Punctele de cultura

DeletedUser

Guest
La ce sunt necesare? am incercat sa gasesc explicatii, dar nu am reusit.
Sunt bune la resetarea cercetarilor in cadrul academiei, dar la altceva?:confused:

va multumesc :)
 

DeletedUser

Guest
punctele de cultura te vor ajuta si la cucerirea altor polisuri

Cultură

Trebuie deasemenea să ai suficiente puncte de cultură pentru a întemeia un nou polis. Pentru al doilea polis vor fi necesare întotdeauna 3 puncte de cultură.
 

DeletedUser

Guest
Care e legatura intre Festival si punctele de cultura? Sau care e paritatea, mai bine zis. Un festival=un punct de cultura?
 

DeletedUser

Guest
Fiecare din cele 4 optiuni ofera cate un punct de cultura.
 

DeletedUser1304

Guest
ataca un jucator activ nu sate de tarani pentru punctele de cultura
 

DeletedUser

Guest
Puncte Cultura

Spunetimi si mie va rog cum se pot acumula punctele de cultura si prin ce modalitati?
 

DeletedUser

Guest
Raspunsul aici.

Întrebări (5 Vederi)
Înainte de a pune întrebări citiţi va rog ajutorul, secţiunea F.A.Q. şi folosiţi funcţiunea de căutare de pe forum.

2.4. Pentru a evita repetarea argumentelor, mai ales în cazul discuţiilor lungi, vă sugerăm ca întotdeauna să citiţi întregul topic înainte de a posta un răspuns. Înainte de a posta un topic nou, folosiţi funcţia de căutare pentru a vă asigura că nu exista un topic asemănător.

Mai multa atentie pe viitor.
 

DeletedUser

Guest
da dar problema e ca nu gasesc nicaieri exact cum se fac aceste puncte
 

DeletedUser

Guest
Citeste cu atentie cele scrise mai sus.

LE: Uite si ce scrie in Wiki
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Tot nu inteleg ce sa fac ca sa am pct cultura

Greu tare....


WikiGrepolis a spus:
Valoarea Culturală


Pentru a putea prelua controlul asupra altor polisuri, va trebui ca polisul tău să aibă o valoare culturală astfel încât locuitorii altor polisuri să îţi accepte dominarea. Ăsta este poate argumentul istoric de ce Sparta nu a ajuns niciodată la mărimea şi atractivitatea Atenei. Nivelul cultural al polisului tău, pe care îl poţi vedea cu un click în Agora, îţi arată câte alte polisuri poţi cuceri din polisul tău. Pentru a creşte valoarea culturală poţi sărbători diferite evenimente: "Sărbătoarea Polisului", "Jocuri Olimpice", "Sărbătorirea Victoriei" sau "Piese de Teatru". Sărbătorirea acestor evenimente va creşte valoarea culturală şi va face polisul tău faimos si atractiv.

Nu faci nimic cu ele.Ele te ajuta sa cuceresti/colonizezi alte orase.
Inainte sa pui intrebari aiurea,cauta raspunsul printre randurile Wiki-ului.
 

DeletedUser

Guest
care e diferenta intre festivalul orasului si teatru?Din cate am inteles eu,festivalul il poti organiza o singura data intr-un oras=1 punct cultura.Teatrul,o data construit poti organiza mai multe piese de teatru, o data la 5 zile=x puncte in functie de cate piese joci.Va rog sa ma lamuriti
 

DeletedUser

Guest
inainte de parada triumfala:

- nivel cultura: 3
- orase: 2/3
- bara albastra de progres: 3/9

dupa parada triumfala:

- nivel cultura: 3
- orase: 2/3
- bara albastra de progres: 4/9

de ce nu am primit punctul de cultura si orase de cucerit in plus?
 

DeletedUser

Guest
inainte de parada triumfala:

- nivel cultura: 3
- orase: 2/3
- bara albastra de progres: 3/9

dupa parada triumfala:

- nivel cultura: 3
- orase: 2/3
- bara albastra de progres: 4/9

de ce nu am primit punctul de cultura si orase de cucerit in plus?

L-ai primit. Ţi-l arată la bara de progres.
Nivelul de cultură indică numărul maxim de polisuri în care te încadrezi la cultura pe care o ai.
"oraşe" îţi indică numărul de polisuri pe care le ai deja în raport cu câte poţi avea.
 

DeletedUser

Guest
care e diferenta intre festivalul orasului si teatru?Din cate am inteles eu,festivalul il poti organiza o singura data intr-un oras=1 punct cultura.Teatrul,o data construit poti organiza mai multe piese de teatru, o data la 5 zile=x puncte in functie de cate piese joci.Va rog sa ma lamuriti

Amândouă îţi aduc câte un punct de cultură în plus. Festivalul durează mai puţin (24 de ore) dar te costă mai mult. Teatrul te costă mai puţin, dar durează 5 zile şi ca să organizezi piese de teatru ai nevoie, în oraşul respectiv, să construieşti "teatru" - vezi la minuni.
Şi festivalul îl poţi organiza în mod repetat dar nu poţi să ai două festivaluri în acelaşi timp în acelaşi oraş.
Poţi da din nou după ce se termină primul festival.
 

DeletedUser

Guest
Cred ca in raspunsurile de mai sus s-a strecurat o eroare de exprimare.
Cele 4 modalitati (Festivalul orasului, Jocurile Olimpice, Parada militara si Piesele de teatru) nu dau cate un punct de cultura ci ridica nivelul cultural al orasului. Ficare dau cate o ""fractiune" de punct de cultura. Astfel pentru a obtine primul punt suplimentar de cultura (al treilea de fapt caci primele doua sunt date din start) e novoie de 3 evenimente din cele 4 specificate mai sus (are 3 fractiuni). Pentru a obtine urmatorul punct e nevoie de inca 6 astel de evenimente ajungand la un total de 9 (are 9 fractiuni). Si asa mai departe.

Am numit "fractiuni" ceea ce vedeti pe bara de jos la Cultura si a mai fost dat ca exemplu in acest topic, adica 0/3 sau 4/9 inseamna ca pentru primul punct de cultura e nevoie de 3 fractiuni si au fost realizate 3, repectiv pentru al doilea e nevoie de 9 fractiuni si au fost realizate 4 (din care primele 3 au dat deja primul punt de cultura).

P.S. Vin cu o completare la un post de mai sus: pe lumea beta timpii celor 4 evenimente se injumatatesc. Un festival dureaza 12 ore iar o piesa de teatru dureaza 2,5 zile.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1044

Guest
Agora->Cultura

Am gasit la Angora la folderul Cultura urmatoarele :
,,Festivalul orasului , Jocurile Olimpice , Parada Triumfala si Piese de teatru".
Am o intrebare , la ce ajuta acestea ?
Pentru ce ar treui sa le acctivez?:confused:
este o chestie asa de dragul de a o face sau aduce beneficii?
Astept raspuns!!!

Multumesc anticipat!!!
 
Sus