Jurnal

DeletedUser

Guest
fac abstractie de videoclip, inchid ochii si ascult, doar cu sufletul, minunatele acorduri iar ele ma poarta dincolo de timp si spatiu pana ce acestea nu mai inseamna nimic, imi vorbesc in limbajul sacru al sunetelor despre iubire, speranta si lupta, despre iertare si resemnare... si iar despre speranta...
incearca si tu.spune-mi ce simti ascultand doar melodia.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest

O legenda uitata spune ca ELOHIM (El si Ea sau stapanii cerului) dupa ce au creat ingerii, universul cunoscut noua si planetele carora le-au dat influenta unuia sau mai multor ingeri, a creat pe Om si l-a pus pe singura planeta care a insemnat iubire, daruire si iertare caci aceasta planeta a fost creata prin contopirea Lor intr-o singura forta si gand.La inceput omul se hranea cu muzica astrelor si nu cunostea nici durerea si nici moartea.Dormea si se multiplica ...umpleau pamantul si toti erau la fel...dar era ca o planta si depindea de pamantul care-l crestea.Ea a pastrat sructura de-nceput dar i-a adaugat un schelet si un trup si o identitate devenind dual si neputandu-se implini decat prin iubire.I-a dat omului o inima care asculta si intelege muzica astrelor, se hraneste si traieste cu ea, iar El l-a facut constient de identitatea lui, ca om, impunandu-i o limitare in ganduri si fapte.Numai ca omul a vrut sa fie liber si Ei l-au lasat liber, a inceput sa cunoasca influentele ingerilor, a gresit si a fost pedepsit...
Tot legenda spune ca omul se pedepseste singur continuu atunci cand greseste desi nu stie aceasta.In interiorul lui, structura de planta dezvolta spini sub influenta gandurilor intunecate iar spinii cresc si tot cresc si otravesc intregul trup pana ce, inima nemaiputand sa teasa melodia astrelor cantandu-si pana in ultima clipa cantul, care de data aceasta se indreapta ca o flacara spre cer , se lasa strapunsa de unul din spini si moare.
Astfel a aparut legenda pasarii spin ce nu-i decat transpunerea unei alte legende la un nivel nonezoteric.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Unde esti? Ce faci,de ce nu esti langa mine? Eu nu te pot uita,inca te iubesc...
Cuvinte inutile atunci cand totul a fost hotarat si facut.
Totusi, e atat de greu sa privesti in urma , apoi sa te intorci in prezent si sa constati ca pentru o persoana anume nimic nu s-a schimbat.A ramas prinsa definitiv in cercul propriilor vise si dorinte. Oricat ar suferii continua sa spere ca intr-o zi iubirea ii va surade...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cat de greu e sa vezi cum tot ce ai cladit in visele tale se naruie precum un castel de nisip luat de valuri.Si totusi, privind in urma, poti descoperi bucuria amara de a fi trait ceva unic pe care multi altii nu-l vor intalni nicicand dealungul vietii lor.Dupa primul soc si deznadejdea acelui moment, pas cu pas mergi mai departe si, desi la inceput te intrebi cum de lumea continua sa existe, cum de nu s-a naruit intreg pamantul asa cum simti ca s-a naruit sufletul tau, vei invata curand ca nu trebuie sa astepti masura a ceea ce oferi, inima-si va face o platosa pentru a se proteja, vei lasa din ce in ce mai mult ratiunea sa-ti conduca viata dar nu vei uita nicicand acea unica, mare iubire.
Ne construim pe noi invatand sa iubim, sa iertam si sa daruim.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pur si simplu asa simt astazi...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest

De-as avea dreptul la o singura dorinta, as alege sa dau timpul inapoi si sa ma intorc la clipa cand ne-am sarutat. Indiferent cat de mult eu am incercat, indiferent de ce eu am facut, tu ai ales totusi sa pleci. Eu simt insa ca nu pot trai fara sa te am in viata mea.
Poate vei spune ca inca ma doresti, poate vei spune ca nu ma mai doresti. Poate ne-am spus ca totul s-a terminat, dar eu iubito, nu pot renunta la tine.
In fiece zi stau si tot incerc sa inteleg unde oare noi am gresit…Nu a fost vina mea, nu a fost nici a ta…sunt insa convins ca am renuntat amandoi prea repede…
Daca te-am pierdut pe tine, simt ca nu mi-a mai ramas nimic ce as putea pierde…Nu-mi spune ca-i prea tarziu...

Multam fain Dany.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest

Oameni pierduti, pentru ca s-au inselat...
Mi-e inima sufocata de lacrimi si mi-e atat de greu
Sa inteleg unde-am greit in visul meu.
Propriile ganduri ma exileaza intr-un intuneric amar.
Oameni pierduti, pentru ca s-au inselat
Mi-e inima sufocata de lacrimi caci tu m-ai inteles gresit.
Si cat de mult te-am iubit...
Creştea in inima mea speranta acestui inceput nou
Dar acum imi dau seama ca tu te iubeai doar pe ...tine insuti.
Prima dată când privirile ni s-au intalnit
Am crezut ca vezi in mine ceva deosebit
In acel moment am cedat,
Ştiu cat de mult am greşit ...
Incet a murit si ultima speranta
Si-mi dau seama ca vei ramane doar o umbra
Ascunsa-n adâncul inimii mele ... hmm ... hmm
Mi-e inima sufocata de lacrimi caci tu m-ai inteles gresit.
Si cat de mult te-am iubit
Creştea in inima mea speranta acestui inceput nou
Dar acum imi dau seama ca tu te iubeai doar pe ...tine insuti.
Prima dată când privirile ni s-au intalnit
Am crezut ca vezi in mine ceva deosebit
In acel moment am cedat,
Ştiu cat de mult am greşit ...
Incet a murit si ultima speranta
Vazand cat de rece era inima lui.
Tristete-i in inima mea pentru totdeauna ...
Oameni pierduti pentru ca s-au inselat
Inimi triste,multe greseli
Ierta-mi cuvintele de implorare...
Lacrimi amare,
Uita de ele si du-te! ... inima ma doare
Incet a murit si ultima speranta
Si-mi dau seama ca vei ramane doar o umbra
Ascunsa-n adâncul inimii mele ... hmm ... hmm...
Mi-e dor ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Traim intr-o lume a incertitudinii si violentei extreme.Uneori cred ca oamenii trebuie sa dispara si pamantul trebuie purificat de toata aceasta mizerie numita "om". Din pacate sfarsitul e mult prea departe, intr-un viitor pe care nici eu, nici tu si nici macar nepotiii nepotilor nostri nu-l vor cunoaste fiind condamnati de mine, de tine, de noi, sa traiasca in mizeria pe care le-o lasam mostenire.
Incercand sa ajut un om am batut la multe porti dar sub diverse pretexte nimeni nu a avut bunavointa sa-i intinda o mana de ajutor.Candva medic,aceasta femeie a ajuns pe strazi dupa ce unicul ei fiu i-a vandut casa si a abandonat-o neuitand sa-i ia cardul de pensie. Acum doua zile a fost batuta cu bestialitate de cativa indivizi in zona magazinului Bucur Obor si i s-au furat cele cateva sacose cu haine primite la biserica si cartile de rugaciune.Fundatiile la care am activat si la care am apelat acum, pentru prima oara, m-au refuzat invocand stagnarea programelor din lipsa de fonduri...
De aceea, daca printre voi se afla cineva care are in cercul de prieteni persoane care ma pot ajuta sa o internez intr-un camin spital unde sa primeasca ingrijire de specialitate si sa-si traiasca batranetea cat de cat decent la adapost de violente, il rog sa-mi lase un nesaj.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7851

Guest
M-aș bucura să aibă ecou apelul tău. Mai devreme sau mai târziu vom îmătrâni și vom avea nevoie de cineva să ne ajute.
 

DeletedUser

Guest
Dincolo de universul vazut este un alt univers mult mai bogat, mult mai frumos dar in pericol de a fi convertit la aceeasi mizerie, durere, teama, ura si minciuna...plagile sufletelor noastre.Mult prea putini lupta sa ridice balanta, mult prea multi sunt cei ce-o coboara...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Privind in urma imi dau seama ca am invatat sa ma cunosc mai bine pe mine insami, sa-mi stabilesc cu claritate prioritatile, sa-mi cunosc capacitatea de lupta si cel mai important, am refuzat orice dependenta...
Deci, se poate! (desi e al naibi de greu...)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ai pierdut si incerci sa accepti. Incerci sa mergi mai departe, de fapt asta trebuie sa faci. Cauti raspunsuri si nu ti le ofera nimeni.Incerci sa uiti dar te urmeaza in vise, atunci cand nu-ti mai poti controla mintea si, de fiecare data traiesti cu intensitate sfasietoarea durere a pierderii...cumplita nevoie de apropriere, de mangaiere.E greu si doare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cineva ma intreba in aceasta dimineata care ar fi iubirea ideala.Fara sa ma gandesc prea mult, am raspuns ca cel mai bine ar fi sa iubim acele persoane care daruiesc in masura in care primesc. Dar ce te faci cu "atractia contrariilor"? Poate din nevoia de a ne completa unul pe celalalt suntem atrasi de persoane posedand acele calitati care noua ne lipsesc (sau credem ca ne lipsesc, dar aceasta este o alta poveste). Atractia noastra naturala fata de "opusul" nostru este o metoda prin care subconstientul nostru ne forteaza sa ne confruntam cu slabiciunile firii noastre. In ciuda atractiei contrariilor, deseori, intr-o relatie de iubire apar numeroase probleme de comunicare si bariere de depasit obigandu-ne sa devenim niste indivizi completi, fortandu-ne sa ne confruntam cu aspecte dificile din viata noastra . Oricare ar fi tipul de relatie amoroasa pe care o avem ideal ar fi sa mentinem o stare de echilibru evitand extremele care duc la renuntarea la viata sau relatiile de tip abuziv.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
[video=youtube;6ZwCnJdQjG4]http://www.youtube.com/watch?v=6ZwCnJdQjG4&feature=fvwrel[/video]
 

DeletedUser

Guest
Astazi este inceputul unui nou vis...

[video=youtube;so6ExplQlaY]http://www.youtube.com/watch?v=so6ExplQlaY[/video]
 

DeletedUser

Guest
Mi-as dori sa pot spune,"astazi este inceputul unui nou vis..." dar de mult prea mult timp am invatat ca si cosmarul este tot un vis.Si daca plang asta iseamna ca sunt inca un om.Si daca inca ma doare asta inseamna ca traiesc...dar nu sunt singura. N-am fost niciodata singura...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Uneori ma faci sa te percep ca pe un copil care a cazut, s-a lovit si sufere...te-as lua in brate, te-as alina si apoi te-as incuraja sa mergi mai departe fara teama.
Apoi, devi rational si rece...pot simti taisul ratiunii tale...orice urma de sentiment dispare. Atunci stiu ca esti doar jucatorul din spatele unei masti.Si totusi, nu pot sa nu ma-ntreb ce ti s-a intamplat, de ce traiesti nefericirea cu atata intensitate?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
OGLINZI PARALELE...
Sentimentele si trairile se oglindesc si se-ntorc catre ei formand un cerc magic, protejandu-i , creand pentru ei o lume doar a lor...
Dar nu va amagiti, acesta-i doar un roman si nici macar intr-o fictiune nu li se permite sa fie fericiti.Poate pentru ca personal nu cred in astfel de promisiuni, chiar daca sunt frumoase. La fel ca in viata reala,povestea celor doi se termina trist. Sfasiati de indoiele si nelinisti, dorindu-si paradisul pierdut, incercand sa-l recreeze fiecare in alta existenta dar esuand lamentabil.
Si totusi...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
PAVILIONUL ALB...
Uneori, ne dam seama mult prea tarziu ca iubirea a fost tot timpul langa noi.Ii ranim inutil pe cei ce ne iubesc si alergam dupa cei ce ne vor face sa suferim parasindu-ne.Intr-un final invatam lectia vietii numai ca pretul poate fi mult mai mare decat vina insasi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pardon my intrusion...

[video=youtube;1OfsZyYPLoI]http://www.youtube.com/watch?v=1OfsZyYPLoI&feature=related[/video]

Exista oare coincidente? Daca da, inseamna ceva? Si daca nu, de ce nu?
 
Sus