spargerea parolei

  • Autor subiect DeletedUser8534
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser8534

Guest
Hai sa va dau detalii ca vad ca nu le stiti ... am bagat nava pe un oras de pe o minune a aliantei Warriors , orasul era cucerit de luni dimineata , trupe de sprijin cu zecile de mii , deci posibilitatea de recucerire in timp util extrem de mica daca nu imposibila (alianta competitoare in constructia minunilor , adica Little deja umpleau depozitul minunii lor ) singura alianta care avea un interes direct in spargerea contului meu era alianta Warriors ...
Eu /noi putem face ce aliante vrem cu ce aliante vrem ... cat despre vezi doamne interactiunea unor jucatori prin intermediul skipe , yahoo este nula , eu nu intru pe astfel de programe ...
 

DeletedUser

Guest
Ovidiu din printul tau inteleg ca alianta Litlle joaca cu pacte ascunse impotriva celor din Warrirors
Au apelat la ajutoare sa termine minunea
 

DeletedUser

Guest
Buna Anca
tocmai pentru ca problema este serioasa trebuie spusa sau supusa unei dezbateri ... este dreptul nostru al celor care intram pe acest joc si pentru ca platim avem niste cerinte minime de bun simt ... avem dreptul de a ne spune problemele , sa primim raspunsuri... asa ca nu spamam nimic , doar pentru asta este acest forum , nu ca sa vada altii ce destepti si minunati suntem ...
Am facut tichet am cerut lamuriri insa dupa 12-15 ore imi spune un admin In cazul dumneavoastra s-au luat masurile necesare.
Care sunt alea ? cine mi-a spart contul ? cine si-a batut joc de munca mea ? cu ce sunt eu de vina ?
(si pentru curiosi , nu am o parola simpla ...)
Si nu in ultimul rand vreau sa stiu care este finalizarea cererii mele ...

Este adevarat, oricine are dreptul sa isi expuna un punct de vedere aici pe forum, sa deschida o discutie, dezbatere, poll sau poate pune o intrebare. Dar acordul de confidentialitate care exista intre noi, membrii echipei Grepolis Romania, si dezvoltatorul jocului, ne impiedica sa facem publice detalii referitoare la un cont de joc sau de forum. Asa ca, indiferent de rezultatul dezbaterii de aici, detalii si solutii pentru problema ta vei primi doar pe Sistemul de Suport.

Si va rog mult, pana nu se lamureste problema, sa nu acuzam pe nimeni fara a avea dovezi, se creaza un conflict intre jucatori nedorit de nimeni.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8534

Guest
Nu , eu le-am propus asta ,pentru ca alianta Warriors a apelat la magarii ca sa poata recuceri orasul si mi-au facut si dezastru in trupe , am decis ca alianta United pe care o conduc sa ajute la accelerarea acelei minuni ... Asta pentru ca munca mea sa nu fie furata pe fata de catre niste impostori ...
 

DeletedUser6873

Guest
Warriors forever Bun1cU fac de ras un nume in primul rand...Marcel, un adevarat prieten, luptator si coleg care a fost deschis la toate si niciodata nu a avut intentii ascunse ne-a parasit mult prea devreme. Toate astea pentru ce? ca sa dovedeasca ca pot sa fie pe 1 fara lupta...prin bataie de joc...ca si in viata reala, ne batem joc de toti si ne gandim numai la noi


Atat tu , cat si domnul mazilu precum si capsuna va rog sa va limitati la anumite persoane , ok? Dincolo de minuni , pentru ca litle nu vor mai castiga medalia pentru 4 minuni , doar pentru 7/7 minuni !

Si mie unul mi s-a spart contul , cei drept nu acum , cu ceva timp in urma! Pe Zeta mi s-a facut aceleasi ravagii in orase , iar pe alta lume Gamma mi s-a dat inceput nou! Chiar daca am depus tiket , raspunsurile au fost tot aceleasi , raspunsuri de 2 bani care n-au putut compensa pierderile suferite de mine , ceea ce mi se pare o mare porcarie! Aceasta este sistemul din Ro , si trebuie din pacate sa ne adaptam lui.
 

DeletedUser8532

Guest
crezi ca ne intereseaza cele 4 minuni?:))) coroana e satisfacita...nu medaliile alea care nu te ajuta la nimic:))))
 

DeletedUser8534

Guest
Anca ,dar nu v-am pus sa incalcati nustiu ce acord aveti voi cu dezvoltatorul acestiu joc , eu doar imi expun nemultumirea ...
Daca unul din admini imi dadea mesaj , retine , imi dadea mesajpe mail cum i-am rugat si imi spunea domnule x , ne pare rau dar contul dumneavoastra a fost spart in mod fraudulos ... am constatat ca v-i s-au adus unele prejudicii in cadrul contului si in contextul jocului , ati fost pus in pozitie de inferioritate si nu vati putut apara orasele si trupele ... jucatorul care a facut asta este y s-a decis eliminarea lui ...
sau ceva in acest gen ... insa nu poti sa-mi raspunzi In cazul dumneavoastra s-au luat masurile necesare.
(dupa cum vezi n-am dat detalii ce admin mi-acomuinicat asta )
 

DeletedUser6873

Guest
Viseaza mult si bine sa se intample asta! In cazul meu , desi stiam care jucator a facut asta , adminii nu i-au dat absolut nimic
 

DeletedUser8534

Guest
salut Mario74
tocmai pentru ca ai patit acelasi lucru sti ce inseamna frustrarea de a te vedea furat ... tocmai de aceea am postat aici ca fiecare sa-si spuna parerea si ca cei in drept Inno Gameg sa ia masurile necesare si sa se adapteze ei la o relatie normala intre noii ca si clienti care cumparam un serviciu si ei ca si prestatori de servicii ...
noi platim pentru un joc corect si ei sa ne asigure securitatea si integritatea jocului ...
 

DeletedUser

Guest
Nu ii poti acuza pe toti de aceasta cauza
Orasul a fost cucerit inainte sa ti se intample aceasta problema,decizia de a ajuta ai luat-o mai demult nu acum,acum doar ai dezvaluit-o
 

DeletedUser8532

Guest
oameni buni:)) e a nu stiu cata oara cand capsuna explica asta...aseara orasul era blindat, azi dimineata in jurul orei 5 turpele erau trimise de catre cel care i-a spart parola...nava a intrat pe la ora 7...poate acum intelegeti mai bine
 

DeletedUser6873

Guest
Sorine , crede-ma ca stiu sentimentul! Fac abstractie ca joc pe omicron si mai ales ca fac parte din alianta pe care tu ai acuzat-o in mod direct , incluzand toti jucatorii , care poate uni habar n-au de acest subiect. Pana la urma trupele se refac , poti spune ca ai avut noroc ca nu ti s-a dat inceput nou. Degeaba scrii pe forum , nu o sa fi bagam in seama , eu unul m-am resemnat imediat dupa raspunsul primit.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ovidiu din printul tau inteleg ca alianta Litlle joaca cu pacte ascunse impotriva celor din Warrirors
Au apelat la ajutoare sa termine minunea

sub nici o forma nu am vriut sa scot asta in evidenta. e o practica normala care se foloseste pe orice server sau de catre orice alianta.

si warriors au facut-o si iadul a facut-o, evident si heavenul. Nu vad nimic de condamnat in asta
 

DeletedUser

Guest
warriors [vechea new life] iti garanteaza Vespetta ca nu au jucat asa
Pacte ascunse
In fine,nu mai vreau sa particip pe subiectul asta ca se deviaza
Timpul le rezolva pe toate
O seara faina in continuare
 

DeletedUser5815

Guest
evident si heavenul. Nu vad nimic de condamnat in asta

nu fi tu atat de sigur ... prima oara cand am auzit de nava respectiva a fost luni in jurul pranzului cu un mesaj direct de la united primit la noi in alianta de unul din lideri

pe de alta parte, sa-mi aduc aminte de niste atacuri "intamplatoare" cand nava colegului nostru a intrat la minunea iadului?... dar ne-am facut ca ploua atunci si am lasat-o asa cum a cazut
 

DeletedUser

Guest
In fine,nu mai vreau sa particip pe subiectul asta ca se deviaza
Timpul le rezolva pe toate
O seara faina in continuare

Intocmai, se deviaza prea mult de la subiectul principal al acestei teme, lucru care nu face decat sa duca problema ridicata in derizoriu...
 

DeletedUser

Guest
pe de alta parte, sa-mi aduc aminte de niste atacuri "intamplatoare" cand nava colegului nostru a intrat la minunea iadului?... dar ne-am facut ca ploua atunci si am lasat-o asa cum a cazut

Tania, nu a comentat nimeni de minunea noastra. A fost in primul rand greseala noastra, in mare parte a mea pt ca eu eram responsabil de acea minune, colegul a avut ceva probleme, nu a intrat, nu a vrut, nu i-a pasat....nu mai conteaza. Ce, trebuia sa stam 10 oameni sa incercam sa-i spargem parola lui ogofogo??? Nu v-ati facut ca ploua, a fost daca imi aduc bine aminte a 2-a minune dusa de heaven la 10. Nava lui ogofogo a intrat exact la momentul oportun. Nu mai dezgropam mortii....

Eu vroiam sa subliniez cu totul si cu totul altceva, dar vorba Ancai: se deviaza prea mult de la subiect.

PS: imi cer si eu scuze inca odata in numele tuturor colegilor din IAD pentru mesajele mai mult decat deplasate care ti-au fost adresate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Buna dimineata,

Nu am sa lungesc povestea si am sa trec direct la subiectul discutat. Spargerea parolei se realizeaza, in principal, prin 3 moduri:
  • Ghicirea parolei. Pare absurd, insa foarte multe persoane au parole usor de ghicit (gen: 123456, numele real, un nume asemanator cu nick-ul)
  • Brute-force. Aici se poate optimiza cu un dictionar care sa caute cuvinte reale si posibile dupa anumite criterii. Chiar daca teoretic e singura cu un rezultat sigur, este cea mai ineficienta metoda in mod practic... Incercarea directa e imposibila si va rezulta in banarea temporara a IP-ului. In plus, o parola destul de lunga face timpul mult prea lung pentru a se putea "sparge" parola.
  • Pacalirea jucatorului sa-si instaleze intr-un mod sau altul un program ce are unul din scopuri: preluarea cookie-urilor (in caz de folositi optiunea "Tine-ma minte?" acesta se va putea loga dupa ce pune mana pe un anumit cookie -- in plus, pentru a afla parola in clar se poate folosi brute-force mult mai eficient); urmarirea tastelor apasate; preluarea parolelor din baza de date a browserelor ce retin parole; etc.

Nu am inclus aici si posibilitatea (des intalnita) a unui jucator sa-si dea parola singur unei persoane pe care o crede de incredere (sau sa o introduca in diverse locuri).

Din fericire, exista un set de lucruri ce pot fi facute pentru a preintampina o astfel de problema:
  • Alegerea unei parole unice, de minim 8 caractere alfanumerice cu litere mari, mici, cifre si simboluri
  • E foarte recomandat ca parola sa fie diferita de cea a adresei de e-mail. Ca exemplu, eu folosesc o baza de 9 litere la care adaug apoi alte 4, 5 litere/cifre.. in functie de loc.
  • Nu folositi niciodata aceeasi parola, nici macar una asemanatoare (aceeasi baza) pentru terte site-uri in care aveti impresia ca cei ce-l administreaza pot avea acces la parolelel dumnevoastra. Spre exemplu, daca un coleg a facut un forum suplimentar, extern, nu folositi pe acel forum aceeasi parola. Pe trackere, de asemenea, mentine-ti o parola diferita.
  • Folositi intotdeauna o parola generala in browser-ul dumneavoastra. Spre exemplu, in Firefox, puteti activa o parola generala deschizand fereastra de Optiuni, alegand Securitate si bifand Foloseste o parola generala. Intr-un browser modern (gen Firefox), respectiva parola va fi folosita pentru criptarea tuturor parolelor salvate.
  • Nu fiti lenesi, evitati in general folosirea optiunilor de retinere. Optiunea in sine e nesigura, indiferent de site-ul ce o implementeaza. In schimb va puteti baza pe browser sa va retina user-ul si parola, insa doar folosind o parola generala.
  • Folositi un anti-virus capabil sa detecteze spy-ware-urile sau un program specific pentru asa ceva. Sunt suficiente astfel de aplicatii gratuite (AVG, Avast, Microsoft Essentials, SpyBot SD).
  • Exista o recomandare veche care spune sa nu va scrieti parola nicaieri. Recomandarea e inca buna pentru codurile PIN ale cardurilor dumneavoastra, insa nu si pentru parolele conturilor online. Mai bine alegeti o parola greu de retinut chiar si pentru dumneavoastra, o scrieti si o pastrati intr-un loc in care vizitatorii (valabil in special pentru ce cu o varsta mai frageda) nu umbla.

Ce faceti daca totusi v-a fost "spart" contul de Grepolis?
  1. Incercati sa folositi pagina Ati uitat parola? de pe pagina principala a jocului (link: http://ro.grepolis.com/start/change_password?action=index) pentru a genera o noua parola.
  2. Daca v-a fost modificata si adresa de e-mail asociata contului de joc, ati primit un e-mail cu un link de anulare a respectivei actiuni. Dati click pe link-url (legatura) primita si reincercati pasul 1.
  3. Daca nu ati reusit nici prin aceste modalitati (nu a ajuns mail-ul, etc) apelati la sistemul de support. Nu va trebuie neaparat un cont pentru a apela la sistemul nostru de suport. Recomandarea in astfel de cazuri e sa ne scrieti folosind adresa de e-mail pe care dumneavoastra o stiati atasata contului respectiv, folosind pagina http://support.innogames.de/login/anon/game/grepo/market/ro
  4. Daca ati reusit sa va recuperati contul fara ajutorul sistemului de suport puteti alege sa depuneti o sesizare pe acesta, informandu-ne de cele intamplate. Vom incerca, pe cat posibl, sa cautam jucatorul responsabil si sa-l sanctionam. Va rugam intelegeti ca nu va putem spune care este acel jucator, insa deseori va spunem daca a fost sau nu gasit sau s-au luat masurile necesare. Va reamintim ca toate discutiile au loc doar pe sistemul nostru de suport. Nu va vom raspunde la o adresa de e-mail specificata si nici nu acceptam trecerea discutiei pe un sistem privat de comunicatii.

Distractie placuta in continuare!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8532

Guest
mda..din vorbe se spun multe...s-au luat masurile necesare...dar nu vede nimeni nimic pe joc, tot e lafel, noi tot am pierdut orasul, tot avem trupele sparte, si pentru ce?:)) ca ceilalti sa stea sa rada...frumos...platim ca sa fim furati...traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :))
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus