Propunere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1644

Guest
eu zic ca e bataie de joc cu avantajele la aparatori...

tocmai m-am convins de diferenta atacant-aparator.. cu 4000 usoare faci pagube de 2700 bireme la ce noroc iti tranteste pe atacuri acest server idiot... pff

asta sa nu mai spun si eu de zid,turn si faptul ca majoritatea vazand ce diferenta este se axeaza pe defence masiv...

curand va devenii in ritmul asta un joc de putregaiuri adormite... daca asta se urmareste e OK... curand schimbam si noi macazul si atunci se va dormi deplin,dar nici ca mai bag premium ca sa pot dormii... ahahahahhahaaa
 

DeletedUser

Guest
salutare tuturor

Am observat si pe Epsilon acelasi lucru,dar ia luati in calcul ca unde joc eu mai e si moralul activ...

Sa vedeti acolo pierderi in ofensiva...

Cu ocazai intruziunii mele aici,tin sa imi salut calduros toti (fostii) colegii din Die. !

Tot primii veti ramane! ;)
 

DeletedUser

Guest
Hai Salut :p

avand in vedere ca nu prea se baga nimeni cu "putere" sa zica ceva, trag concluzia ca este indiferenta parerea noastra ca jucatori, ca se accepta aceasta diferenta intre ofensiv si defensiv pentru a incuraja lungirea la infinit a lumilor si varianta in care daca doresti cultura poti cumpara :D ... penal
 

Nihilius

Membru activ
Concluzia ta e gresita.

Opinia jucatorilor conteaza, faptul ca nu s-a postat aici nu inseamna ca nu s-a citit acest topic, discutat pe seama lui de cineva cu "putere".

O astfel de masura, o reducere tine de Inno Games in primul rand. Poate fi facuta o propunere avand la baza cererea voastra. Ar ajuta ca doleanta sa fie sprijinita de cat mai multi jucatori de pe alpha.

Exista un precedent unde sa se fii aplicat o astfel de masura pe vreun server grepolis ?
 

DeletedUser

Guest
Ehh cautam doar sa se bage si un admin in seama :p, legat de subiect, ori se iau niste masuri de echilibrare a fortelor ori se reduce costul unui punct de cultura, in caz contrar ma indoiesc ca se va inchide in urmatorii 10 ani vreo lume ...
 

Nihilius

Membru activ
M-am bagat in seama decand s-a deschis acest topic, doar ca nu am fost vizibil in asta.

Exista un precedent pe triburile cu talerii, il stim unii dintre noi. Poate se va repeta asta si aici.
 

DeletedUser

Guest
Daca nu ma insel pe triburile s-a intamplat chiar de 2 ori pe aceeasi lume ;)

legat de parerile jucatorilor, nu o sa vezi aici postand PRO jucatorii defensivi, pentru ei e mai mult decat perfect sistemul :)
 

Nihilius

Membru activ
Nu stiu asta , sa fie de 2 ori pe triburile. Am mai intrebat, exista vreo lume pe grepolis unde sa se fi aplicat ceva similar ?

Pana la urma jucatorii ar trebui sa sustina ideea, cati mai multi.
 

DeletedUser

Guest
Cum am mai spus degeaba ne ''agitam'' noi pe aici ca , ei nu se sinchisesc sa posteze ce sa posteze ? Sa recunoasca ca sunt cei mai buni ''aparatorii'' ? Lor le convine mai ales cand vezi 10-11 rapoarte cu noroc intr-e - 20 - 30 ... :(
 

DeletedUser1644

Guest
intrebare intrebatoare!.. are vre-o legatura norocul dat de server pe atacuri cu punctele jucator sau punctele ca atacant ale celui ce ataca??...
nu de alta dar ma dispera deja tendinta permanenta spre negativ al norocului la atacurile mele..::(

din 24 de atacuri date, am 20atacuri pe noroc intre 0 si -29 ..???
 

DeletedUser

Guest
Fara sa judec valoarea actuala a raportul intrinsec intre trupe in aparare/trupe in atac, cred ca pe fond problema e pusa usor ipocrit.

1. Jocul este pe cuceriri orase, nu pe maciuceala fara finalitate.

2. "Partizanii atacului" beneficiaza si fructifica din plin de avantajul aparatorului atunci cand baga nava si trebuie sa-si apere cucerirea.
Asta le permite si lor sa aiba un procent mai mic de orase defensive si sa mentina o cucerire ca aparator. E mai usor sa bagi o nava, dar mai greu sa o pastrezi. Sunt si cazuri in care unul doar baga nava, iar de aparat il apara "somnorosii de aparatori", ca deh, el are numai trupe de atac nu "putregaiuri" defensive.

Ce s-ar intampla daca ar fi invers, si pe un exemplu dat mai sus, ai rupe 4000 bireme doar cu 2700 usoare? Ar mai cuceri cineva vreun oras de la un activ? Fie ne-am face toti doar usoare si am rupe orice cucerire, fie va creste ponderea oraselor defensive/jucator.

Totusi, pe simulare blank(fara cercetari, vraji etc) si noroc 0, cu vreo 4800 de usoare(aprox 20 full de cate 240) rupi 4000 bireme vrac, ceea ce pare ok.

Ramane in discutie norocul.
Nu prea e in regula ca la 10 atacuri sa fie toate sub zero la noroc.
Cred ca ar trebui revizuit algoritmul, astfel ca norocul global(cumulat algebric) sa fie intre -10 si +10.
De exemplu, la 5 atacuri, va fi ceva de genul: -25, +10, -10, +20, 0. Rezulta, noroc global(cumulat algebric)= -5.
Asa ar devenit semnificative si cercetarile, vrajile, comandantul si capitanul.

In fine ...
Pentru lumea alpha, amorteala nu vine de la faptul ca sunt mai multi aparatori decat atacatori, ci de la faptul ca viteza de recrutare este foarte mica.
Cu port 30, constructor nave si chemarea marii faci 240 usoare in peste 10 zile!(2:08 ore/nava x 240 nave/2= 256 ore).
Mult, domne, mult!:)
Practic, cu un oras naval nu apuci sa dai 3 atacuri/luna!Ma refer la atacuri normale, full.
De aceea si concursul a fost un fiasco. Premiul era nimic in raport cu timpul necesar refacerii trupelor.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cu port 30, constructor nave si chemarea marii faci 240 usoare in peste 10 zile!(2:08 ore/nava x 240 nave/2= 256 ore).
Mult, domne, mult!:)

Mda ,dupa ce cuceresti un oras, daca nu ai constructor de nave pe oras , mai strici un punct de cultura , daca nu ai matematica , iar mai strici un punct de cultura , daca nu ai nici berbec cercetat la fel , si tot asa continua lista , ajungi sa strici vreo 4-5 puncte de cultura , si revenim din nou la povestea de mai sus. E trist ce se intampla , viteza 1 , dormim pe noi . Pff
 

DeletedUser

Guest
@Xray .. ai dreptate si nu prea, eu ca sa imi apar o barca nu am nevoie decat de 2 - 3 orase si nu din cauza avantajelor pe care jocul le ofera aparatorilor ci din cauza ca numarul jucatorilor defensivi este extrem de mare datorita acelor avataje si pentru ei sa sparga o cucerire inseamna de cele mai multe ori sa atace cu trupe defensive ( putere mica de atac => pagube mici => putin stres la apararea unei barci ), deci prefera sa nu mai atace :)
 

DeletedUser

Guest
nu stiu cum naiba te poti descurca cu 2-3 orase ca sa pastrezi o colonizare- poate zona este atat de amortita incat adversarul nu mai reactioneaza- iti trebuiesc pe putin 10 orase full bireme si 5-6 orase trupe... deci fara 15 orase de aparare nu poti pastra o cucerire intr-o zona activa !
asta e un minim...
si daca esti atacat cand cuceresti, pica sau nu pica nava, insa vreo 2 saptamani atat tu cat si atacatorul luati pauza vreo 10 zile minim, pentru refacere.
ca sa nu mai vorbesc ca trupe fac de multe ori peste 24h ca sa ajunga undeva si tot atat ca sa se intoarca - deci, intr-o zona activa nu poti lua mai mult de 2 orase/luna, in timp ce puncte de cultura pentru un nou oras faci in medie ( din festivaluri sau parade) intr-un timp mult mai scurt- medie o saptamana.
deci, intr-o zona activa iei 2 sate/luna , insa pct de cultura faci pentru 3-4 orase!
asta inseamna ca nu pct de cultura te tin pe loc ci viteza jocului !
 

DeletedUser

Guest
da sunt foarte deacord .. pui mei daca pierd biremele si usoarele imi trebui 2 saptamani sa le refac deci foarte mult .. si sa nu mai vb ca din 20 de atacuri trimise am avut 18 pe minus si 2 pe plus .. si asta nu o data .. deci in medie am cam 80 % din atacuri pe minus .. mie unu mi se pare exagerat de mult .. am tot intrebat admini .. norocul este aleatoriu .. deci in concluzie sunt eu ghinionist :))
 

DeletedUser

Guest
nu stiu cum naiba te poti descurca cu 2-3 orase ca sa pastrezi o colonizare- poate zona este atat de amortita incat adversarul nu mai reactioneaza- iti trebuiesc pe putin 10 orase full bireme si 5-6 orase trupe... deci fara 15 orase de aparare nu poti pastra o cucerire intr-o zona activa !
asta e un minim...
si daca esti atacat cand cuceresti, pica sau nu pica nava, insa vreo 2 saptamani atat tu cat si atacatorul luati pauza vreo 10 zile minim, pentru refacere.
ca sa nu mai vorbesc ca trupe fac de multe ori peste 24h ca sa ajunga undeva si tot atat ca sa se intoarca - deci, intr-o zona activa nu poti lua mai mult de 2 orase/luna, in timp ce puncte de cultura pentru un nou oras faci in medie ( din festivaluri sau parade) intr-un timp mult mai scurt- medie o saptamana.
deci, intr-o zona activa iei 2 sate/luna , insa pct de cultura faci pentru 3-4 orase!
asta inseamna ca nu pct de cultura te tin pe loc ci viteza jocului !

Se lasa pentru ca jucatorilor ofensivi le este foarte greu sa faca cultura din cauza numeroaselor beneficii pe care le au jucatorii defensivi ...

Daca nu se reduce necesarul pentru 1 punct de cultura de la 300 la 100 - 150, macar sa se reduca puterea zidului si al turnului pentru a mai egala balanta, daca la inceput nu era o mare problema pentru ca nu exista posibilitatea sprijinirii unui oras cu mai mult de 1 - 2 orase, acum e o reala problema cand se baga 6 -7 terestre defensive + turn + zid + straja + vrajile de dor, furtuna ( 5 - 6 la numar si chair mai mare daca respectivul are un numar mare de favoruri pe ora ) si uite cum un jucator ofensiv pentru a sparge acel oras trebuie sa rupa 20 - 25 de terestre ... unde e echilibrul :heh: ....

Daunele pe care le fac in situatia de mai sus reprezinta cam 10 - 12 % din necesarul cucerii unui nou oras ... deci mai astept 2 saptamani sa refac trupele, mai dau o tura si tot asa, nu ?

da este intradevar naspa pt ca de cate ori am stat cu puncte de un oras ca sa pot lua de la dusmani .. si cam in medie 2 orase pe luna se pot lua si daca nuti intra nava tre sa mai astepti 2 saptamani ca sa refaci trupele si etc . eu zic ca daca ar creste viteza la cazarma si la port .. sar da mai multe atacuri si zic eu ar reveni placerea de joc ca asta e faza emotiile alea cand ataci intra nava sau nu etc . asa pot sa atac cum ai zis tu de 2 ori pe luna ... deci cam naspa . dar nu cred ca se va schimba ceva pt ca asta ar insemna lumile beta si restu ar fii de pomana atuncia . zic eu :D
 

DeletedUser1644

Guest
da este intradevar naspa pt ca de cate ori am stat cu puncte de un oras ca sa pot lua de la dusmani .. si cam in medie 2 orase pe luna se pot lua si daca nuti intra nava tre sa mai astepti 2 saptamani ca sa refaci trupele si etc . eu zic ca daca ar creste viteza la cazarma si la port .. sar da mai multe atacuri si zic eu ar reveni placerea de joc ca asta e faza emotiile alea cand ataci intra nava sau nu etc . asa pot sa atac cum ai zis tu de 2 ori pe luna ... deci cam naspa . dar nu cred ca se va schimba ceva pt ca asta ar insemna lumile beta si restu ar fii de pomana atuncia . zic eu :D

problema este si viteza mica la refacere trupe in general... dar si mai mare e diferenta intre refacerea apararii si a atacului...

o ferma aparare se reface in maxim 1 saptamana,pe cand una de atac ia minim 2 saptamani....

sa nu mai vorbim de navale,unde diferenta de refacere e enorma... pff

absolut in toate domeniile exista avantaje enorme ale aparatorului... adica ale inactivului! (degeaba se simt unii lezati,asta e adevarul;jucatorul axat pe aparare e inactiv!)
 

DeletedUser

Guest
dap ai dreptate dar nu toti poate sa fie activi in sensul de atac .. sunt multi care intra doar cand pot pe joc si nu se pot compara cu cei care stau non stop . si in plus ca sa ataci ai nevoie de mai multi jucatori de atac ca degeba pot eu sa aloc timp jocului daca restu nu pot . in fine asta depinde de fiecare . si diferenta intre atac si aparare este destul de mare nu am ce zici .
 

DeletedUser

Guest
nu stiu cum naiba te poti descurca cu 2-3 orase ca sa pastrezi o colonizare- poate zona este atat de amortita incat adversarul nu mai reactioneaza- iti trebuiesc pe putin 10 orase full bireme si 5-6 orase trupe... deci fara 15 orase de aparare nu poti pastra o cucerire intr-o zona activa !
asta e un minim...
si daca esti atacat cand cuceresti, pica sau nu pica nava, insa vreo 2 saptamani atat tu cat si atacatorul luati pauza vreo 10 zile minim, pentru refacere.
ca sa nu mai vorbesc ca trupe fac de multe ori peste 24h ca sa ajunga undeva si tot atat ca sa se intoarca - deci, intr-o zona activa nu poti lua mai mult de 2 orase/luna, in timp ce puncte de cultura pentru un nou oras faci in medie ( din festivaluri sau parade) intr-un timp mult mai scurt- medie o saptamana.
deci, intr-o zona activa iei 2 sate/luna , insa pct de cultura faci pentru 3-4 orase!
asta inseamna ca nu pct de cultura te tin pe loc ci viteza jocului !


Pai tocmai aici este una dintre- problema ... ZONA Noastra se doarme in post ( si se dau vitejii ) nici nu ataca nici nu te provoaca , ei se apara tata ... si dorm in post ... si joaca Grepolis ce jucatorii sunt ei .. daca gresesc cu ceva sa vina cei ''citati'' ( LL'isti) sa obiecteze ...

Partea 2-a daca le infigem o barca ( zi , noapte ) acelasi lucru nu ataca nici cu data naibii ( cica sa nu ne ofere cultura) dar noi facem cultura tot pe ei ..
Normal ca , daca jocul ar avea o activitate mai mare din partea lor ( care sunt ON) NU se pune problema ca nu au timp de joc pt ca daca e unu atacat sunt on 20 si daca atacam 10 sunt toti on 10 .. deci au timp de joc ... asa ca .. Stam le facem avantaje lor iar noi ...
 

DeletedUser

Guest
Voi de plictiseala v`ati apucat de forumul extern :))) De parca nu stiati de la bun inceput cum sta treaba si mai ales de "valoarea" celor din LL. In primul rand ca aceasta propunere cu pct de cultura tot pe ei i`ar avantaja ( LL ) prin simplu motiv ca si`ar lua conturile inactive si ar face si mai multa aparare terestra :). Granita LL cu Die. si cu pusch are mai multa aparare terestra decat are tot restul grepolisului.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus