Nelamurire regulament:

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Este posibil , conform regulamentului , ca un jucator aflat in mod de vacanta , sa fie pedepsit pentru un tiket depus , astfel :

Scoaterea lui din mod de vacanta si blocarea lui pe atacabil????


Va rog un raspuns din partea oricaruia din admini , abilitat sa o faca.

Multumesc
 

DeletedUser

Guest
Penalizarea lui nu intrerupe modul de vacanta :) Insa orasele ii pot fi atacate daca interdictia de joc ii e data pe atacabil :)
 

DeletedUser

Guest
...

Mai pe romaneste,eu imi activez modul de vacanta,plec linistit la mare/munte , cineva imi face tiket...si cand revin,nu mai am orase...

Este sris negru pe alb ,acest lucru in regulament? Pentru ca oricat m-am chinuit,nu am reusit sa gasesc acest aspect cuprins acolo...?!
 

DeletedUser3391

Guest
?

eu merg mai departe ... cu tot respectul pe care il port lui Norbit pentru raspunsurile la tichetele facute de mine pana acum.

Sunt in spital si vacanta este activata...in baza unui tichet, eu pe perioada vacantei imi pot pierde orasele?

Am citit Regulamentul din scoarta in scoarta si nu am vazut nicaieri asa ceva.
 

DeletedUser

Guest
Daca respecti ce scrie in regulament, nu patesti acest lucru :) Nu scrie nicaieri in regulament ce se intampla exact daca nu e respectat :)
 

DeletedUser3391

Guest
Ba da

Daca respecti ce scrie in regulament, nu patesti acest lucru :) Nu scrie nicaieri in regulament ce se intampla exact daca nu e respectat :)

Imi cer scuze insa citez:
Puteţi utiliza modul de vacanţă timp de 42 de zile în total pe an. Acest timp poate fi împărţit după cum doriţi. Este important următorul lucru: după ce aţi ales modul de vacanţă, sunt necesare 48 de ore pentru ca acesta să devină activ. În acest interval, sunteţi vulnerabil ca de obicei la atacuri şi puteţi juca. Nu mai puteţi ataca însă pe nimeni şi nu mai este permis niciun atac care ar putea apărea după începerea modului de vacanţă.

Durata de un an depinde de data la care v-aţi înregistrat. Exemplu: Un jucător se înregistrează pe 03.06.2010. Primul an se încheie pe 02.06.2011 la 23:59:59, ora serverului. Al doilea an începe aşadar pe 03.06.2011 la 00:00:00, ora serverului.

Modul de vacanţă poate fi întrerupt, prin conectare, la cel putin 24 de ore după activarea sa. Acesta va fi oprit automat cel târziu după ce au trecut toate zilele rămase disponibile. Cât timp sunteţi în modul de vacanţă nu sunteţi vulnerabil la atacuri, însă nici minele nu vor produce resurse.

Norbit, te voi ruga sa citesti ultima propozitie: Cât timp sunteţi în modul de vacanţă nu sunteţi vulnerabil la atacuri, însă nici minele nu vor produce resurse.

Iti spun sincer ca nu pot zambi precum o faci tu. Pentru mine este un joc serios cu reguli dupa care ma ghidez.
 

DeletedUser

Guest
Dar nu are importanta ca esti in vacanta sau nu cand ai o interdictie activa pentru nerespectarea regulamentului. Nu te scoate nimeni din vacanta, contrar aparentelor. Singurul lucru ce se intampla e ca accesul la joc pe acea lume iti este limitat si (in cazul unei pedepse pe atacabil) poti fi atacat. Asta e pedeapsa, indiferent ca tu stai in fata calculatorului sau esti plecat...
 

DeletedUser3391

Guest
?

Norbit, aici nu discutam de aparente. Discutam de reguli scrise foarte clar, dupa care ma ghidez pe joc. Am intrat in acest joc, cu bani, cu timp citind bine regulile dupa care trebuie sa joc. Acolo scrie foarte clar: Cât timp sunteţi în modul de vacanţă nu sunteţi vulnerabil la atacuri, însă nici minele nu vor produce resurse.
Acum tu imi spui ca aceste reguli sunt interpretabile si ca se ghideaza dupa "aparente" . Nu cred in asa ceva. 1+1=2 niciodata alta cifra. Te voi ruga, cu respectul cuvenit unui admin, sa imi dai un raspuns concret din regulament. Raspunsurile tale de pana acum nu au reusit sa imi raspunda la intrebarea concreta.
 

DeletedUser

Guest
Eu te rog sa citesti inca odata ce-am spus. Te-ai blocat la cuvantul "aparenta" si l-ai scos din context. Ceea ce scrie in fereastra de activare a modului de vacanta e perfect corect si se aplica in joc. Nu am vazut pana acuma vreo plangere cum ca nu s-ar aplica acest lucru.

Hai sa o luam pas cu pas, daca tot nu ai inteles ce am spus:
Pedeapsa e pedeapsa. Care-i legatura intre pedeapsa si modul de vacanta? Nici una. Daca s-a dat o pedeapsa, se aplica indiferent de starea contului (in vacanta sau nu). Ce fel de pedeapsa ar fi aia, daca s-ar putea scapa prin activarea modului de vacanta? Pai daca ar fi cum spui tu, eu ti-as da tie (de exemplu) pe lumea Alpha o interdictie si tu ai pune contul in vacanta (ca doar se poate si de pe alta lume) si ai scapa cu orasele intacte :)
 

DeletedUser3391

Guest
Nu ai dreptate

Eu te rog sa citesti inca odata ce-am spus. Te-ai blocat la cuvantul "aparenta" si l-ai scos din context. Ceea ce scrie in fereastra de activare a modului de vacanta e perfect corect si se aplica in joc. Nu am vazut pana acuma vreo plangere cum ca nu s-ar aplica acest lucru.

Hai sa o luam pas cu pas, daca tot nu ai inteles ce am spus:
Pedeapsa e pedeapsa. Care-i legatura intre pedeapsa si modul de vacanta? Nici una. Daca s-a dat o pedeapsa, se aplica indiferent de starea contului (in vacanta sau nu). Ce fel de pedeapsa ar fi aia, daca s-ar putea scapa prin activarea modului de vacanta? Pai daca ar fi cum spui tu, eu ti-as da tie (de exemplu) pe lumea Alpha o interdictie si tu ai pune contul in vacanta (ca doar se poate si de pe alta lume) si ai scapa cu orasele intacte :)

1. La rugamintea ta am citit inca odata. Am constatat cu surprindere ca nu eu sunt cel care care nu a inteles. Esti de acord si tu cu mine ca ceea ce scrie in ferestra de activare a modului de vacanta este corect. Nu sunt atacabil pe mod de vacanta.

2. Te iau de mana si pasim impreuna ca sa intelegi intrebarea mea. Modul de vacanta pe care il primesc pentru ca joc pe grepolis este de 42 de zile. Este un drept al meu ca jucator. Apoi mai pot cumpara pe bani, accentuez - pe bani pentru care muncesc in viata reala - inca un anumit numar de zile. Atunci cand cumpar zile de vacanta, pe bani, nu scrie niciunde ca poate veni cineva (recte un admin) si pe banii mei sa dea voie "inamicilor" mei sa ma atace, accentuez inca odata - pe banii mei. Sa ma atace pe banii mei, nu pe a altora.
3. Cutia Pandorei cu privire la exemple ai deschis-o tu de aceea imi permit sa iti dau si eu un exemplu: Eu intru de o saptamana in vacanta si plec din tara, sunt bolnav in spital , mi-am cumparat cele xx zile de vacanta pe bani grei ca sa imi asigur contul de joc care imi face placere. Sunt sigur ca nu se poate intampla nimic fiindca scrie la Regulament ca nu sunt atacabil in perioada de vacanta. Scrie la Regulament asa ca eu ca un bun jucator ce sunt, cu frica de reguli si regulamente imi zic ca ma apara LEGEA. E adevarat ca inainte de a intra in mod de vacanta am facut o boacana pentru care merit sa fiu pedepsit. (Acum nu discut cuantumul pedepsei- va fi un topic ulterior) In loc sa ma astepte sa ies din vacanta si sa imi aplice pedeapsa pe care o merit, tu, ca si admin mi-o aplici la 7 zile de la intrarea in vacanta, fara sa stiu. Adica sa ne intelegem imi dai pedeapsa fara sa stiu . Adica pana la urma imi iei banii din buzunarul din care am platit zilele de vacanta. Acest lucru este total incorect.
4. Urmaresc de foarte mult timp, ca de altfel toate posturile moderatorilor si adminii-lor pentru ca doresc sa stiu cat mai multe despre acest joc, despre regulament, despre sanctiuni, de aceea nu imi fac iluzii cu privire la sansele demersului meu. Aveti intotdeauna litera, spriritul precum si "aparenta" regulamentului de partea voastra. Dreptate insa nu intotdeauna.

cu respect, agruin
 

DeletedUser

Guest
Ca să fie pe înţelesul tuturor:
- este DREPTUL jucătorilor de a activa modul de vacanţă şi de a beneficia de protecţie împotriva atacurilor în perioada aceasta.
- este DREPTUL jucătorilor de a respecta regulamentul.
- este DREPTUL jucătorilor de a fi pedepsiţi cei care nu ţin cont de regulament.

Mai mult, pedepsele nu sunt negociabile. Dacă ai încălcat regulamentul nu eşti tu cel care decide sancţiunea sau perioada de penalizare.
Şi faptul că este modul de vacanţă activat nu salvează pe nimeni de la banare atunci când este cazul.

Modul de vacanţă protejează împotriva atacurilor în joc, nu te absolvă de la respectarea regulamentului.
 

DeletedUser

Guest
Ca să fie pe înţelesul tuturor:
- este DREPTUL jucătorilor de a activa modul de vacanţă şi de a beneficia de protecţie împotriva atacurilor în perioada aceasta.
- este DREPTUL jucătorilor de a respecta regulamentul.
- este DREPTUL jucătorilor de a fi pedepsiţi cei care nu ţin cont de regulament.

Mai mult, pedepsele nu sunt negociabile. Dacă ai încălcat regulamentul nu eşti tu cel care decide sancţiunea sau perioada de penalizare.
Şi faptul că este modul de vacanţă activat nu salvează pe nimeni de la banare atunci când este cazul.

Modul de vacanţă protejează împotriva atacurilor în joc, nu te absolvă de la respectarea regulamentului.

Buna seara din nou,imi cer scuze pentru adresarea intrebarii si lipsa de la replica:

Lacunele regulamentului pot fi interpretate de buna seama si de cei ce aplica legea si de cei care o incalca.

INSA! Discutam principial,despre ce e corect sau nu , ok?
Am intrebat UNDE scrie in regulament NEGRU PE ALB acest lucru si nu primesc decat raspunsuri "teoretice" practica,fiind de fapt si de drept numai la latitudinea celor ce aplica legea...adicatelea,primesc raspunsuri interpretative si neclare.
Vad , si stiu ce se poate intampla in cazul in care sunt vinovat de ceva , si se demonstreaza ca sunt vinovat.
DAR : sunt in vacanta de cateva zile bune (dovada ca nu am fost penalizat din momentul activarii modului de vacanta 48 ore ) ...timp in care mi se poate aplica orice pedeapsa,legitima...ci dupa cateva zile bune,7 (sapte) spre exemplu ...

Este inre-adevar DREPTUL meu sa fiu pedepsit , dar sa fiu pedepsit CORECT. Nu judecat si condamnat in lipsa !

Varianta de solutionare ( de bun simt zic eu) :
1.Revin din vacanta,mi se pune in vedere greseala,raspund pt ea...conditia de baza : SUNT PREZTENT,INFORMAT,deasemenea am dreptul sa ma apar , si sa accept acea pedeapsa si conditiile ei !

Nu suntem aici sa strigam : POLICE BRUTALLITY , dar suntem aici sa clarificam un lucru pentru multi neclar.

Stiu ca e utopie ce cer acum,insa odata ce un admin ia o decizie,nu se va creea un precedent prin a se accepta o greseala din partea "legiuitorului".
Probabil formularea unui regulament care sa cuprinda si o situatie de genul asta ar fi un inceput si o noua regandire a strategiei de transparenta , unde unii platesc un serviciu si noi ceilalti trebuie sa beneficiem nu numai de premium ci si de dreptul de consumator.

A fi informat complet si corect este tot un DREPT!

Va multumesc si sper ca aceste aspecte sa fie putin mai transparent dezbatute , si interpuse astfel incat relatiile noastre sa nu fie tensionate,ci mai degraba prietenoase...
 

DeletedUser3391

Guest
Nu !

Ca să fie pe înţelesul tuturor:
- este DREPTUL jucătorilor de a activa modul de vacanţă şi de a beneficia de protecţie împotriva atacurilor în perioada aceasta.
- este DREPTUL jucătorilor de a respecta regulamentul.
- este DREPTUL jucătorilor de a fi pedepsiţi cei care nu ţin cont de regulament.

Mai mult, pedepsele nu sunt negociabile. Dacă ai încălcat regulamentul nu eşti tu cel care decide sancţiunea sau perioada de penalizare.
Şi faptul că este modul de vacanţă activat nu salvează pe nimeni de la banare atunci când este cazul.

Modul de vacanţă protejează împotriva atacurilor în joc, nu te absolvă de la respectarea regulamentului.


Dinutza eu intreb daca foaia este alba iar raspunsul tau este : Dar de ce ma intrebi?

Ai pus la urma, ca un priceput admin ce esti, partea cea mai importanta a acestui topic. Eu am cerut respectarea Regulamentului nu o absolvire de la acesta. Acolo scrie, negru pe alb : Cât timp sunteţi în modul de vacanţă nu sunteţi vulnerabil la atacuri, însă nici minele nu vor produce resurse.
 

DeletedUser

Guest
agruin, tot în regulament sunt scrise toate lucrurile ce nu trebuie făcute. În momentul în care încalci o regulă, îţi asumi responsabilitatea pentru fapta ta. Corect?

Nimeni nu te va scoate din vacanţă şi îţi va lăsa oraşele pradă inamicilor abuziv!!
Dacă ai făcut o greşeală atât de mare încât să fi banat pe atacabil, atunci da, asta se va întâmpla, indiferent dacă eşti în vacanţă sau nu, indiferent de numărul de oraşe sau de funcţia ta din alianţă.
Toată lumea este banată la fel pentru acelaşi tip de greşeală.

Şi glomerula, nu discuţia dintre admin şi jucător face baza sancţiunii. Ci dovezile. Dacă ai greşit, degeaba încerci să atenuezi sancţiunea, pentru că nu se negociază. Regretul eventual îl poţi arăta pe viitor, când te fereşti să mai încalci regulamentul.
 

DeletedUser

Guest
arguin... Daca eu ma bag in vacanta si in alea 48 de ore pana sa intru iti bag si-ti scot, tot tacamul... Tu ma reclami, dar pana una alta eu am intrat in vacanta efectiv... Ce e corect sa mi se intample, dupa parerea ta?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dinutza eu intreb daca foaia este alba iar raspunsul tau este : Dar de ce ma intrebi?

Ai pus la urma, ca un priceput admin ce esti, partea cea mai importanta a acestui topic. Eu am cerut respectarea Regulamentului nu o absolvire de la acesta. Acolo scrie, negru pe alb : Cât timp sunteţi în modul de vacanţă nu sunteţi vulnerabil la atacuri, însă nici minele nu vor produce resurse.

Si ce jucator a fost in vacanta si a putut fi atacat sau a produs resurse? Si cand raspunzi la asta, nu confunda din nou modul de vacanta cu o penalizare pe atacabil.
 

DeletedUser

Guest
Ca să fie pe înţelesul tuturor:
- este DREPTUL jucătorilor de a activa modul de vacanţă şi de a beneficia de protecţie împotriva atacurilor în perioada aceasta.
- este DREPTUL jucătorilor de a respecta regulamentul.
- este DREPTUL jucătorilor de a fi pedepsiţi cei care nu ţin cont de regulament.

Mai mult, pedepsele nu sunt negociabile. Dacă ai încălcat regulamentul nu eşti tu cel care decide sancţiunea sau perioada de penalizare.
Şi faptul că este modul de vacanţă activat nu salvează pe nimeni de la banare atunci când este cazul.

Modul de vacanţă protejează împotriva atacurilor în joc, nu te absolvă de la respectarea regulamentului.

Parerea mea de jucator :

- este DREPTUL jucătorilor de a activa modul de vacanţă şi de a beneficia de protecţie împotriva atacurilor în perioada aceasta.

deacord

- este DREPTUL jucătorilor de a respecta regulamentul.

este RESPONSABILITATEA lor


- este DREPTUL jucătorilor de a fi pedepsiţi cei care nu ţin cont de regulament.

pedeapsa e consecinta directa a nerespectarii regulamentului, nu e un drept...

la fel cum parerea mea de jucator este ca felul in care e programat jocul sa raspunda la comenzi nu este vina adminilor, administrarea lui , da.
Daca pedespsa e injusta inteleg revolta, daca nu....
am inteles din cele scrise mai sus ca jucatorul revine la a fi neatacabil in momentul in care trece durata pedepsei...
nu cred ca este vreun jucator care sa stie durata banului si forma lui si exact cand a inceput, sa se organizeze si sa-l lase fara cont pe x...in aceasta fereastra.
 

DeletedUser

Guest
Nimeni nu te va scoate din vacanţă şi îţi va lăsa oraşele pradă inamicilor abuziv!!
Dacă ai făcut o greşeală atât de mare încât să fi banat pe atacabil, atunci da, asta se va întâmpla, indiferent dacă eşti în vacanţă sau nu, indiferent de numărul de oraşe sau de funcţia ta din alianţă.
Toată lumea este banată la fel pentru acelaşi tip de greşeală.

Buna dimineata,iata un raspuns clar...Dar partial...!
Intrebarea de inceput , si cuprinsul acestei discutii era : unde scrie in regulament faptul ca pot fi pedepsit chiar si in mod de vacanta?
Pentru ca , desi risc sa ma repet , si nu e placut pentru nimeni , este dreptul fiecarui consumator , de orice serviciu sa fie informat corect si complet !

Şi glomerula, nu discuţia dintre admin şi jucător face baza sancţiunii. Ci dovezile. Dacă ai greşit, degeaba încerci să atenuezi sancţiunea, pentru că nu se negociază. Regretul eventual îl poţi arăta pe viitor, când te fereşti să mai încalci regulamentul.

Iertare , unde am spus , insinuat , ceva de negociat , iertare , atenuat ?

Am spus ca "Revin din vacanta,mi se pune in vedere greseala,raspund pt ea...conditia de baza : SUNT PREZTENT,INFORMAT,deasemenea am dreptul sa ma apar , si sa accept acea pedeapsa si conditiile ei !"

Norbit spunea mai sus , nu scoatem un cuvant , sau mai multe dintr-un context sa dam alt inteles frazelor...

Mie asa mi s-ar parea corect sa se procedeze. Nu exista incalcare a regulamentului care sa nu poata fi pedepsita ! Suntem de acord cu asta , ideea insa este CAND si CUM primesti acea pedeapsa. A o face cand cel care a gresit nu este prezent ,in conditiile in care acest aspect nu este prezent in regulament , lasa loc interpretarilor. Probabil o sa imi ziceti ca nici macar codul penal al acestei tari nu e atat de clar incat sa fie cuprins in el toate cazurile , insa aici e la o scara mult mai mica , o comunitate mult mai inchegata , care in multe cazuri , vorbeste cam aceeasi limba...
 

DeletedUser

Guest
nu cred ca este vreun jucator care sa stie durata banului si forma lui si exact cand a inceput, sa se organizeze si sa-l lase fara cont pe x...in aceasta fereastra.

Perfect de acord,dar asta nu inseamna ca nu pot afla acest lucru...
Uneori sunt foarte consecvent in a-mi ataca colegii de harta cu care am conflict,nu e mare lucru sa dai o vraja,sau sa simulezi un atac,sa vezi daca poti ataca...

Aici nu discutam de injustetea pedepsei , tacit am confirmat-o , e clar ca exista o pedeapsa , e clar ca jucatorul a gresit , e clar ca nimeni nu contesta penalizarea . Ci modul !

PS. Nu sunt eu cel penalizat , a nu se intelege ca vorbesc despre mine. (sa fac putina lumina asupra acestui aspect,pt ca remarc ca desi nu ar trebui sa aibe importanta , are )
 

DeletedUser

Guest
întrebare

1)Eu sunt în vacanta ( modul vacanta e activat, au trecut 48 de ore de la activare).
2) Vine nea Ion si depune un tichet.
3) adminul x verifca si potrivit regulamentului mă pedepseste cu ban atacabil.
Întrebare daca sunt ăn vacanta si am ban pe atacabil acest ban intra invigoare cat timp sunt in vacanta sau dupa ce revin din vacanta/mi se termina zilele de vacanta?(SW)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus