Pedeapsa scripturi interzise

  • Autor subiect DeletedUser6811
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Pai stiu. Nu de pe forum cu siguranta, pentru ca pe forumul englezesc, absolut stupid in opinia mea, nu ai voie nici macar sa amintesti de banarea unei persoane. Neoficial insa, de la prieteni poti afla multe. Printre prietenii mei de pe serverul englezesc erau si unii in masura sa stie exact cine si cate banari a avut. Doar ca fapt divers... Nu-mi aminteam numele celor doi banati pe Knossos asa ca am intrebat o prietena care era in masura sa stie foarte bine. Doar ca sa vedeti care este atitudinea fata de utilizatorii de scripturi pe serverul englezesc, am sa pun convorbirea pe care am avut-o un pic mai devreme cu ea pe skype aici:

[20:59:38] Robbyn44: Hi Nicole
[20:59:41] Robbyn44: Are you on?
[20:59:44] Nicole (Carnage79): I am sweet
[20:59:48] Nicole (Carnage79): wassup?
[20:59:54] Robbyn44: Ned some info
[21:00:00] Nicole (Carnage79): shoot
[21:00:02] Robbyn44: Can't remember some names
[21:00:12] Robbyn44: Those guys banned on Knossos
[21:00:23] Robbyn44: Number 1 and 2
[21:00:41] Nicole (Carnage79): eliasalgsheri1234 spellings wrong
[21:00:44] Nicole (Carnage79): and rablegion
[21:00:52] Robbyn44: (bow)
[21:01:02] Nicole (Carnage79): (hug)
[21:01:45] Robbyn44: They were permanently banned for botting at first infraction if I remember well
[21:02:00] Nicole (Carnage79): They were indeed
[21:02:28] Robbyn44: The punishment is instant permanent ban if you are caught botting, yes?
[21:02:43] Nicole (Carnage79): Yeps
[21:02:52] Robbyn44: (bow)
[21:03:05] Robbyn44: Trying to do some clean up on romanian server
[21:03:41] Robbyn44: The mods there can't believe that on english server you are permanently banned at first infraction if it involves botting
[21:04:02] Nicole (Carnage79): good lawdy why wouldn't you be
[21:04:19] Nicole (Carnage79): you put the programme in and use it to cheat so there's no reason to give them a second chance
[21:04:25] Robbyn44: They only give 5 days
[21:04:32] Nicole (Carnage79): that's a joke
[21:04:38] Robbyn44: Yep


Bineinteles, daca esti hotarat sa respingi orice sustin, o sa spui ca poate convorbirea nu e autentica... Eu garantez ca este dar probabil garantia mea nu va fi suficienta pentru tine. Ma rog, fiecare crede ce vrea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6811

Guest
Si de unde, ma rog, sti tu ca ei nu mai avusera infractiuni? Ia uite, si asta zicea la fel public (si chiar prietenilor lui)... Si altii din tema respectiva se dadeau la fel de mari nevinovati....

Cat despre numarul 1, 2 din clasament, se intampla frecvent si la noi... E cam irelevant asta... Majoritatea timpului nici nu ne uitam pe ce loc e (cu toata ca infomatia ne sta in fata)

De curiozitate, fiindca chiar nu stiu nimic despre ei si nu vreau sa afirm cu siguranta imposibil domle, ne interesam asupra conturilor si daca exista vreo comunitate in care e permisa banarea pentru scripturi din prima... Daca e posibil, poate reusim astfel sa si inasprim putin din modul de aplicare al regulamentului..

Totusi, revin la o rugaminte mai veche a mea (tot intr-o astfel de tema am avut-o)... Va vad foarte suparati pe cei ce folosesc scripturi, dar nici o data nu interveniti cand sunt pe forum si isi plang de mila.. Atunci ba noi nu avem dovezi, ba suntem prea asprii, ba nu intelegem ca X a jucat totusi 3 ani fara sa faca nimic, etc... (Sunt chiar curios, pe .net ce li se poate spune drept dovada si, mai mult, cam cat timp credeti ca ar rezista o astfel de tema deschisa?)

Deci, in concluzie, daca tot e tema deschisa, spuneti-va parerile voastre realiste, cum ati vrea sau ati considera ca ar fi corect sa procedam in cazul celor ce folosesc scripturi de automatizare (boti)?

1. exact cum s-a propus si cum a spus si robbyn: ban permanent pe acea lume la prima abatere si ban definitiv pe cont la a doua abatere.
2. cand mai sunt astfel de teme, mai dati-ne si noua cate un mesaj pe privat si va sustinem (nu avem de unde sti tot timpul ce se intampla pe forum, acum s-au strans mai multi jucatori cunoscuti si care au avut si probabil o sa mai aiba un cuvant de spus pe jocul asta pentru ca eu i-am rugat prin privat sa ne strangem pe subiect, si inca nu au postat toti)
3. chiar daca nu ar mai exista in alte comunitati, nu vad de ce n-am fi noi primi care implementeaza lucrul asta. totul trebuie sa aiba un inceput.
 

DeletedUser12708

Guest
Atunci si eu as propune tot bann permanent din prima cateodata pierderea unui polis inseamna o turnura noua a intregului joc ,eu vreau doar sa dau exemplul cu italian warriors,au intrat pe o insula unde nu aveau nici un polis ,2 jucatori au renuntat definitiv la lumea tau ,se poate verifica,acehood si acearrow ,eu si uvex jucam vorba aia la Misto,dar doar sa i mai incurcam ,eu azi am avut vreo 8 atacuri de la ei,dar n am mai activat nici capitan nici comandant,deoarece socot ca nu se mai merita ,plus sa numai vorbim de 2 aliante de top din marea 36,care s au dus pe apa sambetei ,deci banare permanenta nu e deloc o pedeapsa grea,tinand cont de ce se poate intampla
 

DeletedUser

Guest
Ma bucura sa vad in sfarsit ca se poate colabora ( jucatori si echipa) in interesul jucatorilor. Felicitari pentru idee si initiativa, sunt de acord si sustin propunerea. :)
 

DeletedUser

Guest
@Robyn: Ti-am dat un exemplu de la noi in care tot, cica, la prima ofensa era... Desigur, repet ca nu stiu nimic despre conturile respective (fiind de pe alta comunitate) si nu vreau sa spun ca e imposibil fara sa cunosc faptele..

Dar e foarte putin probabil.. Ca sa intelegeti despre ce vorbesc, pe langa ce gasim noi se dau si banari automate pentru astfel de scripturi.. Banari care se supun unor reguli la care trebuie sa ne supunem si noi, intr-o mai mica sau mare parte, care reguli sunt implementate exact la fel peste tot. Banare din prima pe permanent ar crea pur si simplu o discrepanta majora intre cazul in care esti prins automat si cazul in care esti prins de un admin.

- - - Actualizat - - -

si ca sa se vada ca robbyn nu vorbeste prostii, uitativa putin cu atentie la link-ul asta.
http://en.grepostats.com/world/en54/player/703935

Kawacom: Link-ul tau dovesteste a cata ofensa a avut cand a fost banat? Fiindca daca nu, imi pare rau... Conturi banate permanent sunt peste tot.. Faptul ca esti pe locul intai, doi, etc.. nu incalzeste pe nimeni nici aici si nici acolo.. Locul trebuie sa ti-l meriti, nu sa-l obti trisand. Nu despre faptul ca se ajunge pana la urma la permanent sau global e discutia, ci cand anume..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6811

Guest
linkul meu dovedeste ca a fost no-1 cu peste 2.000.000 de puncte (si era vorba de robbyn44 nu de un banat, vezi sa nu faci confuzie) , deci a petrecut ceva timp pe acolo si nu vorbeste in necunostinta de cauza :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ala-i contul meu pe Anglia si nu e, nici nu a fost banat vreodata. Alianta in care eram pur si simplu a hotarat sa parasim lumea respectiva tot din cauze legate de necinstea unora asa ca cei mai multi am dat restart in semn de protest. E adevarat, acolo nu a fost vorba de scripturi ci de faptul ca alianta cu care concuram folosea programul team viewer, fapt recunoscut public de unul dintre liderii lor. Ma rog, am inteles ca folosirea programului respectiv nu poate fi descoperita de moderatori dar asta nu ne-a incalzit prea mult. Acum, ma crezi sau nu Norbit, toti prietenii mei care sunt moderatori pe Anglia si SUA mi-au spus ca pentru scripturi se da ban permanent instantaneu. Eu asta stiu, asta spun. Iar foarte multe cazuri de atacuri si suporturi sincronizate atat de aproape de perfectiune folosind un numar relativ mic de orase eu sincer nu prea am vazut pe Anglia. Cu noroc se mai intampla cateodata, dar rar. Ceea ce ma face sa cred ca utilizatorii de scripturi sunt mult mai putini acolo.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
1. exact cum s-a propus si cum a spus si robbyn: ban permanent pe acea lume la prima abatere si ban definitiv pe cont la a doua abatere.
2. cand mai sunt astfel de teme, mai dati-ne si noua cate un mesaj pe privat si va sustinem (nu avem de unde sti tot timpul ce se intampla pe forum, acum s-au strans mai multi jucatori cunoscuti si care au avut si probabil o sa mai aiba un cuvant de spus pe jocul asta pentru ca eu i-am rugat prin privat sa ne strangem pe subiect, si inca nu au postat toti)
3. chiar daca nu ar mai exista in alte comunitati, nu vad de ce n-am fi noi primi care implementeaza lucrul asta. totul trebuie sa aiba un inceput.
total de acord, mai ales la pct 3, nu vad de ce ar trebui sa ne luam mereu dupa altii. singura precizare ce as dorii sa o fac, ar fi ca banurile, pt a nu exista discutii de genul celei aratate de norbit, sa se faca mult mai transparent, si nu cu politica pumnului in gura, adica ai gresit pt ca asa spun eu. asta nu va face decit sa duca la alte si alte certuri si polemici interminabile... jucatorii ca adminii favorizeaza, adminii ca jucatorii triseaza.... adica eterna poveste. fabula cu "de ce sa va spunem cum v-am descoperit, ca sa invatati cum sa trisati??" nu cred ca mai tine, sunt o gramada de admini care s-au lasat de adminat si activeaza ca simplii jucatori, ce ar putea stii ce si cum sa ocoleasca, sau o gramada de alte exemple... dupa mine este doar un motiv, pe care pur si simplu nu-l inteleg, de a se continua cu bilciul asta, adica ba ai trisat, ba nu. in regulament era si o prevedere expres, adica un jucator poate fi banat si fara dovezi concrete... adica, chiar daca nu este descoperit ca foloseste ceva ilegal, dar rata de succes a actiunilor lui este de domeniul fantasticului, poate fi banat bine merci. dar, dupa mine ar trebui si publicate actiunile facute de el... iarasi, nu inteleg de ce nu se afiseaza undeva banurile jucatorilor, precum si motivele lor. asa, s-ar descuraja si jucatorii sa triseze, si ai stii si cind banuielile iti sunt indreptatite sau nu vis-a-vis de un player...
 

DeletedUser

Guest
linkul meu dovedeste ca a fost no-1 cu peste 2.000.000 de puncte (si era vorba de robbyn44 nu de un banat, vezi sa nu faci confuzie) , deci a petrecut ceva timp pe acolo si nu vorbeste in necunostinta de cauza :D

Si, ce are de a face cine era in link cu ce-am spus eu?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Total de acord cu tine db23urs. Se pare insa ca politica asta de tinere secreta a celor banati e comuna pe toate serverele. Trebuie sa spun ca am ramas mirat sa citesc aici atat de multe discutii despre banarea lui X sau Y. Pe Anglia toate postarile despre asa ceva sunt sterse imediat iar autorul primeste puncte de pedeapsa pentru incalcarea regulilor forumului. Din punctul asta de vedere aici e mai multa libertate si mi se pare mai corect asa. Dar cel mai bine ar fi sa se faca asa cum propui tu: lista cu banati cu motivele banarii. Mie politica asta de tacere in legatura cu trisorii mi se pare ca mai degraba ii incurajeaza pe trisori sa continue sa faca ceea ce stiu ei mai bine. Cea mai buna ar fi politica de toleranta 0 fata de trisori si de expunere publica a acestora.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6811

Guest
eu am fost o singura data banat pentru ca am accesat o data un alt cont ca aveam atunci nevoie de niste atacuri, se intampla pe zeta. o greseala care mi-am asumato si mi-o asum in continuare (eram la inceput). am cerut explicatii si mi-a dat makto cu ele in cap de mi-a inchis gura. deci consider ca banarile care se fac (cel putin din proprie experienta, sunt corecte si explicatii se dau, dar se dau prin tichet celui vizat). lucru foarte corect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@Kawa si dburs: Am mai stat o data de vorba pe acest forum (nu cred ca tot cu voi, dar stiu ca am stat) despre cum suntem vazuti si din ce motive... Era vorba atunci despre faptul ca propunerile noastre rare ori se implementeaza sau sunt luate in calcul...
Si uite, din cauza asta trebuie tot timpul, cel putin in astfel de situatii sa ne luam dupa altii... Fiindca asta e nivelul nostru ca si comunitate si daca vrem sa redevim altceva trebuie sa incepem sa ne folosim de o mentalitate constructiva, nu distructiva. Iar asta se intampla cand incepem sa ne acceptam locul, sa ne dorim mai mult si sa facem ceva in sensul acela... In pasi mici...

Un al doilea motiv pentru asta e vorba de mentalitate.. Chiar si acum, in aceasta tema mi se spune ca pe X comunitate se face diferit... Chiar credeti ca noi avem ca grup o mentalitate prin care sa putem face ceva diferit fara sa ni se scoata ochii? Tocmai modalitatea in care e expusa aceasta problema acum, e si unul din motivele pentru care noi, niciodata in viitorul apropiat, nu vom putea face ceva major primii.. Ca deh, ceilalti nu fac asa.

P.S. Ca idee, am fost ultimii ce au renuntat la pedeapsa prin reducerea numarului de orase. Si ultimii ce au renuntat la co-playeri... Tot ca idee, nu exista saptamana in care sa nu ni se spuna "dar acolo uita ce mi-au facut" sau "acolo nu e permis asa ceva"...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6811

Guest
Si, ce are de a face cine era cu ce-am spus eu?

Norbit, hai sa dam cartile pe fata, stiu ca nu poti da un raspuns direct si nu poti face altceva decat sa vrajesti situatia. Inteleg lucrul asta si inteleg ca aveti pe cineva mai sus decat voi care hotareste.

Iti garantez ca pana maine se vor mai aduna multe alte posturi si de la alti jucatori care au facut istorie si o fac in continuare pe serverul romanesc.

Asta este momentul sa rupem pisica cum se spune, ori la bal ori fara conturi.

Ce te rugam noi pentru ca vad ca Stil nu este on este sa ne spui ce trebuie sa facem ca sa implementam dracia asta de pedeapsa si nu ne mai duce cu vorba.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@Kawa...

Nu vrajesc pe nimeni si nimic... Eu ti-am raspuns clar si concis.. Link-ul nu ajuta pe nimeni la nimic in situatia asta... Conteaza ce spui, nu cine e cel care o spune..
Iar eu chiar nu cred ca nu l-am bagat in seama pe Robyn.. Sa sti ca-l credeam si inainte sa-mi arati ca a jucat acolo...

Ce sa faceti ca sa implementati pedeapsa asta? Ai sa razi, dar ce faceti acum e un inceput foarte bun... Stand la discutii pe tema asta e un inceput foarte bun.. Nu aveti ce altceva face decat sa ne atrageti noua atentia prin astfel de discutii si prin astfel de exemple.. Sa sti ca eu personal, daca n-as fi in postura in care sunt, as fi exact langa tine cerand astfel de pedepse... Asa insa, nu pot spune hai ca de maine asa facem, dar putem discuta pe o varianta realista si posibil de realizat de catre noi, si de acceptat de catre voi...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6811

Guest
@Kawa...

Nu vrajesc pe nimeni si nimic... Eu ti-am raspuns clar si concis.. Link-ul nu ajuta pe nimeni la nimic in situatia asta... Conteaza ce spui, nu cine e cel care o spune..
Iar eu chiar nu cred ca nu l-am bagat in seama pe Robyn.. Sa sti ca-l credeam si inainte sa-mi arati ca a jucat acolo...

Ce sa faceti ca sa implementati pedeapsa asta? Ai sa razi, dar ce faceti acum e un inceput foarte bun... Stand la discutii pe tema asta e un inceput foarte bun.. Nu aveti ce altceva face decat sa ne atrageti noua atentia prin astfel de discutii si prin astfel de exemple.. Sa sti ca eu personal, daca n-as fi in postura in care sunt, as fi exact langa tine cerand astfel de pedepse... Asa insa, nu pot spune hai ca de maine asa facem, dar putem discuta pe o varianta realista si posibil de realizat de catre noi, si de acceptat de catre voi...

Multumim, asta a fost si ideea de inceput a acestui subiect si nu am facut-o in necunostinta de cauza :D. Stiu ca asta este inceputul.
Bun, acum sa zicem ca mai asteptam pana maine dupamiaza sa mai le dam posibilitatea si altor colegi sa-si spuna parerea. Ce urmeaza dupa aia ?
 

DeletedUser9404

Guest
De acord ash fi si eu cu ce se spune aici. Trebuie taiate aripile la cei care triseaza, dar , ce se intampla, cand acea persoana face alt cont si o ia de la inceput?

Cu ce il ajuta ca ia ban permanent.. tot acolo e... NU?

Si apoi.. ce stiu eu :(?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6811

Guest
De acord ash fi si eu cu ce se spune aici. Trebuie taiate aripile la cei care triseaza, dar , ce se intampla, cand acea persoana face alt cont si o ia de la inceput?

Cu ce il ajuta ca ia ban permanent.. tot acolo e... NU?

Si apoi.. ce stiu eu :(

cand ajungi peste 30-40 de orase nu-ti mai vine sa o iei de la inceput pe aceeasi lume chiar si cu alt cont.
 

DeletedUser

Guest
bun subiect, sunt jucator de ani de zile si mi-as fi dorit sa renunt de la lumea iota ca sa nu ajung sa vad ce se intampla acum, dar cu totii avem prieteni care ne tin aici
in principiu sunt de acord dar neaparat cu dovezi facute public
cum au mai scris uni colegi stim cu toti cazuri de blocari pentru care nu s-au putut da explicatii si stim cu totii jucatori care au scripturi si care nu au fost blocati nici macar o data
nu incercam aici nici sa acuzam nici sa scuzam pe nimeni
de aceea sunt de acord cu propunerea decat daca blocarea permanenta se face pe baza unor dovezi prezentate public
 
Sus