Oracol/Turn/Templu/Bai termale/Biblioteca/Magazin/Far/Statuia divina

DeletedUser

Guest
Construind statuia divina,numarul de favoruri produse pe ora creste cu 17%.
 

DeletedUser

Guest
prietene... 0,6 din 5 e pe undeva pe la 17% daca socotesti... nu e fix 17% dar la favoruri nu iti arata toate zecimalele.
Asta fiind valabil pe o lume cu viteza 1.
Pe o lume cu viteza 2 situatia e diferita si statuia da un bonus de fix 10% (fara a lua in consideratie existenta unor zecimale care nu sunt aratate la productia de fav.) adica da +1 fav/h
 

DeletedUser

Guest
Statuie divină

prietene... 0,6 din 5 e pe undeva pe la 17% daca socotesti... nu e fix 17% dar la favoruri nu iti arata toate zecimalele.
Asta fiind valabil pe o lume cu viteza 1.
Pe o lume cu viteza 2 situatia e diferita si statuia da un bonus de fix 10% (fara a lua in consideratie existenta unor zecimale care nu sunt aratate la productia de fav.) adica da +1 fav/h

Adică nu. Ai greșit. +0,6 favoruri pe oră este exact +0,6 favoruri pe oră.

1)Dacă ai templul la nivelul 12 pe o lume cu viteza 1 ai o producție de 3,5 pe oră, iar dacă ai templul la nivelul 12 pe o lume cu viteza 1 și ai statuia divină construită vei avea producție de 4,1 pe oră.

2)Dacă ai templul la nivelul 25 pe o lume cu viteza 1 ai o producție de 5 pe oră, iar dacă ai templul la nivelul 25 pe o lume cu viteza 1 și ai statuia divină construită vei avea producție de 5,6 pe oră.

Ai spus așa:
(fara a lua in consideratie existenta unor zecimale care nu sunt aratate la productia de fav.)
Mai uită-te o dată să vezi dacă nu-ți arată cumva și zecimalele.
 

DeletedUser

Guest
pana la ultima parte, nu inteleg unde nu esti de acord cu mine, ca chestiile legate de templu si cate favoruri pe ora da, stiam.
La partea cu zecimalele m-am exprimat un pic cam gresit, am vrut sa fac referire la.. ex: 5,6666 ce e scris cu Bold iti arata, ce e in continuare nu iti arata, dar daca in setarile jocului,bonusul e pus cu 17%(din productia maxima) , atunci rezultatul ar putea fi cu perioada.
sper ca acum intelegi la ce ma refeream , 17% din 5 nu e exact 0,6 dar ar putea fi 0,6666..6 .
oricum, nu sunt mare matematician si nici n-am facut ecuatia pe un calculator, dar fiind atati sustinatori ai 17% am dat o posibila explicatie incat sa fie adevarate ambele variante :)
LE: toata chestia asta am facut-o pe baza productiei cu templu lvl25
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pana la ultima parte, nu inteleg unde nu esti de acord cu mine
E simplu, in wiki scrie clar ca productia pe ora se mareste cu 0,6/ora. Nu are nicio legatura cu niciun procentaj pe care tu il tot scrii acolo.
Adica indiferent ce nivel ai la templu favorurile pe ora cresc cu 0,6/h.
 

DeletedUser

Guest
Failure a spus:
E simplu, in wiki scrie clar ca productia pe ora se mareste cu 0,6/ora. Nu are nicio legatura cu niciun procentaj pe care tu il tot scrii acolo.
ti se pare ca am scris eu asta? si sunt mai multe posturi ale altora care sustin varianta cu 17%,
Construind statuia divina,numarul de favoruri produse pe ora creste cu 17%.

oricum , nu ma mai complic ca tot acolo ajungem, tot 0,6 pe server cu speed 1, si tot 1 favor pe ora pe server cu speed 2.
 

DeletedUser47

Guest
La începutul jocului era scris un procentaj 17%, dar sa ajuns la concluzia ca 17% dădea o valoare cu virgulă iar ce era după virgulă nu se calcula şi rămânea fix 0,6 din acest motiv s-a modificat si pe wiki vechea valoare de 17% cu 0,6.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest

Info: Ştiaţi că statuia are efect doar pe un oraş nu şi dacă o construiţi pe mai multe? (Pentru acelaşi zeu ).

Nu, eu nu stiam.

Last edit: Daca tot veni vorba de statui divine si de zei, nu stii cumva cum se calculeaza favorurile cand venerezi acelasi zeu in mai multe orase?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
{...}
Info: Ştiaţi că statuia are efect doar pe un oraş nu şi dacă o construiţi pe mai multe? (Pentru acelaşi zeu ).
Domnule Kinder, pe ce baza sustineti aceasta informatie si cum puteti dovedi asta?
Nu intreb asta doar ca mi-a venit mie, dar e a2a oara cand va observ furnizand informatii eronate pe forumul extern.
Sau poate ma insel eu, dar atunci explicati-mi cum de eu , avand 2 orase (templu lvl 25 si templu lvl 25 +statuie ) cu zeu Atena, obtin 14,8 favoruri /ora;
Iar la Hera, avand alte 2 orase (templu lvl25+statuie si templu lvl25 + statuie) obtin o productie de 15,5 favoruri/ora.
De unde apare diferenta de 0,7 fav./h in cazul Herei? eu cred ca de la a2a statuie.
PS 1: Toata treaba asta am verificat-o pe server cu speed 2.
PS 2: Sa ma astept sa mi se stearga din nou postul sau sa-mi iau ban?
 

DeletedUser

Guest
Al doilea PS chiar nu-si are rostul. Daca observi neconcordante intre cele postate si ce se intampla in joc, este normal sa atragi atentia celui care a gresit; la fel de bine, este posibil sa gresesti si tu, la un moment dat. Dar se poate si fara aluzii rautacioase.

PS: n-o sa te baneze nimeni doar pentru ca ai dreptate.

Pentru asta, in schimb, este posibil:


1.5. Membrilor forumului le este interzis să provoace moderatorii sau adminii în mod deliberat. Topicurile sau mesajele care au ca scop crearea de conflicte între jucători şi moderatori vor fi şterse, iar autorii vor fi pedepsiţi aspru
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@an0n1m incercati sa demolati statuia de pe unul din cele 2 orase si observati ce se intampla. Eu am testat acest lucru si in urma testarii a rezultat ca o statuie divina este deajuns atunci cand este venerat acelasi zeu, toate celelalte statui divine construite in orasele in care este venerat acelasi zeu nemaiavand efect.


LE: pana la urma s-a dovedit ca acesta este un bug se pare ca totusi statuile divine au efect
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@xblaandy
si totusi cum se explica diferenta de 0,7 favoruri, am dat exemplu foarte clar cu cele 4 orase si 2 zei, diferentele dintre ele sunt:
Zeul venerat ; Numarul de statui divine. ( 1 statuie divina la un zeu / 2 statui divine la celalalt zeu)
logic gandind, zeul nu poate fi cauza, deci e statuia.
de demolat nu ma apuc, ca in cazul in care am dreptate, resursele si timpul de constructie nu mi le da nimeni inapoi.
@ tesis
la fel de bine, este posibil sa gresesti si tu, la un moment dat. Dar se poate si fara aluzii rautacioase.
am specificat deja ca as putea sa ma insel cumva...poate am omis vreoun detaliu..
Consider ca n-am adus nici o aluzie rautacioasa, am incercat sa ma exprim cat mai respectuos si civilizat posibil, ca sa nu fie loc de interpretari.
Legat de regula citata, nu consider ca am provocat pe nimeni in nici un fel, iar persoana careia m-am adresat are titlul "Suport Wiki" deci nu se include acolo, si tohmai din acest motiv asteptarile sunt altele din partea sa.

PS 2: Sa ma astept sa mi se stearga din nou postul sau sa-mi iau ban?

Exact la partea aceasta m-am referit si exact la faptul ca persoana respectiva NU are nici un fel de atributii de moderare pe forum. Spre deosebire de noi, ceilalti (moderatorii), care putem aplica sanctiuni sau sterge posturi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Neatza, vorbiti prostioare mali mali... Deci Conteaza foarte mult sa ai statuia divina pe fiecare oras, va ajuta si va creste procentul de productie pe ora...

@xblandy degeaba ai demolat statuia , am rugamintea la tine sa demolezi si un nivel la templu sa vezi acelasi lucru, nu iti scade procentul la productia pe ora ;) Scade dar nu asa repede, dupa cateva zile sau chiar saptamani....si o spun pentru ca am primit zeci de fulgere pe templu si nu se schimba nimic, ba mai mult ridicam iar nivelul si imi crestea procentul :) abia dupa 2-3 sapt revenea la normal si se actualiza.....
 

DeletedUser

Guest
Ca sa demolezi biblioteca ai nevoie de 12 pct de cultura disponibile in Academie. 12 puncte de cultura iti da Biblioteca, iar acum daca o darami trebuie sa le dai inapoi.

12 puncte de cercetare, nu de cultura in Academie!!!
iar Biblioteca, iti da puncte de cercetare, contrar evidentei...
:rolleyes:


Later edit:
Am rectificat , multumesc pentru semnalarea erorii de scris.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
tesis a spus:
Exact la partea aceasta m-am referit si exact la faptul ca persoana respectiva NU are nici un fel de atributii de moderare pe forum. Spre deosebire de noi, ceilalti (moderatorii), care putem aplica sanctiuni sau sterge posturi.
nu m-am referit ca ar putea el sa imi stearga postul sau sa-mi dea ban, pt ca stiu ca nu putea, dar la ce ban-uri si cate stergeri de posturi au fost pe aici in ultimile zile, niciodata nu stii cum te trezesti "in vacanta" , dar nu am nimic impotriva unui admin/moderator, asa ca nu vreau sa aud partea cu trimitere ticket si bla bla, oricum, ideea era ca increderea in staff-ul forumului e scazuta, dar n-are rost sa vorbim despre asta, asa ca sa revenim la subiect...
Astept sa vad daca si cum am gresit in cazul problemei cu statuia, asa ca go on cu demonstratiile
 

DeletedUser47

Guest
Legat de regula citata, nu consider ca am provocat pe nimeni in nici un fel, iar persoana careia m-am adresat are titlul "Suport Wiki" deci nu se include acolo, si tohmai din acest motiv asteptarile sunt altele din partea sa.

Fenomenul cu statuia a fost testat de xblaandy şi a rezultat ceea ce a am spus în postul de mai sus.

Info: Ştiaţi că statuia are efect doar pe un oraş nu şi dacă o construiţi pe mai multe? (Pentru acelaşi zeu ).

În urma posturilor dumneavoastră am testat personal acest lucru. Am demolat statuia şi am constatat că producţia de favoruri rămăsese neschimbată. Am luat în vedere şi postul lui Chas3r şi am aşteptat până azi iar producţia de favoruri era mai mică. Deoarece nu se cunoştea această eroare care întârzie modificarea de favoruri am oferit informaţii greşite.

Cu asta am răspuns la întrebarea dumneavoastră.

Domnule Kinder, pe ce baza sustineti aceasta informatie si cum puteti dovedi asta?

V-aş ruga să îmi spuneţi în care post am mai oferit informaţii eronate.

Nu intreb asta doar ca mi-a venit mie, dar e a2a oara cand va observ furnizand informatii eronate pe forumul extern.

Deasemenea nu ezitaţi să atrageţi atenţia membrilor echipei Grepolis când aceştia fac o greşală întrucât este ceva omenesc să greşeşti. Vă asigur că nu veţi fi sancţionat pentru asta.
 

DeletedUser47

Guest
În acel post m-am referit strict la la navele de transport care aparţin oraşului nu şi la cele trimise sprijin.

transportoarele pot fi distruse (cele care apartin orasului atacat) daca in atacul tau sunt mai multe decat ale "victimei".

Aici nu pot să vă ofer un răspuns sigur întrucât nu am testat acest lucru.
 

DeletedUser

Guest
nu mai conteaza acel post, am vrut doar o clarificare a problemei cu statuia intrucat eram foarte aproape sa ma apuc de demolat dupa cele spuse de dvs. am vrut sa aduc la cunostinta ca nu este adevarat si sa nu se apuce si altii de demolat aiurea.
Dupa ce am cazut de acord ca mai multe statui divine la acelasi zeu au efect, putem spune ca am rezolvat problema. "A gresi e omeneste" :)
 
Sus