Stop razboiului in Ucraina

db22urs

Membru activ
nimic? doar cateva postari ale unor idioti si atat? nu intereseaza pe nimeni ca langa tara noastra mor oameni nevinovati? adminii nostrii au alte preocupari? pacat... cred ca ne meritam soarta ca natie....
 

db22urs

Membru activ
cat de prost sa fi sa scrii un asemenea comentariu? nu, cu siguranta. dar macar incerci sa te faci auzit cat de cat. orice poate conta, cat de putin. eu te intreb, ai votat vreodata? daca da, de ce, crezi ca schimbi ceva? dar gandeste-te ca unii au murit ca tu sa ai sansa asta, indiferent daca tu profiti sau nu de ea. unii doneaza doi euro. de ce, crezi ca schimba ceva, dupa logica ta??
 

DeletedUser17271

Guest
cat de prost sa fi sa scrii un asemenea comentariu? nu, cu siguranta. dar macar incerci sa te faci auzit cat de cat. orice poate conta, cat de putin. eu te intreb, ai votat vreodata? daca da, de ce, crezi ca schimbi ceva? dar gandeste-te ca unii au murit ca tu sa ai sansa asta, indiferent daca tu profiti sau nu de ea. unii doneaza doi euro. de ce, crezi ca schimba ceva, dupa logica ta??
Nu incerca sa vorbesti chestii de genul cu ei ...
cat de prost sa fi sa scrii un asemenea comentariu? nu, cu siguranta. dar macar incerci sa te faci auzit cat de cat. orice poate conta, cat de putin. eu te intreb, ai votat vreodata? daca da, de ce, crezi ca schimbi ceva? dar gandeste-te ca unii au murit ca tu sa ai sansa asta, indiferent daca tu profiti sau nu de ea. unii doneaza doi euro. de ce, crezi ca schimba ceva, dupa logica ta??
Pacat ca dupa 2 ani de covid ... acum avem si razboi in Europa .
Suntem generatiile Surviver ... pe mine unul nu ma mai mira absolut nimic , nici daca ar incepe al 3 lea razboi mondial sau va incepe un razboi nuclear .
Norocul nostru ca suntem in Nato si UE dar cred ca in curand v-om avea granita cu Rusia ... si , mai mult ca sigur urmatoarea tinta va fi Rep. Moldova sau Georgia .
Pacat de disputele si interesele dintre est si vest si la mijloc tot timpul sunt oamenii normali care nu au treaba cu politica .
Pretul democratiei platit scump de Ucraina .... pacat ... mai ales ca avem o comunitate destul de mare in Cernautii .
Ps. nu iti bate capul cu ei ce ai scris mai sus nici nu inteleg unii dintre ei .
Astia vor murii primii in caz de razboi .
 

saca 24

Stie Tot
Noi inca stam bine, tinand cont de faptul ca suntem in Nato si UE.Plus ca, suntem oarecum pe ,,frontul" estic, la granita cu marele URS.Marile puteri nu-si vor permite(din interese proprii desigur) ca Rusia sa avanseze(indiferent de rezultatul razboiului din Ucraina).
Sunt interese mari la mijloc, si nu cred ca isi va permite nimeni sa declanseze al 3-lea razboi mondial.Zic asta fiindca tehnologia militara a avansat foarte rapid si daca ar fi un nou razboi mondial, practic ne-am distruge planeta.
Putin nu e prost, si-a jucat bine rolul si sunt convins ca planul de a ataca Ucraina a fost bine gandit de multi ani.Mai exact de cand a anexat Crimeea, ucrainienii stand si privind pasnic cum li se rupe o bucata din teritoriu.
Vedem ce se va intampla si cu Transnistria, care vrea independenta fata de Rep. Moldova.
Sforile se trag si se fac din umbra, nu la tv prin declaratii/propagande si intalniri intre sefii de stat. ;)
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Transnistria nu a fost niciodata parte din Romania Mare , e o regiune prorusa alipita republicii moldova in timpul ocupatiei ilegate de catre urss(dupa 1945 cand am pierdut razboiul ) pentru a o rusifica . E ca un ghimpe in coada , daca scapa de ea , cu atat mai bine .
 

RAGNARAR.

Stie Tot
In momentul de fata teritoriile pierdute de Romania sunt bucovina de nord / tinutu herta , basarabia de nord si de sud in fata ucrainei , teritorii locuite de romani din cele mai vechi timpuri ( cultura cucuteni / dacia ) , mi si mi de ani insa nah cum a afirmat zelinski noi am ocupat o ilegal . Ce nu stiu multi romani este ca Putin a transmis Romaniei ca daca ii va sustine miscarea poate invada ucraina la randu ei sa si recapete regiunile istorice ocupate ilegal de Ucraina in momentul de fata . , Romania a ales sa fie in continuare c*rva U.E. si Nato , politicieni care se vand pe cateva monezi si coruptie la nivel inalt . Asta e tara in care traim . Pacat de potentialul ei . Amin .
 
Ultima editare:

saca 24

Stie Tot
Stiu povestea Transistriei.
La fel cum stiu si povestea Bucovinei de Nord..care apartine Ucrainei acum.Si a Insulei Serpilor pe care am cedat-o dupa un proces castigat tot de noi, Ucrainei..si asa mai departe.
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Romania nu are nicio sansa in momentul de fata sa si atinga potentialul doar daca poporul s ar revolta in masa si ar executa acesti dictatori care se numesc politicieni . Salvarea Romaniei este un dictator / rege care va vrea binele tarii , bineinteles va avea tot ce isi doreste , deci nu va putea fi corupt . Cu asa zisi politicieni pe care tara ii voteaza la 4-5 ani si vor sa si indoape fundu nu e nicio sansa , suntem prea fuduli sa vedem adevarul , pacat Romania .... mare pacat .
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Sa nu mai zic ca jumate din Ucraina e defapt Fosta Polonie , si tot aici pot face referire la cei 2 milioane de polonezi executati de ucrainieni dupa al doilea razboi mondial , genocid in masa pentru a popula aceasta regiune cu poporul ucrainean .
 
Au rusii dictator si vad ca o duc bine rau acum izolati de lume
smiley-emoticons-irre.gif
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Donbass ( khahiv donetsk luhansk ) a apartinut intotdeauna Rusiei , in timpul regimului sovietic a fost alipita unei provincii numite rusia kieveana si dupa destramarea urss a ramas asa insa intotdeauna a fost rusofona , nu au niciun drept asupra ei precum si Crimeei care intotdeauna a facut parte din Imperiul Rus . Televiziunea minte , e cel mai bun mijloc de propaganda a unor minciuni de inalta clasa .
 

colinw

Membru activ
da....toti au gresit in istorie!!!dar cred ca rusia greseste!!!sa ataci o tara fara motiv e mult!!!!am inteles ingrijorarile lui putin!!!dar totusi oferise ce cerea!!!si tot a atacat!!!!mie de oameni nu de tara ...ca ucraina e o adunatura din mai multe state....partea dinspre romania vorbeste romaneste...si la polonezi la fel...dar daca pe noi nu ne deranja de ce deranja rusia????un motiv sa.si arate puterea
 

RAGNARAR.

Stie Tot
Pentru ca Ucraina trebuie sa dispara ca stat , nu are niciun drept istoric sa ocupe aceste regiuni care nu le apartin de drept . In plus sunt regiuni inca locuite majoritari de polonezi romani , de rusi nu mai zic in donbass , si nu le este recunoscuta majoritatea / limba / le este interzis sa invete in limba natala . Fac o paranteza la sclavia evreilor din egiptul antic , la fel se intampla acum in Ucraina , Putin este un eliberator la fel ca Moise :)))))))
 
Sus