Nelamurire regulament:

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
arguin... Daca eu ma bag in vacanta si in alea 48 de ore pana sa intru iti bag si-ti scot, tot tacamul... Tu ma reclami, dar pana una alta eu am intrat in vacanta efectiv... Ce e corect sa mi se intample, dupa parerea ta?


Am raspuns eu ce cred in locul lui agruin , ca si consumator , ce e corect sa mi se intample...

Pot fi banat pe atacabil si DUPA ce ma intorc din modul de vacanta :) e acelasi lucru ! Dar mult mai clar si mult mai fair !
 

DeletedUser

Guest
Buna dimineata,iata un raspuns clar...Dar partial...!
Intrebarea de inceput , si cuprinsul acestei discutii era : unde scrie in regulament faptul ca pot fi pedepsit chiar si in mod de vacanta?
Pentru ca , desi risc sa ma repet , si nu e placut pentru nimeni , este dreptul fiecarui consumator , de orice serviciu sa fie informat corect si complet !



Iertare , unde am spus , insinuat , ceva de negociat , iertare , atenuat ?

Am spus ca "Revin din vacanta,mi se pune in vedere greseala,raspund pt ea...conditia de baza : SUNT PREZTENT,INFORMAT,deasemenea am dreptul sa ma apar , si sa accept acea pedeapsa si conditiile ei !"

Norbit spunea mai sus , nu scoatem un cuvant , sau mai multe dintr-un context sa dam alt inteles frazelor...

Mie asa mi s-ar parea corect sa se procedeze. Nu exista incalcare a regulamentului care sa nu poata fi pedepsita ! Suntem de acord cu asta , ideea insa este CAND si CUM primesti acea pedeapsa. A o face cand cel care a gresit nu este prezent ,in conditiile in care acest aspect nu este prezent in regulament , lasa loc interpretarilor. Probabil o sa imi ziceti ca nici macar codul penal al acestei tari nu e atat de clar incat sa fie cuprins in el toate cazurile , insa aici e la o scara mult mai mica , o comunitate mult mai inchegata , care in multe cazuri , vorbeste cam aceeasi limba...

Ok... Am sa raspund la prima intrebare cu o alta: "Unde scrie in regulament/orice alta fereastra ca modul de vacanta te absolva de penalizari?". Indiferent de forma penalizarii...

Pai si daca nu esti in vacanta poti sa nu fi prezent, chiar nu are relevanta. Penalizarea pe atacabil nu se da cand e loc de contestatie si interpretari, din motive evidente (nici n-are sens sa le pomenesc, zic eu). Deci care-i ideea cu momentul penalizarii? Ce castigi/pierzi daca te penalizez dupa ce revii din vacanta?

Cat despre acceptarea unei asemenea pedepse, nici nu poate fi vorba.... Pai atunci care-i rolul? Cine-ar accepta o pedeapsa pe atacabil inainte sa se asigure ca orasele ii sunt blindate.

Pentru cei ce nu stiti, pentru marea majoritate a incalcarilor de regulament, se acorda o interdictie pe timpul caruia nu poti fi atacat, se discuta in contestatii si dupa stabilirea unei pedepse, se cere acceptul ei... Exact cum a zis glomerula mai sus. Insa nu e cazul la cazuri concrete (in general, jigniri/insulte/etc unde contestatiile sunt inutile) in care pedeapsa consta intr-un numar de zile, timp in care orasele contului pot fi atacate. Pur si simplu n-ar avea sens.
 

DeletedUser

Guest
1)Eu sunt în vacanta ( modul vacanta e activat, au trecut 48 de ore de la activare).
2) Vine nea Ion si depune un tichet.
3) adminul x verifca si potrivit regulamentului mă pedepseste cu ban atacabil.
Întrebare daca sunt ăn vacanta si am ban pe atacabil acest ban intra invigoare cat timp sunt in vacanta sau dupa ce revin din vacanta/mi se termina zilele de vacanta?(SW)

Pe lumea respectiva, in timpul vacantei. Despre asta e vorba in tema aceasta.
 

DeletedUser

Guest
Unde scrie ca nu poti?
Nota 10 ptr. acest raspuns
Dar intra in contradictie cu regula. Pe timpul vacantei(dupa cele 48 de ore) nu poti fi atacat si nu poti ataca.
Deci domnule admin încalcati regulamentul.( sau ca sa fiu mai politicos îl interpretati subiectiv)(SW)
 

DeletedUser

Guest
Unde scrie ca nu poti?


Vezi tocmai asta e atitudinea si rezolvarea la care ne referim...De ce sa nu fie corecta (asa cum o vad eu) aplicarea pedepsei?

De ce sa nu fie,o situatie clara,in care esti pedepsit in clipa in care revii? Modul de vacanta nu dureaza o vesnicie.

De ce TREBUIE sa fii pedepsit ATUNCI cand ai fost raportat ? Cel care a facut tiketul oricum primeste mesajul standard : "Multumim,...etc...vom verifica cele semnalate de dvs" , indiferent de statutul tau (online sau in mod de vacanta)

Daca e vorba de o jignire , oraselor stiu ca li se pot modifica numele de catre admini , profilul deasemenea , asa ca nu vad de ce nu se poate astepta intoarcerea jucatorului pe modul ON pentru a fi pedepsit.
 

DeletedUser2541

Guest
Nota 10 ptr. acest raspuns
Dar intra in contradictie cu regula. Pe timpul vacantei(dupa cele 48 de ore) nu poti fi atacat si nu poti ataca.
Deci domnule admin încalcati regulamentul.( sau ca sa fiu mai politicos îl interpretati subiectiv)(SW)
da dar in cele 48 de ore poti interactiona cu colegii
sau poti trimite mesaje cu injurii sau alte ofense
si tu triimiti mesajul sa zicem cu 10 minute sa intrii de tot in vacanta si
raportarea acelui mesaj se face mai tirziu
atunci e normal sa fii banat si tu sa nu stii deoarece nu mai ai acces la cont 24 de ore de la activare
si pedeapsa se aplica imediat ma gindesc
de la sesizare
 

DeletedUser

Guest
Vezi tocmai asta e atitudinea si rezolvarea la care ne referim...De ce sa nu fie corecta (asa cum o vad eu) aplicarea pedepsei?

De ce sa nu fie,o situatie clara,in care esti pedepsit in clipa in care revii? Modul de vacanta nu dureaza o vesnicie.

De ce TREBUIE sa fii pedepsit ATUNCI cand ai fost raportat ? Cel care a facut tiketul oricum primeste mesajul standard : "Multumim,...etc...vom verifica cele semnalate de dvs" , indiferent de statutul tau (online sau in mod de vacanta)

Daca e vorba de o jignire , oraselor stiu ca li se pot modifica numele de catre admini , profilul deasemenea , asa ca nu vad de ce nu se poate astepta intoarcerea jucatorului pe modul ON pentru a fi pedepsit.
Asa e normal.:)
 

DeletedUser

Guest
Nota 10 ptr. acest raspuns
Dar intra in contradictie cu regula. Pe timpul vacantei(dupa cele 48 de ore) nu poti fi atacat si nu poti ataca.
Deci domnule admin încalcati regulamentul.( sau ca sa fiu mai politicos îl interpretati subiectiv)(SW)

Pai si scrie ca nu poti fi pedepsit in felul asta cumva? Nu... In acea fereastra nu se presupune ca ai incalcat regulamentul, este?
Si Daca joci pe 3 lumi si eu te banez pe una.. Nu poti fi atacat pe 2 in timpul vacantei, ca doar esti in vacanta ;)
 

DeletedUser

Guest
Vezi tocmai asta e atitudinea si rezolvarea la care ne referim...De ce sa nu fie corecta (asa cum o vad eu) aplicarea pedepsei?

De ce sa nu fie,o situatie clara,in care esti pedepsit in clipa in care revii? Modul de vacanta nu dureaza o vesnicie.

De ce TREBUIE sa fii pedepsit ATUNCI cand ai fost raportat ? Cel care a facut tiketul oricum primeste mesajul standard : "Multumim,...etc...vom verifica cele semnalate de dvs" , indiferent de statutul tau (online sau in mod de vacanta)

Daca e vorba de o jignire , oraselor stiu ca li se pot modifica numele de catre admini , profilul deasemenea , asa ca nu vad de ce nu se poate astepta intoarcerea jucatorului pe modul ON pentru a fi pedepsit.
Eu oricum nu te anunt cand iti dau pedeapsa pe atacabil. Am vorbit despre asta intr-un post precedent. De ce sa fie ON cel pedepsit? Ca sa... ce?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu oricum nu te anunt cand iti dau pedeapsa pe atacabil. Am vorbit despre asta intr-un post precedent. De ce sa fie ON cel pedepsit? Ca sa... ce?

Multumesc...no comment :)

Ce as putea sa mai adaug in momentul asta???

Ca sa ce?

Pai,in primul rand asta suna cam asa : ce-mi pasa mie (admin) ca tu esti in mod de vacanta sau nu , "io" te pedepsesc acum ca nu scrie nicaieri ca nu am voie...desigur nu scrie nici ca ai....

In al 2-lea rand e vba de o "deontologie profesionala" daca vrei , stiu ca e fortat termenul,dar atinge ideea mea - de ce sa nu pedepsesc pe cineva cand acel cineva este prezent! Nu o fac in lipsa lui ...(dar evident o sa ma intrebi din nou : "Ca sa ce"?)

Si nu in ultimul rand , incerc un raspuns scurt la "ca sa ce-ul asta" : Ca sa dam dovada de maleabilitate , respect , transparenta si corectitudine ...

De'aia !

:) ia-o ca pe un pamflet daca vrei , nu e ceva personal :)
 

DeletedUser

Guest
Multumesc...no comment :)

Ce as putea sa mai adaug in momentul asta???

Ca sa ce?

Pai,in primul rand asta suna cam asa : ce-mi pasa mie (admin) ca tu esti in mod de vacanta sau nu , "io" te pedepsesc acum ca nu scrie nicaieri ca nu am voie...desigur nu scrie nici ca ai....

In al 2-lea rand e vba de o "deontologie profesionala" daca vrei , stiu ca e fortat termenul,dar atinge ideea mea - de ce sa nu pedepsesc pe cineva cand acel cineva este prezent! Nu o fac in lipsa lui ...(dar evident o sa ma intrebi din nou : "Ca sa ce"?)

Si nu in ultimul rand , incerc un raspuns scurt la "ca sa ce-ul asta" : Ca sa dam dovada de maleabilitate , respect , transparenta si corectitudine ...

De'aia !

:) ia-o ca pe un pamflet daca vrei , nu e ceva personal :)

Ba nu. Intrebare e cat se poate de serioasa... De ce trebuie neaparat ca cel pedepsit sa fie online? Ca sa ce? Sa depuna contestatie nu are rost... Sa-si anunte colegii? Ideea din spatele pedepsei ar fi tocmai sa nu poata anunta pe nimeni, chiar daca practic lumea mai vorbeste pe yahoo/skype/telefon. Deci, de ce trebuie sa fie on-line? Ca sa ce?

P.S.: Chiar nu-mi pasa ca esti in vacanta sau nu, cum nici tie nu ti-a pasat cand ai jignit. Scurt. De ce mi-ar pasa?... Ajungem la intrebarea de mai sus.. Ca sa ce?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ba nu. Intrebare e cat se poate de serioasa... De ce trebuie neaparat ca cel pedepsit sa fie online? Ca sa ce? Sa depuna contestatie nu prea are rost... Sa-si anunte colegii? Ideea din spatele pedepsei ar fi tocmai sa nu poata anunta pe nimeni, chiar daca practic lumea mai vorbeste pe yahoo/skype/telefon. Deci, de ce trebuie sa fie on-line? Ca sa ce?


Incerc sa iti raspund si eu cu o maxima de seriozitate :

"Sa depuna contestatie nu prea are rost... "

Nu are,dar e dreptul lui de consumator sa o faca (parca asa e sistemul de tikete conceput , nu?) -" Nu vreau sa ma gandesc ca ceea ce ai spus este de fapt , daca ti se da o pedeapsa , poti sa te duci pana la CEDO ca o faci degeaba "

Sa-si anunte colegii? - Si asta o poate face , de ce nu?

Ideea din spatele pedepsei ar fi tocmai sa nu poata anunta pe nimeni, chiar daca practic lumea mai vorbeste pe yahoo/skype/telefon.

Adicatelea , tocmai incurajezi ca pedepsele sa devina "pe blat"? Pt ca jucatorul sa nu se poata apara? Fiind un joc de echipa,e clar ca ne bazam pe colegi,si stim sute de cazuri in care un jucator penalizat a recuperat penalizarea in cateva zile...probabil ar trebui sa reganditi schema pedepselor...

Si revin la raspunsul precedent : pt ca asa e corect! ti-ar place sa fii judecat si pedepsit in lipsa???
 

DeletedUser

Guest
Ok.. Raspuns final si post cu potential edificator (sper):

Sunt doua tipuri de interdictii:
1) Cea pe neatacabil... Data in principal in situatii ce pot fi contestate si/sau unde e necesara o discutie cu jucatorul pentru a se ajunge la o rezolvare si/sau pedeapsa.

2) Cea pe atacabil data in principal pentru jigniri, insulte, etc. Nu se da o asemenea interdictie daca exista vreo posibilitate la o contradictie finalizata cu succes. Ideea din spatele pedepsei consta in faptul ca jucatorul nu-si poate accesa contul o anumita perioada de timp, insa contul lui poate fi atacat in acest timp. Nimeni nu spune ca nu poate sa depuna contestatie sau ca nu poate sa-si anunte colegii prin alte mijloace decat cele din joc sau nu poate mai stiu eu ce. E decizia lui ce face. Dar noi nu trebuie si nici nu ne vom asigura ca el are ocazia sa poata face toate aceste lucruri. Nu e intrebat dinainte daca e de acord sau nu cu pedeapsa respectiva, nu e anuntat in momentul inceperii ei si nici nu asteptam sa vedem daca e online sau nu (nici macar nu ne uitam daca e in mod de vacanta sau nu). Nu avem de ce-l ajuta in a-si apara contul. E pedeapsa, nu asistenta.

Ca incheiere, corect e sa nu se incalce regulamentul simplu al unui joc. Sau, cel putin, sa existe bun simt.
 

DeletedUser

Guest
Ban

Ok.. Raspuns final si post cu potential edificator (sper):

Sunt doua tipuri de interdictii:
1) Cea pe neatacabil... Data in principal in situatii ce pot fi contestate si/sau unde e necesara o discutie cu jucatorul pentru a se ajunge la o rezolvare si/sau pedeapsa.

2) Cea pe atacabil data in principal pentru jigniri, insulte, etc. Nu se da o asemenea interdictie daca exista vreo posibilitate la o contradictie finalizata cu succes. Ideea din spatele pedepsei consta in faptul ca jucatorul nu-si poate accesa contul o anumita perioada de timp, insa contul lui poate fi atacat in acest timp. Nimeni nu spune ca nu poate sa depuna contestatie sau ca nu poate sa-si anunte colegii prin alte mijloace decat cele din joc sau nu poate mai stiu eu ce. E decizia lui ce face. Dar noi nu trebuie si nici nu ne vom asigura ca el are ocazia sa poata face toate aceste lucruri. Nu e intrebat dinainte daca e de acord sau nu cu pedeapsa respectiva, nu e anuntat in momentul inceperii ei si nici nu asteptam sa vedem daca e online sau nu (nici macar nu ne uitam daca e in mod de vacanta sau nu). Nu avem de ce-l ajuta in a-si apara contul. E pedeapsa, nu asistenta.

Ca incheiere, corect e sa nu se incalce regulamentul simplu al unui joc. Sau, cel putin, sa existe bun simt.

Nu sunt de acord cu dumneavoastră.
Nu scrie nicăieri în regulament că aveti voie sa ma banati atacabil.
Întrebare. De ce nu postati dreptul la ban atacabil în regulament, cu mentiunile de rigoare spuse de dumneavoastră mai sus.
Dacă nu o faceti atunci nu aveti acest drept, ptr că se presupune că dumneavoastră judecați după regulament iar dacă în regulament nu scrie asa ceva si dumneavostră aplicati ban atacabil înseamnă încalcarea regulamentului,etc.(SW)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu sunt de acord cu dumneavoastră.
Nu scrie nicăieri în regulament că aveti voie sa ma banati atacabil.
Întrebare. De ce nu postati dreptul la ban atacabil în regulament, cu mentiunile de rigoare spuse de dumneavoastră mai sus.
Dacă nu o faceti atunci nu aveti acest drept, ptr că se presupune că dumneavoastră judecați după regulament iar dacă în regulament nu scrie asa ceva si dumneavostră aplicati ban atacabil înseamnă încalcarea regulamentului,etc.(SW)

Citat din regulament:
Staff-ul jocului şi moderatorii îşi rezervă dreptul de a închide conturi a da pedepse oricărui jucător care nu respectă Regulile Jocului. Vă rugăm să urmaţi întocmai orice rugăminte sau îndrumare primită din partea staff-ului tehnic. Nerespectarea acestora nu va fi trecută cu vederea, şi poate rezulta în ban-uri sau închideri permanente de conturi. Dacă nu sunteţi sigur de legalitatea faptelor ce le veţi face, va rugăm să depuneţi un ticket înainte de a săvârşi acţiunea

Pedepsele exacte nu sunt scrise nicaieri si nu vor fi niciodata.
 

DeletedUser

Guest
În principiu, banul pe atacabil se dă extrem de rar și numai în condițiile explicate mai sus de antevorbitori.

Bun, acum..situație de joc :

Eu ( un player oarecare) încalc grav regulamentul și, conștient de faptul că pot primi un ban pe atacabil, activez modul vacanță și stau la adăposul conferit de acest lucru. Deci, indiferent că pedeapsa mea poate fi ban pe atacabil, eu nu pot fi atacat ( decât în cele 48 de ore inițiale) pentru că, nu-i așa, am activat modul vacanță.
Acest lucru, în opinia mea, ar oferi o portiță de scăpare celor ce încalcă grav regulamentul. O eludare frauduloasă a regulamentului.

Acum, nici situația în care, fiind deja în mod vacanță de câteva zile ( mai mult de 48 de ore ), să fiu penalizat cu ban pe atacabil, nu mi se pare a fi în regulă.

Exemplu :
Un adversar de joc vede că am activat modul vacanță. Își aduce el aminte că acum 1 săptămână, să zicem, ca exemplu, l-am înjurat eu pe pvm. Și face ticket, în speranța că voi căpăta ban pe atacabil, acum...în momentul când eu sunt de mai bine de 48 de ore în mod vacanță- deci neatacabil. Eu, acuzatul, fiind în vacanță, nu am acces la cont...nu știu ce se întâmplă, nu pot să mă apăr, nu pot face contestație. Și când revin în joc, constat că trebuie să o iau de la început. Sau că am pierdut nu știu câte polisuri, în cel mai fericit caz.
 

DeletedUser3391

Guest
!

Dark...asteptam demult postul acesta pentru care iti multumesc.
 

DeletedUser

Guest
Agriun, nu ai de ce să îmi mulțumești.
Din contră, eu mulțumesc celor care aduc în discuție subiecte pertinente și/sau scot în evidență anumite eventuale lacune din regulament, situații de joc contradictorii sau alte probleme, pe care cei ce le aduc în discuție le și pot susține cu argumente logice.
Iar opiniile mele referitoare la aspecte ce țin de joc, sunt făcute mereu din postura de jucător cu o oarecare experiență. Pentru că mai întâi și întâi, eu am fost și sunt jucător și numai după aceea, moderator sau membru al teamului.
Și îmi cer scuze...am lipsit câteva zile...abia acum am citit pe aici.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus