Cum ar trebui organizate orasele ?

DeletedUser

Guest
Ceau ma numesc Silviu si am o vechime foarte mare pe acest jok.

Am citit intentionat acest Post deschis( si foarte bine ati facut) Sunt cei incepatori care chiar au nevoie de aceste sfaturi.

Eu va voi spune cum sa va organizatii cel mai bine. Cel putin mie imi merge de minune.

Orasele mele sunt inpartite in 4 categori:

Oras: Atac- Naval
Oras: Atac- Terestru
Oras: Aparare-Terestru
Oras: Aparare naval.

Orasul Atac- naval contine: Numai usoare ( in jur de 240) de nave
Orasul Atac- terestru contine: 250 care si 260 de calareti. Nu bagati 3 tipuri de unitati la atac. + 70 de trasport normale si + 15 usoare, Mai folosesc si prastiasii dar nu pe aceleas oras cu calaretii si carele.
Orasul Aparare-Terestu contine: 1000 Spade. 600 arcasi si restu care sau hopliti.
Orasul Aparare - Naval contine: Maxim bireme. foarte rar mai bag vreo 300 unitati terestre si restu bireme.

Cladiriile

Senat: maxim
Minele: maxim
Portul si Cazarma: este la 20. nu are rost mai mult
Templu: minim 20
Academia: maxim
Pestera: maxim
Piata: 25
Ferma: maxim
Depozit: maxim
Zidul maxim: Nush dc uni din voi nu il faceti maxim. in fine.

Baile termale si TURNU. Sunt sfante.

Atacurile sunt date cu strapungere cele terestre. + o vraja la fiecare atac.

Sper ca vi-am fost de ajutor.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Daca tot se posteaza un ghid, as vrea sa verificati calitatea ghidurilor. Atac naval de 240? Vorbesti de atac naval de la 275 in sus. Am vazut si cu peste 300 si tu vii cu 240?

In legatura cu zidul : zidul e una din cladirile care fac diferenta intre 240 ale tale si 275+ ale jucatorilor adevarati. La ce iti trebuie zid din moment ce tu ai atac naval? Pericolul e si mai mare daca nu esti pe faza si iti baga nava ca o sa ai si zidul mare de batut pe care tu singur l-ai facut.

Cu strapungere dai in marea majoritate degeaba, in special cand te chinui sa scoti barca din oras pentru ca de obicei e un numar mare de bireme si daca tu dai atac terestru pe mare, cele 20-40 usoare devin 10-20 datorita strapungerii. Cam ce sanse ai in fata a cateva mii de bireme?

La apararea terestra, de ce nu bagi si 10 bireme acolo? Daca vine unul cu fara nave usoare, cu ff. multe trupe terestre, te face zob? Te face!

O alta chestie care nu imi place e ca folosesti barci normale de transport. Alea rapide ce au? Calculasem acum ceva timp, pierzi 5-10% din forta terestra, dar in schimb dai impresia aparatorului ca e atac naval, ceea ce conteaza foarte mult pentru deruta lui.

Statuia divina e mai potrivita decat turnul daca satul se afla in siguranta, undeva in spatele granitei.

Concluzia:
1. Nu construiti la maxim neaparat, nu castigati decat puncte care nu va ajuta la nimic, din contra, va scade moralul contra jucatorilor mici.
2. Nu folositi turnul inutil in locuri in care statuia se potriveste mai bine.
3. Asa cum s-a mai zis de atatea ori, nu faceti sate mixte(aparare + atac in acelasi oras)
4. Pe orasele de atac naval nu folositi zidul, va incurca daca va intra barca si veti putea sa si mariti numarul de nave usoare
5. Pe orasele de aparare terestra bagati si un 10 bireme.
6. Nu inteleg de ce nu spune nimeni nimic de un oras full de manticore, foarte bune pentru spargeri de cuceriri pentru ca ataca direct terestru, nu tine cont de navele din port si nu au nevoie de barci de transport pentru ca zboara.

Spor la treaba, acum sunteti jucatori mai buni.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ps. Nu te contrazic. DAR: nu stiu eu de unde scoti tu 275 de usoare. Eventual daca ai 10,000 de pct la un oras. altfel nici vorba. Sau poate chiar mai putine puncte.
 

DeletedUser5815

Guest
Ps. Nu te contrazic. DAR: nu stiu eu de unde scoti tu 275 de usoare. Eventual daca ai 10,000 de pct la un oras. altfel nici vorba. Sau poate chiar mai putine puncte.
si care e problema, daca orasul are mai putine puncte? :)
jos cazarma, jos zidul si se face loc pe orasele navale
 

DeletedUser

Guest
Ferma cu plug si bai termale asigura 3500 locuitori.
Aici ai o varianta:
http://ro.grepostats.com/world/ro1/...age]=30&l[farm]=40&l[academy]=30&l[temple]=25
Iti raman 2676(3500-824) asa la o configuratie lejera in care ai templu full si statuie din care poti sa scazi destul, nu mai pun resurse full din care poti sa scazi lejer piatra care ti-ar ramane in exces si lista ar putea continua. Doar cu orasul asta am 267 usoare. Cat vrei tu sa te duci mai departe, e decizia ta, eu ti-am demonstrat ca se poate, mult mai mult decat ce ai tu.

Edit:
Varianta care iti consuma 573 si iti lasa liber 2927 pentru 292 usoare.
http://ro.grepostats.com/world/ro1/...rage]=30&l[farm]=40&l[academy]=30&l[temple]=0
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9219

Guest
Ferma cu plug si bai termale asigura 3500 locuitori.
Aici ai o varianta:
http://ro.grepostats.com/world/ro1/...age]=30&l[farm]=40&l[academy]=30&l[temple]=25
Iti raman 2676(3500-824) asa la o configuratie lejera in care ai templu full si statuie din care poti sa scazi destul, nu mai pun resurse full din care poti sa scazi lejer piatra care ti-ar ramane in exces si lista ar putea continua. Doar cu orasul asta am 267 usoare. Cat vrei tu sa te duci mai departe, e decizia ta, eu ti-am demonstrat ca se poate, mult mai mult decat ce ai tu.

Edit:
Varianta care iti consuma 573 si iti lasa liber 2927 pentru 292 usoare.
http://ro.grepostats.com/world/ro1/...rage]=30&l[farm]=40&l[academy]=30&l[temple]=0

vorbesti prostii, cum naiba sa ai portul de nivel 3 pe un oras de usoare?!
 

DeletedUser2351

Guest
Bine ca senatul este la 25:D.
Acum fiecare joaca cum vrea
 

DeletedUser

Guest
Am apasat pe 3 si s-a selectat 3 in loc de 30. Setarile alea le-am pus pur demonstrativ pentru a demonstra ca se poate, nu pentru ca am vrut sa va arat configuratii de orase cu 'port 3' si 'senat 25'.
 

DeletedUser1411

Guest
Rapid?..Foloseste premium..si injumatateste timpul de constructie in schimbul monedelor de aur!
 

DeletedUser

Guest
Rapid?..Foloseste premium..si injumatateste timpul de constructie in schimbul monedelor de aur!

HeHeHe...Uite ca Doamna alecsandra nu s.a gandit ca unii vor orase crescute rapid fara aur...:)
Nu ai cum sa cresti rapid si sa fi in top fara monede de aur.
Eu personal joc cu monede de aur...Si iti dau acelas sfat,Cumpara monede si joaca cu ele....Fara monde nu ai cum sa cresti repede 1 sau mai multe orase.....
 

DeletedUser11531

Guest
mai bine le iei gata crescute, imoprtant e sa ai pdc ca orasele crescute apar.daca ai un oras bun nu trebuie sa te chinui sa investesti o barca in mal sa ridici altul, asta nici la o noua lume nu se mai aplica!
 

DeletedUser

Guest
Daca tot se posteaza un ghid, as vrea sa verificati calitatea ghidurilor. Atac naval de 240? Vorbesti de atac naval de la 275 in sus. Am vazut si cu peste 300 si tu vii cu 240?

In legatura cu zidul : zidul e una din cladirile care fac diferenta intre 240 ale tale si 275+ ale jucatorilor adevarati. La ce iti trebuie zid din moment ce tu ai atac naval? Pericolul e si mai mare daca nu esti pe faza si iti baga nava ca o sa ai si zidul mare de batut pe care tu singur l-ai facut.

Cu strapungere dai in marea majoritate degeaba, in special cand te chinui sa scoti barca din oras pentru ca de obicei e un numar mare de bireme si daca tu dai atac terestru pe mare, cele 20-40 usoare devin 10-20 datorita strapungerii. Cam ce sanse ai in fata a cateva mii de bireme?

La apararea terestra, de ce nu bagi si 10 bireme acolo? Daca vine unul cu fara nave usoare, cu ff. multe trupe terestre, te face zob? Te face!

O alta chestie care nu imi place e ca folosesti barci normale de transport. Alea rapide ce au? Calculasem acum ceva timp, pierzi 5-10% din forta terestra, dar in schimb dai impresia aparatorului ca e atac naval, ceea ce conteaza foarte mult pentru deruta lui.

Statuia divina e mai potrivita decat turnul daca satul se afla in siguranta, undeva in spatele granitei.

Concluzia:
1. Nu construiti la maxim neaparat, nu castigati decat puncte care nu va ajuta la nimic, din contra, va scade moralul contra jucatorilor mici.
2. Nu folositi turnul inutil in locuri in care statuia se potriveste mai bine.
3. Asa cum s-a mai zis de atatea ori, nu faceti sate mixte(aparare + atac in acelasi oras)
4. Pe orasele de atac naval nu folositi zidul, va incurca daca va intra barca si veti putea sa si mariti numarul de nave usoare
5. Pe orasele de aparare terestra bagati si un 10 bireme.
6. Nu inteleg de ce nu spune nimeni nimic de un oras full de manticore, foarte bune pentru spargeri de cuceriri pentru ca ataca direct terestru, nu tine cont de navele din port si nu au nevoie de barci de transport pentru ca zboara.

Spor la treaba, acum sunteti jucatori mai buni.


poate unii joaca pe lumi cu sistem de cucerire cu revolta :) zidul e foarte important..
 

DeletedUser8712

Guest
nu este bine neaparat asa , daca te prinde unu cu usoarele in oras sau cu calaretii ce faci ?
 

DeletedUser9489

Guest
Fara suparare... de cat timp exista alianta asta? Si te rog, nu face spam... Ai topic special pentru asa ceva. O zi buna!
 

DeletedUser

Guest
Orasele sunt clasificate astfel:
-Orase atac naval(adica un full de usoare)
-Orase atac terestru(un full de terestru si cateva usoare)
-Orase aparare naval(un full bireme)
-Orase aparare terestru(o birema si un full de terestru, birema este ca daca jucatorul ataca fara usoare sa isi ia tzeapa)
-Orasul cu nava(este un oras mediu)

Acuma orasul atac naval trebuie sa fie cu usoare cum am mai zis, portu 30, academia 30 si in academie trebuie cercetate Berbec,Cartografie,Matematica,Constructor de nave, nava usoara,straja orasului,ceramica,prada de razboi,macara,arhitectura,plug si cusete,straja orasului.
Acuma orasul atac terestru este de mai multe feluri unul ar fi numai din prastiasi si 30-40 usoare, cu nave de transport rapid multe, altul ar fi un full de hopliti(care este si de aparare) si tot asa 30-40 usoare + nave de transport rapide, altul ar fi un full de calareti+usoare+nave rapide altul ar fi un full de care+usoare+nave rapide si mai sunt combinate de ex calareti+care+usoare+nave rapide, prastiasi+calareti....,calareti+hopliti....,hopliti+prastiasi si asa mai departe, si trebuie sa aveti portu cel putin 20 si cazarma 30, iar in academie va trebuie Cartografie,falanga,matematica,plug,cusete,nave de transport rapide,nava usoare,serviciu militar obligatoriu,car de lupta,instructor,prada de razboi,ceramica,calareti,straja orasului,hopliti,prastiasi.
Acuma o aparare navala este numai din bireme , portu 30 si in academie trebuie sa aveti ca si la cel cu atac naval numai ca in loc de nava usoara puneti birema.
Acuma aparare terestra este dintr-o birema deoarece daca va ataca fara usoare sa ii spargeti toti si aici poate fi dintr-un full de hopliti,un full de care,un full de spadasini, un full de arcasi,combinate cum ar fi care+arcasi sau care+spadasini sau arcasi+hopliti si tot asa, iar voi trebuie sa aveti cazarma 30, si portu cel putin 15 iar in academie trebuie cercetate : Cartografie,falanga,corabie rapida,mate,cusete,plug,instructor,serviciu militar,car de lupta, birema,hoplit,arcas,prada de razboi,ceramica,straja orasului.
Acuma cel cu nava trebuie sa aiba vreo 500 prastiasi, 100 usoare, o nava, 100 calareti si 150 hopliti cam asa si portu 30, cazarma 30, academia 30,depozitu 20 si in academie cred ca va dati seama.

- - - Updated - - -

nu am enumerat chiar tot ca este seara, mie somn etc... dar in principiu asa ar trebui sa fie totusi orasele sunt bune intre 4k puncte si 8k bine da sa le dai in constructie ce trebuie ca am vazut si deia care au 15 orase si au 35k puncte si se lauda ca au mai multe orase cand defapt tu ai mai multe puncte ca el(si punctele le avea dinainte ca fusese cucerit) da si cei care au peste 5k si n-au al 2-lea oras s-ar putea sa nu stie prea bine sa joace, ma rog si atacurile se fac la secunda dai un full usoare inaintea navei cu o sec si cel terestru lafel, iar sprijin exact cu o sec dupa acesta este un joc complicat dar totusi distractiv, sper sa va fi ajutat si inca ceva cu spionii daca cineva va spioneaza si voi aveti in pestera 1000 iar el spioneaza cu 1000 argint o sa vedeti raportul dar daca el spioneaza cu 1001 nu vedeti raportul si nici argintul nu vi-l ia.
 

DeletedUser

Guest
Acuma orasul atac naval trebuie sa fie cu usoare cum am mai zis, portu 30, academia 30 si in academie trebuie cercetate Berbec,Cartografie,Matematica,Constructor de nave, nava usoara,straja orasului,ceramica,prada de razboi,macara,arhitectura,plug si cusete,straja orasului.
Cusete pt. ce?
 
Sus