Punctele de cultura

DeletedUser

Guest
Fiecare dintre acele 4 iti aduce cate un punct de cultura.Fara puncte de cultura nu poti cuceri/coloniza alt oras.In momentul resetarii unei cercetari pierzi un punct de cultura.
 

DeletedUser

Guest
Fiecare dintre acele 4 iti aduce cate un punct de cultura.Fara puncte de cultura nu poti cuceri/coloniza alt oras.In momentul resetarii unei cercetari pierzi un punct de cultura.

Ce bine ar fi. Am putea avea cate orase vrem.

Pentru fiecare oras iti trebuie cate un punt de cultura in plus. Pentru primul colonizat iti trebuie cele 2 puncte primite din start. Pentru a doua colonizare (a se subintelege ca cucerirea e urmata de colonizare deci o includ implicit) ai nevoie de 3 puncte. Dar ai nevoie de 3 "subdiviziuni" (acel 0/3 de pe bara de jos) ca sa faci un punct de cultura. Pentru al patrulea vei avea nevoie de 9, apoi de 18, si asa mai departe. Fiecare din cele 4 iti aduce cate o "subdiviziune".

Am folosit termenul de "punt de cultura" necesar unui noi oras pentru ca aceasta e exprimarea din wiki.
Putem considera necesar cate 1 "nivel de cultura" necesar pentru fiecare oras nou si atunci avem nevoie de 3 puncte de cultura pentru nivelul 3, 9 pentru nivelul 4, 18 pentru nivelul 5, si asa mai departe. Aceasta mi se pare o exprimare mai inteligibila.

Citez din Wiki:
Trebuie deasemenea să ai suficiente puncte de cultură pentru a întemeia un nou polis. Pentru al doilea polis vor fi necesare întotdeauna 3 puncte de cultură.
 

DeletedUser

Guest
Trebuie deasemenea să ai suficiente puncte de cultură pentru a întemeia un nou polis. Pentru al doilea polis vor fi necesare întotdeauna 3 puncte de cultură.

Aici e o greseala,pt al 3-lea ai nevoie de 3 puncte sau nu stiu pt ca inca nu am ajuns acolo,la prima cucerire(al 2-lea polis)ai nevoie de 1 punct ce ti-l da din oficiu:
Nivel de cultură: 2 orase1/2
 

DeletedUser

Guest
Puncte cultura

La cultura se contorizeaza ca puncte de batalie gardienii?adica daca eu omor gardieni ia in calcul?
 

DeletedUser

Guest
Puncte de cultura

Salut am citit tutorialele, dar nu am inteles cate puncte de cultura iti trebuie sa poti ,,demola" o cercetare din academie, si daac se pot face in alt mod decat sa te lupti cu alte.
 

DeletedUser

Guest
Reformuleaza intrebarea.Unii probabil nu vor intelege.

Asadar,resetand o cercetare pierzi un punct de cultura.Punctele de cultura se pot obtine prin cele 4 metode pe care le gasesti in Agora->Cultura.
 

DeletedUser

Guest
Pe mine ma intereseaza cum fac PUNCTE DE CULTURA ca dau la cultura in Agora si imi apar despre jocuri olimpice etc
 

DeletedUser

Guest
Alin. a spus:
Punctele de cultura se pot obtine prin cele 4 metode pe care le gasesti in Agora->Cultura.

ady16 a spus:
Pe mine ma intereseaza cum fac PUNCTE DE CULTURA ca dau la cultura in Agora si imi apar despre jocuri olimpice etc

Eu iti zic si tu intrebi din nou acelasi lucru ;)

N-am cuvinte...
 

DeletedUser

Guest
Ce castig daca?

Ce castig daca fac parada triumfala , festivalul orasului , piesa de teatru si jocurile olimpice . De ce trebuiesc facute?
 

DeletedUser

Guest
Sau le poti folosi ca sa colonizezi sau sa cuceresti polisuri.
 

DeletedUser

Guest
Cu punctele de cultura poti reseta Cercetari facute in academie.
Cu nivelul de cultura (format din punctele de cultura) iti poti asigura protectia impotriva cuceririi ( cel ce incearca sa te cucereasca trebuie sa aiba un nivel de cultura mai mare decat al tau)

Nu am văzut nicăieri că cel care cucerește un polis de la tine trebuie să aibă nivelul de cultură mai mare ca tine, ci doar el să aibă destule puncte de cultură ca să administreze toate polisurile pe care le va avea după cucerire. Deci, este posibil și să îți fure un polis cineva cu un nivel de cultură mai mic decât tine. De altfel, ar fi și absurd, pentru că așa, jucătorii mici nu ar putea niciodată să ia orașe de la cei mai dezvoltați ca ei.
 

DeletedUser

Guest
Din cate cunosc eu nu a fost niciodata un astfel de citat in WIKI deoarece nici nu este adevarat.
Pentru a putea cuceri/coloniza un nou oras trebuie doar sa ai un nivel cultural suficient de mare. De la inceput fiecare jucator incepe cu nivelul cultural 2 adica pe langa orasul primit initial mai poate cuceri/coloniza inca un oras fara a acumula puncte de cultura pentru aceasta. Pentru a putea detine 3 orase e nevoie de nivelul cultural 3 si asa mai departe.
 

DeletedUser

Guest
cred c-am incurcat borcanele rau de tot aici cu alt joc ....:eek:
scuze pt informatiile gresite :(
 

DeletedUser

Guest
Puncte de cultura

Am si eu o intrebare: Cate puncte de cultura imi trebuie pentru a intemeia un al 3-lea oras?
 
Sus