Propunere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
nu stiu cum naiba te poti descurca cu 2-3 orase ca sa pastrezi o colonizare!


comparativ cu alti jucatori noi jucam impreuna, in traducere 2 - 3 de la mine, cu 2 -3 de la x cu 2 - 3 de la y :) ...

jocul e simplu, si sincer nu m-ar deranja costul unui punct de cultura daca ar exista un echilibru intre ofensiv si defensiv, am mai zis si eu si altii, s-au dat si exemple si degeaba.

nu inteleg de ce trebuie sa spunem 100 de insi acelas lucru pentru a se incerca o schimbare ... s-au dat motive, s-au dat cazuri - sunt intemeiate, bun atunci adminul x face demersurile pentru a anunta Inno si vedem ce o fi pe urma, nu sunt intemeiate, sunt gresite calculele noastre, etc .. atunci sa ni se arate, sa se inchida cererile de genul asta si gata.
 

DeletedUser

Guest
@Xray .. ai dreptate si nu prea, eu ca sa imi apar o barca nu am nevoie decat de 2 - 3 orase si nu din cauza avantajelor pe care jocul le ofera aparatorilor ci din cauza ca numarul jucatorilor defensivi este extrem de mare datorita acelor avataje si pentru ei sa sparga o cucerire inseamna de cele mai multe ori sa atace cu trupe defensive ( putere mica de atac => pagube mici => putin stres la apararea unei barci ), deci prefera sa nu mai atace :)
Corelat si cu raspunsul dat de tine lui dragos iti raspund.
Daca se schimba raportul si cu 2700 usoare poti rupe 4000 bireme, asta inseamna ca raportul va fi 11 full usoare(240) pentru 13 full bireme(300), ~ 1:1,2
Daca in echipa ta sunt 5, bagati 10-15 full-uri bireme. Crezi ca e greu sa gaseasca o alianta 8- 12 full-uri de usoare ?:)

Evident, cum e acum, cand in oras sunt deja 4.000 bireme, chiar n-are rost sa te mai zbati. De aceea nu te mai ataca nimeni, cum spui tu.
Ai rupe mult prea multe trupe pt un oras, cand in jur sunt orase garla:)
Plus l-ai umple de puncte pe cuceritor.
Iei repede si tu altul cam de pe unde au plecat trupele suport sau tot ala pierdut cand se racesc lucrurile.
In joc, pe langa usoare si bireme, mai trebuie si un gram de intelepciune.
 

DeletedUser

Guest
Author a spus:
@ xRAY Plus l-ai umple de puncte pe cuceritor.
Iei repede si tu altul cam de pe unde au plecat trupele suport sau tot ala pierdut cand se racesc lucrurile.
In joc, pe langa usoare si bireme, mai trebuie si un gram de intelepciune.

Asta e cea mai mare prostie pe care o fac peste 97 % din Jucatorii lumi Alpha ...

Dar atunci dc mai joci grepolis daca nu ataci ? Iti lustruiesti barcile in port ? TU cum vrei cultura ? ...

Cred ca deja nu-si mai are rost topicul .. :(
 

DeletedUser

Guest
Voi de plictiseala v`ati apucat de forumul extern :))) De parca nu stiati de la bun inceput cum sta treaba si mai ales de "valoarea" celor din LL. In primul rand ca aceasta propunere cu pct de cultura tot pe ei i`ar avantaja ( LL ) prin simplu motiv ca si`ar lua conturile inactive si ar face si mai multa aparare terestra :). Granita LL cu Die. si cu pusch are mai multa aparare terestra decat are tot restul grepolisului.

Suntem mai activi decat tot Die.-ul daca vrei sa o luam asa :), si nu o zic eu ci statisticile. Legat de ce face Die. la granita cu Macedonia ( nu push ), e lipsa de ... strategie.
Legat pe cine avantajeaza ... e discutabila rau de tot aceea afirmatie.

Corelat si cu raspunsul dat de tine lui dragos iti raspund.
Daca se schimba raportul si cu 2700 usoare poti rupe 4000 bireme, asta inseamna ca raportul va fi 11 full usoare(240) pentru 13 full bireme(300), ~ 1:1,2
Daca in echipa ta sunt 5, bagati 10-15 full-uri bireme. Crezi ca e greu sa gaseasca o alianta 8- 12 full-uri de usoare ?:)

Evident, cum e acum, cand in oras sunt deja 4.000 bireme, chiar n-are rost sa te mai zbati. De aceea nu te mai ataca nimeni, cum spui tu.
Ai rupe mult prea multe trupe pt un oras, cand in jur sunt orase garla:)
Plus l-ai umple de puncte pe cuceritor.
Iei repede si tu altul cam de pe unde au plecat trupele suport sau tot ala pierdut cand se racesc lucrurile.
In joc, pe langa usoare si bireme, mai trebuie si un gram de intelepciune.

Nu inteleg legatura intre ce am zis eu si ce raspunzi tu ... iar simularea ta e gresita :), pentru 4000 de bireme e nevoie de 19 full-uri de 240 de usoare pentru golirea acelui oras ( pus doar berbecul ), iar fiind vorba de granita asta nu inseamna ca restul oraselor vor fi goale ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Oh vai, multe pareri mai mult sau mai putin legate de subiect. Totusi ar trebui miscata lumea cumva. Cred ca ar fi mult mai bine daca admini ar supune propuneri de acest gen la vot.
 

DeletedUser

Guest
Problema e că astfel de setări sunt greu sau imposibil de modificat. Chiar eu cerusem pentru Xerxes să se dea mai multă cultură, având în vedere că era blindat, însă nu s-a putut. Dacă ar ține doar de echipele locale de administrare, moderatori sau admini, fiecare țară ar avea stilul ei și s-ar putea ca jocul să înceapă să difere de la o țară la alta, ceea ce nu e de dorit pentru dezvoltatori.

De acord, propunerile de acest fel, pentru cei care și gândesc, sunt extrem de dorite și benefice, problema e că sunt prea puțini care chiar joacă grepo. Ca să dau un exemplu elocvent, uitați-vă la raportul forumiști/jucători. E extrem de mic.

Totuși, pentru a nu vă descuraja(nu e scopul meu), gândiți-vă la o cale de expunere a propunerii astfel încât:
-fiecare jucător să fie interesat să participe la sondaj
-propunerea să nu dezechilibreze jocul, în favoarea uneia sau altei categorii de jucători(de genul ofensivi, pasivi, micști, constructori)
-promovarea ideilor (bune) în rândul masei de jucători

O seară bună,
Un fost jucător de alpha care vă înțelege perfect
 

DeletedUser

Guest
Totuși, pentru a nu vă descuraja(nu e scopul meu), gândiți-vă la o cale de expunere a propunerii astfel încât:

-propunerea să nu dezechilibreze jocul, în favoarea uneia sau altei categorii de jucători(de genul ofensivi, pasivi, micști, constructori)

Aceste propuneri vin tocmai din cauza dezechilibrului .. sau a avantajelor pe care le are o categorie de jucatori si anume Defensivi, noi cerem echilibrarea timpului de creare a trupelor, puterea zidului / turnului / norocul ( are o pondere prea mare ) / straja, numarul de vraji pe care defensivii le pot folosii impotriva ofensivilor ...

Actualul "pret" al unui punct de cultura este de asemenea in avantajul lor ...
 

DeletedUser1644

Guest
sa stam si so gandim putin logic... daca toti ne facem jucatori defensivi(clar fiind avantajele) cam cum se va derula jocul Grepolis???

in primul rand se va renunta la cumparare premium(ceea ce va durea cel mai tare)
in al doilea rand se instaureaza plictiseala si va duce la renuntarea in masa a jucatorilor...

daca asta se doreste din partea responsabililor cu jocul... sa-l lase asa si va urma curand...

o seara buna
 

DeletedUser1644

Guest
nu se aude nimic legat de ieftinirea culturii pe Alfa???

deja devine neinteresanta harta... tocmai s-au facut cenusii inca niste sute de orase...

chiar nu e interesant acest aspect domnilor administratori???
 

DeletedUser

Guest
nu nu, e neinteresant, se vrea trecerea la ver. 2 sa aiba lumea in ce sa mai bage niste euroi ... niste constructii mai rapide, niste una alta ( naiba stie ce o mai fi :D ).

legat de subiect, ma amuzam azi la varianta in care mai stergem si noi cateva conturi cum ar fi aratat centrul hartii :D :eek: :D
 

DeletedUser1644

Guest
ce draq ne batem aici gura degeaba frate?'

nu vezi ca-i doare in cot de ce trebuie facut??... ei fac doar ce vor... ca si cu implementarea 2.0 unde sondajul a fost clar negativ... ei implementeaza!

noa sa joace ei pe banii lor de acuma... ADIOS
 

DeletedUser1644

Guest
acu pot sa va propun sa va apucati de un joc serios... ca in ritmul asta INNO pierde musterii sigur... heh
 

DeletedUser9304

Guest
desteptativa cu toti!!!!nu ai suntem destui jucatori!!!!!!!!!!!!!!deschideti naibi lumea alpha pentru inscrieri ca eu eram den pe marea 85 am trecut pe 86 si o sa trec 87 si cred ca si pe 84!!!!!!!!!!!!!!!ne iputinam o sa se dezbine naibii aliantele si atunci sa vezi tu masacru nene!!!!!!!!!o sa fim niste canibali daca mai apucam ca o sa fie un singur jucator de 10000000000 de orase pe toata lumea si gata!
 

DeletedUser

Guest
buna
pana acum nu am intrat
asa este
e super plictisitor cu punctele de cultura
debia reusesc cei mai puternici jucatori sa le produca
eu zic ca sa se adauge cu 2 puncte mai mult pe oras
trebuie sa scadeti din punctele de cultura , adik sa adaugati cu 5 sau 4 pt urmatorul oras
si mai trebuie deschise lumile
mai ales alpha
locuiesc intr-un sat din Iasi
aici am multi prieteni care sunt nemultumiti ca nu este deschisa lumea alpha pt ca mar avea si pe mn alaturi
trebuie sa ne ridicam
sa nu picam fiecare
aici si dusmani si prietenii lupta pt acelasi scop
vreti sa mai jucam grepolis?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus