Cum ar trebui organizate orasele ?

DeletedUser

Guest
cum pot sa imi cres rapid orasele?

Pentru inceput trebuie sa stim ce cladiri merita crescute si cand sa ne oprim sa putem creste cladirile de care este nevoie.

Prima faza:
- luam cat mai repede primul sat cu 1 sabie
- luam si al doilea sat cu 5 sabii

A doua faza:
- facem Cazarma de lvl 5
- facem academia de lvl 1
- cercetam prastiile
- facem cateva prastiii(pana avem 10 populatie)
- luam al III-lea sat(atacam cu prastii)

A treia faza:
- crestem academai de lvl 4
- cercetam hoplitii
- facem hopliti pana ajungem la 40 populatie
- luam si al patrulea sat
- crestem senatul cat de mult putem (pana la nivelul 14)
- crestem ferma doar cand avem nevoie de populatie

A patra faza:
Cand facem senatul de lvl 14, ne oprim si ne axam doar pe:
- academie (pana la lvl 22)
- port (pana la lvl 20)
- cercetam nava de colonizare
- scoatem nava (cand avem portul de 20)
FACEM RAPID O COLONIE PE INSULA DE LANGA NOI (ATENTIE: Sa aiba sate)

A cincea faza:
a) pentru colonie repetam pasii de la Fazele 1,2,3,si 5
b) pentru orasul principal:
- crestem doar senatul pana la lvl 25
- intre ele mai putem creste si academia de lvl 7
- cercetam cele 2500 resurse in plus pt depozit

Din acest moment cat timp se face senatul pana la niv maxim
ne putem axa pe trupe cat de multe, atacam, acumulam pct de batalie, facem parade si colonii.


- - - Updated - - -

CUM SA NE FACEM ORASELE?

Aici apar 2 intrebari:
a) Sa imi fac mai multe orase unul langa celalat pe insula?
b) Sa imi fac cate un singur oras pe insula, pe cat posibil cat mai apropiate unele de altele?

Le voi explica pe and atat avantajele cat si dezavantajele acestor strategii:


a) Sa imi fac mai multe orase unul langa celalat pe insula?

Avantaje:
- te poti apara usor contra atacurilor
- poti transfera resursele rapid intre orase si sprijinul ajunge imediat
Dezavantaje:
- insula are un numar limitat de resurse, iar cu cat ai mai multe orase le dezvolti mai greu, ai resurse mai putine pentru: trupe,cercetari,cladiri
- daca esti atacat in mod repetat de un/alti jucatori cu un numar egal sau mai mare de orase si iti distruge trupele nu o sa mai faci fata, deoarece nu mai ai resurse(ei adunand de pe mai multe insule)


a) Sa imi fac cate un singur oras pe insula?

Avantaje:
- ai garantia ca nu vei ramane niciodata fara resurse
- fiecare oras poate strange mai multe resurse pt armata, cladiri si cercetari
- poti face mai rapid negot cu alti jucatori
- cu at te extinzi mai mult vei fi atacat mai mult si aduni mai multe pct de batalie, deci te dezvolti mai rapid
- ai sansa sa iei legatura cu mai multi jucatori, sa fii ma iapropiat, sa ai mai multe optiuni in alegerea unei aliante

Dezavantaje:
- nu sunt la fel de usor de aparat ca si cele foarte apropiate de pe aceasi insula(unde poti face rapid smecherii intre orase)
- trupele de pe alte orase ajung mai greu
- trebuie piata de nivelul 10 sa tranferi resurse intre orasele de pe insule diferite

====================================================================================================

De asemenea am vazut ca unii jucatori:
- prefera sa isi faca mai multe orase, chiar daca sunt mici le cresc
- altii prefera sa creasca 2-3 orase cat mai mari si abia apoi incep sa cucereasca altele



Eu va sfatuiesc sa:
- faceti trupe cat de des posibil
- sa atacati sau sa va aparati corect ca sa adunai pct de batalie
- sa faceti cat mai repede rost de orase(cu cat le aveti mai repede cu atat cresteti in punctaj mai devreme)

Un cont care are 30.000 de puncte si are 10 orase este intotdeauna mai bun decat un cont de 40.000 puncte cu 4 orase. De ce:
- are la dispozitie mai multe reusrse
- are mai multe trupe
- aduna mai repede pct de batalie si face mai repede rost de noi orase
- se dezvolta mult mai rapid in comparatie cu restul(cand cresc orasele aduna mai multe pct pe zi)
- cand orasele vor fi aproapede maxim vor avea un avantaj covarsitor fata de cei care s-au axat pe mai putine orase pe care le-au crescut mari la inceput
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
In mare parte ok ce ai zis tu, dar nu pot fi de acord cu tine ca face cultura mai repede unul de 30k/10 orase fata de unul cu 40k/4 orase. Explicatia ar fi ca 200 usoare fac pagube mai mari decat 2 orase cu 100.
 

DeletedUser

Guest
Ai perfecta dreptate!

Ce vream eu sa subliniez este ca mai repede creste in punctaj cel care are 10 orase decat cel cu 4(daca pana in momentul acela nu a reusit sa faca pct de cultura). E doar o problema de timp... si daca pird orase, o fac castigand alte puncte de batalie in plus. Deci totul converge spre dezvoltare.
Jucatorii cu nr mare de orase sunt jucatorii care fie au parte de mult sprijin de la colegi si aduna pct. de parade, fie cei care stiu bine jocul si se dezvolta accelerat fata de alti jucatori. In ambele situatii, cu putina inteligenta si cunoastere a jocului au un avantaj considerabil in fata celorlalti.

Dar daca ai o alianta in spate care sa iti ofere sprijin, plus ca ai un areal mai mare pe care-l acoperi, poti atrage atacuri sau ataca in mai multe zone. Orasele mai mici au avantajul ca nu sunt asa interesante spre a fi cucerite fata de altele mai mari din zona, asa ca o vreme poti sa-i tot hartuiesti cu atacuri. Si oricum nu mai conteaza daca pierzi acea colonie, daca ti-ai scos puncte cat pt inca doua sau chiar trei orase. Importante sunt punctele de cultura si o dezvoltare cat mai rapida, ca orasele vin si se duc(fie sunt cucerite de inamici, fie le cedezi ca ca iei altele in zone fierbinti de unde poti sa aduni mai multe puncte)

Inca o gresala a multor jucatori mi se pare dezvoltarea excesiva a oraselor. Inloc sa faca in paralel trupe sa atace sa farmeze insula sa nu-i lase pe ceilalti sa se dezvolte, sa adune puncte pt urmatoarele orase cand vine vremea de colonizare sau cucerire, ei ridica senatul sau minele la maxim apoi incep cu cladirile speciale...si se trezesc cuceriti....

Un senat de nivelul 14-15, portul, cazarma si ferma la maxim si minele de 20-30 mi se par suficiente pe o lume cu viteza 3, resursele si asa sunt multe. Defapt trebuie gandit ca resursele se aduna de pe farmara altor jucatori, viteza fiind acceptabila, nu mai e nevoie sa ridicam pana la refuz minele... acelea le ridicam mai spre sfarsit in timp ce face msi armata.
Academia mai este o cladire care nu este nevoie sa o ridicam prea mult:
I) pt orase de sprijin terestru academia poate fi de nivelul:
a) minim 7: (arcasi,hopliti,sabii,straja, ceramica,garnizoana)
b) minim 10 (....+instructor) - pt o constructie mai rapida a trupelor
c) minim 16 (...+Serviciu militar+Constructor nave) - trupe mai ieftine, barci facute mai repede
d) minim 22 (...+Corabii rapide+Plug+Cusete) - sprijin terestru rapid, sprijin consistent

II) pt orase de sprijin naval academia poate fi minim de nivelul: 13 (bireme)

Restul nu mai continui ca va dati seama si singuri. Ideea este de a nu ridica prea mult cladirile si a ne concentra atentia pe trupe sa acumulam puncte de batalie pentru ca pe asta se bazeaza in fond dezvoltarea/forta in grepolis si nu pe punctaj.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
In mare parte ok ce ai zis tu, dar nu pot fi de acord cu tine ca face cultura mai repede unul de 30k/10 orase fata de unul cu 40k/4 orase. Explicatia ar fi ca 200 usoare fac pagube mai mari decat 2 orase cu 100.

Corect. Am vazut si am avut orase sub 3k puncte care aveau mai multa armata decat cele de 10k, deci e irelevant ce sustine domnul Imo acolo... De retinut ca ferma nu creste valoarea de punctaj a unui oras cu mult, de aceea spun ca e irelevant. Pare slab in punctaj, dar nu e neaparata nevoie sa fie slab si in plan militar.
 

DeletedUser

Guest
Corect. Am vazut si am avut orase sub 3k puncte care aveau mai multa armata decat cele de 10k, deci e irelevant ce sustine domnul Imo acolo... De retinut ca ferma nu creste valoarea de punctaj a unui oras cu mult, de aceea spun ca e irelevant. Pare slab in punctaj, dar nu e neaparata nevoie sa fie slab si in plan militar.

Si cam ce sustine Imo acolo? Din ce vad esti de aceeasi parere cu mine. Si cam ce este irelevant(=neimportant) din ce am zis ?
Eu am mers pe aceasta strategie pe serverul Beta englezesc si am cucerit 208 orase, nu am pierdut nici macar unul timp de 3 ani. Momentan am 209 cu primul oras.
Sunt acolo din 15 noiembrie 2010. Poti sa verifici daca nu ma crezi. In fine, sunt curios sa vad unde nu esti de acord cu mine si putem sa purtam o discutie constructiva care sa fie in beneficiul tuturor colegilor care sunt interesati de acest subiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
- insula are un numar limitat de resurse, iar cu cat ai mai multe orase le dezvolti mai greu, ai resurse mai putine pentru: trupe,cercetari,cladiri
Cum adica insula are resurse limitate?
Nu inteleg!
sI INCA CEVA:
care e cea mai eficienta combinatie de atac?(uni spun ca e cu un singur tip de arma, altii ca e cu 2 tipuri)
Argumentati va rog!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5930

Guest
77e7821889.jpg
 

DeletedUser

Guest
Din experienta am invatat ca e mai bine sa ai orase pe aceeasi insula.
Cel mai bine este sa ai trei sau patru orase pe o insula.
Pt ca in acest fel ai
-1 oras de atac(sau 2-terestru si naval) terestru
-1 oras aparare naval
-1 oras aparare terestru
In acest fel te poti apara, trimitand trupe dintr-o parte intr-alta
Eu asa joc GREPOLIS!
 

DeletedUser12126

Guest
Eu zic ca pe grepolis e bine sa ai maxim 3 orase pe o insula.
ex:Unu de atac terestru, unu de aparare terestra si unu naval de aparare/sau atac.Ca daca ai prea multe orase pe aceasi insula faci mai greu resursele cand jefuiesti satele de tarani.
 

DeletedUser9098

Guest
pana la urma e cel mai bine sa ai orase langa satul de inceput si langa alianta
 

DeletedUser9489

Guest
Langa alianta da, in mijlocul aliantei, nu prea te dezvolti.
 

DeletedUser

Guest
:) ma simt pierdut prin strategii, dar mai ales prin limba romana:"oras de defense" "lelel maxim",etc, etc... eu daca-s vorbitor de mandarina, ca-i cea mai vorbita de pe glob si de araba, ca si astia-s o gramada, pot sa va scriu niste expresii fara correspondent, sau "cu", doar asa ca sa par mai doct?
Cred ca jocul asta seamana izbitor cu viata reala: tine de cati cunosti pe o anumita lume, de inspiratia de a-ti alege colegii, de modul de a-i intelege regulile, de proasta inspiratie sau de neatentia celor cu care te lupti si cred ca il inveti jucandu-l, nu cred ca are formule magice si tine foarte mult de fiecare cetate si mai ales de fiecare jucator in parte, esti cu atat mai bun cu cat intelegi cand, cu ce si cum trebuie sa-i ataci pe altii, de cine trebuie sa te feresti si cum si mai ales de cine trebuie sa profiti, desi conditia esentiala si aproape suficienta e sa n-ai treaba in viata reala!!! daca esti rupt de realitate si stai toata ziua "on", sau daca bagi bani... poti ajunge sa te lauzi ca esti cel mai bun sau cel putin sa te lupti cu cei mai buni.
 

DeletedUser13949

Guest
1 . Organizarea oraselor pe grupe
- atac naval - 270-300 usoare
- atac terestru - combinatii
- aparare navala - 370 - 400 bireme
- aparare terestra - combinatii
- atac - ....... nu pot spune decit ca sunt costisitoare, dar eficiente
- aparare - ......
2 . La grupa de atac terestru nu combina niciodata calaretii cu carele...vei fi o victima sigura (ambele le pierzi la hopliti intr-un mod dezastruos ).
Pe grupa de aparare navala, nu construi niciodata trireme, sunt costisitoare si in defensiva sunt mai slabe ca biremele.
Le folosesc foarte rar in atac si atunci numai cu nava.
Catapultele le folosesc rar numai pt a darima zidul de la 25 cu 4-5 nivele.
Portul pe orasele navale - nivel maxim
Cazarma pe orasele de trupe - nivel maxim iar portul la maxim 20
Pestera - nivel maxim cu minim 500.000 de monede in ea.
Nmai baile termale si in functie de pozitionare turnul sau statuia.
Minele le dezvolt in functie de necesitati si de cite orase am in zona respectiva.
Zidul variaza de la nivelul 1 la 25.
Ma apar in mai multe feluri...exemplu : unde am zidul la nivelul 1 ma apar numai cu bireme ( de regula cu 4500- 6000) in functie de puterea atacatorului.
Orasele mi le dezvolt intre 6200 - 9500 de puncte.
Toate atacurile lovesc la diferenta de 1-5 secunde si toate suporturile vin de obicei la aceeasi diferenta...cu mici exceptii.
Cind trimit atacuri cu trupe, sunt insotite de minimum 900 de usoare...
Sunt multe pct de vedere si se joaca diferit , in functie de experienta fiecaruia.
Nu sunt de acord cu tine cu nvele de transport.
Eu folosesc numai navele rapide, exceptie facind doar cind trimit nava

De curios... cum faci tu 400 de bireme pe un oras ???
8 * 400 = 3200 populatie ?
Ce are in senat acel oras ?
Si, cate p-cte are ?
 

DeletedUser8998

Guest
400 Bireme nu sunt sigur ca merge dar cu siguranta 384 am facut eu cu minele la nivel 6,port 4,si alte cladiri la nivele scazute
poate daca mai scadeam si daca nu faceam oracol ajungeam si la 400 bucati
Cum ies din vacanta iti pot demonstra
 

DeletedUser12073

Guest
Dacă eraţi băieţi deştepţi, ridicaţi oraşul la maxim ( 13716 p.) şi după demolaţi senatul,cazarma, zidul, piaţa.(s.a.m.d)
PS: Doar dacă vroiaţi să faceţi bireme (*=)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13949

Guest
400 Bireme nu sunt sigur ca merge dar cu siguranta 384 am facut eu cu minele la nivel 6,port 4,si alte cladiri la nivele scazute
poate daca mai scadeam si daca nu faceam oracol ajungeam si la 400 bucati
Cum ies din vacanta iti pot demonstra

Pff ... si , in cat timp le-ai facut ???

- - - Actualizat - - -

Dacă eraţi băieţi deştepţi, ridicaţi oraşul la maxim ( 13716 p.) şi după demolaţi senatul,cazarma, zidul, piaţa.(s.a.m.d)
PS: Doar dacă vroiaţi să faceţi bireme (*=)

Pai eu asa fac de obicei.
Cuceresc un oras cu 10 000 - 13 000 p-cte si il demolez pana la 8 - 9 000 p-cte. :D
 

DeletedUser13949

Guest
Voi v-ati facut vreodata orase de atac doar pe insula (fara transportoare, doar full de trupe) ?
Eu, de exemplu am pe Upsilon 5 (evident pe o insula cu dusmani)
1) 724 prastiasi si 524 calareti.
2) 64 manticore (astea le pot trimite pe orice insula fara transportoare).
3) 637 care 267 hopliti.
4) 50 harpy , 1900 prastiasi.
5) 467 calareti, 250 care 27 catapulte.

Pareri ? Idei ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7295

Guest
Organizarea oraselor depinde si de stilul de joc al fiecaruia . Uni joaca mai defensiv si alti mai ofensiv depinde si timpul pe care il au sa stea pe joc .
De exemplu eu stau in medie de 7-8 ore pe zi si ma duc si la scoala de la 7 la 14 asa ca imi permit sa joc mai ofensiv datorita timpului care il stau on , dar acum am prins o perioada mai proasta si sunt in proportii de 70% defender .
Din 23 orase 16 de aparare 14 bireme si 2 de terestru si 7 de atac 3 fuluri de usoare 3 terestru ( numai care si calareti si cate 10 anticore) si unul cu miritice Grifoni
 

DeletedUser13949

Guest
Organizarea oraselor depinde si de stilul de joc al fiecaruia . Uni joaca mai defensiv si alti mai ofensiv depinde si timpul pe care il au sa stea pe joc .
De exemplu eu stau in medie de 7-8 ore pe zi si ma duc si la scoala de la 7 la 14 asa ca imi permit sa joc mai ofensiv datorita timpului care il stau on , dar acum am prins o perioada mai proasta si sunt in proportii de 70% defender .
Din 23 orase 16 de aparare 14 bireme si 2 de terestru si 7 de atac 3 fuluri de usoare 3 terestru ( numai care si calareti si cate 10 anticore) si unul cu miritice Grifoni


Da, dar nu e obligatoriu sa ai mai multe orase de atac sau sprijin...
Eu, de exemplu imi fac din 4 orase, unul de usoare, unul de atac terestru, unul de bireme si unul de aparare terestra. In fine... asta pe o lume - doua lumi... in rest atac la greu !!! :))))

P.S.: Orasele de manticore sunt incadrate ca a fi orase de atac terestru. :D
 
Ultima editare de un moderator:
Sus