Moralitatea..... exista sau a murit?

  • Autor subiect DeletedUser11205
  • Data de început

DeletedUser11205

Guest
@cristoshelu
imi permit sa te contrazic cu acest punct 4.... " contul in totalitate defensiv care are rolul de a sprijini conturile care au nevoie " nu creaza avantaje celui atacat. ele sunt eventual menite sa-l ajute sa supravietuiasca, au rolul de a intimida atacatorii. un atacator versat daca ataca un polis si daca vede ca e blindat il ocoleste, se orienteaza spre altul ( altele ) . deci contul care sprijina nu este generator de puncte de cultura pentru cel sprijinit decat in masura in care cel care ataca si care se presupune ca este adversar , persista cu atacuri sinucigase din proprie initiativa, din orgoliu, sau din terte motive. ca sa nu mai vorbim ca de o buna perioada a jocului, tocmai pentru crearea unei echitati, punctele de cultura nu le mai ia in totalitate cel care se apara ci si cel care trimite sprijinul. deci, eu zic ca acest punct cade.
astept insa altele, cu toate ca vezi tu, star face speculatii daca cineva cunoaste astfel de metode. in opinia lui este o greseala faptul de a le cunoaste, dar aplicarea lor i se pare morala......
da, draga, am fost si sunt un slab diplomat, asta e. poate am fost si sunt si un slab jucator, ce sa fac? m-am straduit cat am putut cu materialul genetic de care dispun.
am avut insa taria de a trece peste toate aceste defecte si slabiciuni, am avut taria de a nu da stergere de cont in momentele grele ale jocului, si slava domnului au fost nenumarate momentele in care eram la un pas de a renunta in special din cauza timpului enorm pe care-l pierdeam pentru a para atacuri reale, nu cu dedicatie ... vad insa ca am starnit multe orgolii.... aflu ca unii si-au dat stergere de cont din cauza mea, altii fac strategii si cu orice pret vor pe altcineva in locul meu acolo in fruntea unor clasamente. cu alte cuvinte trecerea mea prin acest joc isi are farmecul ei ... nu sunt singurul care sufar. mai sunt si altii ...
poate ma umflu singur in pene, dar chiar ma intreb ce ar fi fost lumea beta daca eu renuntam la un moment dat? daca nu ma laud eu, cine naiba sa o faca :))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Eu nu am spus ca esti un jucator slab; ci doar ca nu esti un jucator care sa merite locul 1.
- ai fost un jucator defensiv, care pana sa se introduca versiunea noua ai facut o gramada de puncte de aparare pe trupele altora , fara ca aceia sa faca puncte ( asta e moral, nu-i asa ? ).
- in toate aliantele in care ai umblat nu ai realizat mare lucru, marea majoritate au fost desfiintate , desi ai fost lider in toate;
- nu ai atacat niciodata decat inactivi, ci ai preferat sa cuceresti mocaciuni

Intr-adevar esti un bun aparator. Dar doar atat. Pentru asta eu nu cred ca ar fi moral ca tu sa fii nr. 1 in clasament. Mai ales ca eu am convingerea (gresita sau nu) ca ai fost ajutat pe parcursul acestor ani de cateva conturi care nu au avut rolul decat sa te sprijine (chiar daca nu ar fi fost muticont, e moral ca aceste conturi doar sa ajute un jucator ?)
 

DeletedUser11205

Guest
star ca de obicei, acuzi fara dovezi, doar ca sa justifici singura chestie care te doare si pentru care suferi si tu...
ceea ce te stradui tu sa spui dar nu prea reusesti, e ca M-AM ADAPTAT JOCULUI. acest lucru nu contravine nici-unei reguli a jocului.
nu putem juca toti ofensiv. de vreme ce unii ataca, automat sunt si unii care sunt nevoiti sa se apere. repeti mereu si mereu aceleasi lucruri, incerci sa te agati de ceva, sau poate crezi ca ai sa reusesti sa ma scoti din sarite si sa-mi pierd calmul. nu ai sa reusesti.
nu e vina mea ca aliantele se formeaza si se destrama. ti-am explicat si punctul meu de vedere legat deinactivi si de mocaciuni. nu eu am pus polisurile alea pe harta, nu eu am facut reguliele jocului, pentru dumnezeu ! cu totii stim ce placut e cand un coleg de alianta renunta la joc sau este banat si te trezesti cu orase fantoma printre orasele tale, orase pe care se infiltreaza dusmanii. uneori le iei ca o masura de aparare. unii adopta tactica de a se raspandi pe mai multe mari, altii se extind compact, sunt strategii pe care fiecare e liber sa le adopte, functie de "managemantul timpului propriu"...
vino te rog concret cu nume de conturi care, conform opiniei tale, nu au avut decat rolul sa ma sprijine. da-le de lucru administratorilor, sa verifice. desi sunt sigur ca au facut aceste lucruri de nenumarate ori.
 

