Minunile lumii

DeletedUser

Guest
Eu verific ce mi se cere, imi pare rau, nu am nicio obligatie sa imi incarc memoria cu ce aliante sunt. Daca acel indivit mi-a cerut explicatii despre acea alianta am dat si detalii.
Deci pe viitor va rog sa verificati voi mai intai ce doriti sa verificam.

Din ce stiu a fost destul de frumos scris Forever 2nice si cum ni sa spus in tiket .. am facut o lista cu 20 de jucatori care au cerut verificarea unei aliante intregi ca sa nu apara numele a 2 sau mai multi jucatori de doua sau mai multe ori.. da na dupa cum ai spus si tu ..citeste cu rosu...
 

DeletedUser5815

Guest
Mdeci... Pentru nivelul 10 sunt necesare 47.600.000 din fiecare resursa.
Pentru 9 sunt necesare 28.000.000 din fiecare resursa
Pentru 8 : 16.400.000 din fiecare resursa
Pentru 7 : 9.600.000
Pentru 6 : 5.600.000
Pentru 5 : 3.200.000
Pentur 4 : 2.000.000
Pentru 3 : 1.200.000
Pentru 2 : 800.000
Pentru 1 : 400.000

Tineti cont ca vorbim de lumea Kappa aici. Tabelul de mai sus nu e valabil pentru toate lumiile de joc..
@ elysa, bob
raportati-va la acest tabel din citat si refaceti calculele
de data asta incercati aritmetica de clasa a patra cu creionul pe hartie si o sa vedeti la ce rezultate ajungeti
recunosc ca pana azi dimineata nu mi-am batut capul cu necesarul de resurse, dar am facut-o ... iar cantitatile voatre astronomice pe care le-ati calculat cred ca ar ajunge pentru inca 2 aliante cu cele 7 minuni terminate
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6312

Guest
si anume ce kinky? stai sa inteleg ...

cat despre farmat si statu pe grepo asta depaseste 16-20 de ore cat spui tu .. tine de domeniul roboti. sau cum ar spune un gamer adevarat Nolifer.

Shadow, majoritatea dintre noi avem acces la internet si de la servici asa ca e posibil sa petreci atat de mult timp pe joc. Eu nu petrec atat de mult timp pe joc insa imi planific transele de resurse, imi pun chiar si alarma la ceas ca sa ma atentioneze cand ajung resursele la minune si sunt liberi negutatorii sa ii trimit din nou.
 

Stil

Community Manager
Din ce stiu a fost destul de frumos scris Forever 2nice si cum ni sa spus in tiket .. am facut o lista cu 20 de jucatori care au cerut verificarea unei aliante intregi ca sa nu apara numele a 2 sau mai multi jucatori de doua sau mai multe ori.. da na dupa cum ai spus si tu ..citeste cu rosu...

O sa iti prezint o parte din tiket, fara a da numele celui care l-a scris, pentru ca nu e ok.

2012-01-23 09:51:40
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum este posibil ca alianta Forever2Nice in nici 25 de zile sa aiba 1 minune terminata 4 minuni la nivel 9 si 2 minuni la nivel 8.

Te rog sa imi zici cum este trecuta alianta. Imi pare rau, dar nu stiu ce aliante sunt si cum sunt pe lumi.
 

DeletedUser

Guest
norbit eu am stat pe jocuri si 24 din 24 doar ca grepolis nu ma atrage ca celelalte.. este enervat ca tre sa stai sa astepti sa iti vina resurse..

@tania eu am facut calculele reale dinaintea lor am si spus ca sa gresit.. nui vorba de asta..

@kinky bv tie daca iti permite serviciul si viata reala sa o sacrifici pentru ceva ce tine cateva luni .. maxim 1 an .. te felicit..:p
 

DeletedUser

Guest
O sa iti prezint o parte din tiket, fara a da numele celui care l-a scris, pentru ca nu e ok.



Te rog sa imi zici cum este trecuta alianta. Imi pare rau, dar nu stiu ce aliante sunt si cum sunt pe lumi.

ok sa gresit din partea noastra.. se mai intampla si dastea dar si spun dar .. puteati sa va puneti intrebarea ba asta e o alianta de 6k puncte .. ceva nu se leaga .. si sa investigati.. da na cum lenea e cucoana mare .. sau cel mai probabil ati fost ocupat.. desi in calitate de fost admin imi pare cam dubios...


oricum se pare ca sa gresit de la noi eu ma multumesc cu raspunsul asta .. sa aveti o zi buna incontinuare si ne vedem pe lumea xi ..

LA revedere!
 

DeletedUser

Guest
norbit eu am stat pe jocuri si 24 din 24 doar ca grepolis nu ma atrage ca celelalte.. este enervat ca tre sa stai sa astepti sa iti vina resurse..

@tania eu am facut calculele reale dinaintea lor am si spus ca sa gresit.. nui vorba de asta..

@kinky bv tie daca iti permite serviciul si viata reala sa o sacrifici pentru ceva ce tine cateva luni .. maxim 1 an .. te felicit..:p

Imi cer scuze, dar te contrazici singur... Sau nu inteleg ce punct de vedere incerci sa expui... Ba te legi (in postul precedent -- si chiar si in acesta, oarecum, de kinky) de faptul ca se sta cate 16 ore, ba spui ca si tu ai stat in alte jocuri 24/24..

Pai se poate... Unii chiar au stat, altii nu... Sa fiu sincer, am facut un calcul rapid si aproximativ, ceva mai mult mintal... Mi-a iesit ceva-n genul ca daca fiecare oras ar fi trimis cate aprox. 10000 din fiecare tip de resurse pe zi... Ar fi trebuit sa fie gata in aprox 2 saptamani toate 7 minuni... Daca ne gandim ca unele orase nu au trimis deloc, altele au trimis mult mai mult... Sincer... se cam compenseaza...

Dupa cum am spus e doar un calcul aproximativ facut mintal, dar daca vreti neaparat facem calcule exacte...
 

DeletedUser

Guest
Imi cer scuze, dar te contrazici singur... Sau nu inteleg ce punct de vedere incerci sa expui... Ba te legi (in postul precedent -- si chiar si in acesta, oarecum, de kinky) de faptul ca se sta cate 16 ore, ba spui ca si tu ai stat in alte jocuri 24/24..

Pai se poate... Unii chiar au stat, altii nu... Sa fiu sincer, am facut un calcul rapid si aproximativ, ceva mai mult mintal... Mi-a iesit ceva-n genul ca daca fiecare oras ar fi trimis cate aprox. 10000 din fiecare tip de resurse pe zi... Ar fi trebuit sa fie gata in aprox 2 saptamani toate 7 minuni... Daca ne gandim ca unele orase nu au trimis deloc, altele au trimis mult mai mult... Sincer... se cam compenseaza...

Dupa cum am spus e doar un calcul aproximativ facut mintal, dar daca vreti neaparat facem calcule exacte...


daca stai sa faci calculele cap coada se cam bat unele cu altele adik e undeva la limita.. cat despre confuzii sau ce ai vrut sa scrii eu prin intermediul jocurilor am reusit sa leg prietenii puternice dar ce sa intamplat aici pe kappa am ramas unpic socat.. in legatura cu toti de la jucatori la admini... oricum dupa cum am postat si mai sus daca vreti sa mai tinem legatura ne putem auzi pe privat ..
 

DeletedUser

Guest
chiar as dori dnul admin sa faci calculele exacte dar cand faci aceste calcule sa iei in considerare si faptul ca, nu toti cei 100 jucatori sunt activi sau se poate cu multiconturi dar se pare ca jucatorii din alianta respectiva nu pot fi verificati ptr multicont, sa mai se ia in calcul ca, nu toate orasele sunt la 2 ore departare daca ma uit bine pe statistici sunt doar 848 orase pe marea aferenta minunilor,sa se mai ia in calcul si durata constructiei
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@elysa: Jucatorii din alianta respectiva nu sunt verificati pentru multi-cont? De cand? Vezi ca de la simple supoziti ajungi la acuze...
Sunt verificati... Ba chiar pe unii ce au trimis cateva zeci de milioane de resurse i-am verificat aseara... Sti tu ca ar fi posibil ca un anumit jucator sa triseze? Deschide un tichet si se verifica...
 

DeletedUser5815

Guest
sa mai se ia in calcul ca, nu toate orasele sunt la 2 ore departare daca ma uit bine pe statistici sunt doar 848 orase pe marea aferenta minunilor,sa se mai ia in calcul si durata constructiei

e adevarat ca nu toti sunt la 2 ore departare, dar noi, cei care suntem on 20/24 de ore si suntem primitori de resurse si din academii, avem orasele cele mai indepartate la 2 ore ... restul, intre 3 min si 1 ora jumate ... iar asta tine de organizarea premergatoare minunilor, cand s-au facut miscari masive si schimburi de orase tocmai din acest considerent ... "paznicii la minuni" asta fac in permanenta

in alta ordine de idei, referitor la inactivitate, faptul ca ati consultat grepostats si ati ajuns voi la concluzia ca unul sau altul e inactiv, e total eronat ... ca nu miscam la cladiri sau puncte de batalie asta nu inseamna inactivitate ... inseamna organizarea oraselor dupa indicatiile primite inca de cand voi aveati treaba cu atacurile si noi pregateam perioada minunilor ... si mai inseamna resurse, resurse si iar resurse ....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
chiar as dori dnul admin sa faci calculele exacte dar cand faci aceste calcule sa iei in considerare si faptul ca, nu toti cei 100 jucatori sunt activi sau se poate cu multiconturi dar se pare ca jucatorii din alianta respectiva nu pot fi verificati ptr multicont, sa mai se ia in calcul ca, nu toate orasele sunt la 2 ore departare daca ma uit bine pe statistici sunt doar 848 orase pe marea aferenta minunilor,sa se mai ia in calcul si durata constructiei

de ce nu cereti lista cu cei ce au trimis resurse la minuni in ordine crescatoare ca as avea si eu nevoie de ea :)))
 

DeletedUser

Guest
chiar as dori dnul admin sa faci calculele exacte dar cand faci aceste calcule sa iei in considerare si faptul ca, nu toti cei 100 jucatori sunt activi sau se poate cu multiconturi dar se pare ca jucatorii din alianta respectiva nu pot fi verificati ptr multicont, sa mai se ia in calcul ca, nu toate orasele sunt la 2 ore departare daca ma uit bine pe statistici sunt doar 848 orase pe marea aferenta minunilor,sa se mai ia in calcul si durata constructiei


Frate ce o tot dati cu 100 jucatori ? Stiti foarte bine ca sunt 3 aliante Forever care insumeaza cam 250 jucatori ...
Iar la noi nu au inceput academiile sa se intreaca , cu alianta mare .....
Faptul ca nu ati fost in stare sa conduceti niste academii e problema voastra . Daca ati aduna resursele care le-au trimis academiile voastre la minuni , cu cele trimise de voi ati vedea ca se poate , dar voi v-ati purtat ca o armata fara conducator , fiecare face ce-l taie capul pe unde e sef .... Bine ca Stefan cel Mare si altii asemeni lui au fost si buni strategi ca daca fiecare flanc ar armatei facea ce credea de cuviinta era situatia maronie , asa cum a fost la voi PENTRU CA NU ATI FOST UNITI
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
chiar as dori dnul admin sa faci calculele exacte dar cand faci aceste calcule sa iei in considerare si faptul ca, nu toti cei 100 jucatori sunt activi sau se poate cu multiconturi dar se pare ca jucatorii din alianta respectiva nu pot fi verificati ptr multicont, sa mai se ia in calcul ca, nu toate orasele sunt la 2 ore departare daca ma uit bine pe statistici sunt doar 848 orase pe marea aferenta minunilor,sa se mai ia in calcul si durata constructiei


Media de resurse cu negutator este de 24.000 / zi pe fiecare resursa
Deci:
Fiecare jucator care detine cont premium poate trimite 24.000/24ore
Fiecare jucator care nu detine cont premium poate trimite -20% = 20.000 resurse
Deci avem asa:
alianta detine un numar de 100 jucatori
Media de orase este de 3308 orase
Luam in calcul o medie de 30% cu cont premium si ne va da un numar de = 763 orase cu cont premium
763 orase x 24.000/24 ore = 18.312.000 resurse/zi
din aceste resurse scoatem 20% pentru alte constructii = 3052000 resurse
deci ne raman pentru jucatori premium = 15.260.000 resurse

Pentru jucatori fara cont premium avem asa
Orase 2545
resurse pentru un oras fara negustor = 20.000
2545 x 20.000 resurse/24ore = 50.900.000 resurse /24ore

din aceste resurse scoatem 20% pentru alte constructii = 8483333
deci ne raman pentru jucatorii fara cont premium = 42.416.667 resurse/24 ore



Deci avem asa
Pentru jucatorii cu cont premium avem 15.260.000 resurse/zi
Pentru jucatorii fara cont premium avem 42.416.667 resurse /zi
Deci avem o capacitate de 57.676.667
Daca o luam ca anumiti jucatori nu sunt activi sau sunt in vacanta mai
pentru alianta F2N putem scoate maxim 5% din total
57.676.667 - 5% = 2.746.507 resurse
ne raman o capacitate totala de 54.930.160 resurse / zi

acum o luam asa
O minune necesita o cantitate de 114.800.000 resurse * 3 = 344.400.000 resurse
344.400.000 / 54.930.160 = 6 zile
7 minuni terminate la gata * 6 zile = 42 zile

Tineti cont ca minunile lumilor a inceput pe data de 3 ianuarie
De pe data de 3 ianuarie pana pe 25 ianuarie avem 22 zile
42 zile - 22 zile ne va ramane pana la final circa inca 20 zile
Deci probabilitatea ca F2N sa finalizeze construtiile intr-un timp asa de sucrt este de 100%

Tinand cont ca resursele se trimit in fiecare zi daca trimitem de 3 ori pe zi nici nu apucam sa facem pe un oras
15.000 resurse,
Deci cu piata la nivel maxim putem trimite 15.000 resure o data
de ce trebuie sa trimitem la fiecare 2 ore?
Oare nu este suficient sa trimitem de 3 ori pe zi?
dimineata, pranz , seara (simplu)

v am anuntat ca media noastra este undeva la 40 de milioane in zilele bune ea fluctueaza de la 26 de mil de resurse din fiecare la aproape 50 de milioane de resurse din fiecare /zi asta e ceea ce vad eu

Multumesc pe aceasta cale celui ce a facut aceste calcule , un om satul de matematica voastra inexacta
Pe langa asta adugati resursele ce le primim de la cele 2 aliante
Iar pt reclamatii de multicont folositi cu incredere sistemul de suport
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
1) Cum e posibil domnilor admini ca o alianta să dețină o minune level 10 dar sa nu detina nici un oras pe insula cu minunea?
2) Cum e posibil domnilor admini ca o aliantă să dețină o minune level 10 si să aibe un oras fantomă si doar câteva orase, restul jucatorilor care aveau orase au plecat?
 

DeletedUser

Guest
sa intelegem ca in cele 2 h cat jucatorul elias 007 nu a mai fost in alianta minunea i-a apartinut lui?? personal?? pt ca alianta Just do it. nu mai avea nici un oras pe insula respective , atentie NICI UN ORAS!!!
 

Stil

Community Manager
Problema aceasta este cunoscuta, tehnicul este anuntat sa verifice ce anume s-a intamplat acolo. Pentru moment, mai multe detalii nu avem sa va oferim.
Va rugam totusi sa incetati cu acuze, precum "Admini fura, Adminii si-au bagat coada ... etc" pentru ca nu toleram asa ceva.

Este o eroare pe care nici noi ca admini nu o dorim, iar voi ca jucatori nici atat.
 

DeletedUser

Guest
Problema aceasta este cunoscuta, tehnicul este anuntat sa verifice ce anume s-a intamplat acolo. Pentru moment, mai multe detalii nu avem sa va oferim.
Va rugam totusi sa incetati cu acuze, precum "Admini fura, Adminii si-au bagat coada ... etc" pentru ca nu toleram asa ceva.

Este o eroare pe care nici noi ca admini nu o dorim, iar voi ca jucatori nici atat.

ok in sfarsit un raspuns coorent care arata ca va implicati. acum putem merge pe firul logic si gasi rezolvarea:
E POSIBIL CA O ALIANTA SA DETINA O MINUNE PE O INSULA UNDE NU DETINE NICI UN ORAS??
raspunsul logic este indiferent de situatie NU.

in coformitate cu aceste adevaruri minunea de pe insula 61613 v-a fi distrusa complet.
asteptam raspunsul vostru deci implicit al dezvoltatorului si cu aceasta ocazie tin sa va multumesc pentru interesul de care dati dovada pentru buna desfasurare a acestui minunat joc. Multumesc
gyyc
 
Sus