Stop razboiului in Ucraina

colinw

Membru activ
asta este adevarat!!!chiar citeam acuma 10 ani un articol in care ucraina interzicea limba rusa in ucraina!!!!!asta e un motiv de razboi...discriminare!!!dar ma asteptam in secolul 21 sa se lase deoparte asa ceva!!!!!
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Nici Rusia nu e mai breaza si ei au facut in istorie genocide , rusificare in regiunile locuite majoritar de popoarele autohtone etc , gasiti mai multe pe google insa Romania putea sa profite si sa si implineasca idealul national Romania Mare din aceasta harababura dar nah nu s a putut mai mult , situatia nu putem schimba .
 

colinw

Membru activ
am ma.i vazut un articol in care scria de limba romana e interzisa....nu in scoli...pe strada!!!!nu e chiar un razboi nemeritat....din pacate!!!dar nici sa ajungem in dictatura nu doresc la nimeni...cum e in rusia acuma...noua republica coreana asta e rusia acuma
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Romania ar trebuii sa fie libera sa si aleaga regimul , de ce nu e acceptat in Romania referendumul legat de monarhie , ce democratie mai este asta daca nu putem sa ne alegem regimul de conducere singuri .
 

RAGNARAR.

Stie Tot
La ce resurse naturale are Romania ar putea fi locomotiva europei cum i se spunea in perioada interbelica , o mare putere economica si fiecare roman ar avea un trai decent . Eu n am de ce sa ma plang m am nascut intr o familie buna , tata e oligarh rus si mama romanca , ce sa mai zic , insa n am cum sa nu mi dau cu parerea si sa mi para rau de romani si situatia in care se afla , ati mai vazut tara care sa si vanda petrolu gazele electricitatea si apa catre vest :)))?
 
Doamne,da tu esti zombat coaie.
smiley-emoticons-drunk.gif
 

Anubis.K

Stie Tot
fiecare are povestea lui si punctul lui de vedere, asa si un turc daca il intrebi, ei au cucerit lejer romania in timp ce noi am rezistat eroic :)))))))

adevarul e undeva pe la mijloc, la oameni care mor degeaba si bani tot in buzunarele celor bogati ajung.
 

TereX

Membru activ
A dat cateva copy pasteuri de pe net:)))
Daca ii ziceti sa rezume ce a scris o sa zica ce a mancat dimineata :))
 

TereX

Membru activ
Rusia e o natie infecta si săracă care după mizeria asta o să fie izolată de tot globul :))))
 

saca 24

Stie Tot
Pentru ca Ucraina trebuie sa dispara ca stat , nu are niciun drept istoric sa ocupe aceste regiuni care nu le apartin de drept . In plus sunt regiuni inca locuite majoritari de polonezi romani , de rusi nu mai zic in donbass , si nu le este recunoscuta majoritatea / limba / le este interzis sa invete in limba natala . Fac o paranteza la sclavia evreilor din egiptul antic , la fel se intampla acum in Ucraina , Putin este un eliberator la fel ca Moise :)))))))
Legat de drepturi istorice, in cazul asta ar trebui ca si alte state sa dispara, gen SUA.Poate ca amerindienii/nativii americani(cati or mai fi ramas), ar trebui sa isi ceara inapoi pamanturile/teritoriile luate cu japca.
Sa nu uitam de Australia care s-a ,,nascut" pe baza detinutilor trimisi acolo.Cand era deja populata de aborigeni.
Practic si aborigenii, nativi, ar trebui sa isi ceara inapoi toate pamanturile daca e sa o luam asa.
Si exemple de-a lungul istoriei pot fi multe.

Legat de ce ai zic ca Romania are nevoie de un ,,dictator"/rege, iti dau partial dreptate.
Trebuie o mana de fier, un om care sa puna tara in miscare, ca de 30 de ani ne tot afundam intr-un nisip miscator.Toti au supt si inca sug.Aceiasi care au fost si in regimul comunist+copiii/rudele lor.E ca o caracatita care s-a infipt bine in tot sistemul.
Cine intelege, bine, cine nu, aia e.
 
Ultima editare:

saca 24

Stie Tot
fiecare are povestea lui si punctul lui de vedere, asa si un turc daca il intrebi, ei au cucerit lejer romania in timp ce noi am rezistat eroic :)))))))

adevarul e undeva pe la mijloc, la oameni care mor degeaba si bani tot in buzunarele celor bogati ajung.
Istoria e oarecum mincinoasa, si da, adevarul e undeva la mijloc.
Am avut coleg turc, si ne povestea ce invata el la orele de istorie in Turcia, lucruri total opuse de ceea ce invatam noi. Asta legat de razboaiele romano-turce.
Fiecare are propria sa varianta , toti vor sa aiba dreptate cand vine vorba de tara lor.
 

db22urs

Membru activ
Noi inca stam bine, tinand cont de faptul ca suntem in Nato si UE.Plus ca, suntem oarecum pe ,,frontul" estic, la granita cu marele URS.Marile puteri nu-si vor permite(din interese proprii desigur) ca Rusia sa avanseze(indiferent de rezultatul razboiului din Ucraina).
Sunt interese mari la mijloc, si nu cred ca isi va permite nimeni sa declanseze al 3-lea razboi mondial.Zic asta fiindca tehnologia militara a avansat foarte rapid si daca ar fi un nou razboi mondial, practic ne-am distruge planeta.
Putin nu e prost, si-a jucat bine rolul si sunt convins ca planul de a ataca Ucraina a fost bine gandit de multi ani.Mai exact de cand a anexat Crimeea, ucrainienii stand si privind pasnic cum li se rupe o bucata din teritoriu.
Vedem ce se va intampla si cu Transnistria, care vrea independenta fata de Rep. Moldova.
Sforile se trag si se fac din umbra, nu la tv prin declaratii/propagande si intalniri intre sefii de stat. ;)
teoretic, asa este. practic, daca NATO avea bile, putea impune un spatiu de protectie aeriana in Ucraina, nu in toata tara, dar doar intr-o zona. protejata de castile albastre, in care Rusia nu are ce cauta. o zona demilitarizata, bineinteles, doar pentru protectia civililor. NATO a creat un precedent spunand ca nu se implica pt ca s-ar ajunge la un razboi nuclear. intrebarea mea este urmatoarea: daca Romania, sau alte state care sunt membre NATO sunt sacrificate pt a nu se ajunge la un al treilea razboi mondial? pentru ca NATO a avut oportunitatea de a proteja civilii din Ucraina si nu a facut-o... nu il simpatizez pe Zelensky, dar a avut dreptate, conducatorilor NATO le e frica.
 

db22urs

Membru activ
La ce resurse naturale are Romania ar putea fi locomotiva europei cum i se spunea in perioada interbelica , o mare putere economica si fiecare roman ar avea un trai decent . Eu n am de ce sa ma plang m am nascut intr o familie buna , tata e oligarh rus si mama romanca , ce sa mai zic , insa n am cum sa nu mi dau cu parerea si sa mi para rau de romani si situatia in care se afla , ati mai vazut tara care sa si vanda petrolu gazele electricitatea si apa catre vest :)))?
nu stii ce inseamna uniunea europeana. ce stii tu e de fapt, multa propaganda rusa, sau nationalista. in realitate, noi importam petrol, gaze naturale, si mai nou si electricitate. si chiar daca ar fi asa, sa inteleg ca mai bine le-am exporta catre est?
 
Sus