Ganduri pentru eternitate

  • Autor subiect Contele de Rutherford
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Indeed. Plenty of poets, but not so very much poetry. Si Bukowski avea dreptate. Desi numele poeziei nu are nici o legatura cu citatul tau =D

Si totusi, realitate sau fictiune e prea putin important. in schimb vreau sa-mi arati un artist, din absolut orice perioada doresti, fie si cea post-modernista (wich by the way, a inceput undeva acum mai bine de 10 ani, nu prea mai e actuala) care sa nu fi pus suflet in ceea ce a scris. Fie ca e opera scrisa, pictura, sculptura sau muzica...Nu zic ca e imposibil, sunt doar curios daca e posibil.

Pi.eS. Eminescu e considerat ca fiind ultimul mare romantic european. Wich gives me the chance to be...from Africa? ;)
 

DeletedUser7909

Guest
Nu neg ca arta sau creatia, cum binevoiesti a-i spune, este emotie, sentiment, bla bla, etc. Diferenta este facuta de perspectiva. Si perspectiva e constuita de societatea careia autorul i-a fost contemporan. Par example acum 100 de ani dragostea era cautata cu lumanarea. Era cheia spre casatorie, sex, era un ideal in spiritul caruia fiecare era educat,era un musai in viata fiecaruia, era mai ales, noua libertate. Era mai presus de toate mentalitatea acelor zile. Acum toate acestea sunt for free. De unde si starea de descompunere a acestei idei. Atat in viata de zi cu zi, dar si mai agresiv in literatura. Ideea nu a fost abandonata, e ca si cum s-ar renunta la Mos Craciun, dar este prezentata ca un eveniment neasteptat, dintr-o perspectiva cat mai reflexiva (se poate citi egoista), si intr-un limbaj cat mai cinic. Caci "poezia" a fost coborata in strada.
Sa nu uitam. Iubirea este o inventie a literaturiii. Iar restul tine de biologie si de contributia chimiei. Insa literatura a facut-o, literatura o omoara.
Eminescu a fost ultimul mare romantic european. Tot ce mai ramane dupa el este statutul de alt mic poet romantic european:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu neg ca arta sau creatia, cum binevoiesti a-i spune, este emotie, sentiment, bla bla, etc. Diferenta este facuta de perspectiva. Si perspectiva e constuita de societatea careia autorul i-a fost contemporan. Par example acum 100 de ani dragostea era cautata cu lumanarea. Era cheia spre casatorie, sex, era un ideal in spiritul caruia fiecare era educat,era un musai in viata fiecaruia, era mai ales, noua libertate. Era mai presus de toate mentalitatea acelor zile. Acum toate acestea sunt for free. De unde si starea de descompunere a acestei idei. Atat in viata de zi cu zi, dar si mai agresiv in literatura. Ideea nu a fost abandonata, e ca si cum s-ar renunta la Mos Craciun, dar este prezentata ca un eveniment neasteptat, dintr-o perspectiva cat mai reflexiva (se poate citi egoista), si intr-un limbaj cat mai cinic. Caci "poezia" a fost coborata in strada.
Sa nu uitam. Iubirea este o inventie a literaturiii. Iar restul tine de biologie si de contributia chimiei. Insa literatura a facut-o, literatura o omoara.
Eminescu a fost ultimul mare romantic european. Tot ce mai ramane dupa el este statutul de alt mic poet romantic european:)

Ma inclin in fata prezentarii acestei idei.

Cat despre ultima fraza...ce ma bucur ca nu sunt poet.. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Se marita sora mea...
se marita sora mea dupa ce a stat vreo 10 ani cu acel cineva...
se marita sora mea dupa ce a refuzat 10 ani sa se marite cu acel cineva...
se marita sora mea dupa ce a convons toata familia cum casnicia e ceva mental, nu trebuie formalizat...
...si totusi exista iubire, oricat ati teoretiza si oricat ati nega,
nu au citit literatura cand isi vorbesc sa zambeasca.
Va pup si ma duc sa ma pregatesc de nunta.
 

DeletedUser

Guest
Am o rugaminte catre moderatori si admini. Avand in vedere ca sunt initiatorul acestui thread, in concordanta cu regulamentul acestui forum, solicit stergerea completa a thread-ului "Ganduri pentru eternitate". Se pare ca nu imi pot sterge postarile, din acest motiv solicit acest lucru.

Multumesc.
 

DeletedUser

Guest
Sper totusi ca vei reveni asupra acestei decizii.Deja imi este dor de tine.
 
Sus