DeletedUser1527

Guest
Eu nu am spus ca esti un jucator slab; ci doar ca nu esti un jucator care sa merite locul 1.
- ai fost un jucator defensiv, care pana sa se introduca versiunea noua ai facut o gramada de puncte de aparare pe trupele altora , fara ca aceia sa faca puncte ( asta e moral, nu-i asa ? ).
- in toate aliantele in care ai umblat nu ai realizat mare lucru, marea majoritate au fost desfiintate , desi ai fost lider in toate;
- nu ai atacat niciodata decat inactivi, ci ai preferat sa cuceresti mocaciuni

Aceastea nu sunt acuzatii, ci sunt fapte, pe care nici nu le-ai negat.

Singura afirmatie pe care am lansat-o este aceea ca ai primit sprijin de la cateva conturi cu care te-ai plimbat prin toate aliantele pe unde ai umblat. Cam cat de ingusti la minte sa fim, sa nu intelegem ca acele conturi s-au plimbat alaturi de tine, pentru a te sprijini.
Verificam mereu la statistici si in zilele in care tu erai atacat , acele conturi faceau o gramada de puncte defensive. Chiar asa sa fie concidenta ?
Ex. mauo30 si mai sunt cateva; nu mi le aduc aminte, pentru ca a trecut ceva timp; dar daca cineva poate verfica statisticile, o sa vada ca in acelasi timp cu tine , intrau intr-o alianta inca cel putin 2-3 "prieteni".

Si chiar ai tupeu sa ne dai noua lectii de moralitate, cand majoritatea celor care mai sunt pe server stiu ca pe contul "cuxi", de cand ai intrat in Avatars, au jucat in paralel 2 persoane : tu si tano.

Eu zic ca ai facut mai mult rau pentru tine, deschizand acest topic pe forum.

Asa toata lumea vede in postarile tale pe cineva care este ofticat ca poate pierde locul 1 in clasament; care a recunoscut ca 3 ani nu a cucerit decat fantome si polisuri usoare; care a recunoscut ca a plans dupa ajutor pe la majoritatea aliantelor etc. si care cere ajutorul comunitatii grepolis sa ramana pe locul 1.

Te-ai gandit vreodata sa-l ataci pe acel coleg al meu? Sa ii iei din polisuri. Asa poate nu ar mai putea sa te ajunga.

O fi actiunea noastra putin lipsita de fair-play; dar in comparatie cu ce ai facut tu in acesti 3 ani, noi suntem "jucatori de snooker" .
 

DeletedUser11205

Guest
incepi sa te precipiti.... cele 3-4 conturi s-au redus la unul singur, restul pur si simplu " le-ai uitat".
star, nimeni, nici chiar chuck norris nu poate face o alianta in adevaratul sens al cuvantului de unul singur! aliantele, ca si dragostea- vorba cantecului, se fac in minim 2. stiu ca o alianta poate avea si un singur membru, stai linistit, dar aceea e o alianta doar cu numele. pe de o parte ma faci praf si pulbere ca nu am fost in stare sa incheg o alianta puternica, pe de alta parte imi reprosezi ca am avut 3-4 prieteni care m-au urmat in decursul jocului. la postraea urmatoare numarul lor scade la 2-3 si sfarsesti prin a te multumi ca practic e unul singur. sincer nu te inteleg. intreaba-l pe manunu, care e aliat cu tine, cate atacuri i-a dat lui mauo... oricat de brav si bun atacator ar fi manunu, desi dupa modul in care m-a atacat pe mine ma indoiesc, deci oricat de bun ar fi fost manunu automat i-a facut lui mauo nenumarate puncte pe defensiv....
oricine e ofticat cand pierde ceva. eu zic ca e absolut normal. mai nasol e cand te oftici ca nu poti castiga ceva si cauti strategii murdare.
eu unul sunt mandru de postarile mele, nu mi-e rusine deloc de ele. stai linistit nu sunt o fire lacrimogena.
sa iau polisurile lui corli, "acel coleg al tau" ? cele blindate cu mii de bireme din interiorul aliantei? star, joc totusi grepolis de ceva vreme, nu sunt un novice. ori ati terminat trupele voastre defensive si vreti ca acum sa-i fac eu cultura? jocurile de strategie au o logica, trebuie sa stii sa folosesti atat trupele cat si neuronii si dupa atata vreme pe acest joc nu fac greseli de astea .... eu nu sunt scafandru, nu am brevet.
imi place la nebune formularea finala.... "O fi actiunea noastra putin lipsita de fair-play"..... asa doar putin, putin de tot. daca ar fi dupa tine, ai putea spune ca e o mica "nebunie" a unor ingerasi.
jucatori de snooker zici? daca ar fi sa va cataloghez eu, cred ca mai degraba scafandri ...
astept cu interes urmatoarea ta postare, repetarea la nesfarsit a acuzelor aduse la adresa mea si incercarea de deviere a discutiei.
pe grepolis nu e valabila afirmatia, dar pe forum, in viata, si chiar si in fotbal, se zice ca cea mai buna aparare e atacul. vad ca incerci cu disperare aceasta cale. chiar mai mult decat ai facut-o in joc, fata de mine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Nimeni nu poate face o alianta de unul singur, aici ai dreptate. Noi, in Romania, am creat o echipa extraordinara, in jurul a 10-15 jucatori. Dar am facut acest lucru, pentru ca toti am pus mai presus de interesul personal al fiecaruia dintre noi interesul acestei echipe si a respectarea regulilor stabilite impreuna. Tu nu ai reusit sa faci asta, pentru ca, pentru tine, pe unde ai fost cel mai important era ca tu sa ai sprijin de la majoritatea, neajutand pe nimeni.

Referitor la cei 3-4 prieteni : a fost o observatie a mea si a catorva colegi, pentru ca ne uitam atunci cand pleci pe undeva, ca mai mereu aceeasi jucatori te urmeaza. Nu stiu toate numele, pentru ca spre deosebire de tine nu am stat sa-mi notezi toti pasii facuti de altii. Insa observam, atunci te atacam , ca aceste conturi faceau multe puncte de aparare in aceeasi perioada cand erai atacat. Si erau mereu aceleasi.

Referitor la partea cu atacatul. Am vrut sa vad si eu, acum pe final, daca ai fi in stare sa iei un polis de la un jucator activ. Dar daca tu nu ai atacat 3 ani decat mocaciuni, nu ma asteptam ca acum sa vrei sa ne arati totusi ca te incumeti sa ataci un jucator activ.

Imi aduc aminte de actiunile comune, de incercarile de le sincroniza in interval de 1-2 minute ; apoi sa sincronizez sprijinul etc ; asta a fost farmecul acestui joc si asta inseamna sa fii un jucator adevarat ( din punctul meu de vedere).
Tu se pare ca vei ramane un jucator banal (punctul meu de vedere) pana la final; alegand ca in ultimele zile sa stai in vacanta pe joc ( pe forum esti super activ) , ca sa ramai pe primul loc. Este alegerea ta. Dar nu e o optiune demna de cineva care ocupa locul 1 in clasament.

Legat de fair-play, am scris de prea multe ori diferenta intre ce facem noi acum si ceea ce ai facut tu in toata perioada. La asta m-am referit cu expresia "jucatori de snooker" ( care sunt recunoscuti ca fiind sportivii cu cel mai inalt fair-play), in comparatie cu jocul si strategiile tale.

Ti-am spus de mai multe ori : aceasta actiune a noastra este o consecinta a ceea ce ai facut tu in toti acesti 3 ani. Doar ca noi o facem cu placerea de a juca si de a ne distra . Daca ne iese e ok, daca nu asta e.

Deja actiunea si-a atins scopul, pentru ca te-a facut sa iesi pe forum si sa ne descrii ce fel de jucator detine locul 1 pe serverul Beta.

Q.E.D.
 

DeletedUser11205

Guest
stiu ca am mai zis-o, dar sper ca asta sa fie ultima mea interventie la cele postate de star.
deja discutiile astea devin banale si plictisitoare, am impresia ca batem apa in piua sau ca o caram cu ciurul, ca nu vedem padurea din cauza uscaturilor.
omul are niste idei preconcepute, stie o lectie si o repeta la nesfarsit incercand parca sa se convinga in primul rand pe el insusi ca are dreptate. inca nu a reusit se pare si cu siguranta va continua repetand aceleasi banuieli, presupuneri si temeri care-l bantuie de 3 ani de zile.
am intrat in vacanta nu pentru a-mi pastra locul ci ca o forma de protest la ceea ce faceti voi acum. dimpotriva intrarea in vacanta ma face sa pierd acel loc. puteam ramane pe joc si sa fac si eu cu cei de la mine din alianta, care in paranteza fie spus nu sunt nici jucatori de snooker si nici scafandri, exact acelasi joc murdar si lipsit de fair-play pe care am citit ca-l faceti voi acum. era foarte simplu, nu crezi? mai astept o zi doua, sa vad daca administratorii iau sau nu vre-o masura , daca se incumeta sa dea macar un raspuns la cele sesizate si recunoscute, sau daca continua sa inchida ochii la ceea ce e evident. apoi voi lua o decizie daca raman DEMN si pierd CINSTIT sau daca revin in joc si ma cobor in PENIBIL si eu pentru a castiga ( a castiga ce ? ) . e o alegere grea sa stii. cu toate defectele pe care a binevoit star sa mi le atribuie si sa mi le enumere, eu sunt un om care ma ghidez dupa principii...
actiunea voastra nu si-a atins deloc scopul. cred ca preferai sa nu faca nimeni zarva si sa va puteti vedea linistiti de treaba.
referitor la atacurile de pe final....chiar acum cateva zile am luat un polis de la snipergod. intreaba-l te rog sa vezi cine m-a sprijinit si cu ce pe cucerire. il stiu de jucator corect, evident daca pe cont e cel de la inceputul jocului....daca e el cu siguranta va fi cinstit si o sa-ti spuna ca am primit sprijin de la 2 jucatori de pe 2 sate de la fiecare si alea franturi, restul au fost toate trupele mele. si am avut ceva atacuri pe cucerire... polisul e luat pe 17.03.2013, zi in care am facut pe defensiv, pe acea cucerire, aproximativ 98.000 de puncte.
cred ca mai degraba eu eram cel care ma asteptam sa ma atacati acum pe final de joc. voi insa il atacati cu dedicatie pe "acel coleg al tau".... no name, no face, no number....
pe forum sunt activ de nevoie nu de voie, banuiesc ca la fel si tu...
q.e.d. ??? asta sper sa o faca cineva avizat si legat de problema ridicata, nu de frustrarile stranse de tine de-a lungul jocului. problema ridicata de mine poate ca pe moment pare personala, dar cu timpul va deveni una generala si va afecta cu siguranta in viitor si alte lumi de joc, de aceea e bine sa se ia o masura de pe acum de cineva avizat. domnilor administratori, domnilor moderatori, adunati-va, faceti o sedinta, consultati cele prezentate aici, fapta sesizata este recunoscuta, lamuriti-va de sensul cuvantului fair-play si luati masura corecta. sau masurile corecte....este DATORIA dumneavoastra.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Eu am aparut pe forum pentru ca niciodata nu m-am dat lovit si intotdeauna am reprezentat alianta Romania (bine sau rau ...)

Cred ca mi-am exprimat punctul meu de vedere asupra subiectului postat de tine si cred ca am explicat cat se poate de clar ca aceasta actiune a fost facuta pentru a-ti raspunde tie cu aceeasi moneda la ce ai facut tu in acesti 3 ani pe grepolis.

Eu am discutat civilizat, fara sa te jignesc; mi-am exprimat niste pareri personale ( ex. esti un jucator banal ; sau ca ai avut ajutor de la alti colegi), dar consider ca acestea nu sunt jigniri; in schimb tu, atunci cand nu mai ai argumente, incepi sa folosesti expresii care nu-si au locul omul are niste idei preconcepute, stie o lectie si o repeta la nesfarsit incercand parca sa se convinga in primul rand pe el insusi ca are dreptate. inca nu a reusit se pare si cu siguranta va continua repetand aceleasi banuieli, presupuneri si temeri care-l bantuie de 3 ani de zile, asta ca nu mai zic de problema ta referitoare la faptul ca sunt profesor si stau pe joc (care l-a enervat si pe Alandala (care in nici un caz nu e un jucator cu care sa fiu prieten la catarama :) ).

Vorbesti de demnitate sau de a cobori in penibil.
Eu cred ca deja ai coborat cerand interventia moderatorilor sa te lase sa ramai pe primul loc ; dar asta nu e o noutate pentru ca asta este stilul tau de joc. Atunci cand nu mai ai resurse , strigi dupa ajutor. Nu mai ai la cine pe grepolis, asa ca te-ai gandit ca poate te ajuta adminii.

Vorbesti de a a pierde cinstit !!! Pai tu ai pierdut (din punctul meu de vedere) demult in fata jucatorilor de valoare de pe acest server. toti stiu ca esti un jucator , care prin anumite conjucturi favorabile, si prin stilul sau defensiv (si un jucator activ, recunosc asta) a ajuns pe primul loc, desi nu a realizat pe acest server nimic remarcabil.

Din nou, Q.E.D.


P.S. Daca revii te asteapta vreo 40 de cutremure asa din prima .... (aici am glumit, ca e bine sa nu uitam ca totusi e un joc)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11205

Guest
imi cer scuzele de rigoare, ma musca limba, mi se agita degetele, asa ca nu ma pot abtine sa mai fac un comentariu !!!!

nu ai atacat niciodata decat inactivi, ci ai preferat sa cuceresti mocaciuni

mereu mi s-a reprosat asta.... asa ca am aruncat si eu o privire pe grepostats sa vad ce polisuri ia cel mai tare atacator de pe server. nu stiu daca am voie sa dau un link catre acele pagini, dar sunt foarte simplu de gasit.
ce se poate constata? din ultimele 60 de polisuri ( sase zeci! da ati citit bine ), cel care e pe locul 1 atacatori si nu la aparatori, cel care imi tine mie morala pentru ca iau polisuri de la inactivi si ca ocup pe nedrept locul 1 pentru ca sunt un jucator banal, cel care spune ca de 3 ani incalc regulile jocului si ca ocup pozitii nedemne in diverse clasamente si isi aroga el deptul de a decide cine le merita, a luat doar unul singur de la un jucator activ, respectiv cel de la tommymd. ar mai fi de spus ceva ??? nu cumva si aici ar trebui gandita si gasita o strategie de schimbare a liderului clasamentului ?
restul polisurilor, adica 98,33%, sunt luate de la inactivi : linistitul, xbish, calea oaselor, lalas, tutankmon7, papio, porky, romy, orphaeus, nikp si chiar dasaev, pentru ca el a mai fost banat pe atacabil, a mai avut perioade de nebunie cand a renuntat la joc. hai sa mai punem 4 polisuri luate de la dasaev, desi nu e cazul si tot e foarte putin .... Toti, dar absolut toti cei enumerati fie erau si sunt inactivi, fie polisurile lor au devenit deja intre timp fantome.
nici tano nu mai imi aduc aminte daca era activ cand ai luat polisurile de la el asa ca banuiesc ca s-ar putea merge mai departe cu numaratoarea mocaciunilor luate de locul 1 atacatori pe serverul beta. deci din 11 august 2012, daca nu chiar de mai demult, ai luat doar un polis de la un jucator activ.
repectand punctul TAU de vedere, se pare ca si tu ai pierdut, la fel de demult ca si mine in fata jucatorilor de valoare de pe acest server, nu?
q.e.d. ( adica demonstratia ... ) inca se lasa asteptata !

REAMINTESC TEMA TOPICULUI : LIPSA DE MORALITATE SI DE FAIR-PLAY A UNEI ACTIUNI
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Ma faci sa zambesc. Ai dreptate totusi cu aceasta statistica, nu o contrazic.

In ultimele 6 luni eu nu am mai putut acorda acestui joc acelasi timp pe care il acordam pana atunci; de aceea nu am mai putut ataca jucatori activi decat in momente foarte putine ale jocului.

Dar, sa nu uitam totusi ca eu am ajuns pe primul loc la atacatori pana in august 2012; ceea ce inseamna ca eu am demonstrat pana in acel moment de ce sunt capabil , ca un jucator de atac.
Am luat polisuri de la marea majoritate a jucatorilor din aliantele dusmane (si aici ma refer la cei din primele locuri ).

Diferenta intre noi doi este ca eu am cucerit mocaciuni in ultimele 6 luni (datorita timpului scurt acordat pe joc), iar tu faci asta de 3 ani (desi stai zi si noapte pe joc).

Stii, punctele de la atacatori sunt facute pe spatele unui singur jucator, adica eu. Punctele de aparatori sunt, din pacate, facute si pe spatele altor jucatori, care sprijina fara echivoc.

Ti-am spus, din pacate, nu cred ca ai cunoscut cu adevart farmecul acestui joc : sa stai cateva zile sa planifici un atac impreuna cu colegii, sa stai o zi intreaga sa dai atacuri la secunda, din 15 in 15 secunde, sa incerci sa bagi sprijinuri imediat dupa nava. Sa incerci sa si bagi mai multe nave ca sa fentezi eventualele sprijinuri primite de aparator etc. De multe ori mi-au reusit, de alte ori nu.
Dar macar am incercat asta.

In ultimele luni m-am ocupat strict de partea administrativa a aliantei, deoarece timpul nu imi permitea mai mult. Tu nu prea ai cum sa stii ce inseamna sa te ocupi de o alianta, pentru ca nu te-a interesat; iti spun eu ocupa foarte mult timp si de asta Romania este unde este si a realizat ce a realizat pana acum.
 

DeletedUser10940

Guest
sincer star ne lasi cu povestile astea...
a fost si a ramas doar UN JOC
UNII NU AU DEOSEBIT VIATA reala DE joc
aici e o lume virtuala in care fiecare a jucat cum a stiut mai bine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
sincer star ne lasi cu povestile astea...
a fost si a ramas doar UN JOC
UNII NU AU DEOSEBIT VIATA reala DE joc
aici e o lume virtuala in care fiecare a jucat cum a stiut mai bine.


eu vorbeam de realizarile (nerealizarile) de pe joc ;
daca citesti postarile mele mai atent poate vei intelege.

civilizat este sa te si prezinti, asa cum au facut-o cei care au mai postat la acest subiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10940

Guest
eu sunt "ALA" care ar trebui sa imi multumiti ca sunteti pe locul 1
"ala" pentru care Zamira a fuzionat Just do it sa ma mute la marginea hartii cu inca 3 amici
"ala" care cunoaste lumea beta de la inceputuri
pt tine sunt "ALA"
sunt acelasi care pe vremuri a organizat o iesire cu colegii de alianta la Predeal
restul care stiu povestea ...sunt acelasi
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
eu sunt "ALA" care ar trebui sa imi multumiti ca sunteti pe locul 1
"ala" pentru care Zamira a fuzionat Just do it sa ma mute la marginea hartii cu inca 3 amici
"ala" care cunoaste lumea beta de la inceputuri
pt tine sunt "ALA"
sunt acelasi care pe vremuri a organizat o iesire cu colegii de alianta la Predeal
restul care stiu povestea ...sunt acelasi

Mai aveai putin si spuneai ca tu esti "ALA" pentru care s-a lansat grepolis-ul.

