Puterea lui Zeus-fulgerul exagerat

DeletedUser

Guest
Salut,din punctul meu de vedere cred ca ar trebui facute anumite modificari la puterea lui zeus,si mai exact la fulgerul acestuia, este exagerat ca fulgerul lui zeus, sa distruga o cladire, daca se strang 20 jucatori care are pe zeus, ca zeu iti distrug tot orasul in 2 sec.Fulgerul sa coste 500 de favoruri si sa-ti distruga 1 nivel al unei cladiri la intamplare.Dvs,ce opinii aveti?
 

DeletedUser

Guest
In plus exista o limita de un fulger la 4 ore per polis. Incepand cu v1.09 limita chiar va si tine cont de viteza lumi astfel, pe beta, un fulger va putea lovi doar o data la 8 ore un polis.

In alta ordine de idei, exista si o magie de protectie a polisului ce dureaza 12 ore :)
 

DeletedUser

Guest
Acum 15 minute am fost lovit de inca 2 fulgere .. in total am primit o gramada .. deja sunt nervos.
E aiurea .. se trezeshte orice noob cu 1500 de puncte care nu a mai intrat online de o saptamana .. si isi descarca nervii pe munca mea.

Am fost lovit in ambele orase .. de acelasi jucator in acelashi moment... direct 400 favor irosit ca sa se descarce pe mine pentru ca sunt in top.

Garantez ca jucatorul ala nu are nici cea mai mica dorintza de dezvoltare si extindere .. el va fi prezent acolo o data pe saptamana ca sa imi trimita mie fulgere.

Ca el sunt multi .. si e costisitor sa imi pun protectia de la atena non stop.


FULGERUL LUI ZEUS ESTE AIUREA !!

Ar trebui sa aiba o distantza maxima la care poate fi dat. 3-4 insule.. poate 5-6 insule. Sa pot face ceva impotriva oricarui frustrat care ma ataca cu asa ceva.

Parca vad ca in cateva saptamani se mai deschide o lume noua .. si lumea se muta acolo ... si o sa isi pastreze conturile aici doar ca sa dea fulgere in mine si in alti jucatori din top.

FULGERUL LUI ZEUS = ARMA PROSTULUI


Astept sa se ia masuri .. si sa fie schimbata vraja. Altfel promit ca o sa fac si eu la fel .. o sa apar online doar sa dau fulgere de 2-3 ori pe saptamana in primul din clasament.

E trist daca jocul se rezuma la atat. Ma asteptam la mai multe de la InnoGames.

Si inca o mare problema cu aceasta vraja .... daca tinta e protejata de scutul lui atena .. cel care vrea sa atace primeste un mesaj "tinta protejata" .. si el nu are NICI O PIERDERE. Si fara nici o jena poate sa astepte .. si sa incerce a doua zi. SI TOT ASA LA INFINIT !!

De-a dreptu PENIBIL!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Acum 15 minute am fost lovit de inca 2 fulgere .. in total am primit o gramada .. deja sunt nervos.
E aiurea .. se trezeshte orice noob cu 1500 de puncte care nu a mai intrat online de o saptamana .. si isi descarca nervii pe munca mea.

Am fost lovit in ambele orase .. de acelasi jucator in acelashi moment... direct 400 favor irosit ca sa se descarce pe mine pentru ca sunt in top.

Garantez ca jucatorul ala nu are nici cea mai mica dorintza de dezvoltare si extindere .. el va fi prezent acolo o data pe saptamana ca sa imi trimita mie fulgere.

Ca el sunt multi .. si e costisitor sa imi pun protectia de la atena non stop.


FULGERUL LUI ZEUS ESTE AIUREA !!

Ar trebui sa aiba o distantza maxima la care poate fi dat. 3-4 insule.. poate 5-6 insule. Sa pot face ceva impotriva oricarui frustrat care ma ataca cu asa ceva.

Parca vad ca in cateva saptamani se mai deschide o lume noua .. si lumea se muta acolo ... si o sa isi pastreze conturile aici doar ca sa dea fulgere in mine si in alti jucatori din top.

FULGERUL LUI ZEUS = ARMA PROSTULUI


Astept sa se ia masuri .. si sa fie schimbata vraja. Altfel promit ca o sa fac si eu la fel .. o sa apar online doar sa dau fulgere de 2-3 ori pe saptamana in primul din clasament.

E trist daca jocul se rezuma la atat. Ma asteptam la mai multe de la InnoGames.

Explicaţiile date mi se par destul de plauzibile... să nu uităm că în general, moralitatea jucătorilor lasă de dorit din diferite motive (unii sunt copii care nici nu au ajuns în clasa I la şcoală)...

Propun ca puterile distructive ale zeilor, cele care se pot încadra cu explicaţiile date mai sus de n0ave, să fie limitate la diferenţa de dezvoltare a polisului care foloseste puterea faţă de cel pe care se foloseşte puterea. Exemplu: un jucător de 1500 de puncte sa nu poată folosi puteri divine asupra unui polis care este mai dezvoltat sau mai puţin dezvoltat faţă de el cu o marjă de 300 de puncte, adică să poată aplica "vraja" unor polisuri care au între 1200-1800 puncte.
 

DeletedUser

Guest
Frustrari si Frustrati

Lasti jocul sa mearga, v-ati invatat sa fiti in top aceiasi pe toate lumile si in toate jocurile. Este foarte democratic ca oricine sa poata fi atacat si sa atace.
Daca va ataca cineva, poate fi distrus de ceilalti colegi ca de-aia exista aliante!
 

DeletedUser

Guest
Lasti jocul sa mearga, v-ati invatat sa fiti in top aceiasi pe toate lumile si in toate jocurile. Este foarte democratic ca oricine sa poata fi atacat si sa atace.
Daca va ataca cineva, poate fi distrus de ceilalti colegi ca de-aia exista aliante!

Si incepem toti sa folosim doar fulgere?
Sa zicem ca toata alianta mea ii in continentu 55, si se apuca niste n00bs din continetnu 33 sa dea cu fulgere in noi? ce putem face?
Dam si noi cu fulgere?

Si daca il atacam cu trupe, el tot da fulgere, pana nu il cuceresc el poate sa intre tot la 2 zile si sa dea un fulger, pot sa il atac cu armata, pot sa il farmez zilnic, pot sa ii dau si eu fulgere in cap. Tot degeaba.

Si tu esti unu, si cei care dau fulgere is 100. Ce le poti face?
Sau ai un trib de 200 de oamenii si cei care dau fulgere is vreo 4000, pe putin.
Majoritatea celor care au plecat pe beta, isi pastreaza contul doar pentru fulgere.

E normal?

Nu o sa ma apuc sa trimit nave de colonizare si armata la cateva ore distanta sa
lovesc un amarat cu 1000 de puncte la care nu ii pasa deloc de joc, si care poate sa inceapa iar la marginea harti si intr-o saptamana iar da fulgere.

Unde ajugem?
Sa ne facem fiecare cate o mie de conturi sa ne facem templu de nivelu 3, sa intram saptamanal si sa dam fulgere in oamenii care ne deranjeaza?

E aiurea.

Si gandestete ca oamenii care sunt in top, sunt acolo pentru ca stiu sa joace, si ca dedica timp jocului.
Te astepti sa fi primul cu 15 minute / zi online? si cu zile in care nu apari deloc?

In momentul acesta, jocul incurajeaza prostimea.

In plus exista o limita de un fulger la 4 ore per polis. Incepand cu v1.09 limita chiar va si tine cont de viteza lumi astfel, pe beta, un fulger va putea lovi doar o data la 8 ore un polis.

In alta ordine de idei, exista si o magie de protectie a polisului ce dureaza 12 ore :)

Protectia nu apara, doar amana, atacatorul nu pierde favoruri, in schimb cel care se apara trebuie sa investeasca non stop in magia de protectie.

Uita-te la mine am 2 orase, doar cu templele mele de 17 si 14 + marea preoteasa + 2 statui. Nu pot tine protectia non stop nici macar pe un oras.

Si toata prostimea isi permite sa dea fulgere pentru ca pur si simplu nu le pasa de dezvoltarea lor personala, vor sa faca doar rau.

In momentul in care voi avea templu de 25 si o sa pot sa imi tin protectia pe acel oras singur non stop, va fi ok.

Dar asta nu va fi posibil pana nu se modifica putin si numarul de favoruri primite pe fiecare nivel de templu
Templu de nivel 6 = 2.4 favor/ora
Templu de nivel 25=5 favor/ora
Gandestete ca daca eu asa avea templu de 25 as produce acelasi numar de favor ca 2 orase cu 1500 de puncte si templu de nivel 6.

+ protectia e relativ scumpa, costa 130 favor si te protejeaza 12 ore.

Spune-mi si mie cum pot sa produc 11 favor/ora doar ca sa imi apar un singur oras?

Si de asemenea stiu ca degeba "ma plang aici".
Administratorii romanii nu au nici o influenta asupra mecanismelor jocului.

Am facut aceleasi demersuri pe forumurile internationale, sper ca schimbarea sa vina de acolo.

Daca nu se schimba nimic voi renunta (pot sa fiu si eu un amarat care intra saptamanal si da fulgere nu e deloc greu) si imi voi pastra goldul si voi astepta sa evolueze jocul sa ajunga la nivel competitional si poate ma voi intoarce pe lumea Kappa sau Lambda.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
da, n0ave a explicat destul de detaliat mecanismul fulgerului si efectelor pe care acesta il are.

Chiar daca mi se pare democratic ca orice jucator sa poata ataca orice alt jucator din pacate nu pot sa fiu de acord cu fulgerele in formatul actual.
Aceste fulgere determina pe multi jucatori sa-si faca mai multe conturi...:( lucru cu care NU SUNT, ABSOLUT DELOC, DE ACORD

cu toate protectiile pentru combatarea multiaccount-ului, jucatorii cu un minim de cunostinte/posibilitati le folosesc cu succes. Si in acest sens amintesc:
- cheia nu este facuta pentru hot
- dupa ce un prost arunca un bolvan 10 destepti nu-l mai scot din fantana (adica: dupa ce ai fost procopsit cu 10 fulgere degeaba contul respectiv este inchis->paguba ramane...)
 

DeletedUser

Guest
Plus la noi e plin de invidioşi, ceva tipic românesc.
"Să moară capra vecinului."
În cazul de faţa vecinul sunt eu.
 

DeletedUser

Guest
zeus

Nu cred ca este cazul sa il sacrificam pe ZEUS si nici puterile lui, odata ajunsi in top se presupune ca avem si resursele necesare pentru o armata puternica asta in comparatie cu jucatorii mai slab dezvoltati si putem distruge acel jucator, mai punem la socoteala ca facem parte din aliante mai mult unii sunt chiar lideri, ce va opreste sa organizati atacuri pentru eliminarea acelui "misel". Consider ca si jucatorii mai slabi ca puncaj au dreptul sa atace unul de top fara a fi restrictionati.
 

DeletedUser

Guest
Nu cred ca este cazul sa il sacrificam pe ZEUS si nici puterile lui, odata ajunsi in top se presupune ca avem si resursele necesare pentru o armata puternica asta in comparatie cu jucatorii mai slab dezvoltati si putem distruge acel jucator, mai punem la socoteala ca facem parte din aliante mai mult unii sunt chiar lideri, ce va opreste sa organizati atacuri pentru eliminarea acelui "misel". Consider ca si jucatorii mai slabi ca puncaj au dreptul sa atace unul de top fara a fi restrictionati.

nu se pune problema aramatei cand atacul cu fulgere vine de la 100 ore distanta...
 

DeletedUser

Guest
Nu cred ca este cazul sa il sacrificam pe ZEUS si nici puterile lui, odata ajunsi in top se presupune ca avem si resursele necesare pentru o armata puternica asta in comparatie cu jucatorii mai slab dezvoltati si putem distruge acel jucator, mai punem la socoteala ca facem parte din aliante mai mult unii sunt chiar lideri, ce va opreste sa organizati atacuri pentru eliminarea acelui "misel". Consider ca si jucatorii mai slabi ca puncaj au dreptul sa atace unul de top fara a fi restrictionati.


Prietene .. nu ai nici cea mai mica idee de cum functioneaza jocul asta.

Am armata .. si sa zicem ca vreau sa il atac pe unu dintre cei care m-au lovit cu fulgere.
Fac 15 ore pana la el .. si inca 15 la intoarcere.
El poate sa isi mute armata .. si gata. Eu ce am facut?
Am tzinut armata ocupata 30 de ore.

Sa zicem ca nu isi muta armata .. si i-o sparg .. crezi ca ii pasa ? Nu.
El strange in continuare favoruri .. si ma va lovi in continuare.

Sa il atac cu fulgere? Si ce ? sa ii sparg o casa care costa 1000 resurse ? Cand el imi sparge una care costa 15000-20000?

Chiar nu ai cea mai mica idee despre cum funtioneaza jocul. Lumea va spune ca sunt arogant .. si cateodata chiar sunt .. cand o gramada de oameni isi pune in cap sa te distruga .. si tu nu potzi sa te aperi.

Gandeste-te ca pana nu il cuceresc pe X din capatul lumii nu il pot opri. Si chiar daca il cuceresc .. se muta la marginea hartzii .. si intr-o saptamana continua.

Ai macar idee ce greu e sa cucereshti pe cineva?
Mai ales daca vrei sa o faci pe alta insula.
Si mai ales daca vrei sa o faci la 20-30 de ore distantza (cu nava de colonizare care este foarte foarte inceata)


Nu te mai baga unde nu te pricepi.

Gandeste-te ca un singur jucator cu 1800 de puncte care e la distantza de 15 ore de mine (cu transportoare .. nu cu nava de colonizare) m-a lovit in ambele orase in acelashi moment astazi dimineatza (a strans 400 de favoruri ..probabil a stat o saptamana sa adune atata... ma astept ca pe weekendul viitor sa mai primesc o tura tot de la el ... iar pana atunci o sa primesc chestii de genu de la alte zeci de jucatori).
Mi-a spart 2 cladiri de nivel maxim. In total vreo 20000 resurse. Si chiar nu am ce sa ii fac. Chiar daca as avea un prieten bun pe insula cu el .. si l-as ruga sa il atace .. TOT DEGEABA. Templul lui nu poate fi demolat decat cu fulgere (care ataca aleator). Macar daca as putea trimite nishte catapulte sa ii demolez templul .. dar nici asta nu pot .. pentru ca catapultele nu distrug case .. doar ziduri. Si chiar daca i-as distruge templul .. e atat de ieftin la inceput incat nu ii il deranjeaza deloc.

Acest joc FAVORIZEAZA incepatorii. FAVORIZEAZA copilashii de 10-12 ani care vor sa faca pe desteptzii si pe agresivii. Acest joc favorizeaza jucatorii care NU VOR PLATI NICIODATA CONT PREMIUM.


Si apropo de eliminarea acelui "mishel", sunt gramezi de oameni care doar cu asta se ocupa.

Si la capitolul "oricine sa poata ataca pe orice" sunt de acord cu tine. Sa se lupte cu mine la orice ora .. il astept pe ziduri .. il astept pe mare.. dar in fatza zeiloi ce draq sa fac? Pot doar sa stau .. sa pun capu la cutie .. si sa sper ca mah loveste in cladiri ieftine si care nu necesita mult timp sa le refac.

Daca toata harta ar trimite vapoare cu trupe catre mine nu m-as supara. Macar ar fi lupta dreapta. Poate rezist la 10 ... la 100 .. la 1000 de atacuri .. dar macar rezist o vreme.
Asa cu fulgerele .. nu pot face nimic .. stau si astept inevitabilul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Prietene .. nu ai nici cea mai mica idee de cum functioneaza jocul asta.

Am armata .. si sa zicem ca vreau sa il atac pe unu dintre cei care m-au lovit cu fulgere.
Fac 15 ore pana la el .. si inca 15 la intoarcere.
El poate sa isi mute armata .. si gata. Eu ce am facut?
Am tzinut armata ocupata 30 de ore.

Sa zicem ca nu isi muta armata .. si i-o sparg .. crezi ca ii pasa ? Nu.
El strange in continuare favoruri .. si ma va lovi in continuare.

Sa il atac cu fulgere? Si ce ? sa ii sparg o casa care costa 1000 resurse ? Cand el imi sparge una care costa 15000-20000?

Chiar nu ai cea mai mica idee despre cum funtioneaza jocul. Lumea va spune ca sunt arogant .. si cateodata chiar sunt .. cand o gramada de oameni isi pune in cap sa te distruga .. si tu nu potzi sa te aperi.

Gandeste-te ca pana nu il cuceresc pe X din capatul lumii nu il pot opri. Si chiar daca il cuceresc .. se muta la marginea hartzii .. si intr-o saptamana continua.

Ai macar idee ce greu e sa cucereshti pe cineva?
Mai ales daca vrei sa o faci pe alta insula.
Si mai ales daca vrei sa o faci la 20-30 de ore distantza (cu nava de colonizare care este foarte foarte inceata)


Nu te mai baga unde nu te pricepi.

Gandeste-te ca un singur jucator cu 1800 de puncte care e la distantza de 15 ore de mine (cu transportoare .. nu cu nava de colonizare) m-a lovit in ambele orase in acelashi moment astazi dimineatza (a strans 400 de favoruri ..probabil a stat o saptamana sa adune atata... ma astept ca pe weekendul viitor sa mai primesc o tura tot de la el ... iar pana atunci o sa primesc chestii de genu de la alte zeci de jucatori).
Mi-a spart 2 cladiri de nivel maxim. In total vreo 20000 resurse. Si chiar nu am ce sa ii fac. Chiar daca as avea un prieten bun pe insula cu el .. si l-as ruga sa il atace .. TOT DEGEABA. Templul lui nu poate fi demolat decat cu fulgere (care ataca aleator). Macar daca as putea trimite nishte catapulte sa ii demolez templul .. dar nici asta nu pot .. pentru ca catapultele nu distrug case .. doar ziduri. Si chiar daca i-as distruge templul .. e atat de ieftin la inceput incat nu ii il deranjeaza deloc.

Acest joc FAVORIZEAZA incepatorii. FAVORIZEAZA copilashii de 10-12 ani care vor sa faca pe desteptzii si pe agresivii. Acest joc favorizeaza jucatorii care NU VOR PLATI NICIODATA CONT PREMIUM.


Si apropo de eliminarea acelui "mishel", sunt gramezi de oameni care doar cu asta se ocupa.

Si la capitolul "oricine sa poata ataca pe orice" sunt de acord cu tine. Sa se lupte cu mine la orice ora .. il astept pe ziduri .. il astept pe mare.. dar in fatza zeiloi ce draq sa fac? Pot doar sa stau .. sa pun capu la cutie .. si sa sper ca mah loveste in cladiri ieftine si care nu necesita mult timp sa le refac.

Daca toata harta ar trimite vapoare cu trupe catre mine nu m-as supara. Macar ar fi lupta dreapta. Poate rezist la 10 ... la 100 .. la 1000 de atacuri .. dar macar rezist o vreme.
Asa cu fulgerele .. nu pot face nimic .. stau si astept inevitabilul.


+1...cand cativa pusti de 13ani nu au ce face si te lovesc cu fulgere de 2 pe saptamana fiecare,clar te enervezi.Scoaterea fulgerului mi se pare o idee foarte buna.Insa va dura pana se va aplica(daca se va aplica).

Fiind rang 1,clar esti cel mai expus.Toata lumea vrea sa te scoata din joc.
 

DeletedUser

Guest
Deacord cu n0ave sint foarte multi invidiosi care pur si simplu cu zeus strica munca depusa de unul si de altul si pur si simplu nu ai cum sa te aperi
Pentru a putea folosi fulgerul ar trebuie cel putin avut un numar minim de puncte al orasului
dar cel mai bine ar fi sa fie scos fulgerul si inlocuit cu altceva
 

DeletedUser

Guest
fulgerul e ce-a mai buna arma din joc daca sti sa o folosesti...dai cu fulgeru apoi cu puterea lui zeus de a omora 30% din trupele aflate in sat si ii pa ori ce jucator,nu stiu ce nu va convine...luatio pe atena si bagativa scutul daca nu va convine
 

DeletedUser

Guest
fulgerul e ce-a mai buna arma din joc daca sti sa o folosesti...dai cu fulgeru apoi cu puterea lui zeus de a omora 30% din trupele aflate in sat si ii pa ori ce jucator,nu stiu ce nu va convine...luatio pe atena si bagativa scutul daca nu va convine

Prietene, puterea lui zeus ce omoara 10-30% din trupe e defensiva.
Nu poti sa o folosesti decat daca cineva te ataca.

Si de ce sa dai cu fulgerul in cineva? Daca vrei sa il cuceresti de ce sa ii spargi casele? Il cuceresti cu tot.

Pana nu cunosti mecanismele jocului, e de bun simt sa nu te bagi unde nu te pricepi.
 

DeletedUser

Guest
fulgerul e ce-a mai buna arma din joc daca sti sa o folosesti...dai cu fulgeru apoi cu puterea lui zeus de a omora 30% din trupele aflate in sat si ii pa ori ce jucator,nu stiu ce nu va convine...luatio pe atena si bagativa scutul daca nu va convine

Ce sa mai zici n0ave are omul 586 de puncte de unde sa stie el ce e cu nava si cum se foloseste
il alege si el pe zeus si gata ca ii da carute si fulgere
 

DeletedUser

Guest
Ce sa mai zici n0ave are omul 586 de puncte de unde sa stie el ce e cu nava si cum se foloseste
il alege si el pe zeus si gata ca ii da carute si fulgere

man daca ai sti ceva despre jocul asta nu ai mai vorbi degeaba...e trist pleci de pe net vi pe ro pentru a juca cu romani si dai de oameni ca voi...ps ar fi frumos sa stiti si voi sa jucati cat stiu eu...in privinta fulgerului nu va impiedica nimeni sa nu dati si voi cu el...eu unul il folosesc constant si cu rezultate bune.daca nu ai vazut bine cred ca am 1200 de pt si nici macar nu am templu pe ro.
 

DeletedUser

Guest
Scuze ca nu am vazut bine punctele orasului tau dar nu asta era tema
era vorba despre fulgerul lui zeus si mi-am spus parerea mea despre acest fulger
fara rost ca fiind arma cea mai buna pentru unii care intra o data pe saptamana
si dau cu fulgeru ca de hai sa mai daram o cladire la care unii care dau niste preturi imense dar pina la urma nu pretul ci timpul de construire conteaza si nu folosesc premium in schimb astept de-mi vine rau pina termin un nivel ca sa se trezeasca cite un tacanit care intra si el cind isi aduce aminte si ce zice hai sa mai daram ceva ca n-am ce face azi si zdrang un fulger ca doar armata no fi prost sa trimita
 
Ultima editare de un moderator:
Sus