Echilibru vrăji/ atac.

  • Autor subiect DarkAngel 4ever
  • Data de început

DeletedUser1644

Guest
BLA BLA BLA...
tot CONTRA raman...:))

Odata ce ti-ai exprimat opinia si nu ai nimic nou de adaugat, evita sa mai postezi doar cu scopul de a impune o parere sau de a arata nepasarea ta fata de parerile celorlalti. Astfel de actiuni, pe langa faptul ca nu-si au rostul, pot duce la polemici, nervi, certuri si chiar la insulte, care nu-si au locul intr-o comunitate civilizata.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever



P.S De ce sa ma intereseze pe mine ca atacator daca aparatorul poate sa fie sau nu in fata calculatorului ? - Cum zicea SelenaX mai aveti putin si o sa cereti sa fiti anuntati cu 3 zile inainte de agresor cum ca urmeaza sa se trimita atacuri, eventual ora, tipul atacului, daca exista sau nu fake-uri si nu in ultimul rand ce contin atacurile :confused:

Fara nici o suparare dar tu tocmai ti-ai pierdut orice credibilitate obiectiva...

Parerea mea...
 

DeletedUser

Guest
Prea mult tam tam la aceasta propunere ;) Eu sunt contra si voi fi, am spus si motivul/motivele si voi sustine ca aparatorul are destule avantaje, sa nu uitam ca la un atac conteaza foarte foarte mult si Norocul (din cate am vazut pe acest server cam ruleaza Norocul negativ ceea ce avantajeaza iar aparatorul) si pe viitor pe langa acest Noroc/Ghinion apare si Moralul...

Ca agresor primesti doar 10% putere atac , ca aparator ii distrugi 10-30% din trupe...eu zic ca totusi exista o diferenta intre putere atac si distrugere trupe....si mai ales daca prinde 30% ,mai ajungi si pe -27 -30 Noroc, acel atac nu prea mai conteaza.

Eu unu sunt de parere ca nu e o ideea prea buna ca aparatorul sa aplice si el o vraja defensiva pe un atac pe care s-a folosit deja o vraja ;)
 

DeletedUser

Guest
Revin doar ca sa spun un lucru exterm de simplu. Indiferent de opiniile pro sau contra, cred ca aceasta propunere nu se va implementa niciodata. Cei care au facut acest joc, au gandit sistemul de atac si de aparare in asa fel incat sa fie echitabil, iar o schimbare in orice directie va duce la parasirea jocului de un numar de jucatori.

Nu cred ca aparatorul este dezavantajat, ci din contra are avantaje mari in fata atacatorului. Jocul necesita prezenta, asta-i "regula", iar daca nu esti prezent iti asumi riscurile pe care le-ai stiut de la inceput.

@ darkangel 4ever

http://ro.grepostats.com/world/ro3/rankings/playerkills?search=darkangel+4ever

In rest, nimic de comentat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Selena. :)

E doar o propunere. Una din alte câteva zeci sau sute care s-au făcut.
Bună sau rea, o analizăm, o dezbatem, o susținem sau dimpotrivă, suntem împotriva ei. Însă, cu argumente. Nu cu bla,bla-ul lui casalotul sau cu alte câteva posturi asemănătoare.Adică ,, nu am argumente, dar sunt contra pentru că și colegul meu de alianță sau conducătorul alianței mele e contra''. Pe principiul spiritului de turmă.

Dacă se fac o sută de propuneri, iar din acestă sută , zece sunt bune și din astea zece, una sau două se implementează, și tot e un câștig.
Dar propunerile să fie discutate .Cu argumente pro și contra. Nu cu ironii ieftine și atacuri la persoană. Pentru așa ceva există secțiunea de PP, unde poți să fi cât de ironic dorești cu adversarii tăi din joc. Însă aici, la această temă, nu suntem inamici. Poate se va înțelege acest lucru.

O zi bună tuturor.

l.e.

Dragă Selena.
În afara faptului că acel clasament este departe de a fi cel la zi, poziția mea în clasamentele unei lumi sau alta, nu cred că prezintă interes pentru nimeni.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cum spuneam, prea mult tam-tam si postari fara sens ;) Darkangel din cate observ mai sunt 4 playeri pe la inceputul acestui topic care au postat ceva gen:
Inca un Pro, si eu sunt pro....pentru ce au postat ma rog? ca au zis primii 3 PRO hop si restu...colegii mei nu au de-a face cu raspunsul meu, fiecare gandeste cum vrea , nu e spiritul de turma cum spui tu asa ca gandeste de 2 ori inainte sa postezi ceva......si nu mai afirma ca a facut misto casalotul cand mai sunt si alti jucatori necunoscuti care au postat doar ca sa se afle in treaba ;) acu inteleg de ce aceasta propunere, O zi buna si lasati prostiile

Si mai am rugamintea ca si moderatorul sa avertizeze toti jucatorii care sunt pe dinafara nu doar o parte, asa mi s-ar parea normal ;)
 

DeletedUser

Guest
Va rog sa va exprimati doar parerea despre aceasta propunere si sa nu intrati in polemici.Fiecare dintre voi are dreptul sa fie PRO sau CONTRA propunerii.Comentariile care nu au legatura cu propunerea sau cu exprimarea parerii despre aceasta nu isi au rostul aici.
 

DeletedUser

Guest
Până una alta, hai să te lămuresc eu cum e și cu matematicile astea și cu favorurile.

Zeus

Vrajă ofensivă/atac- Vânt favorabil - +10% flotă la 250 de favoruri

Vrajă defensivă / atac - Puterea lui Zeus - distruge între 10-30 % din forțele terestre atacatoare - 300 de favoruri.

Poate fi 30%..la fel de bine cum poate fi doar 10%. Și strict din forțele terestre.
Diferența dintre cele două vrăji în procente favoruri este de 16.6%, la un teoretic + 20% maxim beneficiu.
Dar aceste 2 vrăji nu sunt compatibile. Nu le poți pune față în față niciodată.

Atena

Puterea Eroică - vrajă ofensivă - + 10% bonus /atac terestru -200 favoruri.

Aici poți contracara cu Puterea lui Zeus - 300 de favoruri.
Diferența dintre cele două vrăji în procente favoruri este de 33%, la un teoretic + 20% maxim beneficiu. Ori șansele să ai +30 la Puterea lui Zeus, sunt destul de reduse.

Dor de la Hera- vrajă defensivă - scade puterea trupelor atacatoare cu 10% la 140 de favoruri.
Ar anula Puterea Eroică, la un cost cu 60 mai scăzut de favoruri..ar fi un 30%
diferență cost, pentru vrăji care s-ar anula reciproc. Aici se poate consemna un dezechilibru ( și singurul) între beneficii și costuri.

Furtună pe mare-Poseidon- vrajă defensivă - distruge între 10-30% din flota atacatoare la un cost de 280 de favoruri.
vs. Vânt favorabil -Zeus, vrajă ofensivă - +10 % putere flotă , la un cost de 250 de favoruri.
Ar fi un 10.7% diferență în procente costuri între cele două vrăji, la un maxim teoretic beneficiu de 20% în favoarea apărătorului. Dar, din nou, șansele să obții un 30% la Furtună, sunt reduse .

Dacă mai ținem cont de faptul că agresorul își pregătește atacul și că poate ataca atunci când dorește și când are un suficient număr de favoruri, de aici rezultă un alt avantaj de partea sa.

Cam asta ar fi cu matematicile. La desene nu mă pricep. Te las pe tine dacă tot zici că manifești talent.

Nu vorbim de costurile vrajilor, ci de efectul lor asupra trupelor, deci hotareste-te ce si despre ce vrei sa vorbesti.

Cu cateva posturi in urma ziceai ca aparatorul nu e on, nu vede, nu drege, ca agresorul planuieste, decide unde ce si cum - ce legatura au cu vraja ?

Matematica mea este simpla:

10 % sigur nu va fi niciodata egal cu: intre 10 - 30 %
Zid 25 + gardieni distrug intre 15 si 20 % din trupele agresorului, wow ce buni sunt gardienii :mad:

Nu mai pun si turnul, deja orice vraja as da ca agresor pe atacul meu este de departe anulat doar de gardieni si uite cum revin la matematica mea :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cred că am fost destul de clar, de la bun început, despre ceea ce doresc să vorbesc.
Unii dintre dumneavoastră, însă, au deviat discuția de la echilbru vrăji/atac la echilibrul agresor/apărător, în general. Dacă ai fi dat și paragraful 2 din postul din care ai citat, ai fi văzut că am specificat foarte clar acolo ,,[...] dacă doriți să discutăm per ansamblu[...]''
Calculele pe care le-am prezentat, demonstrează, zic eu, că nu există niciun dezechilibru major. Și nu..nu poți disocia costurile de efecte.
Iar în ceea ce privește matematica ta, este pur speculativă. Nu ai de unde afirma cu certitudine că toate polisurile au zid +25 și Turn.

Poziția voastră, am înțeles-o și o respect. La fel de bine cum voi aveți o opinie așa și eu am o opinie, vis a vis de acest subiect. Care este diametral opusă de cea exprimată de voi. Nu e un capăt de țară.
Ceea ce am spus acum câteva posturi, repet acum :
Atât timp cât discuțiile se poartă cu argumente, totul este okay. Când discuțiile se coboară sub un anumit nivel, ele nu mai au niciun sens.

Toate cele bune și..spor! :)
 

DeletedUser903

Guest
Contra

Defensiva in acest joc e favorizata. O singura vraja face jocul mai palpitant.:cool:
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever

Nu ai cum sa nu iei in calcul toate variabilele, problema e ca tu vezi doar o parte din problema.

Nu toate polisurile au zidul la 25, nici nu este nevoie, cu un zid 10 si putin noroc cu gardieni tot te apropii de 10 % pagube create adica exact vraja pe care si-o poate da atacatorul.

Jocul in momentul asta este in avantajul aparatorului, posibilitatea de a da si o vraja peste vraja agresorului ...
 

DeletedUser

Guest
Eu cred că am arătat în posturile anterioare că numai la prima vedere, la o analiză superficială, jocul ar avantaja apărătorul.

Hai să îți spun și cum tu, ca atacator, poți evita aplicarea unei contra-vrăji pe atacul tău.

Dai 10 atacuri pe un polis. 9 dintre ele, fake-uri. Fiecare fake cu o navă de transport. Și un atac real, cu nave de transport + trupe și nave de atac, strecurat între cele 9 fake-uri. Același timp. Pe cel real aplici vraja favorabilă ție.
Apărătorul, în cazul în care ar avea posibilitatea să aplice o vrajă, ar da la ghici.O șansă din 10 să ghicească care atac ar fi real.
 

DeletedUser903

Guest
Eu cred că am arătat în posturile anterioare că numai la prima vedere, la o analiză superficială, jocul ar avantaja apărătorul.

Hai să îți spun și cum tu, ca atacator, poți evita aplicarea unei contra-vrăji pe atacul tău.

Dai 10 atacuri pe un polis. 9 dintre ele, fake-uri. Fiecare fake cu o navă de transport. Și un atac real, cu nave de transport + trupe și nave de atac, strecurat între cele 9 fake-uri. Același timp. Pe cel real aplici vraja favorabilă ție.
Apărătorul, în cazul în care ar avea posibilitatea să aplice o vrajă, ar da la ghici.O șansă din 10 să ghicească care atac ar fi real.

De ce nu incerci tu sa dai fake cu o singura nava? E usor sa spui poezii. Vorbim dupa ce trimiti atacul.
 

DeletedUser

Guest
Steinios, numărul prezentat era pur..generic. Trimiți cu minimum de locuri fermă/fake.
E bine așa? Nu mă gândeam că trebuie să scriu și traduceri.
 

DeletedUser

Guest
Ok... eu inca nu ma pot hotara daca sunt pro sau contra..

Dar am cateva nelamuriri..

1. Daca aparatorul e deja avantajat, asta nu inseamna ca el e si mai avantajat daca reuseste sa-si impuna vraja primul? Practic, 90% din cei care au zis contra, au adus un argument solid de PRO fara a realiza. Atacatorul poate primii o lovitura zdravana daca nu are suficient timp sau suficiente favoruri ;) (cineva zicea ca 10-30% nu e egal cu 10%... Da cu 0% e?)

2. Sistemul de lupta e suficient de echilibrat pentru a putea discuta strict pe vraji. Nu vad de ce ar trebui puse in discutie celelalte avantaje/dezavantaje.

3. Sistemul actual dezavanteajeaza clar atacatorul/atacatorii, dandu-i posibilitatea aparatorului/aparatorilor sa gaseasca fake-urile. Pentru a inlatura posibilitatea asta, atacatorul trebuie sa-si consume o gramada de favoruri pe fake-uri (ceea ce, in mod evident le si limiteaza numarul).
 

DeletedUser903

Guest
Steinios, numărul prezentat era pur..generic. Trimiți cu minimum de locuri fermă/fake.
E bine așa? Nu mă gândeam că trebuie să scriu și traduceri.

Apreciez modul elegant pe care l-ai gasit pentru a "te scoate", dar de data asta pe mine nu m-ai convins. Nu trebuie sa scrii traduceri, e suficient sa scrii bine din prima. Sa o lasam asa, nu asta e important.
 

DeletedUser

Guest
@ Norbit.

Atacatorul poate lansa atacul și în secunda imediat următoare poate aplica vraja. Luând în calcul faptul că are favorurile necesare. Pentru că de la această premisă am plecat, inițial. Că atacatorul aplică o vrajă .
Aici este dezechilibrul. Inegalitatea de șanse. Eu, ca apărător ..ce șanse am să prind acea ,,secundă 0'' și să aplic vraja înaintea agresorului ?

Nu trebuie să-ți consumi, ca atacator, favorurile pe fake-uri .
Menirea acestor atacuri fake este tocmai aceea de a ascunde atacul real și de a reduce șansele ca apărătorul să aplice vraja defensivă acolo unde ar trebui. Pe atacul real.


@Steinios
Nu m-am scos . Și nici nu trebuie să te conving pe tine de nimic.
Ceea ce am prezentat anterior, ca cifre, erau doar exemple. Nu am de unde știi cu exactitate ce minim locuri din fermă trebuie unui jucător ca să poată lansa un fake. Pentru că acest minim necesar este direct proporțional cu numărul de puncte.
 

DeletedUser

Guest
Faptul ca atacatorul poate aplica vraja nu este un dezechilibru, este o miscare tactica menita pentru a mai egala situatia. La capitolul vraji, atacatorul are avantaj, foarte bine.

Si?

Am evitat pana acum sa dau un raspuns foarte clar, dar m-am hotarat ca sunt impotriva. Ambele parti sunt echilibrate, fiecare avand avantajele si dezavantajele ei si o schimbare nu este necesara. Initial, inclinam pentru propunere pentru ca este intradevar ilogic ca vrajile tale sa fie limitate asa. Pe de alta parte, sistemul actual functioneaza asa ca prefer sa raman la el.

Contra
 

DeletedUser1644

Guest
deci... e adoua oara cand imi primesc avertizment si mustrari la postari pe acest forum...
cica sunt off topic.. ok... numa pe mine ma vedeti??... sau din cauza a ceea ce am ca avatar??... sunt mic si va sar in ochi domnilor moderatori??..
pai puteti sa ma banati linistiti aici ca si asa e ultima data cand o sa va mai vizitez...asta ca sa nu mai iau eu avertismente de la nush ce bagator de seama... aveti functii al dreaq... pff
ia hai cu banu ala sa nu cumva sa mai am tentatii... ca vad ca nu stiti sa fiti obiectivi...
din 9999 de propuneri pe acest forum am vazut numai ´´balarii´´...
da o propunere interesanta ca si cea cu limitarea fulgerelor la zeus nu am vazut sa aibe vre-un interes...
m-am convins ca acest forum si acest topic in general are rostul de a crea doar BLA BLA BLA... rezultate ZERO!!!
inchidetil si ati rezolvat problema... ne desfasuram la rubrica SPAM... e egal...
succes si invatati sa fiti obiectivi... daca e regula sa fie pentru toti... lasati simpatiile si antipatiile deoparte...
adios gringos
 

DeletedUser

Guest
deci... e adoua oara cand imi primesc avertizment si mustrari la postari pe acest forum...
cica sunt off topic.. ok... numa pe mine ma vedeti??... sau din cauza a ceea ce am ca avatar??... sunt mic si va sar in ochi domnilor moderatori??..
pai puteti sa ma banati linistiti aici ca si asa e ultima data cand o sa va mai vizitez...asta ca sa nu mai iau eu avertismente de la nush ce bagator de seama... aveti functii al dreaq... pff
ia hai cu banu ala sa nu cumva sa mai am tentatii... ca vad ca nu stiti sa fiti obiectivi...
din 9999 de propuneri pe acest forum am vazut numai ´´balarii´´...
da o propunere interesanta ca si cea cu limitarea fulgerelor la zeus nu am vazut sa aibe vre-un interes...
m-am convins ca acest forum si acest topic in general are rostul de a crea doar BLA BLA BLA... rezultate ZERO!!!
inchidetil si ati rezolvat problema... ne desfasuram la rubrica SPAM... e egal...
succes si invatati sa fiti obiectivi... daca e regula sa fie pentru toti... lasati simpatiile si antipatiile deoparte...
adios gringos

Pe viitor am sa te rog, daca ai vreo contestatie vis-a-vis de modul in care e condus forumul aceta sa folosesti mesajele private sau sistemul de suport.

Totusi, pentru a evita situatiile de genul acesta, cel mai bine ar fi sa nu ignori complet motivul avertismentelor si sa citesti tot avertismentul, nu doar ceea ce vrei tu. Ne vei face atat noua, cat si tie un mare bine.

O seara placuta!
 
Sus