Aceste replici de genul "eu sunt "ALA" care ar trebui sa imi multumiti ca sunteti pe locul 1" arata din punctul meu de vedere doar frustrari si nerealizari.

Daca erai "ALA", nu iti dadeai delete la cont (asa cum a facut-o cuxi) si ramaneai sa ne arati noua, celorlalti muritori, ce inseamna un jucator adevarat. Dar cum nu ai facut-o , nu poti sa vii acum sa dai sfaturi si ne explici noua acum "daca... si parca....".

De-a lungul celor 3 ani au fost multe aliante de top, multi jucatori remarcabili. Insa peste toate acestea, alianta Romania a aratat ca este de departe cea mai buna echipa, si doar prin prisma faptului ca a ramas unita pana la sfarsitului serverului.
 

DeletedUser

Guest
eu sunt "ALA" care ar trebui sa imi multumiti ca sunteti pe locul 1
"ala" pentru care Zamira a fuzionat Just do it sa ma mute la marginea hartii cu inca 3 amici
"ala" care cunoaste lumea beta de la inceputuri
pt tine sunt "ALA"
sunt acelasi care pe vremuri a organizat o iesire cu colegii de alianta la Predeal
restul care stiu povestea ...sunt acelasi

Teo pretenas, ce zici domne? Cum iti mai merge? Esti bine? Totul e ok? Ma bucura foarte tare sa te revad pe aci draga. Bine dreacu ca am scapat de grepolisul asta tampit care ne-a mancat atata amar de vreme. Baieti el este marele defender al just-ului nume de cod sorinbc , mereu si-a dorit sa devina celebru si in centru atentiei,chiar nu-l stiti pe domnu Teo ce naibi??
Cat despre fuziune sa te mut la margine este fals nici pana acum nu ai inteles.Daca iti aduci aminte trebuia sa plec din tara si in decembrie am lasato pe Gabriela pe post de intemeietor in locul meu,unic intemeietor. Nu voi ati inceput scandalul si v-ati dat in petec,voi intre voi ca nu va mai ajungea harta ? M-a rugat Gabi sa revin inapoi ca nu va poate stapanii.
V-am rugat sa ramaneti o echipa si sa va extindeti in directii opuse,sa va vedeti de al voastre? Dar voi nimic batman,batman,batman nu ati vrut nici in ruptul capului sa va purtati civilizat unii cu ceilalti si sa va ignorati. Fuziunea a fost facuta in urma propunerii lui erobyx,de la ei urma sa renunte multi si la noi multora li se urcase grepolisul la cap si au uitat cum au ating apogeul lumii beta.
iti dai seama fuzioneaza doua forte mari puteri pentru a trimite la margine 4 jucatori,ma da-o dreacu ,mai taie din ele n-auzi.

Una peste alta daca just-ul ramanea aceiasi echipa si nu se certau intre ei ca chiorii(injuraturi,jigniri bla bla bla- a iesit destul de naspa) garant ca ar fi castigat lumea beta. Dar cand viata reala trage departe de joc trebuie sa o faci si sa renunti la el.
Am jucat timp de vreo 5-6 ani browsere ,va spun cat se poate de sincer serverul beta a fost cel mai frumos server jucat.
Razboaiele care urmau numai raspundeam eu de ele,nu ma interesa,am lasat in urma o alianta foarte puternica,pacat ca multi au renuntat la joc sau mai stiu eu ce s-a mai intamplat.
Felicitari tuturor ce au continuat pana la final.
O parte din grupul JUST sunt foarte buni prieteni si acum in viata reala,sunt prieten si cu fosti dusmani argonautii prieten bun.Ne-am ales cu ceva in urma unui joc,iesiri in oras la bere si prieteni respectabili fie ca au fost in just sau in argonautii.
Mult succes celor ce vor mai juca grepolis in continuare.
 

DeletedUser1527

Guest
Salut pentru Zamfira; ma bucur ca esti pe aici.

Ca de obicei suntem pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste bunul simt si respectul fata de colgi si fata de adversari.

Excelenta postarea. Astept si continuarea.
 

DeletedUser

Guest
Salut pentru Zamfira; ma bucur ca esti pe aici.

Ca de obicei suntem pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste bunul simt si respectul fata de colgi si fata de adversari.

Excelenta postarea. Astept si continuarea.

Felicitari Alin pentru castigarea serverului si pentru realizarile voastre. Ati investit ceva ani in grepolis,sper sa fi legat si ceva prietenii intre colegi nu doar relatii de colegialitate pe joc. Asta este cel mai mare castig.
Cuxi cum necum imi aduc aminte ca si el la randul lui a stat mult timp pe locul 1 la jucatori,deci si-a facut si el un renume,gresala lui a fost ca renuntase si el la randul lui la joc la un moment dat,conducea detasat fata de locul 2(parca pe doi era TaieTot) , numai conteza cum dar a ajuns in top si si-a facut numarul.
Bravo tie si celorlalti doi intemeietori ca ati tinunt alianta pana la finalul serverului,o munca ucigatoare de altfel.
Mai bine va recunoasteti amandoi meritele unu altuia,da-ti mana si va impacati doar asa fac oamenii maturi.
Am reusit eu sa ma impac cu argonautii si ei cu mine dupa o asa de mare ura ce a existat intre noi si nu reusiti voi care ati stat atata timp pe joc.
Fi-ti voi exemplul pentru celelalte lumi si la finalul serverului ramaneti prieteni. Ambele parti au investit timp,bani,nervi etc. Etc. Este pacat,sa nu faceti asta.
Sunt curios daca vreunul dintre voi va face un pas catre impacare. Acolo se vede FairPlay-ul si recunoasterea reciproca a meritelor,banuiesc ca se va raspunde cu aceiasi moneda la ingroparea securii razboiului.

Deci puteti face un Happy End al acestui server,ceilati jucatori de pe alte lumi poate va vor urma. Si uite asa creem o lume cum ne-o dorim.
Inca odata felicitari pentru toti cei care au terminat acest minunat server.
 

DeletedUser10940

Guest
ALA va spune asa...viata personala nu exista numai Grepolis
am fost si raman mama grepolisului
cand o sa ajungi in visurile tale la NIVELUL MEU mai vb
cine stie stie
vb ta daca nu eram eu VOI nu EXISTATI
PT . zAMFIRA...
oricum am brevetat fulul de 30 de usoare?
am brevetat 3 aliante degeaba impotriva mea?
am fost si am ramas nr 1 in aparare?....
......
Afganistanul te si va saluta-(CORNEL)- a revenit in tara
Gherla VA SALUTA-(TeO)-ex celula 27
cat despre restul....o tigara in gara de nord ...un coniac la PREDEAL?
cat despre Romania...sa nu mai vb...treaca si un praz verde..sunteti invingatori..la ce NU stiu

viata e frumoasa merita traita!!!!!!!!!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11205

Guest
Zamfira, cred ca toata lumea e de acord ca perioada de inceput a jocului a fost cea mai interesanta. Jucatori multi si buni, activi, lupte cat de cat pe picior de egalitate. Nu existau nici conturi mamut, nici aliante dominante, nici minuni, nici inactivi. Era cat de cat o echitate, o egalitate. Apoi unii s-au plictisit si au renuntat, unii nu au mai avut pur si simplu timp pentru joc, altii au calcat pe bec si au fost banati ( unii au revenit pe alte conturi… ). Jocul si-a pierdut din farmec prin plecarea lor. Asta e in viata, e greu sa le impaci pe toate.
Am deschis acest topic pentru a sesiza un aspect lipsit de fair-play, nu am avut si nu am nimic personal cu star. Pentru a contracara si justifica ( ? ) actiunea, el a trecut la atac la persoana mea. Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti toate postarile, dar el are niste pareri despre mine pe care eu nu i le pot schimba. Cum sa-i dovedesc eu ca sunt unul si acelasi cu cel de la inceputul jocului, cum sa-i dovedesc ca nu am jucat multicont si ca nu am beneficiat de conturi care sa ma sprijine in mod masiv si permanent ? Intr-adevar am fost sprijinit in perioada de inceput a jocului. Atunci insa eram aliati cu Romania si luptam cu Avatarsul ( ce ironie, nu ? ), eu aflandu-ma pe granita ….Crede-ma ca am cerut printr-un ticket administratorilor sa lamureasca aceste aspecte, dar banuiesti care a fost finalitatea demersului meu, nu ?
Deci eu nu l-am atacat pe el personal, am atacat o actiune pe care continui sa o consider imorala in continuare. Si sa stii ca si in cadrul aliantei Romania sunt jucatori care nu au agreat aceasta « strategie » de a « impinge » un jucator. Indiferent de rezultatul actiunii, acum sesizata, e o pata care va ramane si ii va eticheta pe toti, fie ca unii au fost partasi la ea, fie ca nu.
Apoi, daca tot am fost provocat si facut cu ou si otet, am mai aruncat si eu sageti pe ici pe colo…. Asta e.
Pentru mine acest server este END. Am luat aceasta decizie in acest sens acum o saptamana, desi variante existau si inca exista. Nu ma retinea absolut nimic in a continua jocul, nu ma ataca nimeni ( sincer ma asteptam ca, odata anuntata inchiderea lumii, eu sa fiu cel atacat, nu corli !! ) , totul si toate erau « sub control ». Puteam aplica si eu aceeasi strategie, pentru ca am « citit-o » imediat.
Ce pas as putea face eu spre impacare ? De fapt suntem « certati » ca sa trebuiasca sa ne impacam ? Am facut ceva urat si ar trebui sa recunosc ? Am gresit cuiva si nu stiu ?
Grele intrebari, mai ceva ca interpretarea notiunii de fair-play !
Hai sa lasam lucrurile macar asa cum sunt, sa lasam loc de buna ziua si sa ne vedem de treburi.
Da, viata e frumoasa si merita traita si cu grepolis si fara grepolis !!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Felicitari Alin pentru castigarea serverului si pentru realizarile voastre. Ati investit ceva ani in grepolis,sper sa fi legat si ceva prietenii intre colegi nu doar relatii de colegialitate pe joc. Asta este cel mai mare castig.
Cuxi cum necum imi aduc aminte ca si el la randul lui a stat mult timp pe locul 1 la jucatori,deci si-a facut si el un renume,gresala lui a fost ca renuntase si el la randul lui la joc la un moment dat,conducea detasat fata de locul 2(parca pe doi era TaieTot) , numai conteza cum dar a ajuns in top si si-a facut numarul.
Bravo tie si celorlalti doi intemeietori ca ati tinunt alianta pana la finalul serverului,o munca ucigatoare de altfel.
Mai bine va recunoasteti amandoi meritele unu altuia,da-ti mana si va impacati doar asa fac oamenii maturi.
Am reusit eu sa ma impac cu argonautii si ei cu mine dupa o asa de mare ura ce a existat intre noi si nu reusiti voi care ati stat atata timp pe joc.
Fi-ti voi exemplul pentru celelalte lumi si la finalul serverului ramaneti prieteni. Ambele parti au investit timp,bani,nervi etc. Etc. Este pacat,sa nu faceti asta.
Sunt curios daca vreunul dintre voi va face un pas catre impacare. Acolo se vede FairPlay-ul si recunoasterea reciproca a meritelor,banuiesc ca se va raspunde cu aceiasi moneda la ingroparea securii razboiului.

Deci puteti face un Happy End al acestui server,ceilati jucatori de pe alte lumi poate va vor urma. Si uite asa creem o lume cum ne-o dorim.
Inca odata felicitari pentru toti cei care au terminat acest minunat server.


Eu, de felul meu chiar nu sunt un gen certaret. Numai eu stiu cate conflicte am incercat (multe am si reusit) sa aplanez in interiorul aliantei Romania. Pentru ca aici am fost multe personalitati puternice (eu, xbish, Darius, sadmann, alissia, mary222, si altii ) si inevitabil apareau contre si pareri divergente. Dar pana la urma am mers toti pe o aceeasi linie si asta a fost reusita aliantei.

Pe noi nu ne-a interesat niciodata locul 1 la aliante, la aparatori, la atacatori sau la altceva. Noi am vrut sa facem o alt fel de alianta : puternica, cu structuri de conducere, de la ultimul jucator pana la intemeietori, cu reguli de bun simt, cu respectarea adversarilor. De asemenea am mizat foarte mult pe actiuni comune de atac si ne-am dezvoltat ( in functie de diplomatia noastra) intr-un mod organizat, nu haotic.
Am ajuns pe locul 1 ca urmare a muncii si insistentei noastre, nu pentru ca am urmarit asta. Nu spun ca nu ne-am dorit performanta, dar inainte de toate ne-am dorit bun-simt, placerea de a juca si respect pentru regulile jocului.


poi, daca tot am fost provocat si facut cu ou si otet, am mai aruncat si eu sageti pe ici pe colo…. Asta e.

Eu nu am nimic cu jucatorul cuxi, este un jucator defensiv foarte bun, un jucator activ, un jucator care trebuie sa fie in primele locuri in clasament. Nu l-am facut cu ou si cu otet, ci doar am spus ca ceea ce se intampla acum, pe finalul serverului este o actiune de a-i arata lui ce a facut de-a lungul celor 3 ani de grepolis.
Asta a si fost ideea iesirii mele pe forum la acest subiect : despre moralitate.

Nu mi-a picat bine venirea lui in Avatars deoarece cu 2 oameni de acolo am avut relatii diplomatice excelente si convenisem sa incheiem serverul ca aliati. Datorita intrarii lui acolo (moment in care ii luasem vreo 120 de orase noi) , relatiile dintre Romania si Avatars s-au intrerupt, iar mie ca diplomat mi-a lasat un gust amar. Poate am ramas cu ceva sechele de atunci. Dar stiu sigur ca atunci a cedat contul pentru o perioada , in schimbul salvarii.

Eu consider in continuare ca nu este jucatorul care sa fie nr.1 in clasament (dar e doar opinia mea personala); am expus motivele. Asta nu inseamna ca detin adevarul absolut.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus