Lumea "Solo" (fara aliante)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
"Oficial" nu ar exista aliante,dar practic jucatorii tot s-ar ajuta intre ei pe baza de apropiere geografica, prietenii legate in joc, etc.

Ideea, la baza, este buna, pacat ca nu se poate aplica in realitate.
 

DeletedUser

Guest
Tocmai aici ar fi ideea.
S-ar crea prietenii, aliante, s.a.m.d
Dar mai dispar o parte din nervi, cand vezi ca iti intra toate "cartitele" in alianta.
Cand sunt aliante intre jucatori, se pot face si tradari sau toate genurile astea.
Mi se pare foarte palpitant un astfel de joc si o astfel de lume.
 

DeletedUser6401

Guest
Daca stau bine sa ma gandesc, nu este chiar asa de rea ideea. Este o alta modalitate de a juca acest joc.

Va fi ca la Counter Strike: Zombie Mod, Death Run, Gun Game sau mai stiu eu ce. Nu te obliga nimeni sa joci si Gun Game si Counter Strike clasic. Joci daca vrei. Asa va fi si la Grepolis.
 

DeletedUser

Guest
Stiti cum suna ideea asta ?

Ca si concubinajul VS. casatoria. Tot o casatorie e si concubinajul pana la urma, doar ca fara de acte... asa si cu alianta VS. nonalianta: se vor alia, fara insa sa declare :cool:

Daca pe lumile clasice acum zic "Ai avut noroc cu alianta ca te-a ajutat", pe lumea Solo vor zice "Ai avut noroc cu prietenii ca te-au ajutat".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Noi deja prezicem ce se va intampla daca va fi o lume Solo. Pentru mine nu ar fi rea ideea, asa cum mie imi plac provocarile.
Nu putem sti cum va fi pe lumea Solo, daca se vor crea "aliante". Se vor lega cateva insa nu cu 100 de jucatori. Va fi destul de captivanta, din punctul meu de vedere.
 

DeletedUser

Guest
Domnu Bulă , e prima postare a dumneavoastră cu care sunt de acord.

Se vede ca n-ai avut carnet de membru de partid. Asa-i ca nici macar Soim al Patriei n-ai fost? Vezi tu!!! De-asta nu poti fi de acord cu mine totalmente, pt ca nu esti comunist pur sange asa cum sunt eu . La ce te gandesti cand auzi cuvantul COMUNIST? Nu-i asa ca te gandesti la ceva benefic ? Comunismul era o alianta a proletarilor pe cand capitalismul este FIECARE PT EL ... hahaha
 

DeletedUser

Guest
Stiti cum suna ideea asta ?

Ca si concubinajul VS. casatoria. Tot o casatorie e si concubinajul pana la urma, doar ca fara de acte... asa si cu alianta VS. nonalianta: se vor alia, fara insa sa declare :cool:

Daca pe lumile clasice acum zic "Ai avut noroc cu alianta ca te-a ajutat", pe lumea Solo vor zice "Ai avut noroc cu prietenii ca te-au ajutat".

Dragi jucatori,​
Lumea "Solo" este o lume in care se joaca fara alianta unde dovedesti cat de puternic si singur poti descurca&rezista.
Voi credeti ca vor fi aliante neoficiale va inselasti pt ca exista o modalitate sa nu exista aliante neoficiale prin urmatoare dezvoltari:
1. Toti jucatori lupta fara alianta pt as marca cat de puternici si profesonisti sunt ei fara vrun ajutor.
2. Un jucator A care este atacat de jucatorul B si jucatorul C incearca sa il ajuta pe jucatorul A prin ai trimite sprijin sa fie anulat mod sprijin in care sa nu poate trimite sprijin.
3. Jucatorul A daca ajunge sa fie atacat de jucatorul B iar jucatorul C incearca la fel sa ataca pe Jucatorul A sa nu poate doar 1vs1 nu si alti jucatori pe unul singur.
Nu va puteti ajuta deloc intr-e voi orice lupta va avea loc doar intre un singur jucator vs un alt singur jucator 1vs1.
Nu esti atacat de mai multi jucatori odata in aceasi zi iar srijinul poti acorda doar daca jucatorul nu are atac de la altcineva.
Dovediti cat de puternici sunteti cat de bunei sunteti si facand asta doar pe puterile voastre stiu ca nu va tine, vas fi rupt doar sa ne intalnim cu toti ca va rup.
"Doar cei puternici supravietuiesc:pro:"
Votati si hai sa ne batem cu toti fiecare pt el
 

DeletedUser6401

Guest
3. Jucatorul A daca ajunge sa fie atacat de jucatorul B iar jucatorul C incearca la fel sa ataca pe Jucatorul A sa nu poate doar 1vs1 nu si alti jucatori pe unul singur.
Nu va puteti ajuta deloc intr-e voi orice lupta va avea loc doar intre un singur jucator vs un alt singur jucator 1vs1.
Nu esti atacat de mai multi jucatori odata in aceasi zi.

Aici apare alta problema: pot sta si o luna sa atac un jucator daca in fiecare zi il va ataca cineva inaintea mea! :angry: Plus ca se pot face unele lucruri de genul: eu te atac cu cativa sabieri, iar tu la fel pe mine ca sa nu ne mai poata ataca nimeni in ziua respectiva.
 

DeletedUser

Guest
Nu, e o prostie.
Grepolisul a fost gândit ca un joc de echipă. E ca şi cum ai juca fotbal 1vs1. Ar fi frumos nu? Un teren de 100 de metri, o poartă de 7 metri, şi joacă 1 vs 1? Da gândiţi mă înainte să vorbiţi.
Organizarea alianţei, găsirea jucătorilor buni şi activi si dornici să intre în alianţa ta face parte din joc.
 

DeletedUser

Guest
Ideea este nefericita pentru conceptul de Grepolis asa cum este in acest moment, am mai zis.

Vreau sa-l combat pe meshterul Failure putin la o treaba:
Organizarea alianţei, găsirea jucătorilor buni şi activi si dornici să intre în alianţa ta face parte din joc.
Vreau sa te corectez, maestre. Corect trebuia zis: "Organizarea alianţei, găsirea oricarui jucător activ si dornic să intre în alianţa ta, ca sa iti cresti alianta cat de repede, face parte din joc."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Depinde ce concept de joc ai.
Nu trebuie să-ţi creşti alianţa. Trebuie să fie bine organizată, cu jucători activi şi buni. După părerea mea nu trebuie să fi pe locul 1 să fi cel mai bun.
 

DeletedUser

Guest
Depinde ce concept de joc ai.
Nu trebuie să-ţi creşti alianţa. Trebuie să fie bine organizată, cu jucători activi şi buni. După părerea mea nu trebuie să fi pe locul 1 să fi cel mai bun.
Daca iti demonstrez ca toate aliantele considerate puternice pe lumile lor au in componenta 20% polisuri de 2000 puncte, faci cinste cu o bere?

Goana dupa puncte este o maladie extrem de contagioasa, indiferent cat de mare este "pacientul".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6401

Guest
Permite-mi sa te contrazic Orientalis. Sunt aliante in care nu poti intra daca nu ai un numar de X orase sau daca nu ai mai multe puncte decat media aliantei.
 

DeletedUser

Guest
Fac, pentru că în Romania (alianţa de pe Beta) nu sunt 20% polisuri de 2.000 de puncte.
Dar oricum, e irelevant. Şi nu înţeleg idea ta.
Nu numărul de oraşe/puncte/jucători face o alianţă bună.

Vorbesc din propria experienţă. Am avut o alianţă cu 5 jucători, n-am avut niciun pact cu nimeni, iar pe marea noastră am ajuns cei mai buni. Cuceream oraşele din toate alianţele, fără să ne pese.

Familia Columna a declarat război şi l-am câştigat, chiar dacă ei nu vor să recunoască. Am pierdut puţine polisuri, în timp ce noi le-am cucerit destul de multe, un jucător mascotă a fost pus la marginea hărţii, etc.
 

DeletedUser

Guest
E totusi o strategie sa lasi momeli la marginea geografica a aliantei, polisuri ale unor jucatori mai slab dezvoltati.
Arunci nada si astepti sa muste casalotul ( fara legatura cu denumiri reale de jucatori actuali :D ).
 

DeletedUser

Guest
A, crezi că a fost strategie când i-am cucerit toate oraşele, iar el s-a dus la 10 mări distanţă de mine?
 

DeletedUser

Guest
Nope. Eu ziceam ce as face daca as vedea ca nu ma ataca nimeni fiindca sunt puternic si iscusit. As recruta jucatori mici la granita influentei mele geografice, tocmai sa atrag inamicii.
 

DeletedUser6401

Guest
Nope. Eu ziceam ce as face daca as vedea ca nu ma ataca nimeni fiindca sunt puternic si iscusit. As recruta jucatori mici la granita influentei mele geografice, tocmai sa atrag inamicii.

Adica tu in loc sa iti ajuti oamenii ii folosesti pe post de momeala?!?
 

DeletedUser

Guest
Nu ai inteles scopul momelii...

Ca orice momeala, micutzul recrutat atrage inamicul. Cine a spus ca recrutatul isi pierde micutzul lui orasel ? E adevarat ca atrage inamicul pe post de momeala, dar asta nu il face mai putin membru al aliantei. Toti componentii au drepturi egale , doar ca au diferite roluri. Unul este furnizorul de forta navala, altul este furnizorul de bierme, altul este emitatorul de spioni, etc. Asa si micutzul recrut este momeala, pana cand micutzul creste si alt recrut ii ia locul.

Cand momeala este atacata, o parte din alianta isi trimite sprijinul pentru cel atacat, o alta parte ataca pe cel care ataca momeala. In acest fel, alianta nu se plictiseste nefiind atacata. Oamenii trebuie tinuti in priza si sa le dai ceva de facut, altfel se plafoneaza.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus