Revolta vs. sistemul vechi de cucerire - avantaje si dezavantaje

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Sa incercam sa facem o comparatie intre cele doua sisteme de cucerire.
 

DeletedUser

Guest
Eu una recunosc, nu am jucat pe nici o lume cu revolta, dar din descrierea facut in pagina de Ajutor a jocului, pare a fi mai interesant decat sistemul vechi de cucerire.
 

DeletedUser

Guest
Avantajul este ca poti juca doar pe atac. Nu ai nevoie de aparare.
Daca incepi cu trupe de atac, trebuie sa impui respect, sa le fie frica la toti din jurul tau. Si nu ai nevoie de trupe defensive sa sprijini asediul. Aici forta de atac conteaza.
Pe sistemul vechi este nevoie de defensiv pe asediu.
 

DeletedUser1411

Guest
Eu, una, prefer sistemul vechi de cucerire...mai simplu..mai usor..si mai ales, pentru ca sunt un jucator mixt..:)
 

DeletedUser

Guest
Si cand incepe perioada de furie cum iti aperi orasul daca ai numai trupe de atac?
 

DeletedUser

Guest
Si cand incepe perioada de furie cum iti aperi orasul daca ai numai trupe de atac?

eu am alta parere ..
pe serverul asta trebuie sa fii mixt , deoarece ai nevoie de aparare la revolta
pe sistemul vechi ai nevoie de atac maxim , pentru ca , atunci cand iei nava , la 5 min dai sa trimiti un sprijin la alt sat ( cu armata de atac ) iar cand mai e 1 min cand vine nava retragi rpd sprijinul cu atacul , iar atacul va ajunge imediat dupa ce va intra nava , si poc poc , daca ai noroc .. i-ai spart tot lu ala cu nava si ai scapat si tu .
 

DeletedUser

Guest
@ AncaAi putea sa si motivezi aspectul ?
de ce pare mai interesant?
 

DeletedUser

Guest
Avantajul este ca poti juca doar pe atac. Nu ai nevoie de aparare.
Daca incepi cu trupe de atac, trebuie sa impui respect, sa le fie frica la toti din jurul tau. Si nu ai nevoie de trupe defensive sa sprijini asediul. Aici forta de atac conteaza.
Pe sistemul vechi este nevoie de defensiv pe asediu.
Aici nu te cred rebelule!!!
Daca tu ai doar atac pe sistemul nou.esti mancat !!
crezi ca te poti apara ??
Daca tu ataci ,si ma refer la jucatori cu experienta,in mod sigur vei fi in acelasi timp si tu atacat de unul sau mai multi jucatori ..
Beleaua mare e urmatoarea...daca iei 5-6 revolte si zidul ti-l coboara la ZERO,caci asta e smecheria,cum crezi ca vei face fata ????
sa zicem ca vor veni in jur de 10 nave de colonizare pe cele 5 orase ....si mascate evident ,insotite de o multitudine de atacuri premergatoare (retine nu mai ai zid!!)cam cum crezi ca o sa faci cu atacul tau ?:D
 

DeletedUser

Guest
@ AncaAi putea sa si motivezi aspectul ?
de ce pare mai interesant?

Pare mai interesant decat sistemul vechi tocmai prin avantajele pe care le ofera fata de acesta. Cel putin teoretic. Poti trimite atacuri cu revolta pe toate orasele adversarului pentru distragerea atentiei si sa trimiti nava unde vrei, existand deja revolta sau furia in orasele lui, sau mai multi jucatori pot trimite atacuri cu revolta pe orasele adversarului la intervale diferite. Nu intra prima nava, intra a doua si tot asa. E adevarat ca limiteaza oarecum timpul in care trebuie sa bagi nava, dar daca are revolta in mai multe orase si de la mai multi jucatori deodata, e mai greu sa se apere...
Nu stiu, eu vorbesc doar din teorie, repet, nu am jucat cu revolta pana acum.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ai mare dreptate ,e o versiune bazata pe forta,insa ai vorbit din PDV-ul atacatorului :)))
incearca sa te pui in locul celui care e atacat :)))) si sa vezi cum e :)
de aceea l-am intrebat pe rebel cum si ce fel ar face !!!!
e musai in noua versiune sa ai defenderi consacratii care stiu bine jocul si sa fie on mult timp!!
 

DeletedUser

Guest
Eu sunt jucator ofensiv, deci am vazut lucrurile din punctul asta de vedere :))
 

DeletedUser

Guest
Eu, una, prefer sistemul vechi de cucerire...mai simplu..mai usor..si mai ales, pentru ca sunt un jucator mixt..:)

hai ca sunt deacord cu tine. si eu prefer mai mult versiunea veche. nu inteleg deloc asa cu revolta.. poate pana iau 3-4 orase si voi intelege.. dar pana atunci habar nu am :)) ori ma apuc sa iau orasele fantoma ori sa intemeiez :)
 

DeletedUser

Guest
Alex, daca ceva este nou nu inseamna ca e si rau. Lumea Pi abia s-a deschis, ai timp sa inveti sistemul asta :D
 

DeletedUser

Guest
da ai dreptate.. pana atunci imi certecez satu asa cum trebuie pana sa cuceresc un al doilea sat.
 

DeletedUser

Guest
e corect ,insa in noua versiune,nu vei rezista ca pur atacator,decat daca joci pentru o alianta unde ai 2-3 care iti fac defence non stop...
e greu asa ,si iti spun din experienta de defender consacrat.
Mai e un neajuns,in aceasta versiune daca nu lupti pentru un tel al unei aliante tu ca si atacator probabil vei cuceri orase,vei creste ,dar defenderii sunt cei mai osanditi,ei cu trupele lor nu vor putea face cuceriri si deaceea va trebbui sa cucereasca atacatorii si pentru ei(adica sa le cedeze orase).Daca nu se va intampla asa ceva ,defenderi vor ramane subdezvoltati si la un moment nu vor mai putea face fata solicitarilor si intreg sistemul va pica,dar va pica rau ....atacatorii prinsi fara defence vor fi macelariti:D
 

DeletedUser

Guest
da ai dreptate.. dar si eu am ca la fiecare 3 sate un sat de aparare.. pe asta merg eu..
 

DeletedUser

Guest
Dupa parerea mea sistemul cu revolta este mai interesant, deoarece in momentul in care un oras intra in revolta toata atentia este indreptata catre acel oras, atat a ta, cat si a aliantei tale si a aliantei adverse. Sunt 12 ore de foc in care orice rezultat este posibil, incertitudinea poate fi mare, tacticile diverse, insa timpul limitat, astfel incat ambele aliante trebuie sa demonstreze pricepere. Din punct de vedere tactic mi se pare mai bun sistemul nou cu revolta, mai complex daca mai adaugam si faptul ca revolta respectiv cucerirea se poate realiza doar prin castigarea luptelor terestre.
 

DeletedUser

Guest
sistemul vechi de cucerire se bazeaza pe forta bruta! Odata intrata nava cu mii de bireme in coada si mii de trupe terestre devine razboi de uzura, atata tot!
 

DeletedUser6873

Guest
eu am alta parere ..
pe serverul asta trebuie sa fii mixt , deoarece ai nevoie de aparare la revolta
pe sistemul vechi ai nevoie de atac maxim , pentru ca , atunci cand iei nava , la 5 min dai sa trimiti un sprijin la alt sat ( cu armata de atac ) iar cand mai e 1 min cand vine nava retragi rpd sprijinul cu atacul , iar atacul va ajunge imediat dupa ce va intra nava , si poc poc , daca ai noroc .. i-ai spart tot lu ala cu nava si ai scapat si tu .



Raspunsul tau ma satisface mai mult de-o groaza! Daca omul ataca cu nava , iar tu scoti trupele cum ne-ai exemplificat "matale" , poate omul acela trimite atacuri la intervale de cateva secunde , nava si dupa sprijin la secunda! Tu daca trimiti trupele pe un oras ca si sprijin(trupele de atac) iar atunci cand le retragi ai ghinionul sa retragi dupa ce intra 1-2 sprijinuri ale inamicului iti poti lua "Adios" de la oras!


Pe sistemul vechi ai nevoie atat de aparare cat si de atac! Cand sunt atacat cu nava , prefer sa bag 2.000 bireme inainte atacurilor si sa-l "scufund"! Ori las sa intre atacurile si bag sprijin (terestru / bireme) inaintea navei!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus