Pedeapsa scripturi interzise

  • Autor subiect DeletedUser6811
  • Data de început

DeletedUser6811

Guest
Mai, nu poate omul nici dormi ziua bine de voi..

Premergator, hai sa cadem de acord la ceva:
1) V-am spus inca de la inceput ca regulile sunt in mare parte globale. Nu puteti fi surprinsi dupa 13 pagini ca asa este.
@Tatal lor: Dap, de sambata am zis asta
2) Interdictia lui Kawa de pe .en nu schimba discutia de pana acum. Mi-am exprimat de la inceput neincrederea in faptul ca altundeva interdictiile nu sunt permanente din prima, in mod normal. Nu am fi stat de vorba, daca asta era singura nedumerire...
3) Nu cred ca am spus vreodata ca este vorba de vreun vot din partea comunitatii.. Faptul ca majoritatea ati iesit sa cereti si cadeti de acord cu o pedeapsa e foarte important pentru noi, dar nu v-am promis ca vom face exact asa..

Realistic, am incercat sa explic cum sta situatia si cum o privim noi in acest post..

Totusi, tema e inca deschisa, noi inca discutam. Nu cred ca am venit sa va spunem ca s-a stabilit ceva.
Si astfel, nu aveti de ce fi dezamagiti pentru ca, faptic vorbind, inca nu s-a stabilit nimic.. Va rog intelegeti ca nu doar temele deschise si discutate pe forum sunt importante, au mai existat alte lucruri de care a trebuit sa ne ocupam (sau mai important, de care sa se ocupe Stil, managerul de comunitate). Au fost pareri dupa care a mai trebuit sa asteptam. Sincer, nu vad cu ce schimba ce a zis Kod si Anca si ce anume va socheaza.. Inca e o discutie deschisa in care puteti sa va spuneti linistiti parerea.

Uitati, daca vreti, sa nu mergem tot pe firul "trebuie sa facem ca X si Y", ma rezum doar la comunitatea noastra si va spun doar ca trebuie sa gasim un mod si o situatie in care discrepanta intre ceea ce fac altii si ceea ce facem noi sa fie mica.. E mai usor de inteles asa? Sau macar intelegeti de ce nu putem de pe o zi pe alta spune "Da, de maine toti patesc X si Y lucru"?

Am glumit mai devreme ca sa ne mai destindem putin dar acum incercam sa vorbim serios.
Realizez acum ca pedeapsa ceruta de mine "BAN ATACABIL PERMANENT DE LA PRIMA ABATERE" nu poate si nu se va accepta niciodata de INNO.
De ce lucrul asta?
1. Poate fi un jucator care este la inceput de joc si gaseste codurile alea iar in necunostinta de cauza le foloseste fara ca el sa fie de rea credinta.
2. Politica INNO este ca niciodata sa nu se blocheze definitiv un cont de la prima abatere.

Ca sa fim realisti, in aceste conditii, si ca sa avem totusi o sansa de marire de pedeapsa la INNO pentru ca mi-am dat seama ca mergand pe varianta anterioara nu vom avea sub nici-o forma succes, vin si fac urmatoarea propunere:
1. Prima abatere "BAN ATACABIL PE TERMEN DE 7 ZILE"
2. A doua abatere "BAN ATACABIL PERMANENT PE CONT PE LUMEA RESPECTIVA"
3. A treia abatere "BAN DEFINITIV PE CONTUL RESPECTIV PE TOATE LUMILE"

Mergand pe aceasta varianta, eu cred ca le vom da o sansa mai mare de reusita colegilor nostri din cadrul echipei grepolis sa obtina lucrul dorit.
Ce parere aveti?
 
Ultima editare de un moderator:

Mr Jack

Super Moderator
....este o varianta mai realizabila, am mai zis ca inasprirea pedepselor se discuta, acum daca o sa ni se permita modificarea regulamentului de pedepse si exact in ce mod inca nu avem un raspuns
 

DeletedUser3391

Guest
@kawa,
prima abatere - ban atacabil 7 zile
nu cred ca rezolva problema in baza unui exemplu: Teo Mirica, la care facea referire si Norbit, a avut atacabil si ce s-a intamplat...din punct de vedere al jocului nu mare lucru ba din contra, daca nu ma insel, acum e pe primul loc, adevarat cu ajutorul colegilor precum si a "pozarii" in victima reusind mai degraba coalizarea grupului. Pentru ca pana prind de veste adversarii, dureaza o zi sau doua mai ales daca esti in zona sigura. Deci practic jocul tau are doar un delay de cateva zile. Daca insa, printr-o metoda (nu stiu care - globala, expunere pe forum extern, etc.) sanctiunea este anuntata, altfel pot decurge lucrurile.
 

DeletedUser12708

Guest
Tot se zice de prima oara ,dar boot ul sigur e folosita cinse stie cata oara, poate de zeci de ori pana sa fie prins respectivul,la el sigur nu e prima oara
 

DeletedUser6811

Guest
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ceva de genul ca m-am dat la intors sau am trecut de partea cealalta.
Sper sa nu deranjez prin acest post si-mi doresc din tot sufletul ca el sa nu fie sters de moderatori, dar haideti sa va spun care sunt pedepsele actuale:
- prima abatere 3 zile ban atacabil
- a doua abatere 5 zile atacabil
- a treia abatere 7 zile atacabil
- nu stiu ce se intampla de la a patra in sus dar presupun ca tot 7 zile este (deci niciodata permanent)
Si aceste reguli sunt pe toate serverele Grepolis nu numai pe al nostru.
Si eu imi doresc sa se dea BAN PERMANENT din prima dar realizez ca cer imposibilul si haideti sa fim realisti.
Ce as vrea sa mai precizez este faptul ca ce am cerut (7 zile prima abatere, permanent a doua, ar fi un minim pentru care sa zicem ca as fi multumit).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ceva de genul ca m-am dat la intors sau am trecut de partea cealalta.
Sper sa nu deranjez prin acest post si-mi doresc din tot sufletul ca el sa nu fie sters de moderatori, dar haideti sa va spun care sunt pedepsele actuale:
- prima abatere 3 zile ban atacabil
- a doua abatere 5 zile atacabil
- a treia abatere 7 zile atacabil

- nu stiu ce se intampla de la a patra in sus dar presupun ca tot 7 zile este (deci niciodata permanent)
Si aceste reguli sunt pe toate serverele Grepolis nu numai pe al nostru.
Si eu imi doresc sa se dea BAN PERMANENT din prima dar realizez ca cer imposibilul si haideti sa fim realisti.
Ce as vrea sa mai precizez este faptul ca ce am cerut (7 zile prima abatere, permanent a doua, ar fi un minim pentru care sa zicem ca as fi multumit).

:-/...doar atat........stai sa imi dau 2 palme sa imi revin.
 

DeletedUser

Guest
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ceva de genul ca m-am dat la intors sau am trecut de partea cealalta.
Sper sa nu deranjez prin acest post si-mi doresc din tot sufletul ca el sa nu fie sters de moderatori, dar haideti sa va spun care sunt pedepsele actuale:
- prima abatere 3 zile ban atacabil
- a doua abatere 5 zile atacabil
- a treia abatere 7 zile atacabil
- nu stiu ce se intampla de la a patra in sus dar presupun ca tot 7 zile este (deci niciodata permanent)
Si aceste reguli sunt pe toate serverele Grepolis nu numai pe al nostru.
Si eu imi doresc sa se dea BAN PERMANENT din prima dar realizez ca cer imposibilul si haideti sa fim realisti.
Ce as vrea sa mai precizez este faptul ca ce am cerut (7 zile prima abatere, permanent a doua, ar fi un minim pentru care sa zicem ca as fi multumit).

Gresesti pedepsele actuale...

Nu ma mira fiindca pedepsele pentru scripturi de automatizare s-au modificat de-a lungul vremii. Gresesti si numarul de gresesti si numarul de greseli admise.. Pe aceeasi lume de joc primesti permanent cand esti esti prins a treia oara, in cel mai comun caz..

Cat despre cerinta... E mult mai realista, mai usor de admis si mai usor de inteles... Personal eu am in cap un amestec intre a permite o a doua sansa si a opri abuzarea pe baza ei.. In fine, ca idee, propunerea e foarte buna, mai ales ca, cu siguranta rezultatul discutiei noastre o sa duca la implementarea unor pedepse mai apropiate de ultima propunere a ta decat de cea in care se da permanent din prima.
 

DeletedUser6811

Guest
nici nu ma asteptam sa le confirmi :D
chiar nu are nici-o importanta, ideea principala este ca sunt extrem de mici actualele
multumesc ca ai lasat postul.
-------
Personal eu am in cap un amestec intre a permite o a doua sansa si a opri abuzarea pe baza ei..
.
poti fi aici putin mai detaliat? suna interesant dar nu inteleg exact.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Mrr.. nu vreau momentan sa para ca promit ceva... Insa ideea unei a doua sanse e bazata pe faptul ca un jucator nu este rau-intentionat din prima. Poate fi nestiutor, poate avea scriptul primit de la colegi, neatent, etc.. Nu e o scuza, dar asta e premiza de la care trebuie sa plecam..
Astfel, eu m-as duce la banarea pe 7 zile cand esti prima oara prins pe orice lume de joc cu asa ceva si la banarea permanenta cand esti prins a doua oara, indiferent de lumea de joc cu asa ceva.. Daca iei prima oara permanent pe o lume de joc ar putea fi adaugata optiune de reincepere a jocului..

Din nou, nu as vrea sa para o promisiune, chiar daca e ideea mea, nu inseamna ca e mai usor de indeplinit decat a voastra.. :)
 

DeletedUser12708

Guest
Eu as mai avea o propunere,nu e direct legata de pedeapsa,dar e legata de depistarea ei,aparatorul nu are in raport secunda cu atacul, intarirea ,deci daca nu e on nu stie ,mie mi se pare ca e cam impotriva onestitatii jocului,ca numai o parte sa primeasca rapoartele la secunda ,aia ca sa nu zic,ca i avantajeaza pe trisori
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12708

Guest
nimeni nu primeste rapoarte cu secunda atacului, ai atacat tu si ai primit raport cu secunda?

ai dreptate stiind secunda in care intra n am mai verificat la ale mele,doar la cele primite , oricum nu vad de ce nu s ar introduce cu secunda, pe toate jocurile in afara de poate de la innogames e trecuta secunda atacului ,nu vad motiv de ce nu e si aici
 

DeletedUser6811

Guest
Este in afara subiectului, fa un alt subiect daca-ti doresti asta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Da, insa revin putin mai tarziu cu detalii ca sunt mult prea obosit acum..
 

DeletedUser

Guest
Din pacate, scriptrile exista si sunt folosite de forte multi jucatori, pe multe lumi. Pentru app 4 euro (un pic mai mult decat un pachet de tigari) ORICINE care are un cont Paypal si un card valid are bootul functional. Eu unul personal folosesc un boot (si DA, am puterea sa recunosc !!!) de peste un an jumatate pe mai multe servere si lumi. Sunt genul de jucator care din pacate a bagat multi bani in acest joc atunci cand "microbul" jocului era la cote maxime. (ma refer la lumea Omicron de pe .ro si CHI de pe .it) Atata timp cat bootul este folosit la limita bunului simt, este imposibil sa fii detectat.
Bootul de care vorbesc are setari de ferire a trupelor in caz de atac, de farmare, de captcha, de alarma. NIMIENI nu-mi poate demonstra ca nu am fost on ca sa-mi feresc trupele la atacuri, NIMENI nu-mi poate demonstra ca nu am farmat din 5 in 5 minute timp de 3 ore cu ajutorul capitanului, NIMENI nu-mi poate demostra ca nu mi-am planificat un asediu foarte temeinic (atacuri/sprijine) la secunda.....

Boot-urile se folosesc si din pacate se vor folosi....iar cei care le folosesc sunt din pacate si cei care baga foarte multi bani in acest joc si nu vor fi exclusi foarte repede din motive lesne de inteles.

Eu unul am puterea sa recunosc ca folosesc asa ceva si o fac pentru un singur motiv: nu mai am timp de a face performanta, este un microb care exista inca, imi place jocul dar timpul ma limiteaza. O fac strict pentru a-mi proteja intr-un fel sau altul orasele/trupele...vreau sa mai "exist" pe grepolis....
 

DeletedUser

Guest
Ovidiu, e foarte ciudat cum prietenii tai (ma gandesc ca macar persoanele ce ti-au facut invitatii le cunosti) au fost prinsi... Si mai ciudat cum multi dintre ei au avut aceleasi texte...

Trebuie sa intelegi ca noua nu ne pasa de cati bani ai bagat. In momentul in care folosesti scripturi (cu sau fara bun simt) joci alt joc..
 
Sus