Propunere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Buna seara

Tinand cont ca in ultima vreme harta lumii alpha a devenit cenusie foarte multi jucatori au disparut si pentru ca probabil ca vor mai dispare in continuare, poate ar fi o idee buna sa se faca niste modificari in ceea ce priveste cultura.

Caz concret, intr-o granita ne-au "disparut" adversarii si devine plictisor sa joci stiind ca toti vecinii sunt ori orase gri, ori inchisi de admini, ori in vacanta. Parca joci solitaire. Micsorarea nr de pcte de cultura necesare cuceririi unui oras, va face ca problema asta sa dispara si cheful de joc al jucatorilor ramasi sa revina.

N-am pus acest post la propuneri, pentru ca nu i-ar sta bine langa alte 1000 de idei aberante :)

Succes tuturor!
 

DeletedUser

Guest
Cristina, corect este: multi dusmani se lasa de joc, sau prefera sa stea in vacanta fiind prea lasi sa joace impotriva unor jucatori care nu stau cu mainile in san :D ... aa se lasa de joc sau sunt ajutati sa faca acest gest prin incalcarea de reguli in incercarea de a ne face fata :cool: , lasand seriozitatea la o parte, sa ajungi sa fi nevoit sa faci 100 K puncte ( ofensiv sau defensiv ) pentru a mai putea cucerii un oras e crima curata, cu atat mai mult cu cat adversarii sunt ca si inexistenti :p ... o sa ajungem sa ne atacam intre noi pentru cultura :eek:
 

DeletedUser

Guest
Inca nu ajungem sa ne atacam .. mai avem ceva Viteji pe acolo apoi dupa cucerim ''raodele'' :d

Sa faca cultura mai mica ca nu stau cu , capu la scuteala sa dau festivale ( daca am sta toti s-ar duce pe rapa jocu) ... :pro: si asa is destui care stau .. Mai ales astea din k 45 ... ce-or juca nus ...
 

DeletedUser

Guest
Cam exagerat cu punctele astea , mai ales pe viteza 1.
 

DeletedUser1420

Guest
Buna seara

Tinand cont ca in ultima vreme harta lumii alpha a devenit cenusie foarte multi jucatori au disparut si pentru ca probabil ca vor mai dispare in continuare, poate ar fi o idee buna sa se faca niste modificari in ceea ce priveste cultura.

Caz concret, intr-o granita ne-au "disparut" adversarii si devine plictisor sa joci stiind ca toti vecinii sunt ori orase gri, ori inchisi de admini, ori in vacanta. Parca joci solitaire. Micsorarea nr de pcte de cultura necesare cuceririi unui oras, va face ca problema asta sa dispara si cheful de joc al jucatorilor ramasi sa revina.

N-am pus acest post la propuneri, pentru ca nu i-ar sta bine langa alte 1000 de idei aberante :)

Succes tuturor!

ok..sa zicem prin absurd ca cadem la un punct de vedere comun, intrebarea mea e.... ce putem schimba noi?.....nimic, nimic nu putem schimba, oricum din cauza acestor reguli e imposibil sa iti faci o strategie ofensiva pe alpha...totul se rezuma la un razboi de uzura....invinge cine are timpul de partea lui.
problema e si una de bun simt, nu poti schimba regurile in timpul jocului...
cam asta e!....
nu cred ca am spus ceva nou.
respect,:pro:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cred ca numarul de puncte de cultura necesare unei noi colonizari este "motorul" care duce jocul inainte. Fara cresterea gradata a acestora, jucatorii hiper-activi ar ajunge la sute de orase si probabil ar face imposibila dezvoltarea celor mai putin activi si implicit ar duce la aceasi situatie - lipsa de adversari.

Faptul ca nu mai ai inamici sau ca alti jucatori au renuntat nu are nici o legatura cu numarul de puncte de cultura ci cu aspectele sociale ale jocului si cu relatiile diplomatice.
O schimbare de alianta ti-ar aduce instat un numar considerabil de inamici, deci 'interes si adrenalina"

Insa, sunt de acord ca de la un anumit nr de orase in sus, cultura reprezinta o provocare, mai ales in conditiile diplomatice de pe Alpha.
Poate, o serie de optiuni noi de generare de cultura ar ajuta. Ceva gen orasele lui Xarxes sau zile in care punctele de cultura acumulate se dubleaza.

O seara buna !
 

DeletedUser

Guest
Acest lucru l-a facut innogames pe triburile.ro si a avut un efect benefic pentru toti jucatorii. Conta cat de activ esti si si usor, usor au ramas jucatorii care stiau sa joace si erau dedicati. Daca punctele de cultura vor ramane la acelasi nivel, vor dispare si jucatorii activi, de plictiseala.
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu ce sa zic... daca s-ar scoate cultura prin festivaluri, am mai ramane jumatate dintre cei putini care mai suntem... multi joaca de mult solitaire.
Daca s-ar scoate vacanta, ar apare conturi vandalizate in cate zile...
Problema principala nu ar fi cultura neaparat ci faptul ca dureaza prea mult ca sa o faci daca trebuie sa trimiti trupe la zeci de ore distanta si sa astepti alte zeci de ore ca sa-ti vina inapoi...asta ca sa nu mai zic ca le trimiti degeaba, pt ca daca adversarul intra macar o data pe zi, scoate trupele si nu mai obtii decat timp pierdut.
Cred ca o accelerare cu pastrarea sau extinderea distantei pana la care se poate cuceri ar fi mai utile.
Este prea usor sa te aperi: Avem trupe blocate in granitze in toate taberele si nu mai poti ataca de aproape, in timp ce orasele din interior sunt goale, insa sunt intangibile din cauza distantei prea mari- dai atacurile de dimineata, te duci la job si seara astepti rezultatele- prea mult timp pierdut in asteptare.
Ce s-ar castiga daca am avea puncte de cultura mai usor?! S-ar dezvolta niste jucatori-mamut, in baza cuceririlor interne...nu asta-i scopul !
Si daca nu se poate o accelerare permanenta, macar in week-end-uri, cand toata lumea e mai activa, sa avem o accelerare de X2 , X3 sau chiar mai mult, de care poate profita toata lumea !
Asa se vor putea remarca nu numai cei care au timp ci si cei care mai folosesc si altceva....
 

DeletedUser

Guest
jocul asta e facut pt cei cu timp .. sau crezi ca intereseaza pe cineva ca ai sau nu timp ?? intreabati dusmani daca-i intereseaza de timpul care il poti aloca jocului :d
jocul devine plictisitor cand stai si cuceresti orase parasite sau de la inactivi pe banda rulanta si nu te ataca nici babau ..
adevarul ca sunt multe puncte de cultura pt a lua un oras !
ar fi buna o modificare gen minuni zei noi etc ceva care sa dea suflu nou si poate inplicarea mai multor jucatori.. poate un concurs pe luna pt jucatori sau aliante ceva de genul zic eu :)
 

DeletedUser245

Guest
Neata. Dau si eu cu gura pe aici ca pe joc si asa sunt acuzat ca nu misc nimic :)

Personal nu ma avantajeaza reducerea punctelor de cultura necesare, nu pentru ca nu as avea timp, dar nu ma dau in vant dupa sute de orase de administrat. Pentru mine perioada placuta jocului a fost intre 10-50 orase. Rautaciosii o sa scrie ca ma ajuta ei sa ajung la numarul optim de orase :heh: - eu ma refer la perioada cand prima pagina era populata de jucatori cu acest numar de orase.

Totusi in virtutea unitatii intre jucatori - indiferent de alianta, voi sustine propunerea selenei, deoarece posibil sa miste lucrurile intre jucatorii medii ca punctaj.

In ceea ce priveste viteza de joc propusa de Radu, nu cred ca este recomandata schimbarea ei odata ce lumea a fost deschisa. Schimbarea vitezei poate avantaja pe unii si dezavantaja pe altii. Cei dezavantajati vor cita clar din setarile lumii ""viteza x1"".

Propunerea cu concursuri facuta de danix.1, iar nu cred ca va fi acceptata de admini. Concursul Xerxes a inceput in forta si s-a terminat intr-un fiasco, fara respunsuri, fara posturi.. un singur anunt sec cu castigatorii- concluzionez ca adminii au fost tare dezamagiti de de reactiile jucatorilor/ nu vom mai vedea concursuri pe alpha prea curand.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ce s-ar castiga daca am avea puncte de cultura mai usor?! S-ar dezvolta niste jucatori-mamut, in baza cuceririlor interne...nu asta-i scopul !

Ce se castiga prin pastrarea acestui necesar pentru cucerirea unui nou oras ( avand in vedere ca unii trebuie sa obtina prin atac sau aparare peste 100 K puncte ) ? Se castiga abandonarea acestei lumi ...
Dezvoltare prin definitie inseamna sa ajungi "jucator-mamut" :)

Neata. Dau si eu cu gura pe aici ca pe joc si asa sunt acuzat ca nu misc nimic :)

Personal nu ma avantajeaza reducerea punctelor de cultura necesare, nu pentru ca nu as avea timp, dar nu ma dau in vant dupa sute de orase de administrat. Pentru mine perioada placuta jocului a fost intre 10-50 orase. Rautaciosii o sa scrie ca ma ajuta ei sa ajung la numarul optim de orase :heh: - eu ma refer la perioada cand prima pagina era populata de jucatori cu acest numar de orase.

Totusi in virtutea unitatii intre jucatori - indiferent de alianta, voi sustine propunerea selenei, deoarece posibil sa miste lucrurile intre jucatorii medii ca punctaj.

Edy ca vrei ca nu vrei asta e adevarul, sunteti 95 - 100 de insi si va indreptati doar catre acele granite unde jucatorii nu va pun probleme in dezvoltare. La granita cu noi si nu numai va folositi de alte conturi pentru dezvoltare dar si rezistenta.
 

DeletedUser

Guest
Dar voi va ganditi ca daca o sa se microreze punctele astea , incep sa se cucereasca mult mai usor ?
dupa vreti iar si iar si iar si tot asa sa scada , pana cand puteti sa faceti mii de orase ca pe triburile ..
 

DeletedUser

Guest
Dar voi va ganditi ca daca o sa se microreze punctele astea , incep sa se cucereasca mult mai usor ?
dupa vreti iar si iar si iar si tot asa sa scada , pana cand puteti sa faceti mii de orase ca pe triburile ..

Asta e si scopul, cresterea puterii de cucerire prin reducerea timpului necesar ... ce rost mai are sa joc daca pentru a mai cucerii un oras, trebuie sa astept o luna, o luna jumate :) ... inseamna ca aceasta lume se va "inchide" probabil peste 10 ani :D
 

DeletedUser

Guest
Cred ca , ne batem capu pe aici de pomana .. lumea s-a obisnuit cu , ''dormitul in post'' asa ca pt ei prea putin conteaza ... si joaca Grepolis (ei) ... Suntem nevoiti sa atacam in stanga si in dreapta pana gasim si noi ceva de papa ( suntem numai slabi pe aici ne saturam rapid) sau NU ...
 

DeletedUser1644

Guest
in caz ca ramane asa schimbam tactica... din atacatori trecem la aparatori...

si atunci nu vor mai sta sa astepte sa-i atacam blindand orase cu 7-8 ferme defence ca sa le facem cultura(ca aparator),ceea ce dealtfel e rusinos..:))

daca ei cred ca le convine sa se doarma... e ok... la ce m-as stresa eu??...

am eu ce face altceva sa-mi umplu timpul liber... un solitaire in retea ceva...:))
 

DeletedUser

Guest
Mai mult decat atat, ar rezolva problema celor care se afla in mijlocul aliantelor si nu fac absolut nimic, nici macar individual nu joaca. Un jucator activ nu-si poate sacrifica punctele de cultura sa ia niste orase in mijlocul aliantei, mai bine le ia de la dusmani, dupa ce a asteptat 1 luna sa-si faca punctele de cultura.
 

DeletedUser

Guest
va spun eu un adevar .. sunt putini jucatori buni si activi restu stau in mijlocul aliantelor la scut si se doarme .. si la un moment dat jucatori activi si dornici sa faca ceva se lasa .. asta e marea problema a lumi alpha . PREA MULTI SE LASA SI NU PRE SE GASESC AIA CARE SAI INLOCUIASCA .
 

DeletedUser

Guest
PREA MULTI SE LASA SI NU PRE SE GASESC AIA CARE SAI INLOCUIASCA .

Se lasa pentru ca jucatorilor ofensivi le este foarte greu sa faca cultura din cauza numeroaselor beneficii pe care le au jucatorii defensivi ...

Daca nu se reduce necesarul pentru 1 punct de cultura de la 300 la 100 - 150, macar sa se reduca puterea zidului si al turnului pentru a mai egala balanta, daca la inceput nu era o mare problema pentru ca nu exista posibilitatea sprijinirii unui oras cu mai mult de 1 - 2 orase, acum e o reala problema cand se baga 6 -7 terestre defensive + turn + zid + straja + vrajile de dor, furtuna ( 5 - 6 la numar si chair mai mare daca respectivul are un numar mare de favoruri pe ora ) si uite cum un jucator ofensiv pentru a sparge acel oras trebuie sa rupa 20 - 25 de terestre ... unde e echilibrul :heh: ....

Daunele pe care le fac in situatia de mai sus reprezinta cam 10 - 12 % din necesarul cucerii unui nou oras ... deci mai astept 2 saptamani sa refac trupele, mai dau o tura si tot asa, nu ?
 

DeletedUser

Guest
Se lasa pentru ca jucatorilor ofensivi le este foarte greu sa faca cultura din cauza numeroaselor beneficii pe care le au jucatorii defensivi ...

Daca nu se reduce necesarul pentru 1 punct de cultura de la 300 la 100 - 150, macar sa se reduca puterea zidului si al turnului pentru a mai egala balanta, daca la inceput nu era o mare problema pentru ca nu exista posibilitatea sprijinirii unui oras cu mai mult de 1 - 2 orase, acum e o reala problema cand se baga 6 -7 terestre defensive + turn + zid + straja + vrajile de dor, furtuna ( 5 - 6 la numar si chair mai mare daca respectivul are un numar mare de favoruri pe ora ) si uite cum un jucator ofensiv pentru a sparge acel oras trebuie sa rupa 20 - 25 de terestre ... unde e echilibrul :heh: ....

Daunele pe care le fac in situatia de mai sus reprezinta cam 10 - 12 % din necesarul cucerii unui nou oras ... deci mai astept 2 saptamani sa refac trupele, mai dau o tura si tot asa, nu ?

Foarte corect ce zici Rossi . Am observat ca pe alpha , mai mult se joaca deffence ( vorbesc de jucatorii mai putin experimentati ) , iar cei care intradevar stiu jocul joaca offence. Nu e corect ca eu sa il atac pe unu cu 7-8 sau mai multe ferme sprijin , + zid 25 si turn , nu are farmec faci cultura celui care se apara. Ar fi buna ideea ta cu 100-150 puncte de batalie , pentru a creea un punct de cultura. Asteptam sa vad ce zic "ai` mai mari" de pe aici. Spor
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus