Anunt concurs cu intrebari

Doriti resetarea concursului si sa incepem la ora 21 din nou ?


  • Total votanți
    31
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Bannerintrebarresizedi.png


asa cum toti ne asteptam urmeazaaaaaaa......
CONCURS

(scr) Tema Concursului:

Acest concurs este unul de cultura genereala, toate intrebarile vor fi din Istoria Greciei Antice si din jocul Grepolis.


(P) Castigatorii vor fi incununanti cu ramuri de maslin, si premiati cu aur cum urmeaza:

(I) LOCUL 1: 1000 Monede de Aur
(I) LOCUL 2: 500 Monede de Aur
(I) LOCUL 3: 200 Monede de Aur

(pop) Conditiile si durata de desfasurare ale concursului:


1) Inscrierea candidatilor se face intre 9 si 12 noiembrie.

2) Vor fi disponibile 3 intrebari pe zi, cate una in fiecare interval orar 6-9, 12-15, 21-24 in perioada 13 - 27 noiembrie.

3) Fiecare va avea intrebarea sa , aleasa aleator de aplicatie dintr-o baza de date.

4) Raspunsul la intrebare va fi recompensat in functie de timpul de raspuns si , bineinteles, de corectitudinea raspunsului.

(res) Un raspuns corect se puncteaza cu:

1 - 15 secunde - 45 puncte
16 - 30 secunde - 30 puncte
31 - 60 secunde - 15 puncte
61 < secunde - 0 puncte

5) Un interval orar ratat = o intrebare ratata

6) Inscrierea in aplicatie se va face direct de pe forum.

7) In caz de egalitate de puncte in urma votului se vor pune 5 intrebari de departajare intr-o ora. In cazul in care nici acestea nu sunt suficiente pentru a stabili locurile 1, 2 , 3 se va contoriza timpul de raspuns la proba de departajare

Atentie !!!

Pentru inscrieri intrati aici.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Intrebari:

1. Cum se desfasoara inscrierile? "De pe forum" e cam vag. Link direct catre aplicatie, sau postare pe forum cu "si eu vreau sa particip" ?
2. "Istoria Greciei Antice"...deci doar istoria; fara filozofi, artisti si altec hestii de genul asta? Practic, mitologia Greciei antice ?
3. Si in cazul ipotetic cand exista 3 sau mai multi insi acre au acelasi punctaj cu acelasi timp de raspuns? Cum se departajeaza? Sau se face baraj?
 

DeletedUser

Guest
De unde as putea sa ma inscriu "de pe forum" specificati de unde :supermad:
 

DeletedUser

Guest
Intrebari:

1. Cum se desfasoara inscrierile? "De pe forum" e cam vag. Link direct catre aplicatie, sau postare pe forum cu "si eu vreau sa particip" ?
2. "Istoria Greciei Antice"...deci doar istoria; fara filozofi, artisti si altec hestii de genul asta? Practic, mitologia Greciei antice ?
3. Si in cazul ipotetic cand exista 3 sau mai multi insi acre au acelasi punctaj cu acelasi timp de raspuns? Cum se departajeaza? Sau se face baraj?

Va fi o postare in partea managerului de proiect(stil) care va va edifica cum sta treaba cu inscrierea in aplicatie de maine incolo.

Istoria nu exista de sine statator, e legata de evenimentele din arta, filozofie, politica, matematica, pana si de farduri si competitii sportive.

La intrebarea 3 nu raspund pentru ca este specificat in regulament.
 

DeletedUser245

Guest
Si eu o intrebare :
- Intrebarile vor fi trimise prin sistemul de mesaje al jocului?
Iar daca raspunsul este da, atunci timpul de raspuns se contorizeaza din clipa trimiterii mesajului sau din clipa deschiderii lui?

ps : (deoarece a sta 2 saptamani pe joc timp de 8 ore/zi sa urmaresti mesaje nou primite ca sa raspunzi sub 1 minut este zic eu putin improbabil daca nu imposibil)
 

DeletedUser

Guest
va fi o postare in partea managerului de proiect(stil) care va va edifica cum sta treaba cu inscrierea in aplicatie de maine incolo.
istoria nu exista de sine statator, e legata de evenimentele din arta, filozofie, politica, matematica, pana si de farduri si competitii sportive.

Mwahaha, sunt eu mai carcotas, dar istoria e istorie. Arta e arta s.a.m.d. Deci per total, va fi vorba de Grecia Antica, nu doar istorie. Ca arta u e istorie :p

Si ce treaba au fardurile :eek::heh::eek: Ca eu n-am invatat la scoala de fardurile antice :p Ar trebui anuntat sa se schimbe putin istoria...:p

“Ori sa sa revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc ! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele…esentiale !”

Edit: Pot propune alte intervale orare pentru intrebari? Nu de alta, dar intre 12 si 15 multi lucreaza sau sunt la scoala. Si intre 6 si 9 ,la fel, nu toti pot intra :) Parerea mea...

7-10 ; 14-17 ; 21-24 cred ca ar merge mai bine. Desi pentru cei de dupa amiaza va fi mereu o problema, oricum am incerca.
PiEs; e aplicatie flash sau java? Se poate folosi de pe mobile?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ei e mai bn d mn am avut media 10 la istorie si geografie sper sa ma pot descurca dar la intrebarile de dupa amiaza este mai greu eu cred ca ar trebui sal faceti sambata si duminica cat nus l aliceu in wwekend e mai multa lume libera
 

DeletedUser

Guest
Si eu o intrebare :
- Intrebarile vor fi trimise prin sistemul de mesaje al jocului?
Iar daca raspunsul este da, atunci timpul de raspuns se contorizeaza din clipa trimiterii mesajului sau din clipa deschiderii lui?

ps : (deoarece a sta 2 saptamani pe joc timp de 8 ore/zi sa urmaresti mesaje nou primite ca sa raspunzi sub 1 minut este zic eu putin improbabil daca nu imposibil)

E o aplicatie, nu sunt mesaje in joc. In intervalele specificate intrii in aplicatie si raspunzi. Practic, de 3 ori pe zi, maxim 1 min.

ei e mai bn d mn am avut media 10 la istorie si geografie sper sa ma pot descurca dar la intrebarile de dupa amiaza este mai greu eu cred ca ar trebui sal faceti sambata si duminica cat nus l aliceu in wwekend e mai multa lume libera


Conform celor spuse de Alandala, nu va fi doar istorie si geografie. Cum stai cu filozofia, arta antica? Un Aristotel, un Phidias, ceva?
Ne-am dat seama ca nu esti la liceu...inca esti in scoala primara...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
salut

intrebarile date ... defapt ce intrebari vor fi ? sa stim sa ne pregatim putin ...
intrebari de cultura generala ... sau in legatura cu jocul ? ??
 

DeletedUser

Guest
Si eu o intrebare :
- Intrebarile vor fi trimise prin sistemul de mesaje al jocului?
Iar daca raspunsul este da, atunci timpul de raspuns se contorizeaza din clipa trimiterii mesajului sau din clipa deschiderii lui?

ps : (deoarece a sta 2 saptamani pe joc timp de 8 ore/zi sa urmaresti mesaje nou primite ca sa raspunzi sub 1 minut este zic eu putin improbabil daca nu imposibil)

Este contruita o aplicatie separata care va permite accesul la intrebare si raspunsul in timp util.aplicatia este testata si functioneaza si pe telefoanele mobile.
Cat despre intervalele orare, sa, se pot schimba si probabil se va face asa ceva la urmatorul concurs daca se demonstreaza ca este imperios necesar...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
da este ok dar eu de la 12.00 sunt la scoala mai mereu pana la 6.30 si mai sunt jucatori ca mine aici ce facem?si unde ne inscriem?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus