Nelamurire regulament:

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Eu, acuzatul, fiind în vacanță, nu am acces la cont...nu știu ce se întâmplă, nu pot să mă apăr, nu pot face contestație. Și când revin în joc, constat că trebuie să o iau de la început. Sau că am pierdut nu știu câte polisuri, în cel mai fericit caz.

Dark, incep si cu tine la fel? La ce bun contestatia? (daca ar exista vreo sansa sa te ajute, nu ai mai primi ban pe atacabil -- asta din start). Si ideea penalizarii e tocmai sa nu te poti apara. Ca d-asta e pedeapsa ... Sa reti bine ca data viitoare sa nu mai jignesti... Sa sti ce urmeaza....
 

DeletedUser

Guest
Ok...hai să dezbatem problema aici, public, pentru ca la discuție să aibă acces cât mai mulți din cei care accesează forumul extern. Prefer așa, decât pe privat.

Adminul, indiferent căruia dintre ei îi revine o anumită problemă/ticket, trebuie, ca din postura de judecător, să asculte ambele părți implicate. Acuzatorul ( prin ticketul depus) și acuzatul, care are dreptul ca în momentul în care i s-a adus la cunoștiință ,,rechizitoriul'' să aibă dreptul să se apere, să facă o contestație...să inițeze un dialog cu adminul care i-a aplicat pedeapsa...măcar pentru explicațiile aferente pedepsei. Acum, eu nu vorbesc aici despre conturi multiple sau sprijin /suport între conturi ce împart aceeași legătură - lucruri care se pot dovedi simplu ) ci de situațiile ce pot avea ca repercusiune un ban pe atacabil - jigniri, ofense grave - aduse prin pvm. Și am dat un exemplu conceret...o situație concretă de joc, care poate apare oricând, în postul meu anterior. Eu... în acea ipotetică situație descrisă anterior, poate am fost înjurat de n ori. Dar...nu am făcut ticket. Însă, la un moment dat...poate eram nervos...obosit...și i-am zis și eu, un ceva de mamă...sau ,,hai sictir, dobitocule''. Acum 1 săptămână. Sau acum 1 lună. Și azi...plec și eu în vacanță. Ăla...vrea să mă atace...vede că sunt pe vacanță...și zice el că ar avea oareșce șanse ca pe baza acelui ,,hai sictir'' să îmi scoată mie un ban pe atacabil. Eu...fiind pe vacanță...plec în concediu...nu mai am chef de joc...ce contează motivul...pentru cele 42 de zile ( sau mai puțin...din nou, irelevant ).
Acum...un admin vede doar 1 mesaj din toată conversația...acel mesaj care mă incriminează pe mine, cu ,,hai sictir, dobitocule''...și îmi dă ban pe atacabil. Eu nu pot vedea/contesta pedeapsa...nu pot da explicații...nu mă pot apăra, nu pot aduce argumente sau aduce eventuale circumstanțe atenunate, pentru că....nu-i așa...nu m-ai ,,citat''. Ci doar am fost judecat în lipsă, pe baza unor probe circumstanțiale - repet...nu fac aici referire la situații de cont multiplu, ce pot fi ușor documentate tehnic- .
 

DeletedUser

Guest
Pai jignirile sunt cel mai simplu de dovedit. Ai jignit si gata.. Nu exista ca el primu, ca(,) car ca mar.. Nu a existat niciodata asa scuze... Ai jignit si gata.. Ahh.. el primul? Mi-l arati apoi si va primi si el ce-ai primit tu, poate chiar mai mult pentru ca (sa fim seriosi, in situatia descrisa de tine) merita. Dar tu oricum ti-o primesti. Vrei sa sti de ce? Pentru ca trebuia sa-l raportezi daca aveai impresia ca nu te poti abtine, nu sa continui in felul in care a facut-o el. Nu esti cu nimic mai bun, si nu are rost sa fi iertat de pedeapsa..
 

DeletedUser

Guest
Eu...în vacanță. De 2 zile ( 48 de ore ). Vin ( revin) în joc peste 30 de zile. Mesajele/mesajul meu ofensatoriu cu terțul acuzator sunt anterioare cu mult activării ,,mod vacanță'' contului meu.Acuzatorul...face ticket .După 5 zile de la activarea ,,mod vacanța a contului meu''. În perioada când eu, conform regulamentului în vigoare, sunt pe inatacabil. Ca argument/dovadă în favoarea acuzației, el aduce un pvm al meu. Dintro întreagă conversație, el soate din context un răspuns al meu. La nervi.. la oboseală.. (revenim la circumstanțe atenuante, la care tu...administrator...aplicând pedeapsa în lipsa acuzatului, deja judeci strâmb)...după 10 mesaje jignitoare ale lui, îi zic și eu ,,hai sictir, dobitocule''.
Tu...admin...citești ticketul respectiv și iei decizia în conformitatea cu litera legii (a regulamentului ) fără a aprofunda și spiritul legii...sau cazul concret, în speța descrisă de mine, mai sus. Eu...fiind în vacanță, nu am cum mă apăra/argumenta/contesta decizia ta, ca administrator. Ah....după 30 de zile când revin în joc...să depun un ticket ...să cer explicații....eventual, în caz fericit să mi se rezolve favorabil contestația....îmi dați înapoi contul sau polisurile pierdute?
 

DeletedUser3391

Guest
Incheiere

Dupa cum vad discutia se duce in alt punct...spre motive de ban atacabil. In aceasta zona eu nu ma duc.

Norbit, din postura de admin, nu poate/vrea sa inteleaga un principiu sau o regula.

Eu am fost foarte clar....la 7 zile de la intrarea in vacanta ... CINE are voie sa intervina si sa ma scoata din vacanta?

Raspunsul l-am aflat cu stupoare: Adminul

Chiar si in conditiile in care am platit pentru acele zile.

Din punctul meu de vedere am aflat ce era de aflat si depinde numai de mine de a plati sau nu pentru un serviciu si a nu beneficia de el.

Din postura de jucator nu imi permit si nu mi-am permis niciodata sa discut cu vreun admin subiectul : bun simt. In orice alte conditii, cu cea mai mare placere.

respect, agruin
 

DeletedUser

Guest
...

In definitiv a devenit o problema de "morala" toata tevatura asta.

Argumente sau nu , logic sau nu , jucatorului din noi i se pare incorecta sanctiunea data in timpul modului de vacanta (circumstantial , mult dupa cele 48 ore) in contextul tuturor exemplelor si argumentelor puse aici pe "tabla" , iar "legiuitorului" i se pare foarte justa si corecta masura luata in timpul mai sus mentionat.

Asadar apare un conflict de puncte de vedere , nimic mai mult , ambele justificate si ambele indelung argumentate.

Rezultatul , tind sa cred ca va fi zero , desi singura cerere a acestui topic este sa incercam sa clarificam un aspect gri din regulament si cauzele acestuia.

Am zis-o in cateva randuri , acum o zic pt ultima data (desi stiu raspunsul : "ca sa ce?" :p )

Mi se pare ok , transparent , de bun simt , impartial si corect ca atunci cand mi se aduce o acuza , oricare ar fi aia , si mi se da o pedeapsa , sa fiu acolo.

Asta e tot.


Macar atat putem primi pentru banutii care ii dam , benevol , pentru a ne simti bine si a ne satisface nevoia de competitivitate si socializare on-line...

Nu cere nimeni sa se schimbe regulamentul , nu cere nimeni sa se revoce vre-o pedeapsa sau sa se faca vre-un favoritism.

Pur si simplu e ceva ce se poate intampla oricui...(nu mai insir 100 de motive pt care i se pot intampla oricui - ca e f simplu - Dark a subliniat cateva dintre ele prin exemplele foarte clar punctate)
 

DeletedUser

Guest
@Dark: Nu se baneaza niciodata pe copy/paste-uri. De aceeea si exista acel sistem de raportare a jignirilor din mesaje. Iar acel sistem nu-mi arata doar un mesaj, ci toata discutia. Si daca o dai in bara cum ai zis tu, si te banez pentru asta, ramai banat orice mi-ai zice in contestatie... Chiar nu vad ce-ai putea sa-mi zici ca sa nu ramai banat. Sa nu mai vorbim ca pentru cazul expus de tine, e foarte probabil sa nu primesti ban deloc (mai ales daca nu ai antecedente in sistemul de jigniri)

@agruin: Modul de vacanta nu se opreste. Chiar nu se opreste. Se aplica o pedeapsa peste el :) Cate zile dureaza pedeapsa, atata poti fi atacat doar pe aceea lume. Si daca nu se intrerupe modul de vacanta intre timp, chiar si pe lumea respectiva satele devin din nou neatacabile.
 

DeletedUser

Guest
@glomerula:
Nu stiu sigur daca se va schimba sau nu... In orice caz ceea ce faceti voi e mai bine si mai placut decat sa fi venit cu penalizatul peste cap si sa strigati "HOTIII" in gura mare. Cel putin asa v-ati facut auziti si dupa cum vedeti ati starnit interesul mai multora chiar si din echipa de administrare/moderare. Macar ati pus problema pe masa si e bagata in seama :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Problema mea era de principiu de drept. Și anume:
Nu poți aplica o pedeapsă definitivă și irevocabilă, fără a lua în considerație ,,apărarea''.
Adică, concret, în cazul acestui joc ( și nu numai), eu...admin..sunt și procurorr...și judecător și aplic și legea ( regulamentul) așa cum o înțeleg eu, oarecum subiectiv....și la ,,subiectiv'' pot fi încadrate o multitudine de factori...
 

DeletedUser2541

Guest
corect
de multe ori depinde si difera de la admin la admin si
cum intelege el aplicarea regulamentului
sau cit de mult ia in considerare dreptatea celui care se apara
oricum majoritatea adminilor cind ofera un ban nu prea mai lasa sau nu iti ofera dreptate orice ar fi
asta am patit-o pe proprie piele
si poti argumenta si incerca sa aduci dovezi cit doresti
oricum iti baga in fata un citat din regulament sa iti inchida gura
nu conteaza daca ai dreptate sau nu
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@glomurela:
Nu stiu sigur daca se va schimba sau nu... In orice caz ceea ce faceti voi e mai bine si mai placut decat sa fi venit cu penalizatul peste cap si sa strigati "HOTIII" in gura mare. Cel putin asa v-ati facut auziti si dupa cum vedeti ati starnit interesul mai multora chiar si din echipa de administrare/moderare. Macar ati pus problema pe masa si e bagata in seama :)

Doamne cum mi-ai pocit nick-ul :eek:...

Oricum personal astept si opinia celorlalti admini sau macar a o parte din ei. Este foarte important de vazut parerea fiecaruia, cu atat mai mult cu cat nu discutam despre un caz concret.

...dar foarte posibil...
 

DeletedUser

Guest
Raspuns

:pro:
Dragă domnilor admini dumeavoastra nu vreti si pace sa întelegeti un aspect nu suntem de acord sa ne penalizati cand suntem in vacanta, din punctul nostru (al jucatorilor) încalcati regulamentul.
Daca dumneavostra din pozitia de judecator ascultati doar opinia acuzatorului si nu o asculatati si pe a inculpatului atunci sunteti mai mult decat subiectivi ( sunteti chiar dictatori ).
Romani aveau o vorba o lege dura se aplica( tradus o lege explicita care nu da dreptul de subiectivism e cea mai buna)
Dacă lasati regulamentul asa cum e puteti si veti fi acuzati pe buna dreptate de subiectivism.
Asta e ultima mea postare ( pentru ca vad ca orice am spune noi dumnevoastră o tineti una si buna, nu tineti cont de ce spunem noi, raspundeti la mesaje ptr. ca trebuie sa raspundeti dar atat)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dura Lex...

Topicul rămâne deschis atât timp cât dialogul se va purta în mod civilizat și cu argumente logice. Nu vreau să văd aici acuze la adresa teamului - le voi penaliza imediat, cu explicațiile de rigoare, așa cum obișnuiesc - ci, doar postări susținute cu argumente, vis - a - vis de acest subiect.
În ciuda a ceea ce cred unii, și nu...nu este ,,limbaj de lemn''..opiniile dvs. chiar contează.
Rog frumos, fără polemici...fără atacuri la persoană sau la echipa de administrare/moderare.... doar, dezbateri.
Mulțam frumos și anticipat.

O noapte liniștită vă doresc.


Dark.
 

DeletedUser5815

Guest
Și am dat un exemplu conceret...o situație concretă de joc, care poate apare oricând, în postul meu anterior. Eu... în acea ipotetică situație descrisă anterior, poate am fost înjurat de n ori. Dar...nu am făcut ticket. Însă, la un moment dat...poate eram nervos...obosit...și i-am zis și eu, un ceva de mamă...sau ,,hai sictir, dobitocule''. Acum 1 săptămână. Sau acum 1 lună. Și azi...plec și eu în vacanță. Ăla...vrea să mă atace...vede că sunt pe vacanță...și zice el că ar avea oareșce șanse ca pe baza acelui ,,hai sictir'' să îmi scoată mie un ban pe atacabil. Eu...fiind pe vacanță...plec în concediu...nu mai am chef de joc...ce contează motivul...pentru cele 42 de zile ( sau mai puțin...din nou, irelevant ).
Acum...un admin vede doar 1 mesaj din toată conversația...acel mesaj care mă incriminează pe mine, cu ,,hai sictir, dobitocule''...și îmi dă ban pe atacabil. Eu nu pot vedea/contesta pedeapsa...nu pot da explicații...nu mă pot apăra, nu pot aduce argumente sau aduce eventuale circumstanțe atenunate, pentru că....nu-i așa...nu m-ai ,,citat''. Ci doar am fost judecat în lipsă, pe baza unor probe circumstanțiale - repet...nu fac aici referire la situații de cont multiplu, ce pot fi ușor documentate tehnic- .

cum orice lege e perfectibila, ma gandesc ca si regulamentul poate fi imbunatatit... din cate stiu, in justitie exista conceptul de prescriere a faptei dupa o anumita perioada ... oare, pentru preintampinarea unor viitoare astfel de situatii, n-ar fi bine sa se introduca un termen limita in care sa fie raportate aceste ofense sau alte incalcari de regulament si, dupa expirarea lui, orice incercari de "aducere in tribunal" sa fie considerate nule? ... pana la urma, daca s-a simtit ofensat de schimbul de mesaje, acuzatorul ar fi trebuit sa raporteze atunci, cat mai aproape de "comiterea faptei", nu sa astepte momentul prielnic pentru a o face ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
n-ai vazut ca dupa o luna se sterg automat mesajele si rapoartele? :p
 

DeletedUser5815

Guest
ba da, dar nu pot fi salvate? ... exista posibilitatea asta la administrare directoare
si de acolo se sterg?
 

DeletedUser

Guest
Se pare ca nici un alt admin , in afara lui Norbit nu ne onoreaza cu parerea si nici cu prezenta ... sa inteleg ca singurul admin prezent este vocea ..."legii" :)

Cum ramane atunci? Tot ca in "gara" ?

Putem sa facem ceva in privinta aspectului descris in atatea posturi?

Personal as dori ca acest aspect sa fie lamurit prin cel putin 2 metode :

1.Specificarea in regulament a faptului ca modul de vacanta NU te face invulnerabil la atacuri DACA cineva depune un tiket pe numele tau si se dovedeste ulterior ca tiketul este intemeiat si urmeaza sa primesti o pedeapsa. (Mentionat deasemenea ca nu are importanta de cand esti in vacanta,ti se poate intampla si in a 4-a , 8-a , 30-a zi...)
2.Reviziurea si anuntarea publica a modului de penalitate pentru acest caz , daca se va hotari diferit , specificatie facuta tot in regulament , precum ca pedeapsa unui jucator caruia i s-a depus tiket si s-a gasit dovada ca el este vinovat , va incepe in ziua in care modul de vacanta ia sfarsit.

Ce ziceti?
... In ambele cazuri trebuie sa stim clar , cu cine dansam vals...dar mai important...CAND dansam :)
 

DeletedUser

Guest
Ok.. In primul rand.. Nu va fi nici o modificare scrisa in regulament. Acolo nu se vorbeste de modul in care adminii verifica si pedepsesc. Exista doar un paragraf scris la modul general.

In al doilea rand, in urma acestor discutii s-a decis ca pentru evitarea tuturor neplacerilor, pe viitor banarile pe perioada vacantei sa nu se mai faca pe atacabil. Astfel, in cazurile in care un jucator trebuie sa fie pedepsit prin aceasta metoda, jucatorul isi va incepe pedeapsa dupa ce revine din vacanta. Un cont este considerat ca fiind in vacanta doar din momentul in care a intrat efectiv in modul de vacanta (dupa cele 48 de ore de la activarea lui).

Aceasta regula interna nu se aplica retroactiv.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus