Moralitatea..... exista sau a murit?

  • Autor subiect DeletedUser11205
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Ma bucura ca va apreciati reciproc si iata domne ca exista fairplay,sunteti un explemplu pentru urmasii vostri. Felicitari ambelor tabere si jos palaria in fata voastra,personal n-as fi petercut 3 ani pe un joc nici daca ma platea careva. Voi meritati totul pe buna dreptate si multi ar trebui sa treaca pe aici sa va felicite,foarte multi chiar.

Pe tine Teo te mai astept invitatia aia la bere,cum zici tu la gara de nord,dar sa fie rece si cu spuma "doua degete" , de cand ma ameninti ca imi dai berea s-a inchis si lumea beta pfff.
P.S. :

Domnule Norbit sau domnule Stil daca nu mi-se da medalie cu "diplomatul anului" ma voi reprofila inapoi la solitare,serios chiar merit treaba asta! Sa fie din platina si suflata cu aur alb,asta daca nu cer prea mult :))



 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11205

Guest
Zamfira, de diplomati nu ducem noi lipsa ! Problema jocului e ca regulamentul e cam subtirel si ca administratorii si moderatorii evita se pare implicarea in problemele grave ale jocului. Daca cineva ar spune ceva despre ei sau daca ar scapa o jignire sau ceva de acest gen pe aici s-ar implica imediat. Eu de exemplu am fost banat la mai putin de 2 minute de la prima mea postare pe forum ( in care imi exprimam nedumerirea vis-a-vis de ingaduinta manifestata fata de un jucator multicont ). Acum avem o problema serioasa, ne intepam si ne impacam de o saptamana, brusc forumul care lancezea, s-a trezit la viata, dar cu toate astea nici urma de o parere avizata. Stiu ca se spune ca si tacerea e un raspuns, dar in cazul de fata nu e prea onorabila aceasta tacere.
 

DeletedUser

Guest
@cuxi
Exista in Regulament prevederi cu aplicabilitate la cele semnalate de tine:
Fair-play

În toate situaţiile în care un jucător sau un grup de jucători va acţiona în conformitate cu regulile, dar încalcă conceptul de "fair-play", oferind un avantaj clar faţă de comunitate, ne rezervam dreptul de a bloca acele conturi şi se va implementa o pedeapsă în conformitate cu regulamentul. Exemple:

Un jucător care foloseşte contul său numai pentru a ajuta şi împingeţi ceilalţi jucători va fi banat pentru încălcarea principiului multi-cont și comenzile ilegale.


Este ambigua formularea de aceea nu cred ca vreodata administratorii jocului u avut curajul sa aplice aceasta prevedere.

Perfect adevarat d-le cuxi,ceea ce a spus agruin aici,e un om de onoare din cate il cunosc si nici nu il poti intoarce cum vrei in anumite probleme!Este foarte adevarat si 100% ca nimeni nu va bana pe nimeni pentru acest paragraf chiar daca ,culmea culmilor domnul star81,o mai si recunoaste intr-o postare anterioara!
9. Legat de subiectul topicului deschis de d-l cuxi : faptul ca noi am decis sa atacam un coleg sa-i facem puncte ca sa-l ajunga in clasament. Daca este moral ? Daca este cinstit ? Nu sunt in masura sa raspund eu la aceasta intrebare. Dar sigur nu incalca regulile jocului. E o strategie si incercam sa o ducem pana la final.

Nu v-a cunosc pe niciunul si nici nu cred ca am avut onoarea de a juca cu vreunul dintre voi,dar da imi pare lipsit de moralitate atat din prizma jucatorilor ce au facut aceasta abatere si au si recunoscut cat si din prizma adminilor de admineaza lumea Beta!
Daca tot nu da-ti 2 lei pe regulament ,cu probe recunoscute pe forumul extern,la ce mai tineti regulamentul in aceasta forma? Modificati-l si gata....

Cred ca MORALITATEA e doar tipic germana si nu se preteaza in acest caz la serverul .ro in aceasta speta,asta e parerea mea OBIECTIVA!!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Perfect adevarat d-le cuxi,ceea ce a spus agruin aici,e un om de onoare din cate il cunosc si nici nu il poti intoarce cum vrei in anumite probleme!Este foarte adevarat si 100% ca nimeni nu va bana pe nimeni pentru acest paragraf chiar daca ,culmea culmilor domnul star81,o mai si recunoaste intr-o postare anterioara!

Nu v-a cunosc pe niciunul si nici nu cred ca am avut onoarea de a juca cu vreunul dintre voi,dar da imi pare lipsit de moralitate atat din prizma jucatorilor ce au facut aceasta abatere si au si recunoscut cat si din prizma adminilor de admineaza lumea Beta!
Daca tot nu da-ti 2 lei pe regulament ,cu probe recunoscute pe forumul extern,la ce mai tineti regulamentul in aceasta forma? Modificati-l si gata....

Cred ca MORALITATEA e doar tipic germana si nu se preteaza in acest caz la serverul .ro in aceasta speta,asta e parerea mea OBIECTIVA!!!

Mai bubulica iar imi strici tu mie toate combinatiile.Acum cand lucruile se calmasera???Lumea este inchisa ambele parti si-au recunoscut valorile si aia e,Daca vrei tu baga niste paie pe lumea Hyperborea ca aprind eu focul acolo si lasa oamenii sa fie prieteni.
Hai ca ma duc sa aprind focu pe Hyperborea,te astept acolo draga.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Porcusorule,eu vorbeam doar de moralitatea unora,aceasta problema nu cred ac e unica in speta prezentata de cuxi!
In general sunt foarte drastic si incerc sa fiu cat mai impartial,de aceea dupa cum am am dat de inteles mai sus ,repet:
De ce esti admin ,daca intradevar nu esti?
De ce unii sa intre in Hall of fame daca munca asidua a altor parteneri de joc a fost "stirbita" prin tertipuri ce contravin regulamentului?E munca unui om,care trebuie respectata ,munca a 3 ani,locul pe care il merita acolo,si pentru mine se numeste furt! Deci furt!De ce furt..pentru ca ai incalcat o regula si ti-ai insusit ceva pe nedrept incalcand o lege sau regulament!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pfffff... Nu mai poate pleca omul in vacanta ca ies discutii :|
 

DeletedUser

Guest
Hait,eu nu mai spun nimic in legatura cu subiectul
devine periculos pentru mine :)
sarna' doamna Anca!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7210

Guest
se pare ca am pierdut sirul evenimentelor:))) bunaa ancaaa,mi-a fost dor de tine:p
 

DeletedUser1527

Guest
Porcusorule,eu vorbeam doar de moralitatea unora,aceasta problema nu cred ac e unica in speta prezentata de cuxi!
In general sunt foarte drastic si incerc sa fiu cat mai impartial,de aceea dupa cum am am dat de inteles mai sus ,repet:
De ce esti admin ,daca intradevar nu esti?
De ce unii sa intre in Hall of fame daca munca asidua a altor parteneri de joc a fost "stirbita" prin tertipuri ce contravin regulamentului?E munca unui om,care trebuie respectata ,munca a 3 ani,locul pe care il merita acolo,si pentru mine se numeste furt! Deci furt!De ce furt..pentru ca ai incalcat o regula si ti-ai insusit ceva pe nedrept incalcand o lege sau regulament!


Daca ai avea rabdare sa citesti toate postarile ai vedea ca noi cei din Romania punem sub semnul intrebarii "aceasta munca de 3 ani" a unora. Crezi ca ai citit 2 postari si stii tot.

Faptul ca unii sunt ajutati permanent de "3-4 colegi" in toti acesti 3 ani, faptul ca unii cedeaza contul unui lider dintr-o alta alianta o perioada ca sa nu dispara de pe harta si apoi sa apara (datorita atacurilor precedente) cu o cultura impresionanta etc. la ce l-ai incadra ?

As accepta puncte de vedere ale jucatorilor de pe serverul beta, pentru cei care joaca sau au jucat acolo stiu bine despre ce vorbesc. Ceilalti ar fi mai bine sa se documenteze inainte de a emite afirmatii care nu isi au locul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am fost destul de impartial la speta threadului ,am spus si repet, furt,mai ales ca tu ai si recunoscut ca ai incalcat regulamentul!
cred ca am fost destul de clar tinad cont ca nu cunosc pe niciunul dintre voi!
no ofence
PS;asta s-a postat ,asta am comentat!
Faptul ca unii sunt ajutati permanent de "3-4 colegi" in toti acesti 3 ani, faptul ca unii cedeaza contul unui lider dintr-o alta alianta o perioada ca sa nu dispara de pe harta si apoi sa apara (datorita atacurilor precedente) cu o cultura impresionanta etc. la ce l-ai incadra ?
multicont>ban..unde au fost adminii??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Eu vorbesc in numele aliantei Romania.
Eu nu am incalcat nici un regulament.

Ceea ce se intampla acum, daca ai fi avut rabdare sa citesti toate postarile, este rezultatul muncii de 3 ani a jucatorului de pe primul loc din clasament; iar noi am decis in ultimele zile ale serverului sa-i raspundem cu aceeasi moneda.

Noi nu facem nimic acum; decat ce a facut el in 3 ani; daca la el nu s-a incalcat regulamentul , la noi de ce incalca ?
Sa nu mai discutam de cedarile de cont (nu a fost doar una...); etc.
Dupa cum am zis, cine are rabdare si vrea sa exprime o parere, e bine sa citeasca toate postarile.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11205

Guest
star, inca ai ramas cu sechele serioase ( am preluat de la tine termenul de sechele ). e o dovada in plus ca nu te poti schimba si nu accepti ca e posibil ca sa te inseli.
e foarte simplu .... daca faceam o mica parte din toate invinuirile pe care mi le servesti cu nonsalanta si "inocenta" as fi fost banat, nu ?
la cate tichete s-au facut pe adresa mea banuiesc ca am fost verificat destul de amanuntit.
ZAMFIRA VEZI CA E NEVOIE IAR DE UN DIPLOMAT PE AICI :x
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Zamfira, cred ca toata lumea e de acord ca perioada de inceput a jocului a fost cea mai interesanta. Jucatori multi si buni, activi, lupte cat de cat pe picior de egalitate. Nu existau nici conturi mamut, nici aliante dominante, nici minuni, nici inactivi. Era cat de cat o echitate, o egalitate. Apoi unii s-au plictisit si au renuntat, unii nu au mai avut pur si simplu timp pentru joc, altii au calcat pe bec si au fost banati ( unii au revenit pe alte conturi… ). Jocul si-a pierdut din farmec prin plecarea lor. Asta e in viata, e greu sa le impaci pe toate.
Am deschis acest topic pentru a sesiza un aspect lipsit de fair-play, nu am avut si nu am nimic personal cu star. Pentru a contracara si justifica ( ? ) actiunea, el a trecut la atac la persoana mea. Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti toate postarile, dar el are niste pareri despre mine pe care eu nu i le pot schimba. Cum sa-i dovedesc eu ca sunt unul si acelasi cu cel de la inceputul jocului, cum sa-i dovedesc ca nu am jucat multicont si ca nu am beneficiat de conturi care sa ma sprijine in mod masiv si permanent ? Intr-adevar am fost sprijinit in perioada de inceput a jocului. Atunci insa eram aliati cu Romania si luptam cu Avatarsul ( ce ironie, nu ? ), eu aflandu-ma pe granita ….Crede-ma ca am cerut printr-un ticket administratorilor sa lamureasca aceste aspecte, dar banuiesti care a fost finalitatea demersului meu, nu ?
Deci eu nu l-am atacat pe el personal, am atacat o actiune pe care continui sa o consider imorala in continuare. Si sa stii ca si in cadrul aliantei Romania sunt jucatori care nu au agreat aceasta « strategie » de a « impinge » un jucator. Indiferent de rezultatul actiunii, acum sesizata, e o pata care va ramane si ii va eticheta pe toti, fie ca unii au fost partasi la ea, fie ca nu.
Apoi, daca tot am fost provocat si facut cu ou si otet, am mai aruncat si eu sageti pe ici pe colo…. Asta e.
Pentru mine acest server este END. Am luat aceasta decizie in acest sens acum o saptamana, desi variante existau si inca exista. Nu ma retinea absolut nimic in a continua jocul, nu ma ataca nimeni ( sincer ma asteptam ca, odata anuntata inchiderea lumii, eu sa fiu cel atacat, nu corli !! ) , totul si toate erau « sub control ». Puteam aplica si eu aceeasi strategie, pentru ca am « citit-o » imediat.
Ce pas as putea face eu spre impacare ? De fapt suntem « certati » ca sa trebuiasca sa ne impacam ? Am facut ceva urat si ar trebui sa recunosc ? Am gresit cuiva si nu stiu ?
Grele intrebari, mai ceva ca interpretarea notiunii de fair-play !
Hai sa lasam lucrurile macar asa cum sunt, sa lasam loc de buna ziua si sa ne vedem de treburi.
Da, viata e frumoasa si merita traita si cu grepolis si fara grepolis !!!


Nu sunt sechele ; ci sunt fapte. Cei care au jucat pe server stiu mai bine. Cei din Just do It, Immortals ar putea sa ne spuna mai multe si ei daca ar intra.

Apropos interesant este ca ai revenit la joc; te-ai schimbat; ca atunci cand ai cedat contul la Avatars lui tano cuceritorul si i-ai spus ca vei renunta la joc si e pacat sa se piarda un cont asa mare. Apropos , tano de ce nu intra sa ne spuna si noua despre asta ceva ? Poate vorbesti cu el ( sau el intra doar noaptea pe contul "cuxi" si aici pe forum nu mai are voie ???).

Vorbeai de pete mai sus.
Noi avem o pata : Am cucerit lumea beta atunci cand am realizat cele 7 minuni inaintea tuturor (desi celelalte aliante s-au concentrat pe 2-3 minuni).

Orice s-ar intampla, cei care au jucat pe serverul Beta stiu ce a insemnat alianta Romania ; chiar si inamicii nostri !!!
In schimb, chiar daca vei ramane pe primul loc (sau nu .... mai sunt 18 zile de stres pentru tine), tu vei ramane un jucator care nu reusit mai nimic, decat sa se furiseze pe unde a apucat. Pe numele "contului cuxi" a fost, este si va ramane intotdeauna o pata !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11205

Guest
....... In schimb, chiar daca vei ramane pe primul loc (sau nu .... mai sunt 18 zile de stres pentru tine), tu vei ramane un jucator care nu reusit mai nimic, decat sa se furiseze pe unde a apucat. Pe numele "contului cuxi" a fost, este si va ramane intotdeauna o pata !

O dovada in plus de fair-play.
Multumesc.
 

DeletedUser1527

Guest
Pai de ce nu spui tu ce realizari ai avut in acest 3 ani ?

Eu te lasam in pace daca nu incercai sa arunci cu noroi in alianta Romania. Eu cred ca trebuie sa ai niste realizari de-a lungul acestor 3 ani, ca sa incepi sa iei la rost o alianta care a mizat doar pe bun-simt si respect in cei 2 ani si jumatate de existenta.
Stii cum e "daca taceai... filozof ramaneai".
 

DeletedUser11205

Guest
1. eu am sesizat o lipsa de fair-play din partea respectabilei aliante Romania. lucru pe care chiar tu l-ai recunoscut ( zicala amintita de tine ti se potriveste de minune... mi-ai luat practic "literele" de pe tastatura ). a arunca cu noroi e una, a sesiza o abatere recunoscuta si evidenta la urma urmei e cu totul altceva
2. realizarile mele nu te privesc pe tine, dar cea mai mare realizare ti-am mai scris-o o data cu litere boldate.... o repet..... m-am adaptat jocului.
continuam?
ZAMFIRAAAAA HELP ! :x
 

DeletedUser1527

Guest
Pai tu te-ai adaptat printr-o "remarcabila lipsa de fair-play" : cedare de cont (care daca nu ma insel incalca si regulamentul); apoi iar ti-ai aratat fair-play-ul cand ai incalcat si cuvantul dat si ti-ai recuperat contul de la Avatari. Ca sa nu mai vorbesc de celelalte realizari : strigate dupa ajutor si sprijin de la toti jucatorii(desi erai mereu pe primul loc); desfiintarea tuturor aliantelor in care ai fost lider ; cuceriri doar de la jucatori mici sau inactivi, etc.

Asa ca te rog inca o data nu incerca sa ne dai tocmai tu lectii de moralitate.
 

DeletedUser11205

Guest
mda.... te rog continua. poate mai repeti aceleasi lucruri, poate mai vii cu acuze noi, cate nu poate spune omul la nervi, treaba ta. nu stiu cum ai pastrat unita alianta aia, abia acum realizez ca e un adevarat mister, dar pe mine m-ai lamurit definitiv si ireversibil.
 

DeletedUser1527

Guest
Nu eu sunt nervos; tu insa mai ai vreo 17 zile in care s-ar putea sa fii din ce in ce mai nervos; se vede si in postarile tale.
Am mai spus : eu joc de placere si niciodata nu m-a interesat sa fiu pe primele locuri in clasament; am ajuns pe anumite locuri in clasemente, datorita activitatii mele , nu pentru ca asa mi-am propus.

Am muncit 2 ani si jumatate in conducerea aliantei Romania , alaturi de ceilalti colegi si prieteni ai mei. Am ajuns unde suntem pentru ca am lucrat impreuna si pentru ca am respectat regulile jocului . Tu nu ai cum sa stii ce inseamna sa tii o alianta unita, pentru ca nu te-a interesat niciodata (altfel poate vreuna din cele multe in care "te-ai tot adaptat" nu s-ar fi desfiintat).

Totusi ma bucur ca in unele privinte incepi sa te lamuresti.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus