Sau multe alte posibilități oferite , cum ar fi faptul că dacă știu ca acel atac conține un anumit fel de trupe- să zicem hopliți- mă pot apăra pe acel atac cu pierderi minime, opunând trupele din apărare care au avantajul cel mai mare asuprea hopliților. Era doar un exemplu.

2. Posibilitatea de a da cu fw doar mesaje dintro conversație, mi se pare deosebit de utilă. Întro conversație cu cineva, multe mesaje nu prezintă interes pentru terți- primele mesaje de tatonare, politețurile de început..etc..etc. sau pot avea un caracter personal, ce nu îi privesc decât pe cei doi interlocutori. Și o asemenea negociere poate fi uneori lungită pe 2-3 sau chiar 4 pagini de mesaje. Ori eu vreau ca să pot selecta doar ce este esențial din conversație și din 4 pagini de mesaje să retransmit doar strictul necesar, pentru operativitate și ușurarea lecturii, celor cu care, să zicem - tot ca exemplu- doresc să mă sfătuiesc cu privire la o ipotetică fuziune.

3. Este evident că nu pot da conducere unui jucător neexperimentat, chiar dacă am înceredere deplină în el, dar lipsa sa de experiență ca jucător nu îl recomandă pentru drepturi de leader. Însă el are foarte mult timp liber și se poate ocupa de forum, fără ca experiența sa de jucător să fie necesară, ci doar capacitatea lui de a media eventuale ipotetice conflicte. Capacitatea de comunicare/mediere și timpul liber l-ar califica pentru acest lucru și aș dori să am pe cineva care să facă ,,munca de jos'' , ca să mă exprim mai plastic, fără a avea drepturi de conducere. Ca o extrapolare, dacă dorești...eu sunt moderator de extern, fără a avea și drepturi de administrator. Același lucru îl doresc și pentru forumurile interne. Moderator, fără drept de conducere.
Și aici mai am un argument. Să zicem că cineva dintro alianță externă vine cu un mesaj-propunere de alianță, fuziune sau mai știu eu ce. Și omul, bine intenționat, dă mesajul cu circulară către conducerea alianței mele. Eu nu sunt on..cei 2-3 din conducere nu sunt on. Singurul on este ,,moderatorul meu''- care, nu-i așa, conform formatului actual are și drept de conducere și este și on mai tot timpul. Și băiatul meu, nu le are cu politici externe sau mai știu eu ce. Și dă un răspuns aiurea. Mai pot eu repara mai apoi, când intru pe joc, ceea ce el a stricat? Sau cât timp îmi ia să repar? Sau ce impresie își va face cel ce ne-a contactat, dacă la prânz primește un răspuns, iar pe seară, un alt răspuns, radical opus..să zicem, dar nu-i așa...de la conducerea aceleiași alianțe. ,, La ăștia nu știe stânga ce face dreapta...deci, salutare..amatorilor.''

4. Nu am zis la nesfârșit. Mi se pare totuși anormal ca un raport să dispară în mai puțin de 24 de ore.

Sigur că da.. sigur că și eu vorbesc doar din calitate de jucător, așa cum și opiniile și părerile tale, pe care le respect de altfel, le interpretez tot din postura de jucător.
Și, da.. add on-ul propus de Silviu mi se pare și el extrem de util.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5098

Guest
buna

buna eu as dori sa se faca la tote lumile din grepolis cum este in lumea kapka sa se puna gprpolis2.0;):):D
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever e prea lung pentru a da cu citat.

1. Dezavantajul consta in faptul ca un jucator cu mai putina experienta chiar daca va beneficia de aceasta facilitate nu va stii sa o foloseasca pe cand un jucator experimentat va stii. Doi jucatori experimentati vor avea aceleasi avantaje/dezavantaje intr-o competitie directa daca va fi implementata o astfel de optiune sau nu. Dupa cum spuneam pentru ei ar fi mai usor, dar de ce sa nu se chinuie putin si ei folosind notepadul sau locul de notite oferit de optiunea premium.

2. Argumentele mele care cred ca sunt intemeiate le-am prezentat in primul mesaj legat de aceasta propunere.

3. In sistemul actual singurele lucruri de care nu beneficiaza un moderator este faptul ca nu poate decide cu privire la impartirea forumurilor comune cu alte aliante sau crearea/stergerea forumurilor, care este o decizie ce tine de conducatorii aliantelor in opinia mea. In rest un moderator poate sterge/edita posturi, muta teme dintr-un forum in altul, etc

4. Un raport dispare in mai putin timp doar in cazul in care acel raport este sters de catre cel care a facut acel raport public. Perioada de stergere automata a unui raport este mai lunga, timp suficient pentru a fi vizualizate rapoartele.
 

DeletedUser

Guest
... mă interesează ca jucător și care, cred eu, sunt utile și destul de ușor de implementat , subiecte pe care am pus accentul și în trecut și pe care, cu voia dumneavoastră, îmi permit să revin :

1. Posibilitatea de a redenumi atacurile după cea mai lentă unitate ;
2. Posibilitatea de a selecționa dintro conversație și a putea da cu forward doar anumite mesaje din acea conversație ;
3. Posibilitatea ca administratorul unui forum intern să poată administra formul intern, fără a avea alte drepturi decât cele de administrator ale forumului intern;
4. Extinderea timpului în care un raport ( postat pe forumul intern sau transmis prin PM ) să poată fi disponibil .

Pot face o expunere largă de motive, punctual, pentru fiecare propunere în parte, în cazul în care cineva nu ar înțelege sau ar prezenta obiecții asuprea celor propuse de mine mai sus.
Eu, ca jucător, aștept opiniile și susținerea dumneavoastră cum, de asemenea, orice propunere pertinentă și bine argumentată adusă de oricare dintre dumneavoastră, va avea parte de susținerea mea.

Mulțam frumos. :)


Dupa parerea mea 2,3 si 4 ar trebui implementate pronto :pro:
 

DeletedUser

Guest
1. Dezavantajul consta in faptul ca un jucator cu mai putina experienta chiar daca va beneficia de aceasta facilitate nu va stii sa o foloseasca pe cand un jucator experimentat va stii. Doi jucatori experimentati vor avea aceleasi avantaje/dezavantaje intr-o competitie directa daca va fi implementata o astfel de optiune sau nu. Dupa cum spuneam pentru ei ar fi mai usor, dar de ce sa nu se chinuie putin si ei folosind notepadul sau locul de notite oferit de optiunea premium.

Pai stai putin.. Ca jucatorii experimentati se presupune ca oricum isi noteaza undeva atacurile si acum... Nu? Deci pentru ei nu se schimba mare lucru, decat li se usureaza munca otarica...

Dar cei cu mai putina experienta nu ar invata sa isi noteze atacurile daca ar avea o astfel de functie la indemana? Nu zic ca ar sti din prima, dar cel putin la al 10-lea atac (zic si eu un numar asa aiurea) ar invata. Pe cand acum nu stiu, nu vor sau pur si simplu le e lene sa si le noteze in alta parta. Deci ce zici, pe cine ar avantaza pana la urma?
 

DeletedUser

Guest
Mulțumesc Andy,am înțeles poziția ta și o respect. Eu totuși voi continua să îmi susțin punctul de vedere. Am convingerea că implementarea celor propuse de mine este utilă, nu s-ar creea dezavantaje (la pct. 1) și sunt și destul de ușor de implementat, fiind deja lucruri consacrate pe alte jocuri oferite de INNO.

Doar cu o mică lămurire mai revin, la pct. 4:
-raportul pe care l-am primit prin PM și care mie mi-a devenit indisponibil după mai puțin de 24 de ore, nu a fost șters de titularul său; doar mi-a dispărut mie din PM și am fost nevoit să îl mai cer o dată și l-am primit - lucru care ar fi fost imposibil dacă acesta ar fi fost șters de proprietarul său.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus