Concurs Personalitatea Lunii

  • Autor subiect DeletedUser1411
  • Data de început

DeletedUser

Guest
25.000 de puncte de atacator ? eu zic ca de la 500k in sus restu sunt cei care fac parade de resurse ,....
 

DeletedUser

Guest
Exista lumi care au fost deschise mai recent, unde acest barem este atins de foarte putini jucatori...
 

DeletedUser

Guest
eu ma refer la alpha ca cea mai veche lume dupa o caruta de ani de joc 25.000 e pacaleala de 1 aprilie !!
 

DeletedUser

Guest
Aceasta tema este deschisa tocmai pentru ca voi sa va prezentati propunerile si sugestiile pe care le aveti in organizarea acestui concurs si in desfasurarea lui.

Aveti o propunere, scrieti-o aici, cu subiect si predicat sa o vada toata lumea.

Exemplu: "eu propun ca pe lumea :-/ sa fie asta si asta ca regula din motivul X"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
poi eu as face cam asa ceva .
1. voturile sa se faca din aliantele adverse nu de la colegi din alianta (cum poti sa fi mai demn de personalitatea luni ? decat daca esti ales de dusmani .. ma refer la joc cred ca pica mai bine ) si asa se evita personalitati de care nu am auzit de cand joc grepo ..
2. sa se tina cont de punctele de atacatori aparatori (aicea sar putea face ceva de genul 5 candidati pt personalitatea luni iulie sa zicem .. din data de 5 pana in data de 10 se voteaza si din data de 10 pana la 30 sa se tina cont de orase cucerite puncte atacator aparator si eventual o descriere de un atac comun sau etc .. )
3. minimul de puncte de batalie pe alpha eu zic ca cel putin de la 500k in sus as pune eu ... avem totusi o gramada de timp de cand jucam ca sa punem 25k . si cam asa vad eu lucrurile .
se mai poate adauga dar asa in mare este mult mai bine decat mesaje si votari gen ala pt ca e preten cu mine si vb pe mess ..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10061

Guest
Asa ! Gata.....(mamaaaa....ce cald e aici jos.....si iarba asta ma zgarie pe picioare....Eeee,asta e ! Nu puteam sa va vorbesc...de sus). Acum : Ideea asta cu Personalitatea Lunii,nu e deloc rea,asa cum ati sugerat unii dintre voi. Si nu e nici ceva....in plus sau futil. As putea spune chiar dimpotriva,mai ales avand in vedere ca factorul epicentric,mobilul jocului daca vreti,este totusi,socializarea. Dar....vedeti voi (si acum vorbesc in nume personal),conditiile impuse la pct. 3.....punctaj minim 100000,25000 punctaj minim of. +def. ....sunt aspecte de natura defavorizanta pentru un numar de jucatori care paradoxal,formeaza procentul majoritar al oricarei lumi de joc. In opinia mea,daca punctul 3 ramane valabil,mai ales in parametrii expusi,acest concurs poate fi numit un esec inca inainte de a incepe.Concursul va deveni,practic,apanajul celor cu cele mai multe orase si implicit cele mai multe puncte de joc. Tot respectul pentru aceia ! Jos palaria !! Au muncit,deci au cu ce - absolut corect ! Dar.....vedeti voi.....asta n-are in fond nimic a face cu Personalitatea Lunii. Titulatura concursului va trebui schimbata din Personalitatea Lunii in.....Puternicul Lunii,sau....mai stiu eu,orice altceva,daca pentru a fi ales,un jucator va trebuie sa indeplineasca un target anume de punctaj. Prin definitie, "personalitate" inseamna un cumul de trasaturi etice,morale si intelectuale,ce caracterizeaza pe cineva,o persoana....Personalitatea Lunii in Grepolis,pe oarecare lume de joc,ar trebui sa fie un jucator pe care l-au votat majoritatea jucatorilor pentru CALITATILE SALE CA OM(da sfaturi celor noi in joc,si care habar n-au cum ii cheama inca,trimite din resursele sale altora mai mici,sa-i ajute sa se dezvolte mai rapid,trimite trupele sale ca sprijin pentru un jucator care i-a scris disperat ca este atacat,ajutandu-l pe acela,chiar daca n-are nici o treaba cu el,nu e in alianta cu el nu-l cunoaste....astfel de actiuni) ci nu pentru un anumit numar de PUNCTE DE JOC. Procedand dupa acesti parametrii prestabiliti,nu veti face decat sa deformati intelesul corect al cuvantului PERSONALITATE. Sarmanul Dionis ar zambi ironic in coltul gurii.....Stramosul nostru Homo Ludens ar fi tare dezamagit de noi...Haideti sa nu ne facem de ras.....Haideti sa schimbam denumirea concursului,ca sa pastram conditiile acestuia,sau sa schimbam conditiile concursului....si sa-l facem mandru pe stramosul nostru ! Gata ! Va pup pe toti !!! Ma urc la loc,in copacul meu...aici e cald tare....ma duc la mine sus,si mai pufai o tigare....
 

DeletedUser1411

Guest
Ia sa binevoiesti sa cobori mai des..si pe la noi, p-aici!
 

DeletedUser10061

Guest
Offf....e greu....Alex...e greu....la coborat mai e cum mai e,dar la urcat....pffff.......Dar sa stii ca am o pasarica pe una din ramurele,care doarme mereu in copacul meu....Ea imi aduce mereu toate scrisorelele,si le lasa in cutia mea postala personala....si le citesc in tihna numai eu,caci numai eu vad ce scrie in ele (normal,ca dor sunt singur in copac :))))) )
 

DeletedUser

Guest
Un "concurs" care nu cred ca isi are rostul...nu cred k incalzeste pe cineva faptul ca e "Personalitatea Lunii x".
 

DeletedUser

Guest
Dar....vedeti voi (si acum vorbesc in nume personal),conditiile impuse la pct. 3.....punctaj minim 100000,25000 punctaj minim of. +def. ....sunt aspecte de natura defavorizanta pentru un numar de jucatori care paradoxal, formeaza procentul majoritar al oricarei lumi de joc.

Ce spui tu este corect, dar exista precedente in care foarte multi jucatori au fost nemultumiti de rezultatul concursului deoarece, din punctul lor de vedere, au fost votati castigatorii doar pentru ca au o lista de YM sau skype foarte cuprinzatoare.

Personalitatea Lunii in Grepolis,pe oarecare lume de joc,ar trebui sa fie un jucator pe care l-au votat majoritatea jucatorilor pentru CALITATILE SALE CA OM(da sfaturi celor noi in joc,si care habar n-au cum ii cheama inca,trimite din resursele sale altora mai mici,sa-i ajute sa se dezvolte mai rapid,trimite trupele sale ca sprijin pentru un jucator care i-a scris disperat ca este atacat,ajutandu-l pe acela,chiar daca n-are nici o treaba cu el,nu e in alianta cu el nu-l cunoaste....astfel de actiuni)

Si aici ai dreptate in ce spui, dar revin la ce am spus mai sus referitor la precedentele create, cum putem garanta ca nu se vor repeta aceste precedente, atata timp cat conditiile de participare sunt doar sub forma de criterii morale si simple reguli de bun simt?
S-a dovedit la concursurile trecute ca nu toti votantii sunt obiectivi atunci cand isi exprima optiunea prin vot.
 

DeletedUser

Guest
Ce spui tu este corect, dar exista precedente in care foarte multi jucatori au fost nemultumiti de rezultatul concursului deoarece, din punctul lor de vedere, au fost votati castigatorii doar pentru ca au o lista de YM sau skype foarte cuprinzatoare.



Si aici ai dreptate in ce spui, dar revin la ce am spus mai sus referitor la precedentele create, cum putem garanta ca nu se vor repeta aceste precedente, atata timp cat conditiile de participare sunt doar sub forma de criterii morale si simple reguli de bun simt?
S-a dovedit la concursurile trecute ca nu toti votantii sunt obiectivi atunci cand isi exprima optiunea prin vot.

nu ma intereseaza pe mine de nici o personalitate si cred ca pe nici unu din cei cu multe orase ... dar nu crezi ca ala de are 500k aparator sau atacator o facut si va face ceva mai mult decat unu care are 25k si cu faza cu sprijin atac aparare .. tot aia care au o caruta de puncte cred ca or facut mai mult si or jucat mai mult sincer nu cred ca ai cum sa compari unu de are de 3 ani 300k cu unu care are peste eu cred ca le are pt ca o jucat nu o facut parade ,. in fine chiar nu sunt curios dar asa ca o idee ..
 

DeletedUser

Guest
Sunt deja foarte multe postări și s-ar putea să repet câteva idei care au fost deja spuse. Atât timp cât titlul este ”jucătorul lunii” nu este foarte relevant ce a făcut el în toată cariera sa. Deci baremul de punctaj nu mi se pare potrivit. Poate un jucător ”mic” face lucruri mari într-o lună și trebuie să îl cunoaștem și să îl apreciem toți. Totodată, nu cred că este realist ca jucătorul votat să nu fie din alianța votantului. Păi pe cine cunoaștem cel mai bine, nu pe colegii noștri?
Propuneri procedură:
1. Formularea de propuneri pentru ”jucătorul lunii” cu argumentarea detaliată a propunerii. (De exemplu, pentru mine un jucător "al lunii" poate fi acela care argumentează foarte frumos o solicitare globală sau individuală în cadrul alainţei, sau un jucător care reuşeşete să aplaneze un conflict intern etc.).
2. Comentarea propunerilor de la pct. 1 din partea forumiștilor cu infirmarea sau confirmarea argumentelor de la punctul 1.
3. Selectarea a 5 propuneri, după dezbaterea de la pct.2, de către echipa Grepolis.
4. Votarea globală a celor 5 propuneri, stabilirea clasamentului final și acordarea a trei titluri: jucătorul de aur al lunii, jucătorul de argint al lunii, jucătorul de bronz al lunii. Astfel orgoliile vor fi mai bine satisfăcute.
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua, mai incerc o data sa-mi spun parerea cu privire la subiectul asta, ca ultima data mi-a fost stearsa postarea ca era spam, se pare ca nu ai voie sa discuti despre propuneri, doar sa propui si atat.
Ce nu inteleg este de ce daca este vorba despre "jucatorul lunii" nimeni nu precizeaza ce a facut jucatorul pe care il propune in luna respectiva pentru a merita sa castige ? Toate propunerile sunt ceva de genu : este un lider bun, jucator bun, coleg bun, atacator bun , ma gandesc ca au aceste calitati indiferent de luna ... ar trebui sa se precizeze: a facut cele mai multe puncte de batalie, a cucerit cele mai multe orase( nu cuceriri interne), a dizolvat o alianta, a negociat un pact, a declansat un razboi , orice realizare a unui jucator prin care s-a remarcat luna respectiva.
In ceea ce priveste impunerea unui barem pentru persoana propusa e relativ pentru ca poate reprezenta foarte putin pentru o lume, si foarte mult pentru alta, daca se impune un barem atunci ar trebui gandit pentru fiecare lume separat, si deasemena ar trebui modificat in functie de evolutia lumii respective.
Votul iar este o problema, se practica propaganda in cadrul aliantei din care face parte jucatorul, am vazut ca cineva a propus sa nu ai voie sa-ti votezi colegul de alianta, ar fi ok, dar nu stiu daca se poate impune asa ceva.

Sunt in genere de acord cu cele spuse mai sus.
Nu intru in detalii ca as scrie macar triplu ca volum.

Vreau insa sa atrag un semn de alarma:
Topicul se numeste PERSONALITATEA LUNII.

Nu atacatorul lunii, nu aparatorul lunii, nu cuceritorul sau pierzatorul lunii.
Uitati-va in Dictionarul Explicativ al limbii Romane, si veti gasi asa:

PERSONALITÁTE, personalități, s. f. 1. Ceea ce este propriu, caracteristic fiecărei persoane (1) și o distinge ca individualitate; ansamblu de trăsături morale sau intelectuale prin care se remarcă o persoană; felul propriu de a fi al cuiva. ◊ Personalitate juridică = calitatea de a fi persoană juridică. 2. Persoană cu aptitudini deosebite și cu alese însușiri intelectuale și morale, care se realizează și se manifestă în mod practic prin reușite într-un anumit domeniu de activitate. 3. Persoană care deține o funcție importantă în viața politică, socială, culturală; personaj (1). 4. (Astăzi rar; mai ales la pl.) aluzie tendențioasă și jignitoare la adresa unei persoane (1). – Din fr. personnalité, germ. Personalität.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de cornel | Semnalează o greșeală | Permalink

PERSONALITÁTE ~ăți f. 1) Totalitate de trăsături morale și/sau intelectuale proprii unei persoane, prin care aceasta se individualizează. 2) Persoană cu aptitudini și calități morale deosebite; persoană marcantă. ~ politică. [G.-D. personalității] /<fr. personnalite, germ. Personalität
Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

PERSONALITÁTE s.f. 1. Ceea ce caracterizează o persoană și o deosebește de oricare alta; caracterele proprii ale unei persoane; originalitate, individualitate. ♦ (Jur.) Personalitate juridică = calitatea de a fi persoană juridică. 2. Om de seamă, important, persoană cu calități și merite deosebite într-un domeniu de activitate (știință, artă, viață social-politică etc.). 3. (Rar; la pl.) Cuvinte jignitoare, aluzii tendențioase la adresa cuiva. [Pl. -tăți. / cf. fr. personnalité, it. personalità].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

PERSONALITÁTE s. f. 1. ceea ce caracterizează o persoană, deosebind-o de oricare alta; caracterele proprii ale unei persoane; originalitate, individualitate. 2. individul uman sub raportul dezvoltării depline și al valorificării sociale a însușirilor persoanei. 3. (jur.) calitatea de subiect cu drepturi și obligații. ♦
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

PERSONALITÁTE s. 1. (PSIH.) persoană. 2. personaj. (O ~ marcantă.) 3. individualitate, originalitate. (~ unui artist.)
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Daca se pastreaza titlul PERSONALITATEA LUNII, cred ca trebuie schimbata orientarea.
Voi cautati o persoană; un personaj marcant(ă); o individualitate

- - - Updated - - -

Asa ! Gata.....(mamaaaa....ce cald e aici jos.....si iarba asta ma zgarie pe picioare....Eeee,asta e ! Nu puteam sa va vorbesc...de sus). Acum : Ideea asta cu Personalitatea Lunii,nu e deloc rea,asa cum ati sugerat unii dintre voi. Si nu e nici ceva....in plus sau futil. As putea spune chiar dimpotriva,mai ales avand in vedere ca factorul epicentric,mobilul jocului daca vreti,este totusi,socializarea. Dar....vedeti voi (si acum vorbesc in nume personal),conditiile impuse la pct. 3.....punctaj minim 100000,25000 punctaj minim of. +def. ....sunt aspecte de natura defavorizanta pentru un numar de jucatori care paradoxal,formeaza procentul majoritar al oricarei lumi de joc. In opinia mea,daca punctul 3 ramane valabil,mai ales in parametrii expusi,acest concurs poate fi numit un esec inca inainte de a incepe.Concursul va deveni,practic,apanajul celor cu cele mai multe orase si implicit cele mai multe puncte de joc. Tot respectul pentru aceia ! Jos palaria !! Au muncit,deci au cu ce - absolut corect ! Dar.....vedeti voi.....asta n-are in fond nimic a face cu Personalitatea Lunii. Titulatura concursului va trebui schimbata din Personalitatea Lunii in.....Puternicul Lunii,sau....mai stiu eu,orice altceva,daca pentru a fi ales,un jucator va trebuie sa indeplineasca un target anume de punctaj. Prin definitie, "personalitate" inseamna un cumul de trasaturi etice,morale si intelectuale,ce caracterizeaza pe cineva,o persoana....Personalitatea Lunii in Grepolis,pe oarecare lume de joc,ar trebui sa fie un jucator pe care l-au votat majoritatea jucatorilor pentru CALITATILE SALE CA OM(da sfaturi celor noi in joc,si care habar n-au cum ii cheama inca,trimite din resursele sale altora mai mici,sa-i ajute sa se dezvolte mai rapid,trimite trupele sale ca sprijin pentru un jucator care i-a scris disperat ca este atacat,ajutandu-l pe acela,chiar daca n-are nici o treaba cu el,nu e in alianta cu el nu-l cunoaste....astfel de actiuni) ci nu pentru un anumit numar de PUNCTE DE JOC. Procedand dupa acesti parametrii prestabiliti,nu veti face decat sa deformati intelesul corect al cuvantului PERSONALITATE. Sarmanul Dionis ar zambi ironic in coltul gurii.....Stramosul nostru Homo Ludens ar fi tare dezamagit de noi...Haideti sa nu ne facem de ras.....Haideti sa schimbam denumirea concursului,ca sa pastram conditiile acestuia,sau sa schimbam conditiile concursului....si sa-l facem mandru pe stramosul nostru ! Gata ! Va pup pe toti !!! Ma urc la loc,in copacul meu...aici e cald tare....ma duc la mine sus,si mai pufai o tigare....

Exact ce spuneam si eu... mai sus (cred)
 

DeletedUser

Guest
de ce nu bagati si o miza la concursul asta??? adica... cel care castiga, sa aiba 1 saptamana cont premium!(de ex.)
asa... o distinctie??? :))))))))) nu valoreaza 2 lei! un concurs trebuie sa aiba o miza importanta ca sa fie bagat in seama....

parerea mea!
 

DeletedUser

Guest
Ca atare, eu vin cu o propunere:

Eu PROPUN ca Personalitatea Lunii (nu razboinicul sau altceva) pe Doamna care se afla in spatele userului ANKAM.

Propun asta intrucat:
1. a fost unul din intemeietorii DarkLegion inca de la inceput (pe vremea aceea se numea DarkLAND)
2. cand eu aveam 30.000 puncte, ea care incepuse mult inaintea mea, avea cam 100.000. In acea perioada mi-a trimis MASIV resurse pe toate orasele mele. (si nu doar ea)
3. cand a "terminat" cu mine a inceput sa trimita MASIV resurse si altora. Asta, din punctul meu de vedere, nu se numeste ajutor, ci SACRIFICIU.
ANKAM a ramas un jucator cu un punctaj relativ mic, si din acest motiv.
4. Stiu cu certitudine ca ANKAM a trimis sprijin unor jucatori, chiar si atunci cand era ea atacata!
5. Facand aceste sacrificii, dezvoltarea ei a avut o intarziere care a pus-o intr-un dezavantaj comparativ cu "concurenta" din zona ei.
Fiind constienta de asta, nu a renuntat la filozofia si altruismul ei. A continuat.
6. In momente dificile pentru noi, a luat decizii (bune sau rele - nu conteaza) si si-a asumat raspundere pentru ele. (normal, nu e singura)
7. Deciziile ei (bune sau rele) au contribuit la evolutia lumii ALPHA. Ca atare sunt oameni care o iubesc, si sunt si altii care o detesta. Dar sunt putini cei care intrand in relatie cu ea care sa fi ramas indiferenti.

Si cred ca ajunge.

Pentru intreaga ei activitate, consider ca merita sa fie macar pentru o luna PERSONALITATEA lumii ALPHA.

Si mai avem colegi ca ea. Dar acum ar fi bine sa fie randul ei.

Sunt constient, ca fiecare alianta are macar un OM ca ANKAM.

De aceea MAI PROPUN si:
- cred ca ar fi bine ca titlurile de Personalitatea Lunii ramase neacordate in timpul in care "concursul" a fost oprit, sa fie acordate RETROACTIV, ca apreciere pentru INTREAGA ACTIVITATE, acesto Mari Oameni din Toate Aliantele.

Asta nu pentru a le gadila orgoliile unora, ci pentru faptul ca ceea ce este Lumea ALPHA acum, are si datorita Muncii, Abnegatiei si Daruirii lor!


Va asigur ca toti acesti OAMENI au respectul meu... TOTAL!

Cu drag,
Bogdanlm
 

DeletedUser

Guest
Ce spui tu este corect, dar exista precedente in care foarte multi jucatori au fost nemultumiti de rezultatul concursului deoarece, din punctul lor de vedere, au fost votati castigatorii doar pentru ca au o lista de YM sau skype foarte cuprinzatoare.

in alte dati... a fost un singur candidat... si nu i s-a acordat titlul... cu toate ca nu era specificat in regulament ca e nevoie de minim 2 candidati!

multzam`fain gabr13la! prietenii stiu de ce! :*
 

DeletedUser

Guest
Si daca inca nu se accepta Nominlizarile... pastrati macar ideile.
 

DeletedUser1411

Guest
Bogdanlm..deocamdata, nu se fac nominalizari..ci incercam s-ajungem cu totii la un consens in privinta desfasurarii in cea mai frumoasa armonie a acestui concurs..


ps. promit solemn ca voi pastra ideea ta..;)
 

Mr Jack

Super Moderator
pentru ce a facut cineva pana acum cred ca se poate face un concurs separat daca se doreste ... ar fi chiar interesat un concurs in care sa se voteze cel mai bun jucator de grepo...

..am spus " cel mai bun jucator de grepo" pentru ca totusi fiind vorba de grepolis ce putem vota altceva decat realizarile cuiva de pe joc? realizari care pot fi dovedite , calitatile umane ale cuiva sunt de apreciat dar sunt cunoscute doar de cei apropiati, nu putem vota o persoana pentru asa ceva, din simplu motiv ca nu o cunoastem , deci parerea mea este, ca daca tot votam ceva, sa votam fapte, nu vorbe.
 
Sus