Echilibru vrăji/ atac.

  • Autor subiect DarkAngel 4ever
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Ati deviat de la subiect, propunerea este O vraja din partea atacatorului si O vraja din partea aparatorului. ASA E CEL MAI CORECT! Momentan e doar O singura vraja pe un atac si din moment ce atacatorul decide cand ataca el aplica vraja in primele 5 secunde, deci cine e in avantaj in privinta vrajilor atac/aparare?
Sa nu va mai aud ca aparatorul este in avantaj. DE CE? Pentru ca el e pe cale sa ramana fara un oras???!!!
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever nu stiu printre ce randuri citesti dar ce note aveai la matematica ?

Repet 10 - 30 % Furia lui Zeus nu va fi niciodata egala cu 10 % Vant Favorabil sau Putere eroica si cu atat mai mult pe langa diferenta clara intre cele 2 vraji in favoarea aparatorului acesta mai poate avea 2 avantaje: GARDIENII si TURNUL care cumulat pot duce la 40 - 45 % pentru defensiv impotriva a 10 % pentru agresor. - so ... despre ce egalitate vorbim :confused:
 

DeletedUser1644

Guest
deci din nou CONTRA!!!
motive??... nu vreau sa va spun sa nu ziceti ca am fite pe mine si aere de superioritate..:))
CONTRA
 

DeletedUser

Guest
Ati deviat de la subiect, propunerea este O vraja din partea atacatorului si O vraja din partea aparatorului. ASA E CEL MAI CORECT! Momentan e doar O singura vraja pe un atac si din moment ce atacatorul decide cand ataca el aplica vraja in primele 5 secunde, deci cine e in avantaj in privinta vrajilor atac/aparare?
Sa nu va mai aud ca aparatorul este in avantaj. DE CE? Pentru ca el e pe cale sa ramana fara un oras???!!!

Ma baiatule, sunt jucatori care ataca fara a mai da cu vraja...si aparatorul poate profita sa ii aplice el 1 din vraji, sa cupleze gardieni + turn .....deci aparatorul are mai mult de castigat decat agresorul...si plus tu ca FUNDAS o ferma o faci mai repede decat cei ofensivi :) asa ca nu mai venii cu explicatii ....mai intai gandeste-le ;)
 

DeletedUser

Guest
@Chas3r: as aprecia daca ai lasa ironia deoparte. Toti aveti dreptul la o opinie pro sau contra. Fiecare isi stie strategia de joc, asa ca isi poate expune propriile argumente, care nu trebuie neaparat sa coincida cu ale tuturor celorlalti.
 

DeletedUser

Guest
Chas3r stai jos ai 2 pentru astazi, ar trebuii sa sti mai bine ca tu ca atacator nu ai nici un drept sa te iei de acei jucatori care incurca simcity cu grepolis.

Ferma defensiva se reface mai repede, exista turn, exista zid, exista gardieni, acum si vraja, care, asa cum este ea este superioara oricarei vraji de atac, urmeaza sa spuneti ca vreti sa aveti dreptul sa trimiteti acasa o nava de colonizare pentru simplu fapt ca sunteti on in cele 24 de ore :rolleyes:
 

DeletedUser

Guest
copii daca nu va convine sa va aparati atacati cine nu va lasa,mi se pare o propunere fara logica,si daca ati gandi mai bine cand ai deja peste 6-7 orase, avand in vedere ca nu poti acoperi decat maxim 4 atacuri cu vraji doua de la zeus si doua de la atena,nu inteleg unde este problema...deci clar contra
 

DeletedUser

Guest
Ma baiatule, sunt jucatori care ataca fara a mai da cu vraja...si aparatorul poate profita sa ii aplice el 1 din vraji, sa cupleze gardieni + turn .....deci aparatorul are mai mult de castigat decat agresorul...si plus tu ca FUNDAS o ferma o faci mai repede decat cei ofensivi :) asa ca nu mai venii cu explicatii ....mai intai gandeste-le ;)

Eu nu joc pe postura de fundas, sunt atacator pur sange. :)
Toti jucatorii care se respecta aplica vraji pe atacurile lor din primele secunde, eu nu vorbesc de cei care nu stiu la ce se folosesc vrajile.

In fine, pe mine nu ma afecteaza cu nimic acest dezechilibru de vraji atac/aparare, chiar profit din plin.
 

DeletedUser

Guest
"..."

Corect dar DarkAngel tu ai zis-o "agresorul... daca are posibilitatea". Pentru ca exista si posibilitatea ca un jucator care sta tot timpul pe grepolis si intra de pe un oras pe altul sa vada atacul si sa se duca direct la vraja si poc una in moalele capului.

Iar cel ce da atacul se poate lua cu altceva sau sa verifice de exemplu daca a dat atac pe cine trebuia si sa piarda acea secunda. Nu toti dau direct vraja, fiecare jucator gandeste si actioneaza in felul lui. Viteza de reactie a fiecaruia e diferita si la cate conexiuni de net exista...

Si corect este vraja pe polis si vraja pe atac dar daca nu am observat gresit tocmai la cea pe atac se refereau cei care au postat aici.
 

DeletedUser

Guest
Regret. Contra.

Şi-mi cer scuze, dar nu e un thread de sondaj de opinie să mă limitez la "pro" sau "contra".
Deci aş comenta niţel, din punctul meu de vedere.

În principiu, cavalereşte, e ok ce propune Dark. Cu alte cuvinte ideea e că dacă poţi să-l frigi pe ăla, lasă-l şi pe el să te poată frige cu aceeaşi monedă. Şi aş fi de acord cu asta.

Dar (şi e doar un motiv pentru care nu mi-ar conveni, pe lângă altele discutate parţial mai sus): ca să iei un polis nou, ai nevoie de puncte de bătălie. Deci, trebuie să ataci. Cu cât mai multe sate ai cu atât ataci mai mulţi jucători şi la distanţă mai mare. În acelaşi timp scade numărul celor care te atacă, nu au tupeu, deci scade posibilitatea de-a obţine puncte ca apărător.
Urmează că eu, ca atacator cu oarece număr de sate şi înconjurat de mormoloci, trebuie să măcelăresc 5-6 insule, adică cel puţin tot atâţia jucători (nu le spun inamici) ca să obţin suficiente puncte pentru un polis amărât. Pentru asta, am la dispoziţie două "vânt favorabil" şi două "putere eroică", cel mult. Să aştept să se adune din nou favoruri ca să atac numai dacă însoţesc trupele cu vrăji, mi se pare că aş da dovadă de prea multă meschinărie şi ar dura de... mai bine mă bat cu-ai mei.
Din partea cealaltă a terenului, am 5-6 jucători pe care-i atac. Dacă fiecare este pe fază cum ar fi normal şi mă frige, indiferent cât e de piticot cu câte un dor sau furia lui Zeus, din cinci atacuri cam două sunt date de pomană.
E ca şi cum ai face un drum pe o bicicletă stricată la care din cinci pedale două-ţi scapă. Mai bine mergi pe jos.
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever nu stiu printre ce randuri citesti dar ce note aveai la matematica ?

Repet 10 - 30 % Furia lui Zeus nu va fi niciodata egala cu 10 % Vant Favorabil sau Putere eroica si cu atat mai mult pe langa diferenta clara intre cele 2 vraji in favoarea aparatorului acesta mai poate avea 2 avantaje: GARDIENII si TURNUL care cumulat pot duce la 40 - 45 % pentru defensiv impotriva a 10 % pentru agresor. - so ... despre ce egalitate vorbim :confused:

Eu mă bucur că tu ai fost premiant la matematici.Dar, nah.. nu toți avem capacitățile tale intelectuale. Și nu despre asta vorbeam aici.

Propunerea se referea strict la echilibru vrăji/atac. Nicidecum la echilibru agresor/apărător, per ansamblu.
Dar, fie ca voi. Să discutăm despre așa zisa favorizare a apărătorului.
Și avem așa:

Avantaje agresor:

- Planifică din timp atacurile. El decide ora lansării și ora sosirii pe target;
- Poate coopta și alți colegi și planifica împreună cu ei acțiunea, din timp;
- Are de parte sa avantajul elementului surpriză ;
- Poate aplica, nu-i așa, o vrajă favorabilă pe atac.

Dezavantaje agresor:

-Oricât de sincron ar fi date spargerile, acestea nu se cumulează. Fiecare armată are tăria sa. Zece spargeri nu se vor cumula în a alcătui o spargere de tăria celor 10.

Avantaje apărător:

- Zid + un eventual Turn ;
- În cazul în care primește suport, acesta se comportă și luptă ca un întreg;
- Convocarea gardienilor .

Dezavantaje apărător :

- Trebuie să fie on la momentul lansării atacurilor, pentru a le putea ,,citi'' ;
- Trebui să fie on în momentul sosirii atacurilor, pentru a putea face eventuale dodge-uri sau atacuri de recuperare ( lumile alpha -gamma );
- Depinde de timpii de sosire pe target. Timpul de sosire este impus de agresor. Eu, ca apărător pot sau nu pot fi on la 06.00/07.00 sau 23.00, orele cele mai uzitate pentru atacuri de cucerire. Pe când agresorul a lansat liniștit, poate, de cu o seară în urmă.
- Este sub presiunea timpului. Agresorul a coordonat/planificat din timp acțiunea, pe când apărătorul are mai puțin timp la dispoziție pentru a planifica și coordona apărarea. În caz că e nevoie de suport, șansele ca să găsești pe cineva on la ore mici din noapte, să zicem, și care să se și încadreze cu suport, sunt destul de reduse.
- Convocarea gardienilor reduce productivitatea ;
- Nu poate aplica o vrajă favorabilă pe atac, în cazul în care agresorul a făcut deja acest lucru.

Hmmm.. unde este echilibrul?

Și toate astea le spun din postura de jucător strict ofensiv. Însă, nu-i așa..mai trebuie să mă și apăr, din când în când.


@Great God Dony

copii,
nu e vorba că vă convine sau nu să vă apărați!
În jocurile de acest gen, ești pus, vrând nevrând, în ambele ipostaze: de agresor și de apărător .
 

DeletedUser

Guest
Deci unii zic contra asa doar sa se afle in treaba fara nici macar sa citeasca , dam ...

Pe forumu asta se tine un razboi intelegatori vs. noobi.
 

DeletedUser1969

Guest
propunerea este buna pentru inceputul unei lumi atunci cand ai la dispozitie doar cateva atacuri pe care le poti da, dar cand vor fi jucatori de 20-30 de orase situatia se schimba, nimeni nu va mai avea cum sa dea vraji pe cele, sa zicem 15 atacuri, parte din ele fake, atunci favorurile vor fi insuficiente...
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever:
Atacatorul trebuie sa treaca si de apararea navala iar daca aparatorul isi da seama ca vine o nava de cucerire poate contracara direct atacand orasul cu nave usoare care sa ajunga la cateva secunde dupa ce ajunge. Controlul asupra luptei in sine este in mana aparatorului, chiar daca timpul la care se da tine de atacator. Trimite-mi o nava de colonizare pe oras si o sa te trezesti cu un oras complet gol si cu 200 de nave usoare ajungand imediat dupa nava ta.

Tine minte ca orice sprijin poate fi coordonat in functie de timpul de atac. Datorita regulii anti-calendar, atacurile nu pot fi sincronizare la secunda asa ca deseori o sa vezi o durata de 10+ secunde intre atacuri. Ai timp, presupunand ca poti fi online pentru sincronizare, sa trimiti sprijin chiar intre atacuri, reducand forta atacurilor la jumatate, dau chiar mai putin, dupa caz. Cel mai probabil, primele atacuri vor avea mai multe nave usoare, iar cele de la urma trupe terestre. Poti sa trimiti cate fake-uri vrei, ordinea in care vin atacurile serioase nu se va schimba prea curand, iar aparatorul este cel in posibilitatea de a reactiona. Odata ce ai trimis atacul si au trecut cele 10 minute in care poti sa-ti chemi trupele, nu mai ai pic de control.

Eu as zice ca asta e un dezavantaj destul de mare pentru atacator, unul pe care l-ai ignorat complet.
 

DeletedUser

Guest
Nu am ignorat acel aspect la care faci referire. Doar l-am privit din unghi diferit și l-am tratat ca pe un dezavantaj pentru apărător, deoarece pentru a sincroniza contra-atacuri sau suport și pentru a face dodge-uri trebuie să fi on în momentul sosirii atacurilor. Lucru care se poate întâmpla să fie la 06.00 sau 07.00 sau la fel de bine, la 23.00, când poate nu ai cum fi la calculator. Deci tu ar trebui să te trezești cu câteva ore înainte, să trimiți suport intercalat, apoi să te trezești cu câteva minute înainte de sosirea atacurilor, să faci tradiționalul dodge. Pe când atacatorul, doarme liniștit.

Oricum trebuie să fim de acord că așa de mult trâmbițatul avantaj al apărătorului în raport cu agresorul este un lucru care nu stă în picioare la o analiză mai atentă.
Cum era vorba aia? Ah..da... ,, părerea mea ''.
 

DeletedUser

Guest
Cam asta am spus si eu inainte. Pur si simplu, tu spui in postul tau ca de fapt atacatorul este avantajat. Eu sunt adeptul unui joc mai agresiv, dar nu ar trebui sa fie un dezechilibru intre atac si aparare. Consider ca jocul este suficient de balansat asa cum este, inclusiv cu optiunea de a impiedica aparatorul sa dea o vraja pe atacul tau.

Poate, doar ca ar fi trebuit sa atac in bonus de noapte.

Oricum, aparatorul are avantaje, doar ca are un dezavantaj destul de mare. El nu poate ataca cu orasul ala. Suna destul de stupid, stiu, doar ca orice oras defensiv nu poate fi folosit decat pentru a sprijini si pentru farm. Este evident ca ai nevoie de mai multe trupe ofensive pentru a cuceri un oras decat are el nevoie de trupe defensive pentru a il apara. Ceea ce inseamna ca mai multe orase ale tale vor fi ofensive, in afara cazului in care nu planuiesti sa cuceresti decat inactivi si intern.

Aici se creeaza echilibrul. In momentul in care cineva are mai multe orase defensive decat are nevoie, va fi foarte greu de cucerit doar ca va cuceri la fel de greu un jucator bun. Matematic, aparatorul este avantajat situatia oras ofensiv vs oras defensiv. Doar ca matematica se schimba atunci cand iti dai seama ca in cele mai multe cazuri cineva va avea mai multe trupe ofensive decat defensive, iar daca are mai mult trupe defensive, il poti tine sub presiune pana cand reusesti sa treci. Pana la urma, daca ai trecut o nava ii va fi foarte greu sa scape de cucerire cu trupe defensive in exces. Aproape fiecare avantaj pe care il are atunci cand se apara il ai si tu atunci cand il cuceresti, doar ca el nu are cu ce sa te rupa. Tine minte povestea Troiei. A cazut in 10 ani, dar tot a cazut.

Am fost destul de off-topic, stiu, dar aici e vorba si de echilibru, nu doar de vraji.

Pe scurt: nu cred ca exista un dezechilibru atat de mare intre aparare si atac. Aparatorul este avantajat, doar ca asta e si destul de logic.

Si, ca idee, foarte rar te vei trezi cu 20 de atacuri sincronizate la 7:00:01 dimineata fara sa banuiesti ca vei fi atacat. O asemenea sincronizare nu prea se intampla la o simpla cucerire individuala.
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever

Repet 10 - 30 % Furia lui Zeus nu va fi niciodata egala cu 10 % Vant Favorabil sau Putere eroica si cu atat mai mult pe langa diferenta clara intre cele 2 vraji in favoarea aparatorului acesta mai poate avea 2 avantaje: GARDIENII si TURNUL care cumulat pot duce la 40 - 45 % pentru defensiv impotriva a 10 % pentru agresor. - so ... despre ce egalitate vorbim

Te rog sa imi faci si mie un calcul la chestia de mai sus pentru simplu motiv ca aici vorbim despre vraji si cica egalitatea lor. Daca vrei sa vorbim despre agresor vs aparator iti fac un desen si o sa vezi ca tot aparatorul e in avantaj, dar mai bine lasa ca nu dau meditatii gratis :D

P.S De ce sa ma intereseze pe mine ca atacator daca aparatorul poate sa fie sau nu in fata calculatorului ? - Cum zicea SelenaX mai aveti putin si o sa cereti sa fiti anuntati cu 3 zile inainte de agresor cum ca urmeaza sa se trimita atacuri, eventual ora, tipul atacului, daca exista sau nu fake-uri si nu in ultimul rand ce contin atacurile :confused:
 

DeletedUser

Guest
@DarkAngel 4ever



Te rog sa imi faci si mie un calcul la chestia de mai sus pentru simplu motiv ca aici vorbim despre vraji si cica egalitatea lor. Daca vrei sa vorbim despre agresor vs aparator iti fac un desen si o sa vezi ca tot aparatorul e in avantaj, dar mai bine lasa ca nu dau meditatii gratis :D

P.S De ce sa ma intereseze pe mine ca atacator daca aparatorul poate sa fie sau nu in fata calculatorului ? - Cum zicea SelenaX mai aveti putin si o sa cereti sa fiti anuntati cu 3 zile inainte de agresor cum ca urmeaza sa se trimita atacuri, eventual ora, tipul atacului, daca exista sau nu fake-uri si nu in ultimul rand ce contin atacurile :confused:


Meditațiile, ține-le pentru prietenii sau prietenele tale sau pentru cine este interesat. Cu toate că mă îndoiesc că ai avea ceva clientelă.

Până una alta, hai să te lămuresc eu cum e și cu matematicile astea și cu favorurile.

Zeus

Vrajă ofensivă/atac- Vânt favorabil - +10% flotă la 250 de favoruri

Vrajă defensivă / atac - Puterea lui Zeus - distruge între 10-30 % din forțele terestre atacatoare - 300 de favoruri.

Poate fi 30%..la fel de bine cum poate fi doar 10%. Și strict din forțele terestre.
Diferența dintre cele două vrăji în procente favoruri este de 16.6%, la un teoretic + 20% maxim beneficiu.
Dar aceste 2 vrăji nu sunt compatibile. Nu le poți pune față în față niciodată.

Atena

Puterea Eroică - vrajă ofensivă - + 10% bonus /atac terestru -200 favoruri.

Aici poți contracara cu Puterea lui Zeus - 300 de favoruri.
Diferența dintre cele două vrăji în procente favoruri este de 33%, la un teoretic + 20% maxim beneficiu. Ori șansele să ai +30 la Puterea lui Zeus, sunt destul de reduse.

Dor de la Hera- vrajă defensivă - scade puterea trupelor atacatoare cu 10% la 140 de favoruri.
Ar anula Puterea Eroică, la un cost cu 60 mai scăzut de favoruri..ar fi un 30%
diferență cost, pentru vrăji care s-ar anula reciproc. Aici se poate consemna un dezechilibru ( și singurul) între beneficii și costuri.

Furtună pe mare-Poseidon- vrajă defensivă - distruge între 10-30% din flota atacatoare la un cost de 280 de favoruri.
vs. Vânt favorabil -Zeus, vrajă ofensivă - +10 % putere flotă , la un cost de 250 de favoruri.
Ar fi un 10.7% diferență în procente costuri între cele două vrăji, la un maxim teoretic beneficiu de 20% în favoarea apărătorului. Dar, din nou, șansele să obții un 30% la Furtună, sunt reduse .

Dacă mai ținem cont de faptul că agresorul își pregătește atacul și că poate ataca atunci când dorește și când are un suficient număr de favoruri, de aici rezultă un alt avantaj de partea sa.

Cam asta ar fi cu matematicile. La desene nu mă pricep. Te las pe tine dacă tot zici că manifești talent.
 

DeletedUser

Guest
DarkAngel 4ever cea mai buna aparare este atacul,si ori cate compuneri ai sa faci, care nu m-am obosit sa le citesc pana la capat sunt obositoare,nu ai dreptate,in postarile lui Just-Elite ai raspunsul,vrei ca SINGURA aparare ,de vraji ,a atacului sa numai existe...

Meditațiile, ține-le pentru prietenii sau prietenele tale sau pentru cine este interesat. Cu toate că mă îndoiesc că ai avea ceva clientelă.

Iar comentarii la viata personala a jucatorilor tinele pentru tine...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
DarkAngel 4ever cea mai buna aparare este atacul,si ori cate compuneri ai sa faci, care nu m-am obosit sa le citesc pana la capat sunt obositoare,nu ai dreptate,in postarile lui Just-Elite ai raspunsul,vrei ca SINGURA aparare ,de vraji ,a atacului sa numai existe...



Iar comentarii la viata personala a jucatorilor tinele pentru tine...

Wow! Ai descoperit cheia jocului! ,, Cea mai bună apărare este atacul''.
Mai ai alte aforisme și cugetări de acest gen?

Nu am înțeles prea bine din exprimarea ta.. tu ești prea obosit? Sau cum?

,,Vrei ca singura aparare,de vrăji,a atacului sa numai existe''..nu..clar...ești obosit. Probabil prea multă lectură, dăunează grav sănătății.

Tu, îți poți căuta răspunsurile unde dorești. Nimeni și nimic nu mă obligă pe mine ca ceea ce găsești tu, să fie un răspuns valabil și pentru mine.

Nu am făcut nicio referire la viața personală a nimănui, niciodată!

ca un p.s.

Îmi pare rău că nu am apucat să citesc ceea ce a editat andy.

p.s. 2

Dacă dorești o discuție în contradictoriu, cu argumente logice și întemeiate, te aștept cu drag pe privat.
De asemenea, dacă nu poți purta o discuție în limitele normalului și dorești să ne spurcăm in private și să ne rupem în ironii ( dacă poți și te ține )..ești invitatul meu.
 
Sus