Moralitatea..... exista sau a murit?

  • Autor subiect DeletedUser11205
  • Data de început

DeletedUser11205

Guest
Salut intreaga comunitate grepolis ...
Dupa 2 ani de joc, lumea beta a intrat in perioada de inchidere. Cei care ma cunosc, cei putini dar inimosi si cu care am luptat impreuna pe tot parcursul jocului impotriva aliantelor fruntase stiu ca am fost si raman un sustinator al acestei idei de inchidere a lumilor la un moment dat. La urma urmei nu ne putem dedica chiar in totalitate lumilor virtuale, mai trebuie sa ne vedem si de viata reala.
Din pacate, cel putin mie, acest proces de inchidere mi-a ridicat o problema de moralitate, nu din partea mea ci din partea altora, problema pe care in viitor administratorii vor trebui sa o rezolve cumva. Datorita ei ( as putea spune chiar scarbit, daca imi este permis ), mi-am activat modul de vacanta si sincer cred ca asa va ramane pana la inchiderea jocului pe aceasta lume.
S-a batut multa apa in piua pe problema jucatorilor cu mai multe conturi si apoi pe tema administrarii unui cont de catre mai multe persoane.... Inchiderea lumii beta ridica o alta problema, mult mai grava as zice eu...
Pe aceasta lume, beta, alianta Romania avea acum 3-4 zile tot ce poate avea.... locul 1 aliante, 10 minuni construite, locul 1 atacatori aliante, locul 1 aparatori aliante, locul 1 atacatori jucatori. Singurele locuri 1 in clasamente care ii lipseau erau locul 1 aparatori jucatori si locul 1 jucatori ..... locuri pe care cu modestie imi permit sa afirm ca le detineam mai mult decat confortabil de mai bine de un an de zile prin « truda » si prin timpul petrecut ( irosit ? ) zi de zi pe acest joc.
Asa ca au zis ca ar fi bine sa actioneze si aici, ca doar asta le mai lipseau, nu ?
Toate bune si frumoase daca alianta si jucatorul in cauza ar fi facut-o corect, in spiritul jocului , al moralitatii si fair-play-ului.
Din pacate nu s-a intamplat nicidecum asa. Si o stiu chiar din cadrul aliantei respective, unde nu chiar toti au inghitit cu placere « directiva ».... E foarte simplu sa devii cel mai bun « aparator » atunci cand toti colegii de alianta te « ataca » cu bireme si trupe defensive pe 2-3 polisuri unde tu ai niscaiva bireme si trupele asa-zisilor atacatori sunt jertfite pe altarul atingerii scopului. Jucatorul cu pricina a adunat in 2 ani de zile pe aparare 3.890.000 puncte si in ultimele 4 zile cu sprijinul colegilor sacrificatori de trupe inca nu mai putin 1.726.000 puncte ( cam 44% din punctele stranse in 2 ani... ) si cu siguranta numarul lor va creste in continuare. Pentru a putea avea o comparatie si mai evidenta nu e lipsit de importanta mentionarea faptului ca doar 8 ( opt ! ) jucatori au reusit in decurs de 2 ani de zile sa adune mai multe puncte pe defensiva decat a adunat acest vajnic aparator in doar 4 zile. Cu alte cuvinte cu punctele adunate doar in aceste 4 zile ar fi fost pe locul 9 aparatori.
Evident jucatorul cu pricina a trecut deja cu brio pe locul 1 aparatori si acum el si alianta lui mai au un obiectiv.... Pe care in acest ritm il vor atinge cu siguranta. Cu parade triumfale date nonstop iti poti permite lejer sa iei 2 polisuri de 13716 puncte pe zi, polisuri puse si ele ca si trupele de sacrificiu la dispozitie tot de colegi.
Imi pun atunci intrebare de ce ne mai agitam atat la problema cu multicont cand se poate rezolva totul in cateva zile ? Multicontul macar presupune un efort din partea unui jucator care se chinuie sa gestioneze pe rand mai multe conturi si banuiesc ca o mai si face cu teama si riscul de a fi prins si sanctionat, pe cand aici e vorba de 50-60 de insi care ridica mingea la fileul unuia singur.
Si atunci un jucator corect ce ar putea face, cum ar putea lupta cu un astfel de adversar ? Sa se milogeasca si el la colegii din alianta lui sa faca la fel ? Eu unul nu am putut face asta, mi-am pastrat demnitatea si am zis ca prefer sa inchei jocul curat, corect si cu inima impacata, indiferent de locul ocupat. La urma urmei e un joc, fara nici un castig material sau de alta natura, ba dimpotriva, in care am investit niste bani, joc in care am inchegat unele prietenii si am starnit cu siguranta si unele orgolii... Orgolii mai presus de moralitate, nu ?
Pentru mine scopul nu scuza mijloacele.
Asa ca le urez celor care nu au reusit sa ma doboare in cursul jocului, chiar daca au fost mult mai numerosi, chiar daca multi dintre ei au fost prinsi cu multicont si iertati, sa aiba grija de colegul lor acum pe final de joc sa-i asigure parade triumfale non-stop ca sa poata atinge si ultimul obiectiv propus ...
Am deschis acest subiect in speranta ca macar pe alte lumi, inainte de inchiderea lor, poate se vor gasi niste solutii de prevenire a unor astfel de situatii la limita penibilului si a jenantului. Daca se va considera necesar...
Cu respect.
 

DeletedUser2039

Guest
ce erau minunile 8,9, 10 ? autostrazi ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7210

Guest
multi nu-si merita locul in casament si asta-i un bun exemplu:)
 

DeletedUser

Guest
multi nu-si merita locul in casament si asta-i un bun exemplu:)

poate e un exemplu , insa un exemplu si mai bun e ca nu banii investiti in joc fac intotdeauna diferenta
si daca e vorba de moralitate , colegul cuxi poate ne expune si istoria contului pe care-l administreaza :D
 

DeletedUser11205

Guest
pentru cristoshelu....
1. intr-adevar banii investiti nu fac diferenta. eu am avut permanent activat administratorul, pentru ca altfel mi-ar fi fost imposibil sa gestionez un numar mare de polisuri. cand eram atacat la greu eram nevoit sa activez si comandantul. poti sta linistit, nu am investit mai mult decat altii si daca am facut-o am facut-o cu banii mei si ceea ce e la fel de important am facut-o regulamentar, acelasi lucru putand fi facut de oricine....
2. povestea administrarii contului e destul de plictisitoare. eu il administrez de la inceputuri, joc de pe 2 calculatoare, unul de acasa si unul de la servici, nimic interesant. stiu ca cel putin 2 aliante au o nedumerire sora cu moartea referitor la acest aspect. probabil ca si adminii s-au saturat de cate plangeri s-au facut pe aceasta tema, asa ca de vreme ce nu s-a luat nici o masura impotriva mea inseamna ca totul este in regula. apelativul de coleg in adresare este fie fortat fie rau-voitor. inclin spre a doua varianta.
imi place insa ca au aparut avocatii apararii. poate ai totusi ceva de spus in legatura cu topicul deschis de mine si lasi putin grija altora ( invidia ? ) la o parte.
 
Ultima editare de un moderator:

Mr Jack

Super Moderator
Buna seara, topic-ul nu-si avea locul la sectiunea de propuneri, l-am mutat la sectiunea lumii Beta
 

DeletedUser11205

Guest
mda.... a fost putin "retrogradat", ca sa nu bata la ochi, asta e impresia mea ...
astept si parerea unui administrator sau a cuiva avizat in legatura cu problema ridicata de mine, pentru ca ea nu priveste doar lumea beta.... e posibil sa afecteze pe viitor si celelalte lumi. ingeniozitatea romanului ( pura coincidenta ! ) nu cunoaste limite, nu ?
si chiar as ruga administratorii sa lamureasca si problema contului meu pentru cei curiosi ( si nu sunt putini la numar .... ) .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
prieten drag , nu am zis ca nu joci regulamentar , m-am referit tocmai la al doilea punct , mai exact la mainile prin care a trecut contul , si imi pare rau ca nu sunt acasa ca-ti aratam si postare de la cuxi in care-si cere scuze colegilor de comportamentul celui ce a preluat contul si care scchimbase parola si mai avea putin si mail-ul , nu am zis ca nu ai jucat regulamentar ( desi poate sa fie discutabil si acest aspect , mai ales in combinatiile cu tano ) insa moralitatea nu e la ea acasa , nu stiu cate din punctele alea de aparator sunt ale tale , si oricum ca aparator e mult mai usor sa faci puncte
nu sunt avocat al apararii insa a jucat f mullt pe beta si cunosc multe din culisele ei , iar tot ceeace are romania acum , are pe muca ei si a lui star , exceptand punctele de aparator la care ai facut referire , si nu e vorba de invidie , nu toti vedem jocul la fel ca sa fim invidiosi
deci mediteaza putin asupra trecerii contului de la imortals la avatars , ca sa nu mai vb ca daca se inchidea lumea atunci erai pe locul 50 ;)
apelativul coleg nu a fost nici fortat nici rau-voitor , a fost pur si simplu din respect , dar pot sa fiu si rau-intentionat daca vrei
 

DeletedUser1527

Guest
Buna seara tuturor de pe lumea Beta !
Ma numesc Alin si majoritatea jucatorilor de calitate de pe acest server ma cunosc si imi stiu si "moralitatea".
Eu cred ca trebuie sa facem putina istorie si sa explicam anumite aspecte inainte de a "da sentinte".

1. Am infiintat alianta Romania imrepuna cu o gasca de prieteni , stabilind niste reguli de bun-simt si pe care majoritatea colegilor le-au respectat. Una din aceste reguli era ca nimeni sa nu aiba multicont , iar alta era legata de respectul fata de adversari.

2. Am facut din aceasta echipa cea mai buna echipa de pe toate serverele de pe grepolis (am ajuns pe locul 1 in 6-7 luni; am realizat toate cele 7 minuni, am facut nenumarate actiuni comune , aveam mai multe puncte de atac decat Avatars si alte aliante care erau infiintate cu un an inaintea noastra, etc.) Ma bucur ca am participat la consolidarea acestei aliante si ii felicit pe toti colegii mei, pentru ca doar impreuna am fost de neinvins

3. Acum un an si jumatate am inceput atacurile asupra jucatorului "cuxi" organizat, asa cum am facut si cu alte tinte, nu a fost ceva special. Dupa ce i-am luat mai mult de jumatate din orase (peste 120 de orase), a reusit sa se refugieze la Avatars(cu care aveam pact) si a astfel si-a gasit un nou refugiu , primind sprijin masiv de la ei pentru a putea rezista. Aici as face o paranteza si as preciza ca d-l a cedat pentru o perioada contul celor de la Avatars, ca sa le intre in gratii, dupa care acest cont , probabil, a ramas in coproprietatea a doi jucatori : cuxi si tano(de la avatars).

4. Bineinteles ca noi l-am atacat , vrand sa-i luam toate orasele si cred ca reuseam , daca nu se refugia la Avatars. Astfel, desi i-a luat mult timp sa se refaca , el a devenit datorita atacurilor noastre ( erau peste 5-600 de atacuri pe zi, timp de cateva saptamani) cel mai bun aparator si a ramas cu o cultura frumoasa, datorita acestui fapt.

5. Intre timp, dezinteresul a aparut pe acest server si nici noi nu am mai reusit sa cream actiuni prin care sa reusim sa-l destabilizam, asa ca omul s-a refacut complet si a reusit sa revina pe primul loc, chiar s-a detasat datorita culturii create de noi.

6. Alianta Romania a fost o alianta de atac si de asta am spus de multe ori ca cei care se apara sunt mult mai avantajati. De asta si-a ales si d-l cuxi aceasta strategie. El a preferat pe acest joc sa cucereasca mocaciuni (aceasta este o expresie a lui = fantome) si sa atace intotdeauna inactivii de la el din alianta. I-a fost intotdeauna frica sa atace un jucator activ de la noi. Intotdeauna a atacat doar inactivi, puteti sa verificati statisticile si o sa vedeti ca majoritatea oraselor cucerite sunt luate de la inactivi.

7. In urma cu vreo 2-3 luni am discutat cu un coleg de-al meu si am propus ca vreo 10 colegi de-ai mei sa-l atace pe acesta si sa-i faca puncte de batalie, sa vedem cum reactioneaza d-l cuxi. Ce credeti ca s-a intamplat ? Atunci cand se apropia de cuxi in clasamentul luptatorilor, d-l cuxi facea (ca prin minune) vreo 100.000 de puncte de aparare in ziua urmatoare (fara sa fie atacat de nimeni din Romania) si am urmarit asta vreo 2 saptamani. Asa ca te rog sa ne scutesti cu moralitatea; daca vrei sa inseli serverul e destul de usor sa joci cu multi cont ( 2 calculatoare diferite cunet prin fibra si prin stick sau mobil).
Vazand ca d-l cuxi "sufera" ca pierde aceste locuri, am decis sa continuam aceasta strategie si sa-l enervam putin; dupa vreo 3-4 saptamani nu a mai facut atatea puncte de batalie (se pare ca nu se refaceau trupele rapid pe celelalte conturi ...) .

8. Acest joc a fost si este un joc de strategie. Noi am reusit sa fim "cei mai buni" pentru ca am fost uniti si pentru ca am avut o diplomatie remarcabila si pentru ca am stabilit aproape mereu o strategie pe termen lung. Atunci cand am realizat cele 7 minuni concomitent impotriva a 3-4 aliante care se axasera pe maxim 2 minuni, ne-am aratat ce inseamna strategia bine aleasa.

9. Legat de subiectul topicului deschis de d-l cuxi : faptul ca noi am decis sa atacam un coleg sa-i facem puncte ca sa-l ajunga in clasament. Daca este moral ? Daca este cinstit ? Nu sunt in masura sa raspund eu la aceasta intrebare. Dar sigur nu incalca regulile jocului. E o strategie si incercam sa o ducem pana la final.

10. Pun si eu niste intrebari :

- Este moral sa te milogesti la 5-6 aliante dupa sprijin timp de 3 ani , desi tu esti liderul acestei lumi , asa cum spuneai tu, confortabil?
- Este moral sa cedezi contul unui jucator din alta alianta , ca sa scapi de atacurile altor jucatori, si astfel sa-ti gasesti un culcus pentru a-ti reface fortele ?
- Este moral sa fii pe primul loc pe aceasta lume , cand tu cuceresti numai "mocaciuni" si ataci doar inactivi ?
- Este moral ca tu sa vorbesti de demnitate , cand stii prea bine cati playeri s-au plimbat pe acest cont.

P.S. : Inca astept si eu ziua in care sa fiu atacat de "liderul confortabil" prin truda si timp pierdut pe acest server. Mai sunt 22 de zile ...
 

DeletedUser11205

Guest
pentru cristoshelu...
1. ai perfecta dreptate. la inceputul anului 2011, daca imi aduc eu bine aminte, am fost foarte ocupat la servici si nu mai puteam sa am grija de cont. eram pe locul 1, dar cum serviciul si familia sunt mai importante, fusesem nevoit sa renunt la joc. O luna de zile nu am intrat pe cont pentru ca pur si simplu nu am avut posibilitate si in momentul in care am facut-o am observat ca pe langa faptul ca pierdusem 120-130 de polisuri in acea luna de zile imi fusese spart si contul si cineva incercase si schimbarea adresei de mail. am luat legatura cu adminii si am fost totusi banat 5 zile. cum de pe contul meu au fost trimise in acea perioada mesaje mai putin civilizate si mai putin ortodoxe, intr-adevar am trimis in momentul reintrarii pe cont catre toti, si colegi de alianta si dusmani, un mesaj in care-mi ceream scuze pentru cele intamplate. asta cred eu ca e o dovada de moralitate si de bun simt.
2. pentru ca in permanenta am jucat impotriva aliantei Romania, spre deosebire de alti colegi just do it , se stiu ei care, carora le-au tremurat izmenele la primele atacuri si au trecut in tabara adversa si acum se considera mari jucatori de grepolis, nu consider ca am cam multe puncte de aparare pe defensiv. sunt adunate in 2 ani de zile, in nopti si zile pierdute pentru contracararea unor atacuri adevarate. nu in 4 zile pe atacurile la sacrificiu ale propriilor colegi. nu e nici vina mea ca jocul avantajeaza sistemul defensiv, nu eu l-am conceput...
3. nimeni nu contesta meritele de pana acum ale aliantei romania si ale lui star... nu am facut asa ceva nicaieri. eu vorbesc de ceea ce se intampla acum si de ceea ce se va intampla de acum inainte, draga coleg. bravo pentru ce au facut pana acum, sunt uniti, sunt buni, stau mult pe joc, dar daca nu au reusit sa ma doboare prin lupta dreapta, e jenant faptul ca se coboara sa o faca in felul de acum. macar sa stie lumea cum o fac, nu?
4. aici nu discutam de locuri in clasament. pot sa termin jocul si pe locul 100, nu conteaza, important pentru mine e ca am dus jocul pana la capat cu fruntea sus, cu zile mai bune si mai putin bune, important e ca am legat si eu prietenii si faptul ca am starnit si orgolii e de-a dreptul magulitor pentru mine.
5. cu tano nu am avut nici o combinatie.... pur si simplu din cei mai inversunati dusmani am ajuns cei mai buni prieteni. face parte din categoria jucatorilor care m-au ajutat in momentele grele ale jocului, alaturi de tinastanciu, myeugen ( cel adevarat, nu cel banat ! ) si altii si carora tin sa le multumesc pe aceasta cale. eu si tano ne-am facut la un moment dat reciproc o promisiune. aceea ca vom duce jocul pana la capat si ca vom inchide impreuna lumina. eu m-am tinut de promisiune, el nu.
6. sunt curios de ce ti-ai dat stergere de cont...

- - - Updated - - -

pentru star

9. Legat de subiectul topicului deschis de d-l cuxi : faptul ca noi am decis sa atacam un coleg sa-i facem puncte ca sa-l ajunga in clasament. Daca este moral ? Daca este cinstit ? Nu sunt in masura sa raspund eu la aceasta intrebare. Dar sigur nu incalca regulile jocului. E o strategie si incercam sa o ducem pana la final.

eu zic ca e suficient .... se zice ca o fapta recunoscuta e pe jumatate iertata, dar e totusi jenant ca o lume sa se incheie asa josnic, nu?
se pune problema daca asa se va intampla si pe alte lumi ce rost mai are sa te agiti. e o chestiune de principiu la urma urmei.


"domnule" star, ca sa folosesc si eu aceeasi formula de adresare ... eu te-am respectat dar vreau sa-ti spun doar 2-3 cuvinte, pentru ca nu are rost sa lungim vorba. m-am saturat sa dau explicatii, justificari, etc.
e usor sa ataci cand ai in spate o alianta puternica, e usor sa fii mare smecher cu gasca langa tine. tare as vrea sa vad cum te descurci de unul singur in fata unei aliante macar la jumatatea valorii celei din care faci parte. doar atat am de spus.
pentru a face fata atacurilor voastre si beneficiind de sprijinul doar a catorva jucatori si nu a 5-6 aliante cat va inchipuiti voi, a trebuit sa ma dezvolt eminamente defensiv. altfel nu prindeam sfarsitul lumii. stii si tu cate puncte defensive mi-ai facut, nu? fiind defensiv, am luat si eu ce am putut, vorba ta, doar nu am incalcat regulile jocului.... dar mi-am pastrat demnitatea si nu m-am milogit niciodata asa cum afirmi aici. nu am cedat contul nimanui si nu mi-am schimbat alianta decat in momentul destramarii ei. nu uita ce culcus au la tine in alianta fostii playeri just do it.
Este foarte moral sa vorbesc de demnitate pentru ca pe contul meu nu s-au perindat jucatori. Aveti o problema. De fapt e o incercare de justificare a propriei impotente.

- - - Updated - - -

7. In urma cu vreo 2-3 luni am discutat cu un coleg de-al meu si am propus ca vreo 10 colegi de-ai mei sa-l atace pe acesta si sa-i faca puncte de batalie, sa vedem cum reactioneaza d-l cuxi. Ce credeti ca s-a intamplat ? Atunci cand se apropia de cuxi in clasamentul luptatorilor, d-l cuxi facea (ca prin minune) vreo 100.000 de puncte de aparare in ziua urmatoare (fara sa fie atacat de nimeni din Romania) si am urmarit asta vreo 2 saptamani. Asa ca te rog sa ne scutesti cu moralitatea; daca vrei sa inseli serverul e destul de usor sa joci cu multi cont ( 2 calculatoare diferite cunet prin fibra si prin stick sau mobil).
Vazand ca d-l cuxi "sufera" ca pierde aceste locuri, am decis sa continuam aceasta strategie si sa-l enervam putin; dupa vreo 3-4 saptamani nu a mai facut atatea puncte de batalie (se pare ca nu se refaceau trupele rapid pe celelalte conturi ...) .

da .... e vorba de conturile manunu, ibra , snipergod, malcom, chara, momo12, youkon .... cam astia sunt ultimii scafandri care m-au atacat.... probabil ca le controlez conturile.....
star, doar esti baiat destept si profesor pe deasupra ........doar nu or sa recunoasca ca sunt scafandri, nu?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Apropos de ce putem face si ce nu putem face.

Noi am demonstrat ce am avut de demonstrat pe acest server. Niciodata nu m-am considerat smecher, ci doar mandru ca am colegi alaturi de care am creat o echipa. Si asta m-a facut sa ma simt puternici intodeauna. Oare asta nu e o diferenta intre noi ? faptul ca eu am reusit sa tin legata aceasta alianta ( bineinteles alaturi de colegii mei lideri), iar tu te-ia perindat prin tot felul de aliante care s-au destramat. Asta o fi tot vina noastra ?

Eu nu am ajuns sa ma lupt singur pentru ca am stiut sa tin aproape de adevarati colegi, alaturi de care am luptat pentru aceleasi principii. Nu mi-am dorit niciodata locul 1 in vreun clasament, ci doar sa fac performanta si sa ma distrez in acest timp. Eu am jucat acest joc de placere , nu sa tin cu dintii sa fiu pe primele locuri in clasament. Crede-ma ca daca as fi vrut eram detasat "confortabil si prin meritul meu...".

Poate mai citesti printre randuri si o sa vezi de fapt ca am transmis si un alt mesaj, celor care stiu si vor sa-l citeasca.

Legat de moralitatea actiunii noastre, ti-am spus eu nu pot sa raspund. Dar vad ca nici tu nu raspunzi la nici o intrebare de-a mea, ci te eschivezi si plimbi discutia spre alte orizonturi. Am facut diplomatie pe acest server 3 ani, deci stiu cand cineva imi vinde gogsosi.

Dupa cum am zis, am plecat pe aceasta idee ca sa te enervam ; se pare ca am reusit... asa ca vom continua. Daca tu nu te atacai singur in acea perioada in care colegul meu se apropia de tine , cred ca ne-am fi oprit; dar atunci ne-am dat seama ca ar fi bine sa continuam si sa incercam sa facem si aceasta actiune sa fie una de succes. Nu stiu daca vom reusi, dar sigur ne vom distra incercand.
 

DeletedUser

Guest
1. nu prietene , printre scuzele cerute colegilor, "cuxi" a mentionat ca a cedat contul si ca a intrat sa vada ce mai e si ca nu se gandeste sa mai revina , dar nu-i bai ca o sa pun si postarea de intata ce o sa pot si putem sa discutam atunci referitor la asta si totodata data postarii si staticile grepo , si daca te-au banat a fost probabil tocmai ca poate s-au perindat mai multi pe cont , daca iti spargea unu parola se multumea cu in incepun nou banuiesc , daca incerci acum sa insinuezi ca de fapt cel caruia i-ai lasat contul a pierdut orasele sau ca ti-au spart parola pt asta imi pare rau sa-ti spun dar esti penibil
2. romania nu te ataca de 2 ani de zile ca la inceput ai fost in mijlocul aliantei , cand ai ajuns la granita ( sau granita la tine a fost mai nasol )
3. macar aici ne intelegem , cel putin la prima parte
4. pai tu ne demonstrezi tocmai contrariul
5. poate nu putea sa joace pe mai multe :))))))
6. nu mi-am dat stergere , mi-am dat inceput nou , m-am lasat de joc si nu am vrut sa-si bata nimeni joc de el
7. e usor sa ataci cand ai in spate o alianta puternica insa e greu sa faci o astfel de alianta si s-o menti unita , de ce n-ai facut tu din toate ramasitele alea din est o alianta puternica cu care ca cutreieri lumea ????

- - - Updated - - -

si just-ul a contat cat a fost zamfira , dupa a fost apa de ploaie , deci inca o data putem sa facem diferenta intre un bun conducator si cei ce au ramas in urma
 

DeletedUser11205

Guest
domnule star.... ti-am raspuns la toate intrebarile. citeste si dumneata printre randuri si ai sa gasesti raspuns la ele. In scoala in care predai banuiesc ca exista un profesor de etica, de cultura civica, de filozofie, sau de un domeniu in masura sa-ti dea raspunsul. te rog sa te edifici, ar fi pacat sa termini jocul si sa ai o nedumerire in plus.
prietene cristoshelu .... recunosc ca star a fost un bun organizator. a dezbinat multe aliante conform unei celebrei vorbe, nu? apoi de la ciolan nu mai pleaca nimeni

am impresia ca se doreste vorba multa si mutarea discutiei in cu totul alta directie, pe vechiul si pagubosul obicei romanesc ca cine deschide gura trebuie scos vinovat si facut sa taca.
asa ca eu unul ma opresc aici.
va doresc tuturor spor in viata reala si sa aveti tot ce va doriti, dati-l naibii de joc. e prea multa incrancenare si prea putina moralitate totusi.
 

DeletedUser2795

Guest
Profit si eu de acest subiect deschis si tin sa salut toti jucatorii lumi beta,pt mine cel putin a fost o lume a jucatorilor de grepolis
Placerea de a juca pe aceasta lume a fost intotdeauna la maxim
Va multumesc ca mi-ati oferit aceste momente si bune si rele
Va doresc multe succese si un trai cat mai bogat si sa speram la mai multe
Al vostru Sorin@spartacuscrixus
 

DeletedUser3391

Guest
@cuxi
Exista in Regulament prevederi cu aplicabilitate la cele semnalate de tine:
Fair-play

În toate situaţiile în care un jucător sau un grup de jucători va acţiona în conformitate cu regulile, dar încalcă conceptul de "fair-play", oferind un avantaj clar faţă de comunitate, ne rezervam dreptul de a bloca acele conturi şi se va implementa o pedeapsă în conformitate cu regulamentul. Exemple:

Un jucător care foloseşte contul său numai pentru a ajuta şi împingeţi ceilalţi jucători va fi banat pentru încălcarea principiului multi-cont și comenzile ilegale.


Este ambigua formularea de aceea nu cred ca vreodata administratorii jocului u avut curajul sa aplice aceasta prevedere.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11205

Guest
da.... cunosc si eu aceasta prevedere si tocmai vroiam sa o aduc in discutie.
din pacate nici un administrator nu se baga sa dea un raspuns, iar daca apare vreun moderator grija lui este de a muta acest topic de discutii undeva la categorie de interes redus. eu inca mai astept si mai sper ca, mai ales acum la inchiderea lumii, in conditiile in care lucrurile sunt mai mult decat clare si evidente si chiar recunoscute prin afirmatiile anterioare, sa se aplice acest regulament. penibilul continua, jucatorul corli , beneficiarul pomenii, tace chitic, probabil nu dovedeste sa bage parade "triumfale"....
asa cum nici in viata reala nu exista dreptate, e putin probabil sa o intalnim pe cea virtuala. legile si regulamentele sunt facute pentru a fi incalcate, multi din cei care administreaza jocul si corectitudinea lui sunt fosti jucatori, au afinitatile lor si e evident ca nu pot fi impartiali. si eu puteam face parte din aceasta echipa, am evitat insa acest lucru, tocmai din acest motiv.
sa vedem ce va mai fi..... inainte de deschiderea acestui topic, la prima mea postare pe forum, in care eram nedumerit de o decizie a administratorilor am fost banat la 2 minute dupa postarea ei si mi s-au cerut zeci de explicatii. acum se pare ca nimeni nu "citeste" forumul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3391

Guest
@cuxi
pe de alta parte, daca facem abstractie de faptul ca este un joc si il privim ca un "razboi" ... e clar ca,,, conceptul de moralitate nu se aplica. Alianta aceea si-a fixat drept borna - cel mai bun aparator - si in functie de puterea, unitatea aliantei...va indeplini acea tinta. Incurcata treaba.
 

DeletedUser

Guest
Eu cred ca va bagati in discutii aiurea degeaba.
E simplu, pot fi luate in consemnate bornele de la momentul in care se anunta inchiderea lumii si cele de la sfarsitil efectiv.
cat despre povestea cu contul care e cedat, din cunostintele mele contul poate fi cedat, dar nu unui jucator de pe acea lume, si asta nu tine de moralitate.

PS. cu nici unul din numele de mai sus nu am ami discutat in joc(exceptie spartacuscrixus), desi am fost in aceeasi alianta cu cuxi, si dusman =)) acum vreo suta de ani , pe cand jucam pe beta.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus